Režisér Marty DiBergi sa rozhodne nakrútiť dokument o "najhlasnejšej rockovej skupine sveta" Spinal Tap. Rozhovory s jednotlivými členmi kapely, pohľady do zákulisia, i záznamy so samotných koncertov postupne skladajú mozaiku komplikovaných vzťahov v kapele. Výsledkom je kultová mystifikačná komédia, parodujúca filmy o slávnych kapelách i samotnú éru hard rocku sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. (RTVS)

-tHESWINe-

Úplně skvělý dokument o kapele Spinal Tap. Je naprosto po střechu našlapaný skvělými gagy, a zároveň opravdu velmi realistický - to že je fiktivní jsem zjistil až při samovznícení druhého bubeníka. Další zajímavé filmy na toto téma jsou The Rutles (Monty Python, Bill Murray) nebo Hard Core Logo (skupina Billy Talent se jmenuje po postavě z tohoto filmu). ()

topi80

Možná by komedie nebyla tím prvním žánrem, kam bych toto dílo zařadil. Momentů, kdy se každý muzikant zasměje, je tam samozřejmě dost. Zejména proto, že to všechno moc dobře zná ze své vlastní kapely. Ale celkově jde o zajímavou sondu do šatny muzikantů, kterým začíná ujíždět vlak a oni se snaží udržet krok s nastupující vlnou nových metalových hrdinů. Do jednoho turné tady máme kondenzováno všechno. Špatná manažerská rozhodnutí, organizační průšvihy, hádky, kecy na adresu bývalých členů, pokusy o něco nového (třeba temnějšího), návrat k nejslavnějším albům, ženská kecající do kapely, vyhazov manažera (je to přece jeho vina), nalhávání si (někdo zpackal organizaci, proto nepřišli lidé na autogramiádu), hraní na stále podřadnějších akcích, comeback s nejvýraznějším členem. Tento fiktivní dokument je realističtější než leckteré vážně míněné dílo na toto téma. Jako muzikant musím dát plný počet. ()

Mire

Celkom dobrý "dokument" o fiktívnej kapele a pár vtipných scén k tomu. Vidieť to v dobe vydania, tak to musela byť veľká bomba. S odstupom pomaly štyridsiatich rokov je to príjemne archaická vec, ktorá ma celkom bavila. Takže hodnotenie také silné tri hviezdičky. Predsa len to bolo dosť krátke. ()

Honzus

Nejen dokonalá komedie, trefně parodující muzikantská klišé (nikoli konkrétní kapely a události), ale i emocionálně nesmírně silný film. Reiner své hrdiny na jedné straně nemilosrdně zesměšňuje, zároveň je ale nezbavuje lidskosti, takže divákovi osud naivních a okázalých, ale vlastně upřímných Spinal Tap zdaleka není lhostejný. Pseudodokumentární forma filmu funguje i díky přesvědčivým hlavním představitelům výborně a řada scén (stonehenge, bloudění v zákulisí) je tak neuvěřitelně vtipná, že vás donutí pouštět si je stále znovu a znovu. "This Is Spinal Tap!" není jen obyčejný mystifikační dokument, ale film s příběhem, dobrou psychologií postav a dojemným závěrem. ()

Emmyvision

spinal tap - nechápu, proč chtěj všechny holky chodit s muzikantama. Nechápu, proč by se mi měl líbit někdo, kdo si vycpává rozkrok okurkou, považuje se za vtělení Bacha a Mozarta současně, dokáže hodinu plkat o smyslu života, nechá si od své přítelkyně zkazit kapelu, balí holky na to, že jim zpívá: "sexofarmí ženo, chtěl bych tě posekat a okopat" nebo se neumí chovat před hrobem Elvise. Pokud nevěříte, že se takle rockeři můžou chovat, koukněte se na Spinal Tap (a pokud tomu věříte, koukněte se taky!). Miluju hudbu, miluju rock, miluju dokumenty, miluju paradokumenty, miluju dokumenty o hudbě, miluju paradokumenty o hudbě :o) A tenhle nejvíc. Opravdu dokonalá sonda do života rockerů. Nezapomenutená scéna: těch je :) ()

MarthyL

The Edge (U2) v It Might Get Loud vzpomíná na to, že když viděl Spinal Tap, tak se nesmál, ale děsil se toho jak přesně" je to natočená věc. Ricky Gervais zase Christopheru Guestovi přiznal, že Spinal Tap byli pro něj největší inspirací pro The Office. ()

kejmy

Neskutečně zábavná a neuvěřitelně trefná absolutní hovadina. Film, který přerůstá hranice blbosti do prostoru vyhrazeného genialitě.Luxus... ()

Blady.Mery

Ty postavy jsou tak dementní, až to hezký není! :)) Nejvíc jsme si asi "užili" přiléhavé elasťáky. Podruhé už raději ne, jde o psychické zdraví. Jediné, co mě mrzelo, byly krátké písničky, protože ty jejich texty mají šťávu! ()

90125

Smart and funny ! Rob Reiner skutočne vedel čo robí. Fór spočíva v tom, že títo muzikanti sa nehrajú na parodistov. Tvária sa ako skutočná kapela. Spústa insider jokes, ktoré rockový fanúšik dobre pozná. Vrchol všetkého je muzikant, ktory sa zadusil cudzími zvratkami. Alebo ked kapela nevie najst cestu na podium...Ozzymu sa to vraj stávalo bežne. Legenda tiež hovorí, že Beatles sa rozpadli kvôli Yoko. Čo vo filme chýba je sex, drugs and alcohol. Tri neoddelitelné súčasti života 80tkovych glammetal stars. Vlastne boli títo Spinal Tapi trošku priliš neškodní slušáci so slábými manierami. Zato ale debilta pesníčiek ktoré hrali, skutočne genialnym spôsobom výstihuje HM klišé. Velmi kvalitná práca scenáristu. Dnes, ked už máme zosíky, ktoré idú až po 15tku, zase nemáme rockové hviezdy. Len tie vyhasnuté. Mnohí sa aj vtedy na rockové hviezdy len hrali, ale boli aj takí, ktorý nimi naozaj boli. Mnohí sa v tomto filme isto našli a zasmiali sa. Tí inteligentnejší. Tí ostatní netušia, že to bolo o nich. 73 % ()

MoziMedve

Pokud jste fanouškem rockové nebo metalové muziky, museli jste se o tomhle filmu dříve nebo někde dozvědět a tak i já jsem ho zařadil do seznamu "chci vidět" kde setrval déle než deset let. Když jsem ho konečně viděl, šlo docela o zklamání. Všechny nejlepší vtipy jsem totiž už viděl různě vykradené nebo použité v jiných filmech a ten zbytek filmu nic moc navíc nenabídl. Úprimně jsem se docela nudil. Možná Vám film dá víc, pokud jste fanouškem rocku a hair metalu z 70-80 let, což já tak docela nejsem a koukat na dokumentární film o podobné kapele se mnou absolutně nijak nerezonoval. Nemyslím si, že je tento film na různých seznamech nejlepších filmů a komedií právem. Vynikající nadčasová komedie by měla být univerzálně vtipná. Třeba Monty Python a svatý grál je vynikající i když je to o 10 let starší film, zatím co This is Spinal Tap je vtipný asi jenom pro tu generaci která s touto kulturou a hudbou vyrostla. Inu díky komančum se k nám dostala později, tak to není tak docela generace mích starých rodičů jak by to bylo v US, ale i tak. Dneska už nerelevantní, pomalý, nevtipný a nudný film. ()

Marcecek

Pre mnohých asi menej známy film, ale o to zaujímavejší, Rob Reiner tu začínal, ale postupne sa etabloval na vyššie režisérske úrovne a v tomto prípade nám priniesol "rockument" ako sa patrí. Má síce krátku stopáž, ale užijete si kopec srandy, na malom priestore dokážu hlavní predstavitelia ukázať humoru viac ako dosť a eště to robia štýlom kamenných vážnych tvárí. Film je jedným z prvých tzv. mockumentov, teda filmov len sa tváriacich ako dokument a Rob Reiner to zvládol vynikajúco, ukázal, že je tým typom hravého režiséra. Podarilo sa mu nás preniesť do života fiktívnej metalovej skupiny 80. rokov so všetkými slasťami i starosťami s tým spojených, dokázal to zobraziť neprehnane vtipne, kriticky, miestami až karikatúrne. Hlavné postavy sa do kamery dívajú úplne vážne, aj keď z ich úst vychádzajú totálne nezmysly, rádoby filozofické úvahy, ale to je účel, v konečnom dôsledku to nevyznie nejako trápne alebo nudne. Z hudobnej stránky veci nemôžete čakať vypalovačky typu I want out od Helloween, ale niektoré piesne náznaky chytľavej melódie obsahujú. Film sa stal právom kultovým dielom, v Amerike možno aj tou povestnou legendou. Pre mňa ako fanúšika metalu 80. rokov táto téma nieje úplne neznáma, bavilo ma to pozerať, nasmial som sa dosť, určite 80%. ()

shyanar

Nejdřív jsem si myslel, že je to parodie na kapelu Mötley Crüe. Až pak jsem zjistil, že Spinal Tap jsou starší! A hrál s nima Gilmour, Satriani a Zakk Wylde! Prostě superkapela se vším všudy. ()

Jak to vypadá s pokračováním Spinal Tap?

Jak to vypadá s pokračováním Spinal Tap?

30.11.2023

O pokračování kultovní americké komedie Hraje skupina Spinal Tap z roku 1984 se mluví už nějaký ten pátek. Potvrzení, že bychom se ho měly přeci jen dočkat, přišlo přibližně před rokem a půl a… (viac)

Skupinu Spinal Tap čeká velký comeback

Skupinu Spinal Tap čeká velký comeback

13.05.2022

Hraje skupina Spinal Tap, legendární komediální snímek režiséra Roba Reinera (Stůj při mně, Pár správných chlapů) patří mezi díla, které lze bezpečně označit jako naprosto kultovní. Film vyšel v roce… (viac)

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner