Karel

• Česko Karel

Film Karel nie je a ani nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka Olga Malířová Špátová vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe alebo v dedinke, kde trávil detstvo. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Odhaľuje neznáme zákulisia koncertov, svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snaží s pokorou a láskou chrániť. Na divákov tak čaká autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečakaných spomienok. (Bontonfilm SK)

ZorkaJ

Krásný dokument patřící jedné z největších osobností naší země, ukazuje lidskou stránku Karla Gotta, který byl velikostí a otevřeností svého srdce miláčkem publika a zůstane v něm i po mnoho generací. Dokument ukazuje i lidskou stránku Ivany Gottové, která je i okouzlující žena i pilné dcerky Charlotty Gottové. Určitě si zaslouží i uznání režie Olgy Malířové Špátové, která celý dokument nahrála srdcem. ()

Olík

„Dám dělovou ránu, bum, bum, bum, bum a Ivanka skočí před kameru, bude jí plný dům“. Karel Gott byl bezesporu persona, které není a dost možná ještě dlouho nebude rovno, každopádně Karel bez Gotta je jenom průměrným medailonkem. Medailonkem, který víc něž by mapoval umělcům život, znázorňuje jakousi křížovou cestu na jejíž konci je pouze smrt. Medailonkem, který působí jako by měl Gotta od něčeho očistit (osobně si myslím, že není od čeho). Medailonkem, z kterého máte pocit, jako by si ho objednala vdova po mistru…koukejte všichni, jak jsem se starala. Už z ročníku mého narození je dáno, že jsem víc, než bych byl fanouškem jeho písní, obdivovatel celkové osobnosti a jako takový si myslím, že by si zasloužil větší oslavu svého života. ()

P.J.2

Mistr se v hrobě musí obracet! Člověk, který má na zdi víc Slavíků než Rosenberg pornooskarů, člověk s tak pestrou minulostí že by vydala na dokumentární sérii od HBO a my dostaneme tohle. Nulová informační hodnota, popis dokument je téměř až urážející jelikož sledujeme změť záběru bez smyslu, logiky a hlavně, HLAVNĚ absolutně bez emocí a to si mistr nezasloužil. Po celou dobu sledování jsem se nemohl zbavit pocitu že zde šlo především o prachy aby holky Gottovy mohly v klidu vyměnit ze ty, které jim na půdě chytají plíseň. Neskutečné promrhaný potenciál. ()

FeriusParfax

Dokument jsem viděla před dvěma lety, takže si z něj samozřejmě nic nepamatuji. Jen vím, že mě trošku zklamal. Nebylo tu tolik nových informací a zajímavostí, kolik jsem čekala. Gott měl jistě dobré srdce, uměl krásně zpívat a byl dobrý člověk. Stále jsou ve mně ale pochyby, jestli byl opravdu takový, jak se tvrdilo. Ne, že bych se s takovými myšlenkami probouzela, ale při tomto dokumentu mi v něm něco nehrálo. Řekla bych, že zpracováním a obsahem to byl takový průměr. Ukázal vám Karla tak, jak ho asi většina lidí, včetně mě, vnímala. Milého, pokorného, charismatického člověka, co stojí i se svou slávou nohama pevně na zemi. ()

geek.ondra

Ivanka si udělala slušný promo a vydělala prachy. Stále ale platí že někdo jako Karel by si zasloužil špičkový dokumentární portrét a ne tuhle zbytečnou frašku na dojení slz. 5/10 ()

dudunecek

Reklama na manželku. Dokument by měl něco předat. Nové informace chybí, je to zbytečně dlouhý, v důležitých momentech málo pokrytý. Povrchní, bez emocí, rozvleklý  a celkově strašně o ničem. ()

Razzor_82

Když diváci pláčou nad ztrátou největší tuzemské pěvecké hvězdy, tak dech se jim tají. Náhled do Mistrova soukromí. Sekvenčně zachyceny poslední měsíce jeho života, před jeho odchodem. Dokument je zatížen hlavně pod pozlátkem sebepropagace jeho manželky Ivany v roli pečovatelky. Třeba záběry z nemocnice byli hodně nevkusné. Místo oslavného portrétu zde máme jen Mistrův smutný medailon na sklonku jeho života. 6/10 ()

Dm1tr1j

Jedna hviezda pre Gotta, že mal talent na spev. 4 šli do boha za to, že vykradol najväčšie americké hity a nik v tom dokumente to ani nespomenul. ()

tomik99

Před dokumentem jsem si myslel, že nebudu cílovka, protože jsem značnou část Karlova života a slávy byl ještě na houbách, ale nakonec jsem se šíleně mýlil. Udělat dvouhodinový dokument, který by obsáhl úplně vše z Karlovy pestré poutě, bylo prakticky nemožné. Kdo od toho čekal toto, tak byl blázen. Naopak jsme dostali pěkné sestřihy a průlet Gottovým životem s nevyhnutelnou cestou ke konci, která byla dle mého názoru vkusně podaná a natočená. Nešlo neuronit slzu, těch silných scén je tam zkrátka hned několik. Klobouk dolů, že se takto nechal natáčet a že byl vždy za každé situace galantní, pokorný a pozitivní. Karel Gott byl opravdu skutečně něčím výjimečný a měl něco navíc, co nikdo z nás nemá a asi nikdy mít nebude. Takový člověk se nerodí jen tak. ()

Rockerman

Pro fanoušky to bude cenný a dojemný dokument. Hodnotit jeho morální kredit hodnotit nebudu, ať si každý udělá obrázek sám třeba podle toho, jak okomentoval antichartu, ale je jasné, že objektivní pohled to není. Příliš mnoho detailů. Určitě jsme se nemuseli dozvědět, že mu testovali moč a vůbec nemocničních záběrů bylo mnoho. Jinak se tu pěje chvála, nikdo mu nic nevyčítá a co já vím, třeba opravdu takový milý a přátelský fakt byl. ()

Chalitd

Tento člověk, pan Karel Gott, byl pro mě od té doby, co jsem ho začal vnímat, tzv.ikonou česk(oslovensk)ého hudebního světa. Dokument je podmanivé vykreslení svitu a vyhasnutí jedné hvězdy. Velká inspirace pro velkou spoustu lidí. Snímek zachycuje krásy a okolnosti života jako takového. Možná takového, který by chtěl leckdo žít. Hudební klenoty, které často sejdou z očí a z mysli, přeci jen hodně z nás v sobě nosí. A když tě obklopují skvělí lidé, máš o to lepší možnost dosáhnout úžasných výsledků. Obzvlášť když s úsměvem. Člověk jde za svým snem a výsledek jeho práce a životní cesty to podrthuje. Pro mě je pan Gott už navždy spojený s vyjímečnou osobností. Takhle by to mělo vypadat. ()

rivah

Trochu pohledu do soukromí, ač víceméně hraného. Prostřídáno s historií, aby to přitáhlo pozornost a nabudilo diváka. ()

rublik05

Byl by to fantastický portrét naší nedávno zesnulé legendy, kdyby se to většinu času netvářilo jako promo pro paní manželku. Celý projekt je pojatý jako velice osobní zpověď z posledních měsíců života, rekapitulace některých životních událostí, rozloučení se s fanoušky, smíření, bilance. Některé scény jsou velmi dojemné, jiné zase lehce nepřirozené a strojené, vesměs jsou ale všechny povedené a důstojné. Osobně jsem ale doufal, že se dozvím mnohem více informací z mistrova života, nějaké zajímavé novinky, v tomto ohledu mě čekalo velké zklamání. Stopáž je dlouhá až až, tempo je po celou dobu spíše vlažnější, z mého pohledu se jedná o klasický, ničím výjimečný dokument, který neurazí a fanoušky určitě potěší. 7/10. ()

Trixinka

Můj vztah ke Karlu Gottovi je/byl spíše neutrální. Na film jsem se podívala ryze ze zvědavosti, o jeho natáčení se toho hodně ve své době povídalo a napsalo. Vzhledem k délce pořízeného materiálu mohli tvůrci uvažovat i o dvou částech tohoto filmu pro vysílání v TV. Nicméně pro verzi určenou pro kina je asi lepší a vhodnější jeden delší film. Upřímně jsem docela žasla jak blízko si Gottovi kamery pustili a u kterých situací jsme tedy mohli být - ono dovědět se před kamerou, že už jako nemáte moc nadějí na dlouhý život je docela obtížné zvládnout. Těžko říct, zda byly natočené situace ryze spontánní a nepřipravené, nebo zda tam byla nějaká režie - potřebujeme tohle a tohle. Jako pocta KG je film určitě zdařilý, ke konci hodně dojemný, a pořád tak nějak doufáte ve šťastný konec i když víte jak to skončí. Pietu a následný pohřeb bych spíše dala až do závěrečných titulků, než jako poslední část filmu. ()

bearmeedek

Moje předtucha ohledně kina byla správná - do kina jsem na to nešel. Stačilo v TV a nijak nadšený jsem nebyl. Dokument udělaný na zakázku Gottovy rodiny. A divím se, že s tímto provedením Karel souhlasil nebo to tak chtěl. Druhá věc je, že v tomto věku a stavu už nemusel mít ani tu správnou soudnost. Když si vybavím, jak úpěnlivě vždycky dbal na svou dokonalost a "božskost" (kterou jsem mu samozřejmě přál), tak si ji měl udržet až do konce. Bylo by toho na rozbor ještě hodně, ale to už nespadá do hodnocení filmu. Jako dokument tedy nic moc. ()

gemi

Dobře natočený dokument, který v závěru i docela slušně budí emoce. Je dobře, že nevynechal ani tak citlivé téma jako je anticharta, protože je jasné, že za možnost zpívat a jezdit na Západ musel Karel Gott odvést nemalou daň. Na druhou stranu to pěkně vyvážil písní Můj bratr Jan. Nikdy nepochopím, jak to mohlo v normalizačním Československu projít, protože toto byla zjevná adorace Palacha, přičemž tehdejší cenzura řádila i v případech naprosto absurdních, jako když Olympicu zakázali písničku Taky jsem se narodil bos s odůvodněním, že v socialismu má na boty každý. Nejlépe mistra vystihl prof. Halík: "Karel Gott byl člověk s mimořádným talentem a okouzlujícím úsměvem, kterým se prousmíval skrz všechny režimy." ()

Inozuka

Karel se povedl a Špátové Malířové se podařilo udělat film, který je primárně o umírajícím starém pánovi, který se vyrovnává se smrtí a rekapituluje svůj život. To, že je to zrovna Karel Gott to trochu ulehčuje díky hromadě archivního materiálu, ale na druhou stranu krapet i stěžuje aurou poloboha, které se těší. To se podařilo naštěstí nabourat a tak tu vnímavý divák má emočně nabušený dokument s mnoha silnými scénami. Mě tedy Karel dostal a to jeho hudební tvorbu až na pár výjimek vnímám spíš jako guilty pleasure. ()

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají… (viac)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)