Daemon navštíví svou ženu v Údolí. Viserys a Rhaenyra uzavírají dohody s Velaryony. Alicent se snaží odhalit pravdu o princezně. (HBO Max)

Z nakrúcania

Pjenkys

Já vážně nechápu, proč tenhle seriál, podobně jako Hra o trůny, má tak vysoké hodnocení. Dobře, možná je to první pořádné béčko ze středověku, kde se řeší témata jako v Ordinaci a je to přesně to, co běžný divák chce. Ale jinak? První tři díly jsem si říkal, ok, je to nuda, ale holt úvod nějakou dobu zabere. No a kam jsme se dostali ve 4. a 5. díle? Normální červená knihovna. Čtvrtý díl ještě dobrý, Daemon to tam pošéfil, pak to pošéfila princezna, docela sranda, kdyby to byl jeden díl z deseti. Ale teď svatba? Nejdřív ten milostný rozhovor na lodi. Jako vážně? A pak žárlivá vražda před svatbou. Jako vážně? Prostě proč? Proč celý ten díl vůbec existuje? Nebo vlastně, proč celý seriál existuje? ()

Remivsremi

Poslední epizody mě nedokážou příliš okouzlit. Je tady málo všeho. Chybí lepší dialogy, propracovanější podání motivů hlavních postav i celkový čas strávený se zúčastněnými, aby jejich pohnuty měly tu správnou energii a tah na bránu. Je to pro mě polovičaté. Chtělo to ještě inkubaci v scénáristické místnosti. ()

filmfanouch

Čtvrtá i pátá epizoda seriálu Rodu Draka toho mají dost společného, nejen skrze návrat režisérky Claire Kilner. I pátá epizoda stojí většinu času primárně na dialozích a budování půdy pro budoucí konflikty, v páté epizodě ovšem dochází k větším řezům do tuhého. Jde především o smutné rozloučení s nadále fantastickou Milly Alcock, kterou od příští epizody v roli Rhaenyri Targaryen nahradí Emma D'Arcy, stejně tak nahradí Emily Carey v roli královny Alicent Olivia Cooke. Obě dámy se poté i tentokrát zasluhují o to, že to jejich nástupkyně budou skutečně těžké. Daemon Targaryen v podání Matta Smitha se nadále formuje v takového nástupce (nebo spíš předchůdce) Jaimeho Lannistera, kdy se on profiluje jako morálně komplikovaný charakter, který se nadále chová nevyzpytatelně. Už čin v úvodní pasáži potvrdí, že je Daemon schopný mnoha věcí. Smith se potí i nadále zvládne profilovat jako castingová trefa, který tohoto komplikovaného antihrdinu zvládá skvěle uchopit. U Daemona navíc k žádné castingové změně nedojde, Smith tak bude moci naštěstí v této roli vykonávat dojem i nadále. Už v rámci páté epizody dostává trhlina v rodu Targaryenů pořádný obrys, Viserys I. v podání Paddyho Considina se navíc dále profiluje jako někdo, kdo se svým uvažováním nemá na trůn reálný nárok. Paradoxně se nadále projevuje, že jeho dcera Rhaeneryra sice na rozdíl od svého otce nemá nic v kalhotách, projevuje se ovšem jako cílevědomější a ve finále i mazanější kandidát na vlastníka železného trůnu. Především i proto, že pro něj chce přinést i velmi velkou oběť, která jí ovšem přesto může též vykopat cestu do hrobu. Tato epizoda skutečně primárně stojí na dialozích a ty opět nemají chybu. Slovní konfrontace mezi Alicent a jejím otcem Ottou v podání Rhyse Ifanse, diskuze Rhaeneryry a jejího bratrance a budoucího chotě Laeonora Valeryona v podání Thea Natea či později diskuze mezi Laeonorem a jeho milencem Joffrey Lonmouthem v podání Solly McLeodem. I vášeň mezi Laeonorem a Joffreyem se ostatně v rámci jedné epizody podaří vykreslit celkem uvěřitelně, k této epizodě ovšem dochází i k jedné akci s poměrně brutálními následky, kdy režírující Kilner dokáže zachytit onu náhlou chaotickou atmosféru a nádech toho, že došlo k momentu, který toho ovlivni poměrně dost. Přítomnost krysy v posledním závěru není náhodná. Emily Carey konečně dostala pořádnější prostor a to jen proto, aby otěže ztvárňování postavy definitivně předala. Je to strašná škoda, dá se ovšem věřit, že se Olivia Cooke se ztvárněním této postavy popere se ctí. Příští dvě epizody navíc točí Miguel Sapochnik (tvůrce nejen první epizodu Rodu Draka, ale i například i epizod Tvrdomov či Bitva bastardů ze Hry o trůny), snad tak dojde k návratu k plnokrevné kvalitě.... ()

Ironhead

Předsvatební hostina natočená parádně se skvělou dramatickou gradací, ale nevím, tomu seriálu prostě pořád něco chybí a jakoby jim to celé nevěřím (*spoiler alert* vraždící princ v ohromné nevzhledné kápi mi přišel spíše k smíchu, navíc postava jeho velmi sympatické manželky mohla být první zajímavou a silnou ženskou postavou v seriálu... no, moc dlouho chuděra nevydržela :_). První série GoT jsou pořád o třídu až dvě výš. ()

warrenur

Rhaenyra metaforicky buducemu manzelovi: "..and after, each of us dine, as we see fit". :) heh,.mrska. O to viac ma vsak potesila reakcia "rytiera na bielom koni", Criston-a: "so, you want me to be your whore?!" Pecka! Chlap ma svoju hrdost. :) A nakoniec napatie, ktore by sa dalo krajat pri hostine, co sposobila ohrdnuta kamaratka....fuu :) A velavravne pohlady pocas uvodneho tanca jasne naznacili, odkial sa moze vyhrnut buduci "shit-storm". Stryko? Milenec? 1, ci 2hy? Kralovna? Vyborna cast, i ked postradala "tradicnu" akciu. Az teda na tu v zavere. Ponaucenie? Neplet sa do cesty milujucemu Dornanovi. :) Kamera v poslednych piatich sekundach a pribehnuvsi potkan.....dokonale. 90% ()

• Název této epizody pochází ze vznešených slov rodu Hightowerů. (mikki089)
  • Rhaenys Targaryen (Eve Best) létá od svých třinácti let na drakovi jménem Meleys. (Veskoslav)