Daemon navštíví svou ženu v Údolí. Viserys a Rhaenyra uzavírají dohody s Velaryony. Alicent se snaží odhalit pravdu o princezně. (HBO Max)

jerisno

Nebyla to nakonec tak špatná epizoda. I když v polovině jsem si říkal, že víc jak dvě bukvice ... ale co to plácám ... dvě hvězdičky snad nedám. Ale ten konec mě docela dostal a k vlastní potěše jsem sáhl k násobnému hodnocení. Takže čtyři hvězdy a zasloužené. Jenom mně trochu vadí lehce se vytrácející fantasy linka, která by dělala z fantasy seriálu, skutečný fantasy seriál. Prozatímní situace se mohly klidně odehrát na kterémkoliv středověkém královském dvoře v Evropě. Tedy nic z říše fantasy. A občasných pár vteřin letících draků to bohužel nespasí. Krále (který je mně jinak docela sympatický) snad draci ani nezajímají i když se stále zaklíná původem z dračí krve a je i jejich králem. Doufám tedy, že se právě fantasy linka dostane více do popředí, tak, jak dominovala v prvních dílech GoT. Tedy aby někde v pozadí číhalo nějaké lechtivé i mrazivé znepokojení i nakukující strach a obavy, které by nekonečné pletichy, podrazy, incesty a rozbíjení hlav, či lámání těl, dokázaly odsunout do pozadí a ukázat, jako nevýznamné až malicherné. ()

MegaBite

Další dialogy, z větší části nudné. Kromě konce nestála tato epizoda moc za pozornost. Sice se nejspíš schyluje k něčemu velkému, ale už na to čekáme 5 epizod. Závěr nám naznačil, co se bude dít a upřímně se na to dost těším, ale tohle bylo opravdu průměrné. ()

martty_69

Na tohle je hodnocení tady fakt krátký. Masterpiece se vším všudy s brutálně atmosférickým soundtrackem. Jedna z nejlepších epizod Hry o trůny vůbec. ()

Pjenkys

Já vážně nechápu, proč tenhle seriál, podobně jako Hra o trůny, má tak vysoké hodnocení. Dobře, možná je to první pořádné béčko ze středověku, kde se řeší témata jako v Ordinaci a je to přesně to, co běžný divák chce. Ale jinak? První tři díly jsem si říkal, ok, je to nuda, ale holt úvod nějakou dobu zabere. No a kam jsme se dostali ve 4. a 5. díle? Normální červená knihovna. Čtvrtý díl ještě dobrý, Daemon to tam pošéfil, pak to pošéfila princezna, docela sranda, kdyby to byl jeden díl z deseti. Ale teď svatba? Nejdřív ten milostný rozhovor na lodi. Jako vážně? A pak žárlivá vražda před svatbou. Jako vážně? Prostě proč? Proč celý ten díl vůbec existuje? Nebo vlastně, proč celý seriál existuje? ()

Mukade odpad!

To zabitie manželky bolo smiešne natočené, čo vyplašil koňa či čo, wtf ! ..................... What tttttthe fucking fuck, práve som tesne po dosledovaní tej "udalosti" na svatbe. Aj v tomto seriáli niekomu nečakane ultra preplo (ako Daenerys), lol. ................ Znižujem na "odpad" pretože ten chuj ostal nepotrestaný. ()

jirikzaboj

Ač se tvůrci podle mého stále drží dost na uzdě, tak musím pochválit kvality této epizody. A to především dramatičnost, výstava výpravy a jejího postupného krájení atmosféry. Největší problém zatím vidím v postavách, protože snad až na Viseryse nemůžu nikoho odhadnout a přečíst jeho vlastní cíle. Možná je to kouzlo charakterů, které později zpětně docením. Jelikož tohle království je k sobě absolutně chladné, odměřené a samotářské, ostatně jako i ty reálné, tak vybudování si vztahu k příběhu je opravdu pomalejší. Doufám, že se to začne lámat k lepšímu v druhé polovině série, kde nás čeká opět časový skok a tentokrát už jen reálné problémy sedmi království a přiblížení se k pověstné události tance draků. Tohle byla podle mého předpříprava a těžko to hodnotit tak brzo. Hlavní herečky pro Rhaenyru a Alicent mi budou každopádně chybět. ()

Nellaron

Predošlé diely som nešetril kritikou. Tento diel poriadne vyceril zuby. Zo začiatku som sa trochu zľakol, že príde aj na homosexuálnu kopuláciu, ale ešte stále sú tu nejaké limity. Druhá polovica priniesla presne to, kvôli čomu som mal rád GOT. Zvláštne gradujúce napätie, lebo viete, že sa niečo udeje, dusno v miestnosti, drsné scény a krv. Záverečná krysa tomu dodala geniálnu bodku. ()

Tom10000

5.díl. Král Viserys se svojí dcerou Rhaenyrou plují za Velaryony, aby uzavřeli sňatek. Následnice trůnu se má provdat za syna dříve dobrého přítele jejího otce, aby sjednotili rody proti nebezpečím zvenku a zároveň posílili moc koruny. Je tu však plno nebezpečí zevnitř. Lenor, budoucí Rhaenynin choť, je homosexuál, a má obavy, co mu manželství poskytne. Zpátky doma, Alicent se dozvídá krutou pravdu o noci mezi sirem, ochráncem princezny, a její dobrou kamarádkou, nevlastní dcerou. Ona sama se mezitím loučí s bývalým pobočníkem krále, svým otcem. Démon zabijí svoji bývalou ženu, což se nelíbí jejímu bratranci. Královi se zhoršuje zdraví. Po příjezdu zpět do hlavního města se zhroutí, a lékaři si s ním neví rady. Brzy se však, dočasně, uzdraví a pořádá svatbu své dcery. Té se účastní i Démon, a později chladně se tvářící královna. Svatba se koná narychlo, sir, ochránce Rhaenyry, zabijí milence Lenora. Poté se chce zabít sám. Král se opět zhroutí. 95 procent. ()

Hanysek

Úvodní scéna, kde Daemon zavraždí svou nenáviděnou manželku (ta scéna je drsná, ale fakt skvělá), je bohužel vrcholem tohohle dílu (jenom je škoda, že ta postava v seriálu nedostala víc prostoru, aby jí divákovi mohlo být skutečně líto). Většinu času se však koukáme na to, jak je na tom Viserys zdravotně špatně a přizpůsobuje se přáním svého okolí. Co je to sakra za krále. Fešák Criston Cole má tady, teda kromě píchání, taky trochu prostoru. K dialogu, a to dost ubrečenýmu dialogu, a vůbec to k němu nesedí. Intriky, politikaření a pletichy nikde. Propracovanost a komplikovanost Hry o trůny tady nehledejte. Když už jsem se konečně jakš takš smířil s tím, že každý Velaryon je černoch s debilní nepřirozenou bílou parukou a la dredy, tak vyjde najevo, že Leanor je buzna a že má poměr se zrzkem Geoffrym! Fakt tleskám. Aspoň je fajn, že ho (zrzka) ser Criston na konci umlátil, abych se nemusel koukat na to, jak se ti dva "pusinkují". Ikdyž vlastně mi nedošlo, proč to udělal. Nějak jsem nepřišel na důvod, který by opravdu dával smysl. Může mi to někdo vysvětlit? Ale jinak atmosféra dílu byla dobrá a jsem zvědav, kam se posune královna Alicent, po tom, jak si jí všichni mažou na chleba. 2*. ()

Meraxes

Trochu rýchle ukončenie Rhaenyriných mladých rokov a až príliš veľké množstvo významných momentov zliatych do jedného dielu. Najprv chcem spomenúť fenomenálny výkon Milly Alcock, ktorá mi neskutočne prirástla k srdcu, počas všetkých doterajších dielov a povzdychnúť si nad tým, že sa s fantastickým duom Milly a Emily musíme už rozlúčiť. Zaslúžili by si celú sériu a to aj v kontexte výrazného stlačenia udalostí v tomto dieli či celému rýchlemu spádu príbehu počas celej série. Na Kráľotvorcov prechod k zeleným je nakoniec použitá verzia od septona Eustaca, ktorá ako jediná v rozbehnutom príbehu dáva zmysel, ale bol nám odoprený celkom kľúčový románik Rhaenyry a Harwina ešte v tú istú noc. K tomu rytier kráľovskej gardy, ktorého meno je v histórii zatratené, sa tu správal ako žiarlivý blbec a urobil niečo čo by nikdy nespravil ani by mu to neprešlo. Teraz keď sa zamýšľam nad tým, prečo Kráľotvorca zabil sera Joffreyho, tak asi celá verzia príbehu použitá pre House of the Dragon dáva zo všetkých verzií najväčší zmysel. Len sa to malo udiať na turnaji na Driftmarku, kde mal okrem iného aj rozdrviť sera Harwina k zmene jeho prezývky z Breakbones na Brokenbones. Takto na hostine by to určite neurobil. Atmosféra tam však bola úplne démonická, násilie tam doslova praskalo vo vzduchu, ale vyústenie bolo nepravdepodobné. Ďalej Daemonova manželka ešte mala žiť a Daemon ďalej bojovať na kameňoch, opäť je tu neskutočná kondenzácia deja len preto, aby mohli medzi ním a Laenou zaiskriť. A stále mi chýba Vhagar, už sa začínam obávať, že bude až pre Aemonda a to som si bol tak istý, že ju uvidíme skôr, keď Laena hovorila o tom ako jej príde smutná (Vhagar). Ale draky boli, síce len na efekt, ale aj ten prvé stretnutie s Meleys vytvorilo, len mala byť asi väčšia a možno trochu menej generická, lebo to začína vyzerať tak, že máme Caraxesa, Syrax a nejakého generického draka rôzne nafarbeného podľa potreby. Inak sa príbeh drží v správnych koľajach, chute postáv sú decentne vyhradené, ich motívy a ciele sa pomaly odkrývajú a ríša sa začína deliť, len sa to zbehlo až príliš rýchlo. Už zase tak veľa významných momentov do Viserysovej smrti neostáva, tak uvidíme kam sa až dostaneme. Napriek spomenutým chybám prameniacim zo zasadenia viacerých významných momentov prakticky do jedného dňa a vypustenie iných, ide o diel so znovu výborným vizuálom, neskutočne temnou a hustou atmosférou a kľúčovou zmenou rozostavenia na šachovnici. Nadšenie síce skalilo zhustenie deja, ale spokojnosť ostáva a Milly mi bude chýbať. 4* 74% ()