Karel

• Česko Karel

Film Karel nie je a ani nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka Olga Malířová Špátová vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe alebo v dedinke, kde trávil detstvo. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Odhaľuje neznáme zákulisia koncertov, svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snaží s pokorou a láskou chrániť. Na divákov tak čaká autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečakaných spomienok. (Bontonfilm SK)

Flego

Seriózny dokument o legende našej hudobnej scény potrebuje časový odstup. Tento príspevok zostal na pol ceste a je príliš venovaný jeho manželke... ()

hrona

Pocítil jsem potřebu k tomuto osvětovému dokumentu také něco napsat. V první řadě Karel byl jednička a se ctí se hlásím k jeho fanouškům, jeho písně i jeho jako člověka mám moc rád a moc si jeho osobnosti vážím. Toto dílo se ale moc nepovedlo. Rozdělil bych jej na tři fáze. První, která obsahuje dobové záběry z koncertů a mapuje jeho kariéru je bohužel dost upozaděna, čekal jsem nové ještě neviděné záběry, na délku filmu toho bylo velmi skromně. Druhá, ta se přiznám mě bavila nejvíc, vzpomínání Karla a rozhovory s jeho kolegy a spolupracovníky.. A třetí, nejtragičtější část, kde si dělala promo jeho choť, snažíc se dokázat, jak to vlastně s Karlíkem bylo v závěru jeho života těžké. Rodinné záběry z chaloupky, z domu a z nemocničních oddělení a rozumování Karla, kde to vypadá, že si to zkoušel 5x nanečisto, než to řekl + lékařské zprávy, opečováváni lékařů a věčně zkroušený záběr na Ivančin obličej, ukazující, jak to vše vlastně celé dopadne. Připadalo mi, jako bych koukal na Manželskou etudu o ,,krásce,, a již bohužel senilním staříkovi a jejich soužití, Karlově lásce ke zpívání a vztahu k dcerám, se kterými to evidentně moc neuměl. Chtělo by to stejně jako v případě dokumentu o Karlu Svobodovi, který natočil jeho syn, víc objektivity, méně depresivních zàběrů a více faktů z jeho života. Myslím, že kdejaký dokument o Karlovi natočený v TV za jeho ùčasti je rozhodně větší sondou do jeho života, než tento. Z úcty k mistrovi, protože on je zde hlavní hvězda, dávám hvězdy tři. ()

honajz

On to, Gottžel, žádný dokument není. Protože pak jsou dokumentárním filmem všechna home videa z prázdnin nebo oslav narozenin. Tohle podobný rámec nijak nepřekračuje. Je to spíš domácí vzpomínka pro manželku a obě dcerky, až se jim tatínek začne vytrácet z povědomí, ale běžnému divákovi to nic moc nemá co dát, protože se o Karlovi (a potažmo jeho názorech třeba na různé konspirace) nic nedozvíme. Ale zase vím, jak trénovali s dcerou zpěv písničky v autě, druhá dcera taneček, a jak Ivana nasadila jedné z nich v autě nebo letadle, už nevím, spadlé botičky. ()

Othello

Jakožto člověku bez identity, kterému se dokázalo hladce přizpůsobit prakticky jakémukoli ekonomickému, společenskému a kulturnímu systému, je Karel Gott je naprosto ideální předmět k dokumentárnímu zkoumání. Což samozřejmě ale nemůžeme očekávat od filmu, kde se v úvodním seznamu partnerů setkají (fakt nekecám) firma vyrábějící toaleťáky se společností Gott Agency a hlavní producentkou toho všeho je Gottova manželka. Která ještě celou působí, jakoby špatně hrála sama sebe. Ohňostroj banálnosti, který patrně slouží jako kickstart kariéry Charlotte Gottové a ohlazení zpěvákova odkazu. Každopádně dva plusy tenhle zážitek měl: 1) dost mě to nalákalo na Klusákovu knihu o Gottovi, 2) v noci se mi zdálo, že jsem ve vojenské nemocnici a primář se mě ptá, zdali podle mě má ještě cenu držet Miloše Zemana na přístrojích nebo ho odpojit a já jsem se po krátkém přemýšlení rozhodl, ať ho již odpojí, což jsem pak sledoval sklepním okýnkem. Jak, že to nesouvisí?! ()

luka4615

Životopisný snímek klasického střihu, na němž zaujme přehršel dosud neviděných archivních záběrů, jež velmi působivě dotváří mozaiku kolem tohoto nezapomenutelného umělce. Dokument nám ukazuje osobu Karla Gotta jakožto milého, ochotného a usměvavého člověka s ryzím charakterem, jehož písně zcela jistě překlenou několik generací. Samostatnou kapitolou je zde pak finále, které utahuje šrouby emocí až na absolutní maximum. Zamrzí zde tedy pouze poněkud zvláštní střih a přepálená stopáž, u níž se bohužel na displej hodinek občas podíváte. Avšak i přes tato negativa se stále jedná o ucelený a neuvěřitelně intimní náhled do posledních roků člověka, jemuž po právu všichni říkali Mistr. (Netflix) ()

Handle

Podle mě to byla filmařsky super práce. Čtu tu výtky, "že tam bylo moc Ivany", tak já ani netuším, jestli jsem viděl ten stejný film, protože na mě to tedy vůbec tak nepůsobilo. Přišlo mi to fakt silné a věřím, že ještě silnější to muselo být pro lidé, kteří s Karlem Gottem opravdu "vyrůstali". Přeci jen jsem úplně jiná generace, ale o to víc můžu říct, že jsem ho i díky tomuto dokumentu i tak trochu docenil (jako zpěváka, který svého času musel být bezesporu ikonickej). Každopádně příjemná podívaná a solidní dokument, který se rozhodně nemusí za nic stydět! :) ()

RelaxMan

Výborný rodinný dokument o mistru Karlu Gottovi. Jak všeobecně dokumenty moc nemusím, tak tenhle mě fakt bavil. Byl vtipný i smutný zároveň. Dlouhá stopáž dobře odsýpá a soundtrack je prostě šlágr za šlágrem, takže super. Nejdříve jsem dal dokumentu 4 hvězdy, ale po druhém shlédnutí jsem to musel povýšit na plný počet. Původně jsem ubral 1 hvězdu za Ivanu Gottovou, kterou snad většina z nás moc nemusí. Zde mi, ale přišla ještě víc nesympatická, než kdy jindy. Přišla mi spíš jako jeho manažerka hrající milující manželku. Dcery naopak výborné. Co říci na závěr: Karla Gotta, už nikdo u nás nenahradí. ()

Marcos22

Film Karel je rozpolarizovaným dokumentem o legendárním a celosvětově uznávaném zpěvákovi Karlu Gottovi. Zhruba měsíc po zahájení snímku se režisérka Olga Malířová Špátová byla nucena vyrovnat s náhlým oznámením, že pan Gott trpí vážným onemocněním a zbývá mu zhruba půlrok života. To bohužel negativně ovlivnilo samotný film, který tak působí značně nejednotvárně. Zatímco první část snímku mapuje velmi povrchně interpretovu kariéru, druhá se věnuje jeho zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a nahlédnutí do jeho rodinného a pracovního soukromí. Tímto rozdělením dokument trpí tím, že ani v jedné z těchto dvou částí nám není schopen poskytnout komplexní přehled ať již o zpěvákově kariéře či osobním životě. Filmu tak z kariéry chybí například zřejmě zcela bezvýznamní „Zlatí slavíci“ a z osobního života jakákoli zmínka o jeho partnerce Antonii Zacpalové, se kterou měl dceru Dominiku a partnerce Ivetě Kolářové, s níž měl dceru Lucii. Dokument navíc působí velmi depresivním dojmem a pozbývá životního optimismu a radosti, což z něj bohužel dělá film na jedno zhlédnutí, na rozdíl od obsahově obdobné Jednotky intenzivního života. Dvě hvězdy dávám snímku za přirozenost Karla Gotta na sklonku života a za výbornou práci kamery. Zbytek byl hodně jemně odvyprávěný příběh podaný takovou formou, aby nebyl hlavní protagonista pokud možno vykreslen v negativním světle. Velká škoda, že režisérka nevytvořila filmy o Karlovi dva, jeden zaměřený na jeho kariéru a druhý na poslední dny jeho života, takto dokument působí jako náhodný sestřih domácích videí Karla Gotta. 😕 (10.10.2021) ()

argenson

Jak pravila kolegyně při odchodu z kina: „Bylo tam moc Ivany.“ Ano, kdybych chtěl bejt cynickej, tak řeknu, že producentka filmu (Ivana Gottová) vytěžila z poslední životní fáze svého manžela maximum. Všechny použité starší záběry já znám zpaměti, takže pro mě nic novýho. V nově natočeným materiálu se motá nemohoucí stařík na hranici svéprávnosti, kterej trousí křečovitá životní moudra a nepříliš podařené vtípky, neumí to moc s dětma, ale pořád má obdivuhodnou touhu zpívat. Náležitě jsou zdůrazněny momenty s cílem vylepšit Mistrův morální kredit. Ale jak už kdysi v jednom dokumentu řekla k Antichartě Eva Pilarová: „Jestli někdo tvrdí, že neví, co jsme podepisovali, tak normálně lže.“ Plus alibistický rozhovor s Martou Kubišovou, aby všichni věděli, že se na něj nezlobí, že on mohl a ona ne. Jedinej, kdo doopravdy pobavil, byl dvěma třema hláškama Ladislav Štaidl. Celkově srovnání Karla na vrcholu v narvaných sportovních halách, kdy výborně zpívá a rozdává se publiku, s dědečkem, kterej na chalupě osamoceně sosá čaj z puntíkovanýho hrnku, má určitou výpovědní hodnotu, ale já jsem z toho zas až tak urvanej nebyl. A to říkám z pozice znalce a celoživotního fanouška, kterej byl v širokém časovém rozpětí sedmkrát na jeho koncertě. ()

Padme_Anakin

Moc pěkně zpracovaný dokument, u nás doma se říkalo „náš Gotík“, můj tatínek ho obdivoval, poslouchal a tudíž jsem já na něm vyrostla.. S ohledem na skutečnost, že mám spoustu jeho cédéček a byla jsem na jeho koncertech, hodnotím kladně a vše, co by se dalo vytknout, dnes večer odpouštím.. ()

hous.enka

Dvouhodinový dokument, který si klade za cíl nahlédnout do soukromí i duše Karla Gotta, určitě stojí za zhlédnutí. Olze Malířové Špátové se podařilo udržet časovou osu, ač by ty skoky z přítomnosti do minulosti mohly splynout. Nestalo se. Líbily se mi Gottovy rozhovory s Jiřím Suchým, Ladislavem Štaidlem nebo Martou Kubišovou. Třeba ten poslední, ač asi nejkratší, mi přišel nejsilnější. Scény z nemocnice mě nepohoršují a myslím, že se do tohoto dokumentu skvěle hodí - Gott zůstává profesionálem do poslední chvíle. A osobní postřeh: nikdy by mě nenapadlo, že Bratr Jan je písní o Palachovi. ()

NinonL

Na můj vkus bylo v dokumentu trochu příliš Ivany, která Mistra stínila. Naopak jeho první dcera Dominika se v dokumentu neobjevila vůbec ani Karlův syn. Proto hodnotím jen jako průměr, protože je jasné, kdo a proč film natočil. Že to nebylo jen kvůli Karlovi a pro Karla. Škoda. ()

KIT.HL

Víc jak dvouhodinová cesta ke smrti... Nahlédnutí na poslední rok života Karla velikého. Byl to velký a božský hlas. Film pro mě byla tryzna . S úcty k mistrovi, víc psát nebudu. Můj šálek to není... ()

Lukrecie

Jako nebylo to špatné, ale dle mého dokument měl být natočen mnohem, mnohem dříve, kdy byl Karel ještě při plné síle. Mě by totiž také moc zajímaly jeho názory na život a svět, ve kterém žijeme! ()

Pierre

Když Karel Gott zemřel, byla to do vypuknutí covidu snad nejprobíranější zpráva. Nepatřím k jeho skalním fanouškům, ale každý ho znal, každý se dozvěděl o jeho odchodu..... A dle tohoto dokumentu by ho každý mohl chtít i za příbuzného. Karel se nám představuje jako neustálý šprýmař a trousič nějakých glos a mouder, co si dokáže zachovat nadhled i s těžkými zdravotními komplikacemi, ani se pořád nevzdát vystupovaní. U Gottů doma panuje většinou naprostá idyla. Dcerunky jsou spořádané, a společně s manželkou Ivanou tatínkovi pomáhají v zákulisí, třeba s praktickými věcmi, které už mu dělají potíže. Jo, Karel byl bezpochyby v něčem sympaťák a nejen jako občan republiky, kde je jedním z nejčtěnějších plátků Blesk svým způsobem oceňuji ten nadhled do jeho domacího prostředí. To jsou totiž záběry, které jinde neuvidíte, a do takového osobního dokumentů záběry s protagonistou v osobním prostředím svým  způsobem patří a je zajímavé se na ně podívat. Přesto jsem se trochu nemohl ubránit dojmu (a opravdu to nechci myslet nikterak neúctivě ani cynicky), že některé situace působily trochu nastrojeně. Navíc jak přece jen někdo poznamenal v jedné recenzi,  přece jen se Karel na filmu podílel i jako svým způsobem nepřiznaný scénárista a mohl kaméře ukázat jen to, co chtěl. Ale vykašleme se na to. Ve Francii vznikl například oslavný dokument o Belmondovi, v Česku už i o Jiřím Suchém. Nevidím důvod proč by si podobný formát nezasloužil i Karel Gott, který je opravdu asi naše téměř nejznámější celebrita (ať si o něm každý myslím cokoli.) Notabene ještě s tím svým  šťavnatým osudem na konci života (rodinna v pozdní věku, do toho těžké zdravotní komplikace, ale furt sílá vystupovat.) měl na svůj oslavný dokument, kde by mohl neomezeně provádet právo. A že Karel uměl být zábavný průvodce, nemůže být po tomto dokumentu pochyb.  Fanoušci Karla dostanou, tak jak se jim opravdu bude líbit a ten závěrečný odkaz ke smrti je fakt celkem silný pro všechny. I mimo to je tam pár objektivně zajímavých informací i z historie, i jsem se něco nového zajímavého dozvěděl (píseň o Janu Palachovi), naopak bych zase k něčemu dodal podrobnosti (zpívání s Karlem Krylem, porevoluční restart.) Ale u těhle oslavných dokumentů zavisí na tom, jak moc jste velký fanoušek protagonisty. Pro fanclub to bude za pět, ale pro mě to zůstane na třech  , s tím, že stejně hodnocení u takového dokumentu není moc důležité- ()

Tereza_T

Přemýšlím, jak napsat tenhle komentář a oddělit hodnocení samotného dokumentu od osoby Karla Gotta a nejspíš to nejde, jelikož dokument stejné kvality o někom jiném by byl prostě nezajímavý průměr. Všechno kouzlo tohohle snímku pak tedy padá na bedra samotného zpěváka. Každý z nás určitě nějaký ten čas s písněmi Karla prožil, ať už to bylo na začátku večera s trezorem, k ránu, kdy chce být každý stále mlád a nebo ráno, kdy končí bál, naposled. Já rozhodně nejsem fanynkou a nikdy si doma z nudy jen tak Goťáka nepustím a i přesto jsem všechny výše zmíněné situace zažila a stály za to. V tom je to kouzlo, Karel byl člověkem na správném místě, rozdal lidem tolik radosti a věřím, že ještě dlouho rozdávat radost bude. I přesto, že většina stopáže v dokumentu je o tom jak Karel rekapituluje svůj život a připravuje se na onen svět je paradoxně radost právě ten pocit, který jsem během sledování dokumentu měla. Lidé odcházejí běžně, ale to, že život prožijí na maximum, s pokorou, pílí a odhodlaností už tak běžné není. Krásně na mě dejchla atmosféra černobílých záběrů z 60tých a 70tých let a kdybych mohla ihned na sebe nahodím pouzdrové minišatičky, načešu velký nafoukany účes a do těch šedesátek se alespoň na jednu noc transportuju.  Dokument měl i slabší chvilky jako například shledání s fankubem a na můj vkus až moc sentimentálních komentářů nad starými fotografiemi. To jsou ale jen malé výtky a celkově to byl příjemně užitý večer v přímí kinosálu zakončený velice hezky. Celý sál zatleskal, což jsem v životě v kině nezažila a už je mi jedno jestli to bylo vzdání díku zpěvákovi a nebo krásná naivita starších návštěvníků kina. ()

Alementina

Hezké, jen méně Ivanky by bylo lepší. Chápu, že to bylo na konci těžké, ale chvílemi mi to přišlo, jak kdyby potřebovala všem ukázat, jak těžké to mela. To bohužel kazilo ten portrét Karla, o kterém to mělo být primárně. ()

Siegmund

Film KAREL byl pro mne, milovníka dokumentárních filmů, velkým zklamáním. To totiž není dokument ale hodně chaotický sběr všeho možného, ovšem bez uvedení místa a data. Nejsem znalec rodiny Gottových, ani všech, kteří se kolem Karla Gotta „motali“, a proto jsem nejednou jen tápal a odhadoval. Myslím si, že by sledování filmu usnadnilo, kdyby byl děj řazen chronologicky spolu s potřebnými údaji o tom, kde byl ten který záběr pořízen a kdo jsou alespoň ty hlavní postavy v záběru. ()

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají… (viac)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)