Karel

• Česko Karel

Film Karel nie je a ani nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka Olga Malířová Špátová vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe alebo v dedinke, kde trávil detstvo. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Odhaľuje neznáme zákulisia koncertov, svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snaží s pokorou a láskou chrániť. Na divákov tak čaká autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečakaných spomienok. (Bontonfilm SK)

fabecc1222

Tenhle dokument je podle mého přesně takový, jako Karel sám. Spíš tak pluje po povrchu, jemně rozjímá, nezachází nijak do hloubky. Pochopitelně z filmařského hlediska je škoda, že se víc "nešťourá" v některých momentech a nesnáží se prolomit některé bariéry... Jenže Gott byl prostě takový, až na výjimky se k ničemu zbytečně nevyjadřoval, nevyhledával kontroverzní témata, prostě chtěl jenom zpívat, to byl celý jeho život a jeho celožitovní náplň a láska, a je tak vlastně dobře, že ten dokument je na tom i postavený, aby reflektoval celoživotní Gottův postoj, ačkoliv v rámci té retrospektivný linky opravdu nepřináší nic nového. Je to vidět in a té lince z posledního roku Gottova života, jejíž završení už byl od začátku jasné i samotménu Gottovi, a je to postavené na tom, že si chtěl zbytek života krom rodiny užít co nejvíc se zpevěm a hudbou. Ve výsledku tak hodnocení balancuje mei 3* a 4*, ale Gott si to zaokrouhlení nahoru stejně zaslouží. ()

L_A_D_A_S

Takovej dokument si Karel nezasloužil. Spleť filmečků, které dohromady působí jakoby si režisérka stáhla videa z youtube do mobilu a klikla na “vytvořit vzpomínku”. Těším se až jeho život zpracuje někdo pořádně. ()

vyfuk

Který film by přeci měl nosit v názvu jen křestní jméno než tento. Ale přesto to kupodivu není tak jasné. Problém bych viděl asi v tom, že už v počátku bylo jasné, že film objektivně nebude moc velká pecka, když v prvních privilegovaných ohodnoceních jsme byli na nějakých šedesáti. Je to jasné v tom, že ať už film je cokoliv, tak to není objektivní nahlédnutí do nějaké problematiky, o čemž by dokumenty zřejmě měli být. I tak je hezké vidět trochu dovnitř této legendy, jenže je asi něco jiného ten sentiment okolo. Podobně jako všemi prodávaní knížka o Gottovi, tak zde je ten stejný způsob. Dokumentárně zřejmě dost nezvládnuté, ale je asi hezké vidět, jaký Gott asi opravdu byl. Jednoduše legenda. ()

Autogram

Dojímavé. Pre mňa a pre mnohých skončilo 20. storočie definitívne až v roku 2019. A toto je dokument o skončení tohto storočia. Pozor, nie je to dokument o živote a diele Karla Gotta speváka, to by nemal 2 hodiny, ale aspoň 20. Je to veľmi osobný pohľad z rodiny, od pár priateľov a s niekoľkými malými exkurziami do minulosti. Nedá mi ísť pod päť hviezd. ()

svobik

Film dvou rozdílných polovin, v té první to je spíš než Karel hlavně Ivana a její snahy o pokud možno co nejlepší výkon před kamerou. Obsahově to dvakrát velkej rajc není. Druhá polovina od duetu s dcerou je ale mnohem výživnější a nakonec film tak tak vytáhne i na tu čtvrtou hvězdu. Je ale myslím jednoznačný, že z tak dlouhýho časosběru šlo vymáčknout ještě mnohem víc. Odpověď je bohužel nutný hledat v kolonce producenta. ()

Meijin

Karel Gott byl nesmírně lidský a miloval svoje fanoušky, což jeho jinak kritický kamarád Ladislav Štaidl, doložil vyprávěním, že žádný koncert pro Karla nekončil vystoupením, ale trpělivě a s láskou rozdával podpisy každému, kdo na ně čekal. A lidi ho nejen za to zbožňovali. Poslední Gottovo setkání s fanklubem (v jeho 80 letech) udělalo tolik radosti a splněných snů, to bylo taky neskutečné vidět. ()

Lenulinka

Šíleně zmatené. Z Německa do roku 2019 a Srdce nehasnou, zpátky do Německa, ke komunistům apod. Bez tutulků (místo, rok koncertu), či představení dalších účinkujících osob. O největších úspěších a hitech Karla Gotta jen pár slov či not. Spousta nevyužitého potenciálu. Jsem naštvaná, jelikož očekávání bylo velké. ()

MurielRezek

Jen na úvod, Karel Gott nikdy nelámal mé ženské srdce ani svými písněmi, ani svou aurou. Nejsem si jistá, jak by to dopadlo s "peněženkou", protože on uměl i v socialismu setsakra kapitalisticky žít). KG mi byl vždycky víceméně "ukradený". Ovšem nešlo se mu nikterak vyhnout. Byla to legenda, veliký talent a nepopiratelný fenomén naší doby. Klobouk dolů před jeho pílí, houževnatostí a profesionalitou. Byla jsem zvědavá, jak se v celovečerním dokumentu Olga Malířová Špátová popasovala se svým pohledem do intimního soukromí Karla Gotta a jeho duše. Hodnotím mezi 2 -3, ale dávám nakonec vyšší počet, protože finále mě vážně dojalo. V souvislosti s tímto dokumentem doporučuji knihu Pavla Klusáka, Gott: Československý příběh. Jsem daleka všech soudů, osobně si myslím, že ať bylo, jak bylo, Karel Gott vědomě nikdy nikomu neublížil, žádná práskačská sv.ně to nebyla, na rozdíl od mnoha jiných. ()

psychoJoa

Film je určitě dobrý, ale nějak bojuji s tím, že jsem viděla i mnohem lépe zpracované životopisné či dokumentární filmy. A zrovna pan Gott by si zasloužil něco lepšího. Takhle mě totiž až na jednu scénu více bavily záběry z jeho života než z tehdejší současnosti. Kontrast obou linií byl zajímavý, ale zas tak mě to neoslnilo. ()

klukluka

Tohle se vážně povedlo, píše člověk, který by si hudbu Karla Gotta nikdy nepustil. Čekal jsem, že to paní Gottová zrežíruje podstatně sterilněji, že mi to bude chutnat jak zmrzlina zabalená do gumové rukavice. Byl v tom ale život a bylo ho tam tolik, že to bralo za srdce. ()

bari68

....Súhlas s Civalom. Chápem, že Ivanky intermezzo udáva dokumentu pocit tónu autentičnosti, ale celkovo možno trošku diváka vyrušuje. Komorne pojaté a veľká šanca (ako som ja), že aj človek ktorý Gotta nijako zvlášť nepočúva, sa na dve hoďky dobre zabaví a trošku melancholicky na Mistra zavzpomína. ()

Wally

Nikdy jsem nebyl fanoušek Karla Gotta, ale uznávám čeho dosáhl a že takových zpěváků a osobností jsme tu moc neměli. Těšil jsem se na pořádný dokument, protože si ho zaslouží... Bohužel to chtělo někoho nestranného, takto to na mne spíše působí jako promo paní Ivany a jejich dcer a poslední šance z Karla ještě něco vytřískat, ale třeba ji křivdím... ()

Zagros

K fanouškům Karla Gotta nepatřím a popravdě bych měl problém i vyjmenovat více než pár jeho písní a o celých textech ani nemluvě. Přesto jsem si rád dokument Karel pustil. Z hlediska formální stránky je spíše průměrný, není rozhodně vyčerpávající a nestranný. O to však tvůrcům nešlo, proto to neberu jako nedostatek. Z hlediska obsahového jde o krásnou poctu jedné z našich největších osobností. Karel Gott nebyl dokonalý, stejně jako není nikdo z nás. Přes svoji obrovskou popularitu zůstal v rámci možností svůj a se svým okolím jednal vždy s pokorou a respektem, což se rozhodně nedá říct o všech slavných lidech. Tlak na jeho osobu v dobách komunismu musel být extrémní a bylo vidět, že některé věci jej mrzely, i když jednal vždy dle nejlepšího vědomí a svědomí a nemá cenu mu nic vyčítat. Nakonec byl i přes své jméno a hvězdný status jen člověk a jako člověk i zemřel. To vše bylo ukázáno s respektem a láskou k němu. Svět se po jeho odchodu změnil. Není lepší, ani horší, ale tato legenda bude naší zemi chybět a to i mně jako nefanouškovi. ()

Vajonek

Důstojná pocta velkému zpěvákovi, v níž se podle mého podařilo dobře dohromady poskládat záběry z minulosti, současnosti, pasáže soukromé s těmi pracovními, zrekapitulovat do určité míry Gottův život (či se s ním možná spíše rozloučit). Byla tam řada silných momentů, hlavně z rodinného prostředí, přitom se to ale podařilo vybalancovat tak, aby to působilo přirozeně a zbytečně nehrálo na city. Prokládané spoustou hitů, hezky se na to dívalo, poslouchalo (až tedy na Gottovy výkony z posledních měsíců/let, to už moc poslouchat nešlo). Na to, jak dlouhá byla stopáž, mi ale přijde, že informačně to nebylo až tak bohaté, šlo se často spíše jen tak po povrchu, bylo tam od každého něco, ale vlastně nic příliš do hloubky (zvláště při zmínění těch méně příjemných momentů/"škraloupů" z minulosti to bylo hodně znát). Těžké rozhodování mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože ale příjemné dojmy po zhlédnutí přece jen převažují a z "řemeslného" hlediska působí film hodně zdařile, nakonec dávám slabší čtyři (70 %). ()

velkyvezir

Nevím, ale mne účel tohoto dokumentu minul. Nedozvěděl jsem se z něj nic, co bych již neznal z tisku. Tím rozhodně nezpochybňuji pěvecké schopnosti Gotta a jeho profesionalitu. Jeho skutečná osobnost a osud nadále zůstávají zahaleny mýtem, který se Gottovi podařilo kolem sebe vybudovat. ()

amica

Nemohu si pomoct, ale film ve mně zanechává jakousi nedobrou "pachuť", která mě nutí ubrat *. Jako by skladatel nechal ve skladbě falešnou notu. Prostě mi na tom něco nesedělo. Nikdo není dokonalý či bez chyby. A já bych ocenila právě tu nedokonalou a chybující originalitu - bohužel celkový dojem působí poněkud vyumělkovaně a hraně. Úctu vzdávám Karlu Gottovi, ale totéž nemůžu říct o filmu. ()

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají… (viac)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)