Na jedné střední škole v Ohiu začne řádit mimozemský parazit, který se zmocnil učitele tělocviku Willise a ovládl jeho tělo. Postupně se zmocňuje také dalších členů profesorského sboru, jejichž chování zcela zásadním způsobem mění. V tu dobu nastupuje do školy nesmělá studentka Marybeth, která se postupně setkává s hlavními aktéry příběhu. Krásnou šéfredaktorkou školního časopisu Delilah, hvězdou školního fotbalového týmu Stanem, odbojnou samotářkou Stokely, ušlápnutého Caseyho Connora a rebelantského propadlíka Zeka, který si přivydělává prodejem drog. Casey a Delilah se stanou svědky toho, jak se parazitem ovládaní profesoři zmocní školní ošetřovatelky, vyslechnou jejich plán na ovládnutí školy a všímají podivných změn v chování nakažených profesorů i studentů a také jejich enormní spotřeby vody. Casey postupně do všeho zasvětí Stokely, která je znalkyní sci-fi literatury a okamžitě parazita odhadne na mimozemský organismus, Zeka, jehož droga se ukáže jako bezpečný prostředek k odhalení mimozemského parazita, a také sympatickou Marybeth. V městečku je stále patrnější vliv mimozemských parazitů. Rádio nefunguje, všude hlídkují vojenské hlídky a zlo se neustále šíří. Podle plánu Stokely se šestice rozhodne najít a zničit "královnu-matku", jenže zanedlouho začnou podezřívat jeden druhého z napadení parazitem. A když se ukáže, že někteří z nich jsou opravdu napadeni, začíná jít opravdu do tuhého. Casey i ostatní, kteří zůstali nedotčeni, se přesto rozhodnou bojovat dál a zachránit svou školu, městečko i svět. (oficiálny text distribútora)

Ironfood

Speciální čarodějnický díl Beverly Hills 90210. První dvě třetiny nudně se vlekoucí kravina, poslední třetinu celkem odsýpající kravina. ()

Jello Biafra

Tento film u mňa zostáva ako nostalgická spomienka na bezstarostné detstvo kedy som si na videu natáčal filmy, ktoré u mňa za chvíľu dokázali skultovnieť. Jedným z nich je aj tento skvost od Roberta Rodrigueza. Parta študákov tu čelí mimozemskej invázii parazitických emzákov, ktorí sú citliví na sucho a preto sa musia neustále ovlažovať. Navyše sa veľmi rýchlo množia a postupne ovládajú celé mesto. Jedinou účinnou zbraňou proti mimozemšťanom sa stávajú syntetické drogy. Táto sci-fi je aj po 15 rokoch stále rovnako zábavná a svieža. Nadupaný soundtrack s pesničkami od Offspring, Oasis či Pink Floyd. Skvelé herecké obsadenie a množstvo čierneho humoru. ()

P1tr

Celkem pohodový horor, který díky mladým protagonistům dokáže děj občas odlehčit humorem. Fakulta napsaná tvůrcem Vřískotů potvzuje scénáristův čich na zajímavé premisy a jejich solidní zpracování s lehkou příměsí parodie, ovšem narozdíl od známé série to tentokrát nevyšlo úplně dle plánů. Ze začátku dokáže film chytnout, ale postupem času se příběh zkazí a změní se občas v parodii sebe sama, což celkový zážitek shazuje. Ve výsledku je tedy Fakulta pouze zapomenutelnou jednohubkou, která na chvíli zabaví, ale nic víc. ()

jefff

Líbí se mi volba hereckého obsazení která skvěle zachytila budoucí generaci velkých herců. Příběh dobrý, odkazující se na klasiku scifi Lupiči těl. Efekty na tu dobu jistě slušné a celkově to funguje. ()

Braddy

Další variace na téma invaze mimozemšťanů, kteří mění lidi zevnitř. Tentokrát docela vyvedená. Josh Hartnett je zde sympaticky drsnej. ()

Opsha

Solidní horor s velmi slušnými herci (hlavně Wood a Hartnett) ,co ale moc vykrádá Carpenterovu Věc (hlava na nožičkách, scéna ověřování, jestli člověk nebo emzaq). ()

lskala

Průměrný, trochu nudný a skvěle obsazený teenagerovský horůrek. Závěr byl trochu přitažený za vlasy, ale i tak se to dá přežít. 50% - 3*** ()

The Viper

Je to jako Carpenterova Věc, ale přejata do Teen verze z prostředí školy. Film má rychlý spád a tak nenudí. Navázání skvěle udržované atmosféry hned po patnácti minutách filmu drží film ve vysokých vodách. Nejlepší mladý herec v oboru hororů Josh Hartnett opět nezklamal a co by role outsadera Elijah Wood taky ne. Sešla se nám parta teenagerů, kteří ještě nebyli nakaženi/ovládnuti a snaží se najít způsob, jak se dostat ke královně a tak osvobodit všechny, ale můžou si všichni věřit ? Není jeden z nich posedlý ? Génius, outsader, emo-lesbička,školní mrcha,nováček a bývalý kapitán školního fotbalového teamu se vydávají na souboj proti mimozemským parazitům. Film bych určitě doporučil každému příznivci dobrého sci-fi hororu s příchutí mladé krve. Trochu jsem nepochopil poster filmu, ve kterém není zviditelněn Elijah Wood. Moderní forma sci-fi, která se sakra povedla. Bravo Roberte ! Krátce po *Od soumraku do úsvitu* znovu exceluješ. _90% ()

Šakalík

Očekával jsem prvotřídní krávovinu, ale překvapivě to docela šlo. Robert Rodriguez se tady neutrhl ze řetězu, jak má občas ve zvyku, a emzácké sci-fi na půdě střední školy – což je námět přímo šibeniční – ukočíroval v rozumných mezích. Svým námětem se pravda nejedná o nic originálního. Ošuntělost tématu je však vyvážena docela sympatickým osazenstvem (mě obzvláště potěšila Clea DuVall, pro kterou mám slabost) a poměrně svižným tempem, které se neustále stupňuje. Na druhé straně se filmu za celou dobu nepodaří diváka překvapit žádnou what-the-fuck scénou a závěrečný happyend, mající proporce mýdlové opery, je tam už vyloženě navíc. Celkově ale Fakulta jako nenáročné sci-fi docela obstojí. ()

sedm.1

Zatraceně zábavný odvaz od Roberta Rodrigueze, kterému se zde podařilo namíchat velice svižný koktejl, složený z prvků teen movie, hororu, ale především sci-fi, ovšem je nutné podotknout, že to celé pojal jako poměrně dost odlehčený biják, jehož cílem nebylo ani tak diváka vyděsit, či znechutit, ale spíš pobavit, což se mu každopádně podařilo na výtečnou. Film od prvních minut nabere více než slušné tempo, kterési navíc dokáže držet po celou dobu, stále se něco děje, vyskytne se zde i pár solidních zvratů a nečekaných úmrtí, a i když se tu Rodriguez zrovna dvakrát nepáral s nějakým složitějším, či výraznějším zpracováním, tak i přesto Fakulta působí poměrně originálně a nápaditě, jinými slovy, opravdu z mála dokázal vytěžit skutečné maximum. Opomenout jinak samozřejmě nemohu atmosféru, která zde hraje poměrně výraznou roli, a byl jsem vážně překvapen, jak funkční dokáže v tom mixu žánrů být. A pak tu máme ještě obsazení, a to je velká parádička, spousta známých jmen si to zde vyloženě užívala, plejáda různých hereckých typů a stylů se zde předháněli v sympatičnosti a zajímavosti, prostě casting Fakulty byl pro úspěch filmu téměř až rozhodující. Ani se zkrátka nechce věřit, že jde o již dvacet let starý film, není to totiž na něm ani trochu znát, svěží, zábavná, neotřelá jednohubka, která baví stejně tak dnes, jako v devadesátém osmém, a jsem přesvědčen, že ani za dalších dvacet let tomu nebude jinak. Vřele doporučuji. ()

Jiří K.

Nemám rád sc-fi, nicméně todlenc mne zaujalo spíš jako komedie. Dobře vystupňované napětí ve stylu hororů Věc a Vetřelec - Hádej, kdo má v sobě vira, slušné triky a herecké výkony hlavních představitelů. ()

darwin

Kultovní teen sci-fi horor z pera Kevina Williamsona, guru mé generace konce 90. let. Kevin vždy přesně věděl, co teenagery zajímá, protože jedním sám kdysi byl. Věděl, že neklidný student střední se rád podívá na film, kde jsou učitelé zlověstnými mimozemšťany a je tak legální nějaké zabít ve prospěch celého lidstva. Věděl, že se na film podívají šprti (Elijah Wood), holky (Josh Hartnett) i kluci (Bebe Neuwirth, Jordana Brewster). Rodríguez to celé navíc umně slepil, takže se lze opravdu snadno vcítit do kůže studentů, kterým mimozemská klika ovládla školu. Celé to navíc koření sexy ředitelka (Bebe Neuwirth) a neskutečně prďácký Robert Patrick v roli fotbalového kouče. Jeho roli výtečně zparodoval Ed Lauter v Not Another Teen Movie. Jako jedinou hluchou složku tak vidím hudbu, která krom songů od Neve a Oasis na konci de facto neexistuje. ()

Bobek15

Robert Rodriguez sa snažil zobraziť školu takú, akou pre niekoho skutočne môže byť. A to hrozivou a hrôzu spôsobujúcou. A svojím režijným štýlom a so skupinou mladých hercov, na ktorých bol dej postavený (a mimochodom počínali si chválihodne) sa mu to do značnej miery podarilo. Odkedy sa s postavami bližšie spoznáte, držíte im palce, aby sa im to, o čo sa pokúšajú, podarilo. Celý čas ste napätý, kto je vlastne kto a kto z nich k "tým druhým" patrí a kto nie. Niekoľko efektných ľakačiek a občasná gradujúca atmosféra by boli fajn, ale nechápem, prečo sa tvorcovia rozhodli ju následne na to narušiť úryvkom z nejakej rockovej pesničky. Film naplno stiahne len fanatických vyznávačov sci-fi a rôznych príšer a fanúšikov filmov ako Muži v čiernom, pre väčšinu to však bude len priemerným sci-fi filmom zo školského prostredia s množstvom vychádzajúcivh hviezd. ()

Wally

Spousta talentovaných mladých herců na začátku svých kariér....hezky se na ně kouká a film ač někdy spíše úsměvu, tak pobaví. ()

HiddenDragon

Typicky hamburger. Nasince sice asi zmate zavadejici nazev, protoze se dej odehrava na stredni, nikoliv vysoke, skole. Ale jinak je to slusne pokoukani, ktere vylozene nenudi a i kdyz v zaveru nabere hodne beckovych otacek, zkousnout se to dalo :) Rodriguez akcni ujetarny umi, takze se v tomhle mixu hororu a sci-fi nasel. Navic je tu plejada dnes uz mnohem znamejsich hvezd - napr. Hartnett, "Frodo" Wood, Usher aj. jako studenti a proti nim podivny ucitelsky sbor v cele s R. "T-1000" Patrickem anebo F. "X-Menkou" Janssenovou. No a kdo by nechtel za skolni sestru S. Hayek :) Trochu jsem se bal, ze napad s mimozemskou invazi je sice dobry, ale vpodstate neresitelny. Nakonec to ale pomerne zjednodusili, takze jsem se rozumneho konce dockal. I kdyz pointu jsem vytusil asi o dvacet minut driv, nez byla odhalena. Triky jsou takovy prumer, tedy to, co byli schopni na konci 20. stol. udelat, ale nic vylozene hrozneho. Jako strasidelna jednohubka to bylo fajn, ale rozhodne zadne memento kinematografie :) ()