Rod Draka - Série 1

(séria)
USA, 2022, 10 h 4 min (Minutáž: 51–67 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Muel

| HBO Max | Návrat na Westeros ohromne potešil. GoT je moja strašná srdcovka a nie, 8. séria mi ten seriál úplne neskazila, pretože tých 7 sezón mi už nik nevezme. A jo, je cítiť, že GoTko je späť a House of the Dragon som si veľmi užil. Skôr to pripomína skoršie sezóny GoT, čiže menej veľkoleposti a viac rečí, ale ten setup tu proste byť musel. Čiže výborné, ale od druhej chcem viac zvratov, drakov a viac likeable postáv, pretože tie časové skoky trocha zapríčinili to, že som si niektoré postavy včas nestihol obľúbiť. Ale drbať na to, GoTko je späť, bejby! | Hodnotenie: 8/10 | ()

PAVEK

První polovina série mi přišla slabší, ale ta druhá byla naprosto fenomenální. Zvláště pak poslední čtyři díly první série si zaslouží naprosté absolutorium. ()

warrenur

Voci tomuto prequelu som mal na pociatku miernu skepsu, avsak uz prva epizoda moje obavy zmyla. Vynikajuci pribeh, herci, dialogy a uzasna kamera s hudobnym doprovodom. Hlavnym tahakom su vsak rozhodne zive a jedinecne charaktery, to sa tvorcom naozaj podarilo a tiez poryvy intrig a pribehov, v ktorych sa ocitnu. Odkazy, obrazy a artfakty pozite v GoT sa tu ukazu parkrat a fanusika rozhodne zahraju pri srdiecku. :) Druha seria bude, myslim, akcnejsia a velkolepejsia. Za mna najsilnejsie sceny - Rhaenyrino dospievanie - jelen, ci let na drakovy a konfrontacia strycka - uzasna kamera, Daemon-ov solo-vypad s Black Sister v ruke, rozhovor s leaderkou podsvetia White Worm - paradna dikcia :), Daemon v Dracej sluji, Raenys na drakovi v septe, Viserisova hostina s rodinou okolo bola velmi emotivna a zaverecna epizoda ich ma tiez zo 2. Vrelo odporucam. 85% a mierne nadnesene pathviezdie. Sem z druhou seriou. :) ()

TostTom

No prostě nádhera, intriky, incesty a fakt hodně porodů. Splnilo to má očekávání, postavy mi byly sympatické a některé sakra nesympatické, avšak v dobrém slova smyslu. Příběh a hudba paráda, časové skoky mi nijak zvlášť nevadili a celé zakončení série bylo taky fajn. Očekávám že další série bude sakra nabitá a to díky tomu jak to sakra celé skončilo. Každopádně pro mě osobně letos a možná i za poslední dobu nejlepší seriál. V moment co jsem si pustil první díl, tak mě to chytlo a už nepustilo. Rozhodně jsem se nenudil a nebyl zde jediný moment kdy by se mi zdálo, že se to táhne a že to tam nemuselo být. No závěrem můžu jen napsat, že už se nemůžu dočkat druhé série. ()

Saur.us

Plnohodnotný nástupce Hry o trůny pokračuje v nastoleném řádu intrik, zvratů a krve a k mému překvapení zahazuje všechno to nadbytečné, výplňové soft-porno. Konečně tak vidíme všechny ty spletitosti míst a postav, promyšlenost intrik a zvratů s krví plně nasyceným mozkem. Škoda, že Bílí chodci nebudou ještě pár set let a tak Rodu draků chybí ten tlak nezastavitelné mystické síly. Ale zas jsou tu draci, a je jich hodně. Mimochodem, pokud bylo záměrem tvůrců snížit globální porodnost, tak se jim to možná i povede. ()

barteca

I po deseti dílech jsou mi všechny postavy úplně šumák, scénář nevyvážený, herci bez charisma, kamera otřesná, režijní záměr chaotický......táákže druhá série beze mne, nudanudašeďšeď. Dvě za draky. ()

stepankoby1

Je milé, jak obrovský pozor si tvůrci dávají, aby jim dávala smysl kontinuita světa a motivace postav. Jde poznat, že z toho někdo nechtěl mít finální série GoTka. Po téhle stránce je seriál velice povedený. Kde ale podle mě selhává, je přemostění těchto snah do usledovatelného a hlavně zábavného zážitku. Protože se musel vysvětlit původ každičkého sporu a každičké postavy relevantních v tanci draků, sledujeme celé epizody naplněné otázkami "kdo s kým", "koho tím naštvali" a "jak se kvůli tomu pohádají". Místy jsem si připadal, jako bych sledoval Velkolepé století. Nikam nevedoucí vedlejší linka s Crabfeederem nebo nezvládnuté skoky v čase, po kterých se pokaždé minimálně pět minut (nebo v horším případě jedna celá epizoda) strávilo scénáristicky tuze nenápadným vysvětlováním všeho dění mimo kameru, dojem pak ještě zhoršují. Zlepšovat se začne až ke konci série, když se tvůrci dostávají k příběhu, který evidentně vyprávět opravdu chtějí. Tak třeba to bude příště o řád lepší. ()

Artard

Wow, many great characters, much expectations for second season, such great "prolog", what a time"skip" to be alive... Odporúča 9 z 10 gynekológov. ()

char_t

Ač jde o prequel, produkčně plynule navazuje na poslední řady Game of Thrones. Stejné kulisy, stejně bombastický rozpočet, od kostýmů po CGI totální vizuální žraso. Ale taky stejné nešvary. Uspěchaný příběh, odfláklé postavy, scény černé tak, že si můžu jen domýšlet, oč tam 5 minut šlo... A když k tomu připočtu slušnou řádku stejně-se-jmenujících postav, navíc po pár epizodách měnících obsazení, je z toho na první půlku sezóny solidní bordel, ve kterém se navíc v podstatě vůbec nic neděje (kromě nešikovného manévrování všech postav do startovních pozic). Celou sezónu tak zachraňují poslední dvě epizody, kdy se konečně děj trochu rozhýbe. Na druhou sezónu by tedy naopak měla zbýt jen samá akce a žádný pořádný děj, nicméně s tímhle přístupem to asi bude ta lepší varianta. 50 % ()

Evander

Rod draka je povedeným prequelem GoT. Po audiovizuální stránce je seriál neskutečně vymazlený, herecky je dobře obsazený a příběhová stránka podle mě též nijak nezaostává. Zamrzí pomalejší rozjezd a z mého úhlu pohledu trochu slabší první díly série. Naopak závěr je naprostá paráda a už se těším na další sérii. 83% ()

Olík

Kostky jsou vrženy….teda spíše, draci jsou vypuštěni….a už v tom zase lítáme. Hra o trůny byla přesně tím seriálem, u kterého, když se tvůrcům podaří vás namotat do  děje, nemůžete dospat dalšího dílu. A jestli si myslíte, že vás Rod drak nechá ve stavu jako po rendezvous s anesteziologem, tak to jste na velikém omylu. Jestli jste byli fanoušky GoT, tak vám právě nestál problém, který se nedá vyřešit za několik dní. ()

JamesConnorG

10/10. - Now, the battle has begun! Rod Draka jako prequel původního seriálu naplnil veškerá má očekávání. Je to stejně kvalitní jako původní seroš? Ano. Má to stejně blavůrně napsané postavy? Ano. Má to pořád EPICKÝ nádech GOT? Jedno velký ANO. Musím vyjádřit veliký respekt tvůrcům za to, že po né moc povedené 8 sérii GOT dokázali opět divákovi předat ten úžasný nádech Her o Trůny. Sice si na 2 sérii počkáme celkem dlouho, ale pokud to bude stejně kvalitní jako první série, tak si mile rád počkám :). ()

Daiker

Nemám rád když se natočí série, film co bylo před tím, co jsme viděli původní dílo..... O to víc, když víme, že to vlastně celé bylo tzv. k hovnu.... Rok draka je povedený návrat do světa, kde intriky o trůn hrají hlavní roli..... Herci jsou dobře vybraní, dějově vše dobře vysvětleno..... Chyběly mi zde nějaké šokující scény, byla to taková light verze, ale byla to první série. Hudba je opět skvělá, výprava a triky taky.... Draci jsou úžasní a bez nich nevím, jak dlouho to bude lidi bavit, už mi to přišlo i otravné pořád řešit kdo bude následovník trůnu.... ()

aR3Zz

Strhující akční středověké politické drama. Akce přitom není zdaleka tolik, na co jsme byli zvyklí ve Hře o trůny. Bohužel, musím s tímto seriálem přímo srovnávat, protože samotní autoři na něj pořád odkazují. Další podstatný rozdíl - byli jsme zvyklí na několik dějových linek, které se rozcházely a náhodně křížily, to bylo úžasná přednost. Zde - jedna jediná osa, navíc zcela zásadně bořena časovými skoky o několik let. Tento neduh má samozřejmě za následek nezbytnou výměnu herců hlavních postav uprostřed série. Nicméně! Jako politické drama to funguje úžasně - atmosféra, která se dá krájet! Postavy, jejichž motivy chápete a jsou dobře vykresleny. Vývoj charakterů v čase a jejich názorové posuny. To vše zde máte. Podtrženo geniálním hereckým výkonem Viseryse. No, a nakonec draci. Pěkné na podívání, ale kromě posledních 5 minut celé série zcela zbyteční... 75% ()

Eduardo

Teda nečakal som, že to bude ešte horšie, ako posledná séria GoT. Radšej sa budem baviť pri deravom scenári s neuspokojivým rozuzlením, ako nudiť sa pri nezaujímavých postavách a slabých hercoch, ktorí celú sériu riešia len kto sa s kým vyspí, aby sa tam konečne na konci aspoň na jeden a pol epizódy niečo aj začalo diať. A tie castingy s časovými skokmi, kde pomaly rodičia skončia s mladšími hercami, ako sú ich deti, proste nemajú chybu. ()

darjeeling

Po otřesném finále Hra o trůny byly spousty fanoušků dost nervózní, aby se Rod draka povedl. První série naštěstí nezklamala a více než důstojně se chopila seriálového žezla příběhů ze Západozemí. První díl byl opravdu nářez a po několika vyjádřeních čtenářů knih a opravdových znalců Martinova světa, jsem měla radost, že se seriál bude zřejmě dost držet knižní předlohy a diváci tak dostanou velice přesnou kánonickou adaptaci. Po konci první série musím říci, že s výsledkem jsem spokojena tak na 85%. Některé momenty a promluvy byly opravdu výborné, ale bohužel jsou zde i místa, která připomínala spíše poslední dvě série GoT (se kterými jsem rozhodně spokojená nebyla). Největší problém spatřuji v tom, že je to strašně uspěchané (za mě určitě lepší kdyby se první série věnovala mladé Rhaenyře a druhá série by začínala oním časovým skokem v šestém díle). Tato uspěchanost způsobila to, že jsem se tolik nevžila do postav a také nebyly dostatečně vybudovány vzájemné vztahy a motivace mezi jednotlivými postavami. Hra o trůny, aspoň ze začátku, byla postavena na silném scénáři a jednalo se spíše o komornější fantasy (vlastně to spíše působilo jako středověké historické drama), to se pak později změnilo a scény se zajímavými dialogy byly nahrazeny spíše scénami na efekt. V Rodu draka si tvůrci drží takový střed. Přirovnala bych to k šachové partii, při které si vytvoříte strategii, rozestavíte figurky a rozehrajete partii. Tady to trochu připomíná hru ne tolik zkušeného hráče, který sice dobře a rychle začne (sebere rychle několik důležitých figurek), ale rychle také prohraje, neboť mu chybí dlouhodobější strategie. A hra, která nás sice bavila svou dynamičmostí, může začít na novo, aniž bychom se do ní ponořili. Takhle na mě působí ty časové posuny, které mi vlastně tolik nevadí, ale trochu mě mrzí, že mohli tvůrci více rozvinout některé vztahy a dějové linky (pán krabů, vztah Daemona s Ottem). Co se týče postav a herců, tak tam nemůžu nic vytknout, zejména Olivia Cooke a Rhys Ifans odvádějí skvělou práci. Daemon, Aemond, Alicent a Otto Hightower zatím za mě nejlepší postavy. Hudba mě trochu zklamala, i když hudební téma Velaryonů je hodně povedené. Po vizuální stránce je seriál velice pěkný, žádné přehnané efekty ani umělé filtry. Je také vidět práce jednotlivých režisérů, neboť epizody se od sebe, ať už vizuálně tak jejich provedením a pokládáním jednotlivých scén, poměrně liší. U každého režiséra se do jím režírovaných epizod otiskl jeho styl , a tak mají epizody odlišnou atmosféru, tempo i kameru, což se mi vlastně celkem líbí. Celkově musím hodnotit 5*, sice je to slabších 5*, ale myslím si, že si to seriál zaslouží a těším se na druhou řadu, která by mohla být už vyváženější a konstantnější. ()

Lenart

Spočiatku som sa obával, že to dopadne podobne ako posledné dve série Hry o tróny — čiže ako veľkorozpočtový seriál s pekným vizuálom a akciou, ktorý však úplne zlyhá v budovaní príbehu, postáv a základnej zmysluplnosti. Na moje veľké prekvapenie sa však tvorcovia poučili a dali si veľmi záležať na scenári. Ba čo viac, rozhodli sa vykročiť mierne iným smerom.          Nekonečnú spleť postáv, bohaté striedanie lokácií a neustále krvavé zvraty totiž nahradili... britskou konverzačnou drámou? Dej sa v podstate zameriava na jednu rodinu; uzatvorený okruh postáv, ktorý narastá len veľmi pomaly — a ktorý sa pohybuje takmer výhradne po jednom hrade.          Každý z hrdinov si prechádza nejakým vývojom. Máme tu pyšnú princeznú, dobrotivého kráľa, neposlušného brata, šľachetného rytiera alebo intrigánskeho poradcu; čo je však výborné, nikto z nich nie je čiernobielou figúrkou a každý má pádny dôvod pre svoje konanie. Držať palce tak môžete každej strane barikád.          Scenár výborne pracuje aj s vašimi očakávaniami a pozornosťou — strašne veľa sa toho totiž vypovie bez slov. A to je pre mňa známkou kvalitnej a sebavedomej filmárčiny. Scéna, pri ktorej kráľ niekoľko minút kráča k trónu, sa tak stala jednou z najsilnejších, aké som kedy videl. Práca so symbolikou, tak príznačná pre fantasy žáner, a zúročenie niekoľkohodinového budovania vzťahov podčiarknuté výbornou hudbou Ramina Djawadiho ma emocionálne úplne odrovnalo.          Umnosť scenáristov sa ukazuje aj v bode, v ktorom mnohí ich kolegovia v súčasnosti totálne zlyhávajú — v tvorbe silných ženských charakterov. Rhaenyra a Alicent sú výborne napísané, plnokrvné a plastické postavy, ktoré majú svoju hĺbku. Poznáte ich motivácie; vidíte tie emócie, ktoré musia v krutom svete vojen, labilných spojenectiev a dohodnutých sobášov skrývať. Majú svoje chyby i silné stránky, strachy i túžby, obavy aj nádeje. Nemusia tak byť zakuté v plátovej zbroji, omachovať sa obojručákmi a mať okolo seba slabošských mužov aby bolo divákom jasné, že to sú „strong female charakter“.           Ako bonus ponúka Rod draka aj detailne spracovaný pseudo stredoveký svet so všetkým, čo k tomu patrí. Bohaté hostiny, piesne, rytierske turnaje, prepracované kostýmy, gobelíny a brnenia. Interiéry vyzerajú tak, že v nich niekto naozaj býva, ulice sú špinavé a každý národ má aj svoju špecifickú kultúru, ornamenty či tradície. Navyše, etnické zloženie tej ktorej geografickej oblasti dáva zmysel — na severe žijú národy podobné Anglosasom, v strede Grékom a Talianom, na juhu Afričanom a na východe aziatom. A v prístavoch, odvekých miestach obchodu, sa spolu chaoticky miešajú.          V skratke; všetko to, čo som očakával od Prsteňov moci — silný príbeh, worldbuilding, plastické postavy, epické momenty, hlbokú fantasy symboliku a filmársku kreativitu — som dostal v Rode draka. Ešte nikdy som nevidel dvojicu diel, ktoré by vychádzali z tak podobných základov, a pritom si boli tak odlišné.          Ako ľad a oheň.          90 % ()

neo93

Tak už mám také za sebou první řadu spin-offu, resp. prequelu Hry o trůny. A nakonec to byl relativně povedený návrat. Docela mi ale trvalo, než jsem se správně naladil a vůbec  pronikl do příběhu Západozemí. Jednak to bylo tím, že úvodní epizody jsou vedeny ve velmi pomalém tempu, ve kterém se vlastně nic moc neděje a jednak skutečností, že sledujeme spoustu postav, které se nám představují. Především ve všech těch dětských postavách jsem  se dost ztrácel. Určitou kaňkou na sžívání se s postavami, bylo samozřejmě dlouho avizovaná a probíraná obměna některých hereckých představitelů v půlce série. Přeci jen  nebývá úplně zvykem výměna herců v průběhu řady, ale v návaznosti na další vyprávění,  krok asi logický. A musím říct, že noví herci dobře zapadli. Akce příliš není, ale když už se objeví, stojí za to. Dějově se řeší zejména nástupnictví na  železný trůn, který si nárokuje samozřejmě vícero postav.  Od šesté, resp. sedmé epizody šla kvalita rapidně nahoru a díky tomu jsem si už sérii mohl naplno užívat. Konečný cliffhanger v posledním dílu ve mně vyvolá pocit, podívat se na celou řadu znovu. Podařený rozjezd pro nadcházející řady. Válka může začít. ()

rublik05

Konečně, návrat do oblíbeného Západozemí, třikrát sláva. S velkou radostí a maximálním očekáváním jsem se vrhnul do první série nového seriálu Rod Draka, který sliboval opravdu mnoho. S potěšením mohu konstatovat, že tento návrat se tvůrcům opravdu nadmíru povedl. Hru o trůny mám strašně rád, nový Rod Draka za ní v ničem nezaostává, podařilo se nakopnout novou, neméně povedenou sérii, opět zde máme nádherné lokace, výborné herce, precizně napsané a propracované charaktery, samozřejmostí jsou poutavé dějové linky a příběh jako celek. Jedinou kaňkou, jedinou vadou na kráse tohoto projektu jsou časté časové skoky. V jednu chvíli jsem se v postavách dočista ztratil, pozitivní na tom je snad jen to, že mě to alespoň donutilo si tuto sérii dát vícekrát za sebou. Nebýt tohoto neduhu, ani na sekundu bych neváhal s pětihvězdičkovým hodnocením. Už teď se těším na pokračování, snad bude minimálně stejně tak dobré, ideálně pak ještě o fous lepší. 8/10. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD