Karel

• Česko Karel

Film Karel nie je a ani nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka Olga Malířová Špátová vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe alebo v dedinke, kde trávil detstvo. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Odhaľuje neznáme zákulisia koncertov, svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snaží s pokorou a láskou chrániť. Na divákov tak čaká autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečakaných spomienok. (Bontonfilm SK)

angel74

Karel Gott velmi miloval život a z jeho písní to bylo krásně cítit. Přes pár nedostatků je to jasně patrné i z dokumentu kameramana Jana Malíře a režisérky Olgy Malířové Špátové. Hlavně proto si myslím, že se snímek Karel opravdu povedl. Když jsem si ho pustila, ani zdaleka jsem netušila, jak moc budu dojatá. (85%) ()

charge

Těžko hodnotit. Jo božskej Kája byl jen jeden a nenahraditelnej, ale sledovat home videa posledního roku Karlova života, kdy mu dýchá na krk zubatá se zdokumentováním jak lékaři oznamují verdikty, či si čte tisk v hospicu, přikládá poleno do kamen, povídá si s rodinou, sedí na židli v zahradě atd., je opravdu až depresivní pohled, to všechno prostříhaný záběrama z koncertů a různých krátkometrážních hudebních filmů. Holt taková je realita života. Nejzajímavější mi přišla vsuvka s antichartou, ke který se Karel akorát vyjádřil, že jej tisíckrát vysvětloval, a že učinil rozhodnutí na kterých již nelze nic zmenit, nebo miniemigrace do SRN a rozhovor se západoněmeckým reportérmem, zda by tam nechtěl žít a následný Husákův projev. Dokument o tomto velikánovi jsem si představoval trochu jinak, nabitej energií, vytáhnout videošpíčky prolínající jeho kariéru, vrcholy i pády. Tady se to ovšem celou dobu neslo v duchu mistrova konce. 20% ()

otík

Neberu tento dokument jako snahu o životopisný dokument - to by vydalo na seriál, ale jako připomínku osobnosti, která doprovázela několik generací svými písničkami a dělala radost spousty lidem. A to se jisto jistě povedlo. Archivní záběry jsou fajn, jsou nenásilně vměstnány do posledních měsíců mistrova života a připomínají, že žil krásný život. Díky za tuto vzpomínku.  PS: nelze si nevšimnout, že z Gottových blízkých (Karel Svoboda, bratři Štaidlová, Rudolf Rokl, Felix Slováček) už žije pouze nestor Felix. ()

kocik1

Až příliš uctivé, jednostranné, skoro mýtické, přesto musím připustit, že se mi to vlastně líbilo. A i když bylo vše takové hezké a dokonalé, přesto i tento dokument v sobě má podprahově zastrčený ambivalentní vztah k dětem, ten "dokonalý" k mladším a ten "nedokonalý" k starším. Možná by bylo fajn natočit i verzi bez kultu. Jinak ale vážně nevím, jak tento hezký počin ohodnotit. ()

vnimatkrasu

Karel je dobrej film v obou rovinách, který má. Ta první je jasná. Rok 2019 a vědomí, že 'he dies at the end' dělá samo z každý scény instantní zádomráz. Špátová má navíc regulérní cit pro zachycení každodennosti. A hrozně tomu pomáhá sám Gott svým vtipem. SRSLY. Tolik potenciálních hlášek na zlidovění nebylo v českým filmu dobrejch dvacet let. 🙏 Oceňuju ale, že je dobrá i ta druhá rovina. Ta životopisná. Neotravuje, dobře vrství záběry, který nejsou děsně profláklý, a navzdory miliardě už natočenejch televizních gottofilmů působí svěže a neuondaně. ()

Motinski

Štruktúrou veľmi podobné dokumentu o Formanovi. Zo začiatku zaujme snáď každého, bez ohľadu na hudobný vkus a znalosť Gottovej tvorby. Viac sa tu zameriava na súkromie, hlavne posledné mesiace, ako na hudbu. Na dokument je ale dĺžka až moc cítiť, ešte k tomu keď ho sledujete v kine. Postrihať a osekat o 20 minút, fungoval by lepšie. Dosť mi chýbali dobové veci z hudobného života v časoch medzi úplnými zaciatkami a poslednými rokmi (80,90. roky tam skoro vôbec nie sú) . Možno by sa zišli aj komentáre iných umelcov ktorí Karla poznali a spolupracovali s nim (pár ich tu bolo, ale málo). Oplatí sa pozrieť, podobný velikán sa u nás v okolí možno nikdy nenarodí. Neubránim sa ale pocitu že som sa viac dozvedel o tom ako umieral ako o tom ako žil. ()

jedna_vrana

Myslím, že tento dokument mal byť poňatý inak. Takto to ako dokument ani nepôsobí. Pôsobí ako spravodajstvo z posledného roku života Karla Gotta, ale celé pod jeho taktovkou. Dialógy pôsobia strojene a neprirodzene, akoby „Pán spevák“ (bez irónie, veď jeho hlas sprevádzal tri generácie fanúšikov) chcel zanechať po sebe obraz, ako si ho sám namaľoval. Pohľad na odchádzajúcu hviezdu je bolestný a je vidno, že v posledných rokoch života upriamený na rodinu. Môžeme to brať ako snahu o úprimnosť a pootvorenie dverí do súkromia, ale dobrý pocit z toho nezostal. Miestami mi bolo ľúto jeho detí. Navyše premrštená stopáž! ()

UhLee

(6,5/10). Já osobně Karla Gotta moc neposlouchám. Nutno však podotknout, že jeho písničky jsou opravdové hity, které tady budou déle než my všichni dohromady. Jeho život byl místy dost kontroverzní a nebyl bezchybný. Tímto dokumentem chtěl dovysvětlit pár věcí a tak trochu ospravedlnit svoje případné chyby. Došel jsem k tomu závěru, že Karel Gott miloval své fanoušky a udělal by pro ně cokoliv. Třeba i zpívat na sklonku života a skomírajícím zdravím. Za tohle si zaslouží neskutečný odbiv a respekt. Nejvíce mě zasáhla část s Janem Palachem, kde zazněla i jedna z nejsilnějších písní, kterou Gott zazpíval. Vystřídala se tady plejáda pěveckých a skladatelských legend. Jako dokument to funguje velmi dobře a alespoň si mladá generace připomene život tohoto neobyčejného zpěváka. ()

Skuby47

Nebudu hodnotit kvalitu dokumentu, zaměřím se spíš na pocity, které ve mně vyvolal. Karlovy písně mne provázely celý život a tento snímek mi připadal jako přátelská návštěva někoho blízkého. Přes televizní obrazovku mi dovolil nahlédnout do svého soukromí někdo, koho jsem měla ráda a koho jsem obdivovala. Sedíc doma v křesle jsem přemýšlela co bych za to svému váženému hostu nabídla já. Snad jen pocit smutku, který tu ve mně po něm zůstal. ()

HonzaBez

"Hej páni konšelé, poslyšte nevinný přání..." Karel Gott, ať si říká kdo chce, co chce, byl fenomén, o čemž svědčí i tento dokument (nejen) o jeho "odcházení". Líbil se mi onen kontrast mezi Gottem v dobách jeho mládí a největší slávy a Gottem v čase jeho posledních vystoupení. Někdo možná může říkat, že měl mít více soudnosti v tom, jak odejít na vrcholu, ale ve mě třeba ty záběry ze zákulisí jeho posledního koncertu vyvolávali spíše pocit obdivu, že to prostě v duchu jeho písní "to musím zvládnout sám" či "být stále mlád", nevzdal, i když to bolelo. Svou sílu měly i záběry z rodinného prostředí, přičemž mi vůbec nevadilo, že v nich bylo hodně Ivanky Gottové.  Vždyť to byla jeho manželka.... ()

A.L.E.S.

Vzhledem k tomu, že je dle mého názoru Karel Gott v naší republice pojem a určitá značka, jsem si nemohl film nechat ujít. Těšilo mě, že jsem si mohl poslechnout pro mě dosud neznámé písně (vždyť jich měl tolik!) i některé střípky z jeho života, které jsem ještě neviděl. Nesledoval jsem ho tak bedlivě jako jeho mnozí fanoušci, ale i přesto si troufám říct, že to byla jakási jistota dobré pohody, která tady citelně chybí. Jeho smrt mě zasáhla a nečekal jsem, že si získal obdiv tolika lidí. Je možné, že i v zahraničí byl oblíbenější než zde. Film pojednával zpravidla o jeho posledních měsících života a v některých okamžicích bylo vidět, že je se svým koncem smířený. Řekl bych, že odešel tak, jak by si umělec jeho kvalit přál odejít. ()

Jizni Tlapa

Obsahově místy zajímavé, ovšem zpracováním odfláknuté….celkově tak pouze doplňující pro skalního fanouška. Čekal jsem celkový pohled na Káju včetně detailů o začátcích kariéry Mistra…nedostal jsem ani zlomek. Žádné časové ani textem přibližující informace k jednotlivým momentům..žádné opravdu zákulisní informace… ()

Mrkvič

Karel - Odcházení. Poslední mistrův rok života podán místy dost odvážně. Hlavně rozhovory s doktory jsou tím, co dělá dokument něčím ojedinělým. Božský Kája měl štěstí v tom, že věděl, že si pro něj jde zubatá. Měl čas se věnovat rodině. S jednou z dcer natočit skvělou písničku a klip. A vykreslit se pro většinu národa jako ten největší kabrňák. Tím také byl, i když určitě se najdou v jeho životě škraloupy. Zde mu ale odpouští Marta Kubišová, tak na ně nebudeme pro tuto chvíli myslet. Pohledy do historie jsou zajímavé a podtrhují mistrovu legendárnost. Někdy se rád podívám na osobnost Karla Gotta i z druhé vyčítavější strany, ale zde snad vytknu jen absenci skvělé písničky Být stále mlád a zasmutním si, že nejsou nějaké společné pěvecké materiály s další legendou Luisem Armstrongem, jehož návštěva v Praze je v dokumentu zmíněna. ()

Ryuuhei

Od dokumentu o Gottovi bych si býval sliboval víc, než jen poslední roky života sem tam prostřihané záznamy zejména z koncertů a dalších vystoupení. Klidně bych si dal klasičtější životopis. Osobně na mě snímek nezpůsobil příliš silně a ty víc než dvě hodiny stopáže se hrozně táhly. Na druhou stranu jsem se dozvěděl dostatek zajímavých informací o Gottově životě a nechal se lehce strhnout zajímavě, až poeticky pojatým finále. /// Viděno na ČT 1. ()

filmmovier

Asi k tomu není nic moc co říct. Nádherné a zatraceně smutné. Plné radosti i smutku, smíchu i slz. Karel ani ve svých posledních dnech neztratil smysl pro humor, a díky gottu za to! Tady nehodlám nic kritizovat, ačkoliv bych jistě něco našel. Ale to by byly jen zcela zanedbatelné drobnosti. Tenhle film asi lepší být nemohl. Stopáž nevadila, uměle natahovaná mi totiž vůbec nepřišla. Dcerky jsou talenty. ()

Johnny.ARN

Treba uznať, že to malo väčšiu gráciu ako Meky. Nemôžem dať plnú paľbu, lebo chýbali popisky k postavám, čo je pri dokumente neodpustiteľné a tiež časové skoky v závere vedia pekne pomýliť diváka. Inak je ale Karel presne to, čo som očakával. Film plný jeho hitov aj nehitov, film plný elegancie, filozofie, rodiny a zmierenia sa s očakávaným koncom. Ďakujeme, majstre. 4 z 5 ()

lucascus

Mohl to být kvalitní dokument o kariérní dráze jednoho populárního zpěváka, který se udržel u vesla v totalitě i kapitalismu české provenience. Bohužel. Paní režisérka bezesporu má talent a dokumentární cit, ovšem to zbožšťění Gotta a stavění ho na piedestal bylo až k zblití. Samozřejmě, že se tématu anticharta nešlo vyhnout, to však však bylo zlehčeno a odmrštěno jako něco nedůležitého. Vždyť Gott přece nazpíval píseň o Palachovi, podporoval Martu Kubišovou, zpívání v socialismu bylo přece nezáviděnihodné, nikdy nechtěl emigrovat (sic! - co ten půlroční pobyt v USA?). Idiot hudby - napsal o něm Kundera, a ač ani slavný literát nemá zcela vyčištěno před svým prahem, zde souhlasím. Smutný osud zpěváka, pro kterého byla sláva vše - první a poslední a až příliš pozdě si uvědomil, že život nabízí i jiné a důležitější hodnoty. Absence kritického pohledu bohužel činí z dokumentu selanku o jednom zbytečně přeceněném zpěvákovi. ()

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají… (viac)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)