Daemon navštíví svou ženu v Údolí. Viserys a Rhaenyra uzavírají dohody s Velaryony. Alicent se snaží odhalit pravdu o princezně. (HBO Max)

filmfanouch

Čtvrtá i pátá epizoda seriálu Rodu Draka toho mají dost společného, nejen skrze návrat režisérky Claire Kilner. I pátá epizoda stojí většinu času primárně na dialozích a budování půdy pro budoucí konflikty, v páté epizodě ovšem dochází k větším řezům do tuhého. Jde především o smutné rozloučení s nadále fantastickou Milly Alcock, kterou od příští epizody v roli Rhaenyri Targaryen nahradí Emma D'Arcy, stejně tak nahradí Emily Carey v roli královny Alicent Olivia Cooke. Obě dámy se poté i tentokrát zasluhují o to, že to jejich nástupkyně budou skutečně těžké. Daemon Targaryen v podání Matta Smitha se nadále formuje v takového nástupce (nebo spíš předchůdce) Jaimeho Lannistera, kdy se on profiluje jako morálně komplikovaný charakter, který se nadále chová nevyzpytatelně. Už čin v úvodní pasáži potvrdí, že je Daemon schopný mnoha věcí. Smith se potí i nadále zvládne profilovat jako castingová trefa, který tohoto komplikovaného antihrdinu zvládá skvěle uchopit. U Daemona navíc k žádné castingové změně nedojde, Smith tak bude moci naštěstí v této roli vykonávat dojem i nadále. Už v rámci páté epizody dostává trhlina v rodu Targaryenů pořádný obrys, Viserys I. v podání Paddyho Considina se navíc dále profiluje jako někdo, kdo se svým uvažováním nemá na trůn reálný nárok. Paradoxně se nadále projevuje, že jeho dcera Rhaeneryra sice na rozdíl od svého otce nemá nic v kalhotách, projevuje se ovšem jako cílevědomější a ve finále i mazanější kandidát na vlastníka železného trůnu. Především i proto, že pro něj chce přinést i velmi velkou oběť, která jí ovšem přesto může též vykopat cestu do hrobu. Tato epizoda skutečně primárně stojí na dialozích a ty opět nemají chybu. Slovní konfrontace mezi Alicent a jejím otcem Ottou v podání Rhyse Ifanse, diskuze Rhaeneryry a jejího bratrance a budoucího chotě Laeonora Valeryona v podání Thea Natea či později diskuze mezi Laeonorem a jeho milencem Joffrey Lonmouthem v podání Solly McLeodem. I vášeň mezi Laeonorem a Joffreyem se ostatně v rámci jedné epizody podaří vykreslit celkem uvěřitelně, k této epizodě ovšem dochází i k jedné akci s poměrně brutálními následky, kdy režírující Kilner dokáže zachytit onu náhlou chaotickou atmosféru a nádech toho, že došlo k momentu, který toho ovlivni poměrně dost. Přítomnost krysy v posledním závěru není náhodná. Emily Carey konečně dostala pořádnější prostor a to jen proto, aby otěže ztvárňování postavy definitivně předala. Je to strašná škoda, dá se ovšem věřit, že se Olivia Cooke se ztvárněním této postavy popere se ctí. Příští dvě epizody navíc točí Miguel Sapochnik (tvůrce nejen první epizodu Rodu Draka, ale i například i epizod Tvrdomov či Bitva bastardů ze Hry o trůny), snad tak dojde k návratu k plnokrevné kvalitě.... ()

KarelR

Hra o trůny a svatba... what could go wrong? Jako pardon, ale pořád je to o dost jinde než Prsteny moci. Postavy a motivace vymazlený, každej pohyb a pohled se počítá. Snad bude druhá půlka série stejně dobrá. ()

Kaka

Slušný standart. Každý střih, záběr, pohled a gesto mají v naprosté většině svůj význam a důležitost v celé mozaice příběhu avšak strhnout se podaří diváka jen jednou, jak už to v GoT universu bývá zvykem, při svatbě. ()

darkrobyk

Charakteristika některých postav potvrzena, u jiných pak odhalena jejich skutečná povaha a záměry. Daemon je i nadále hajzl sledující své potřeby a má jasný cíl. Laškování s princeznou napovědělo dostatečně. Královna je i nadále čubka, které už nestačí, že pletichařila za zády krále. jistě bude chtít více. Z ochránce Cristona se stala žárlivá uražená svině....zatím tedy asi povahově nejhorší postava. Vizualizace o stupeň povýšila, za pochvalu však stojí především ta všudypřítomná temnota, posílená ještě deštěm, evokující chmurný dávnověk. Atmosféra na hostině by se dala krájet - tolik přetvářky, zloby, závisti a podlosti na jednom místě se jen tak nevidí... ()

Cappuccino

Priebeh epizódy bol skôr za 4, ale záver ma prinútil dať znova plný počet. Napätie bolo prítomné v každej scéne a už som len čakal, kedy sa to zvrtne. Čo na to povedať? Skrátka milujem svadby zo sveta Westerosu. ()

dr.horrible

Ten posledný záber bol dokonalosť sama. Už teraz je to lepšie jak väčšina Hry o tróny. Satisfakčný návrat do doby, než sa nemilosrdná a výborne napísaná konverzačka premenila na akčňák, postavený na nezmyselných zmenách charakterov a “šokovej terapii” (ako to, svojho času, veľmi výstižne nazvala kiddo). Takmer len na dialógoch založené, nabité erotickou energiou, s nejednoznačnými charaktermi a atmosféra by sa dala krájať. Obľúbené postavy zatiaľ Daemon a Mysaria. ()

Frajer42

Spoilery! Úvod epizody trošku pozvolnější a na události skoupí, ale závěr vše značně vykompenzoval. Tvůrci seriálu znovu ukázali, že pokud jim jde něco fakt dobře a jsou v tom nepřekonatelní, tak se rozhodně jedná o svatby. Závěrečných 20 minut bylo zcela kule rvoucích a dávalo zavzpomínat na nejlepší časy Martinova univerza. Pletichaření v plném proudu. Nechybí násilí. Motivace jednotlivých postav definitivně potvrzeny a závěr dává navíc slibovat, že právě konečně odstartoval brutální boj o moc. Nezbývá, než se těšit na následující epizody. [84 %] ()

DwayneJohnson

Určitě nejlepší díl. Ubyly, někdy až nesmyslné souboje, zato přibylo postupně budované napětí. Jen doufám, že druhá půlka bude aspoň tak stejně dobrá a Paul Considine konečně vytáhne hlavu z prdele a začne něco hrát. Zatím mě ale vůbec nepřesvědčil. ()

predators

Asi zatím nejlepší díl série...nicméně nevytrácí se mi pocit, že předchozí díly byly vlastně zbytečné. Taky moc nechápu politiku HBO a Disney+ s jejich týdenním vypoštěním epizod. Za mě to čekání dost degraduje požitek ze seriálu. ()

Arsenal83

Joj, stará dobrá svadba Roba Starka. Posledných 10 minút sa dalo pozrieť, ale tie parametre to nedosahuje ani zďaleka. Ale jednu výhodu som objavil. Že keď konečne obsadíte do deja aj čierno-biely buzerantský pár, tak to môžete pozerať aj na čiernobielom televízore a stále nezmení farbu. ()

Necrotongue

Děj páté epizody nepřišel s ničím převratným, přesto jsem měl pocit, že patřil k tomu lepšímu, s čím zatím tvůrci v první sezóně přišli. Konečně jsem měl dojem, že se v zákulisí sňatkové politiky začalo alespoň minimálně intrikovat, navíc jsem k mému vlastnímu překvapení dostal dávku mého oblíbeného humoru (nebo spíš podnět k mému oblíbenému humoru), kterou jsem rozhodně nečekal. Budoucí manžel si to od sudiček pěkně vyžral; černý, stříbrovlasý, gay a ještě ho najdeš všude tam, kde je krásně měkoučko- to se zase jednou Sedm vyřádilo:-) Očekávám, že ten homofobní výbuch vyvolá v Náplavomarce nějaký ten Pride Parade. Ty české místopisné názvy jsou mimochodem dost děsné. / Poučení: Co by to bylo za oslavu bez rvačky? ()

Martrix

Rozdíl mezi Hry o trůny a nablblou telenovelou, byl v kvalitě dialogů a propracovaným příběhem, kde byly intriky kořením, nikdy ne ústředním motivem. Tady zatím sledujeme jen pletichaření. Nic mystického, žádná zajímavá hrozba...nic. Kromě občas prolétnuvšího draka, jsou atributy žánru fantasy využity jen minimálně. Vymyšlená kronika, jakožto návrat ke ždímání osvědčené značky. V tomto duchu dám max. tuto řadu a to jen ze zvědavosti. ()

Lenka.Vilka

Neskutečné, jak může být něco tak dobré  :)  nejlepší je ovšem to, jak se to všechno hrne a je to takové "co by se mohlo stát, jsou to jenom zásnuby", aby konec byl zase takový...mile adekvátní situaci :) následky budou drsný... ()

LasT_Olt

Tvůrci si semnou v téhle epizodě pěkně pohráli. Vím sice jak Viserys skončí, ale i tak jsem si asi čtyřikrát během epizody byl jistý, že už sleduju jak král umírá. For real, vypadá to že přestal dýchat a umřel jen aby tam byl prostřih na další scénu kde je zase čilej lol. Poslední záběr s krysou je zatím nejlepší záběr v celé sérii. ()