Karel

• Česko Karel

Film Karel nie je a ani nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka Olga Malířová Špátová vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe alebo v dedinke, kde trávil detstvo. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Odhaľuje neznáme zákulisia koncertov, svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snaží s pokorou a láskou chrániť. Na divákov tak čaká autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečakaných spomienok. (Bontonfilm SK)

Siegmund

Film KAREL byl pro mne, milovníka dokumentárních filmů, velkým zklamáním. To totiž není dokument ale hodně chaotický sběr všeho možného, ovšem bez uvedení místa a data. Nejsem znalec rodiny Gottových, ani všech, kteří se kolem Karla Gotta „motali“, a proto jsem nejednou jen tápal a odhadoval. Myslím si, že by sledování filmu usnadnilo, kdyby byl děj řazen chronologicky spolu s potřebnými údaji o tom, kde byl ten který záběr pořízen a kdo jsou alespoň ty hlavní postavy v záběru. ()

blackrain

Mám z tohoto dokumetu velmi rozporuplné pocity. Je to bohužel tím, že jsem nechtěla Karla Gotta vidět umírat v příměm přenosu. Karel Gott si dokument samozřejmě zasloužil. O tom žádná. Tu mezeru po něm někdo těžko zaplní. ()

slunicko2

Dvě hodiny umírání naživo. 1)  Už jsem to tu psal u medailonku o Pavlu Novákovi: Většina zpěváků ... je nejlepší ve svém mládí. Mají elán, šťávu, nadšení, adrenalin. S přibývajícími léty se usadí a začnou fotrovatět (muži). Svého koníčka postupně přemění v obživu. Je to vývoj logický a nemám jim to za zlé. I posléze mohou stvořit něco zajímavého, ale to je spíš vyjímka._____ 2)  O Karlu Gottovi tato úvaha platí beze zbytku. Jeho zlaté období 60. a začátku 70. let je neoddiskutovatelné. Jistě není náhodou, že ukázky z jeho tvorby jsou především z této doby. Pak už jen sbíral plody své oblíbenosti (i své profesionality, třeba dodat) a občas své písňové portfolio doplnil něčím novým, co přežilo pár let. Většina jeho pozdější "tvorby" byly cover verze západních hitů anebo písničky, které by Jára da Cimrman označil za zapomněnky._____ 3)  Gott se pro mě stal jedním ze symbolů šedesátých let a takového si ho hodlám uchovat ve své paměti. Ne jako normalizačního pěvce, die goldene Stimme aus Prag, zpívajícího přesluhujícího důchodce polistopadové doby a už vůbec ne jako umírající ikonu._____ 4)  Od člověka nad hrobem (v tomto případě doslova) samozřejmě nečekám výkony jako za mlada. Vlastně od něho nečekám žádné (pěvecké) výkony. Ty jsou zdokumentované a mohu se k nim kdykoli vrátit. Chtěl bych, aby se podělil o svou životní moudrost, nadhled a zkušenosti, o svou radost i bolest, o své poznání. Mnoho toho zažil, mnohého dosáhl, má mi co říci._____ Bohužel toho jsem se ve filmu nedočkal. Možná proto, že už nebyl při síle, možná proto, že to tvůrci nedokázali zaznamenat, možná proto, že neměl, co by řekl. Nevím, proč. Ale vím, že snímek je v tomto směru plonkový._____ 5)  A tak nakonec se jen lehce uspokojí bulvární touha po odhalení zpěvákova soukromí. Uvidíme jeho ženu, děti, psa a vánoční výzdobu domu ve stylu německé telenovely. Jinak se o Gottovi ani od Gotta nic relevantního nedozvíme._____ 6)  Jo a zaujala mě dvojka z chování ve škole. Dostal jsem jich během základní a střední školy celkem pět, takže mám pochopení._____ 7)  Výstižný koment: argenson**, castor***. ()

kajas

Když před rokem zemřel Karel Gott, jako kdyby se uzavřela jedna velká kapitola historie české populární kultury. Mistrovo jméno znali jeho vrstevníci, lidé středního věku i malé děti. Najednou nebyl, a i když jsem se nepovažovala za jeho fanynku, nezažila jsem žádný jeho koncert (zpětně toho lituji) a při vyhlašování Českých slavíků (když ještě tahle anketa za něco stála) jsem pravidelně kroutila hlavou nad jeho dalším vítězstvím, bylo mi z jeho odchodu smutno. Tento celovečerní dokument je určen lidem, kteří měli ke Karlově tvorbě kladný nebo alespoň neutrální vztah. Lidem, kteří se orientují v základních vazbách českého šoubyznysu a kterým nejsou cizí další jména naší populární hudby. V neposlední řadě je tento film určen těm, kterým nevadí pohled na smrtelně nemocného člověka a na jeho nemocniční léčbu. Tvůrce totiž oslovil sám Karel se svou ženou již v době, kdy věděl, že z dalšího boje s nemocí už vítězně nevyjde. Režisérka tak dostala možnost stát se v podstatě dalším členem Karlovy rodiny a myslím, že výsledné dílo svůj účel splnilo. Vypráví o posledním období Karlova života a s pomocí výpovědí jeho bývalých spolupracovníků (zejména rozhovory s Ladislavem Štaidlem byly velmi poučné a zábavné) ukazuje Karla tak, jak ho všichni známe. Jako gentlemana, který nadevše miluje svou rodinu, a jako profesionála, který i v nejhorších stádiích své nemoci odmítal zklamat fanoušky. Ano, film je rozhodně přehnaně dlouhý. Samotný závěr a záběry ze státního pohřbu mohly být vyřešeny lépe. Přesto si myslím, že se jedná o velmi důstojné rozloučení, které si zaslouží velké plátno. ()

hygienik

Som nadšený, že som tento krásny film vďaka ČT mohol vidieť. Oceňujem zásadný vplyv pani Ivany Gottovej na obsah dokumentu. Vďaka nej to totiž nie je len ďalšia óda na Karla, ale veľmi osobný, rodinný portrét. Skvelý mix archívnych materiálov a výborný strih, silné emócie, len by som to o takých 20 minút skrátil. ()

sofiapetra

Musím překvapivě uznat, že se mi to líbilo. Bylo to opravdu hezky natočené. Udělali  dobře, že si Olgu Špátovou pustili domů, je talentovaná po rodičích až až. Vidět Karla Gotta, jak si láduje nákup do ledničky, bylo epochální. Po tento dokumentu jsem ho rozhodně začala vnímat víc jako člověka. ()

ibeh

Nejsem fanynka, ale dokument mne zajímal. Užila jsem si písničky ze 60. a 70. let a rozhovory se známými lidmi. Některé scény byly dost nahrané. Přepálená stopáž. Nudilo mne příliš mnoho rodinných záležitostí a časté záběry z koncertů nemocného pana Gotta, kde už to nebyl on. Škoda že se nenechal ženou přesvědčit, aby už toho nechal. Umění je v pravý čas odejít z výsluní. Za to si vážím např. paní Rottrové a Kubišové. ()

jezurka42

C'est la vie, c'est la vie, a to mě nebaví, nebaví... Z dokumentu čiší velká touha zaznamenat poslední dny velkého to člověka, nezapomenutelného umělce, představitele jedné úspěšné vlny československé populární hudby. Jenže jaksi ta tužba vyprodukovala u diváka především rozpačitost z ukázky nepatřičného a vysoce intimního. Zůstává tedy sladko v ústech za těmi vzpomínkami a obrázky minulosti, hořký ocásek, toho co následovalo, však dominuje a zahaluje to jedinečné. ...hrajte ještě dál, naposledy. ()

M.i.k.e

jako reklama na všudypřítomnou a empatickou Ivanu funguje "Karel" spolehlivě.Jako rozloučení s mistrem to sice už není takové,ale pořád je to dobré,že by to ale nějak vybočovalo ze standardních medailonků a nabídlo to něco navíc to už ne.Přitom měla Olga Špátová skvělou příležitost přijít s něčím na naše poměry výjimečným.Bohužel jí nevyužila...60% ()

Garson

Naprosto zbytečný dokument o člověku kterého každý znal a který nemohl po roce 2000 chybět v žádné slušnější televizní estrádě a takového člověka opravdu není nutné filmově oživovat.Karla Gotta jsem měl velmi rád nejen kvůli jeho písním,ale také proto,že si od mladých let až po stáří dokázal zachovat společenské dekorum,vždycky zůstával nohama na zemi a proto mi velmi vadilo,že ho režisérka nepřímo tlačila aby se na sklonku života vyjádřil k politické situaci minulého režimu a občas záběry tanků,aby to vypadalo na problémovou dobu kterou tento zpěvák dokázal proplout bez úhony.Karel Gott byl v soukromí i mezi přáteli vždycky sám sebou,ale bohužel tohle nemůžu říct o jeho ženě Ivaně.Ženy jako je Ivana Gottová jsou zhoubou mnoha mužů,jsou jejich temným stínem,patří mezi manželky které své muže uzavřou před světem do pečlivě vytvořené bubliny a přesně takový osud potkal i Karla Gotta.Také se tu ukázala zpěvákova konzultace zdravotního stavu což je také ta smutnější závěrečná kapitola nebo spíš kapitulace jeho života.On prožil krásný život a moc dobře věděl že je naprosto zbytečné ho prodlužovat nějakými preparáty s nejasným výsledkem.Čekal jsem větší filmový prostor pro jeho přátele kterých měl do doby než poznal Ivanu spoustu.Děsně strohý dokument pod dohledem Ivany Gottové takže co čekat? Jsem dost zklamaný,protože jsem očekával mnohem víc. ()

Figu

Určitě poklona mistrovi. O tom žádná. Kája byl legendou a legendou zůstane věčnou. Ovšem k "dokumentu"... Mě tak šíleně fláká do očí, jak je to vše uměle nafouklý, jak moc se z pana Gotta dělá celoživotní neviňátko a na závěr, jak hodně se citově tlačí na pilu! Navíc velkou část filmu to působí tak, že je spíš o Ivaně nežli o Karlovi... I přes moje lehce negativní ohlasy se na to určitě kouknout v klidu dá. A ty Kájo... Ty odpočívej v pokoji! 60% ()

Streeper

Díky tomuhle dokumentu jsme mohli sledovat poslední měsíce života Karla Gotta. Moc se mi líbilo zpracování. Režisérka to hezky vyvážila, jsou tam scény, kdy Karel vzpomíná na různé momenty ve svém životě, které pro něj byly důležitě, jako spolupráce s bratry Štaidlovými, Karlem Svobodou, setkání s Armstrongem nebo vystupování v Německu. A to vzpomínání je proložené scénami z jeho života, kdy si užíval poslední chvíle s rodinou nebo chodil na léčbu do nemocnice. Je to poslední sbohem a samozřejmě já taková velká plačka jsem se slzám neubránila. ()

Nach

Velice zručně a citlivě natočený dokument, který je primárně o umírání Karla Gotta a jeho posledním roce života s odbočkami do minulosti. Celé je to ale až příliš dlouhé. třetí čtvrtina dokumentu by chtěla více prostříhat, ale vesměs jinak nemám co kvalitativně dodat. Čtyři slunce z pěti. A to podotýkám, že nejsem žádný fanoušek této pěvecké legendy. 75% ()

Cheeter

Nemůžu si pomoct, ale tenhle dokument není dotažený. Mohl být doplněn popiskami koho, co a kde to sledujeme, rozhodně by se divák líp orientoval. A taky tvůrci dost hrají na city, což mě osobně vadilo. ()

zette

Tezko hodnotitelny dokument o legende nasi popularni hudby. Misty az kycovite, hrane na efekt, umele... Bylo by co kritizovat... Na druhou stranu je to porad ten nas Karel.-). ()

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají… (viac)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)