Emma Woodhouseová (Anya Taylor-Joy) je krásna, bystrá, bohatá a na svoju dobu aj pomerne emancipovaná. A navyše má aj jeden zvláštny talent, schopnosť dávať dohromady osoby opačného pohlavia a dopraviť ich až pred oltár. Aspoň si to o sebe začne myslieť, najmä keď sa jej vďaka niekoľkým drobným intrigánskym ťahom podarí vydať svoju vychovávateľku za bohatého vdovca. Jej ďalším projektom sa stane plánované spojenie mladučkej a naivnej Harriet s miestnym farárom. Aj napriek tomu, že Emmin otec dcéru varuje, aby sa nezahrávala a priateľ z detstva George Knightley sa jej snaží vysvetliť, že láske sa rozkazovať nedá, dohadzovačka Emma tlačí Harriet do svadby s kňazom silou zarputilého Amora. Všetko sa žiaľ skončí nezdarom, katastrofou, potokmi preliatych sĺz a citovým uragánom, v epicentre ktorého sa ocitne práve Emma, ktorej tento neúspech rozmetá všetky životné istoty. Až potom konečne pochopí, že svojho vyvoleného si musí nájsť každý sám, a že hľadanie toho pravého nemusí byť paradoxne to najťažšie, pretože svoju lásku môžete mať celý život priamo pred očami, len nesmiete byť slepí. (Cinemart SK)

mira.l

Vizuálně hezká podívaná - kostýmy, interiéry šlechtických sídel, parky, ale jinak hodnocení podobné jako u verze z r. 1996 s Gwyneth Paltrow - ukecané, dlouhé, nudné, prakticky celou dobu jsem se v džentlmenech ztrácel. ()

clara.bow

Kolikrát už byla Emma před kamerou? Zkusím si tipnout 10-11 krát do toho počítám snad i dva TV filmy. No, a tato poslední se mi zdá docela nadbytečná už také tím, že každý film podle J.Austen s tímto názvem je rok od roku hloupější a naivnější... a tahle Emma na mě působí afektovaně a hloupě... ()

Adiemus

Tak já nevím. I když jsem akceptovala přehnané - spíš divadelní - aranžmá, postava Emmy mě skoro až do konce  - eufeministicky řečeno - zdvihala mandle. Nemůžu nesrovnávat například s postavou Anne Elliotové z pera téže autorky. Plusy: interiéry (zvlášť obchody!) Mínusy: nepůvabné herečky, které jako by soutěžily o co nejbritštější kobylí ksicht (pardon), ale i podivně vypadající herci (vyjma Ruperta Gravese a Johnnyho Flynna). Výsledek: zhlédnout adaptaci s Gwynneth Paltrow, i když ji moc nemusím. ()

TaNya_

Dala jsem si už dřív tu práci a v originále přečetla předlohu. Celý film vyznívá jako odlehčená verze (s velmi sarkastickým nádechem), která ukazuje charaktery všech těch snobských postav ve světle současnosti. Bill Nighy byl skvělej, ale obtěžovalo mě, že dost postav popisovaných jako pohledné byli ve skutečnosti buď opravdu škaredí nebo mizerně namaskovaní herci. Jinak přes pár odklonů od knížky a to věčný zpívání mě film bavil, ale chápu, že se nebude líbit každýmu. ()

viky13

Austenovky mám ráda. A austenovky v modernějším provedení mám ještě radši. Zvlášť tato adaptace se pyšní skvělým obsazením a hezkou progresivní hudbou, která v interakci s dlouhými a delšími pohledy, vytváří perfektní mimózní atmosféru. Jenom škoda, že je Emma po většinu filmu taková kravka. ()

Talina

Až po zhlédnutí jsem zjistila, že film je remake, originál jsem bohužel neviděla a teď už je na to stejně pozdě, když jsem viděla tento první. Každopádně film neurazí ani nepřekvapí.  Jen Anna pro mě není moc pěkná herečka, tak moc nechápu, proč obsadili do role "nejkrásnější dámy v okolí" zrovna jí, ale proti gustu žádný dišputát. ()

Mabfred

Podle traileru jsem měl hodně nízká očekávání a tak jsem byl příjemně překvapený - celý film je třeba brát s nadsázkou, hodně jsem se nasmál. ()

Ajka1

Filmová Emma je skvělá, vtipná, sarkastická, barevná, plná jemných detailů. Co se charakteru týče, Anya vystihla hlavní hrdinku svým herectvím (manýry) perfektně. Mr. Knightley je zde mnohem uvěřitelnější, lidštější a sakra větší sympaťák, než na stránkách knihy. Stejně tak Bill Nighy uchopil svou postavu oproti knize hravě a vtipně, a ani zbytek ansámblu nezůstává vůbec pozadu. Kombinování různých motivů a scén dohromady, či přidávání jiných, které v původním díle J. Austenové nenajdete, mi osobně vůbec nevadily. Ba naopak. Způsob, jakým režisérka a scénáristka dokázaly zachytit atmosféru nebo frustraci jednotlivých postav, mne doslova nadchl. Nikdy nemůžete do filmu narvat všechno z knihy, ale můžete natočit skvělý film knihou inspirovaný. A pro vzdychálky: ano, Mr. Knightley je v knize o 16 let starší než Emma. A i když to tak možná nevypadá, herci sami mají mezi sebou téměř totožný věkový rozdíl. Johnnymu Flynnovi skutečně pomalu táhne na čtyřicet. Někteří lidé na svůj věk zkrátka nevypadají, smiřte se s tím! Btw, knihu jsem zhltla naráz až po návštěvě kina - taková motivace to byla. ()

AgnesDee

Moje první seznámení s tímto příběhem, a velmi jsem si ho užila. Až na drobné nedostatky, jako nevysvětlení, kdo je pan Knightley nebo ne úplně zřejmé důvody k získávání citů Emmy a Knightleyho je to velmi dobře natočený, místy vtipný i smutný film, který, troufám si tvrdit, neudělal knize ostudu. ()

PlysovyMacko

Nudná dobová konverzacka o anglických snoboch.  Je to strojene, studené a okolo romantiky to ani neslo. Ako tak to drží nad vodou Anya, napriek tomu ze hra nesympaticku, namyslená kravu. ()

Hawaj

Celkem fajn poťouchlá taškařice. Jen kdyby tvůrci tolik nepřecházeli do grotesky, tak by to mohlo být zábavnější. Z některých postav to pak dělá úplný idioty. Poťouchlý byl i casting. Výprava a exteriéry jsou fascinující. Škoda že režije nedokázal z herců a ze scénáře vymáčknout pořádné dialogy, které by rozjely pořádnej vztahovej a emoční vodopád než tuhle náznakovou polozabržděnost. Anna Taylor-Joy by zazářila ještě víc. Takové nadaní je dáno zřejmě jen pár režisérům. Kostýmy by zasloužili větší patinu. Takhle to bylo takové německy čisté. ()

Leonora

Jedna hvězdička za reálie (začlenění dětí, skvělé kostýmy, scény z převlékání včetně humorných holých zadků). Druhá hvězdička za excelentního Billa Nighyho. Všechny adaptace Jane Austenové mají rozumně vyváženou směsici krásy, průměrnosti a ošklivosti herců. U některých to dokonce napovídá o povahách postav. Ale tohle zpracování Emmy je hotové panoptikum ohyzdnosti. Šilhavá Emma s obličejem jako přejetým, její přítelkyně vypadá na ten typický druh genetické deformace, která vyvolává dojem mentální zaostalosti, Elton šeredný, Knightley šeredný, Churchill šeredný, Eltonová nejšerednější ze všech. Přitom heslem celé knihy má být "Handsome, clever and rich." HANDSOME! I když pominu plytkost předlohy, která mezi jinými díly Austenové bezpochyby obsazuje spodní příčky, na verzi s Gwyneth Paltrow je vidět, že to šlo uchopit lépe. ()

xzajox

Naškrobené všetko, tváre, pohľady, maniere... Od začiatku mi to liezlo na nervy, a keby v tom všetkom nebola istá úroveň komiky alebo paródie, tak by som to asi nedopozeral. Našťastie, asi po polhodinke som to už prestal vnímať. Príbeh nie je ničím zvláštny. Taká panská preplietačka vzťahov, intríg, klebiet a pridusenej romantiky. Celému by som tomu dal max dve hviezdy, no pre uznanie, že sa autorom podarilo stvárniť bežný romanťák ale s tak pevne naškrobenými postavami, si zaslúži aspoň tri. Tiež sa mi páčila farebnosť a zmysel pre detail v interiéroch. Uznávam hercom, že museli prejsť ťažkými cvičeniami, aby dosiahli také verné kamenné ksichty. Nuž, ak už to nevypnete v prvej polhodinke, nečakajte zázraky, no niečo pekné na tom bolo. 59% - 3* ()

blondboss

Jeden z ďalších remakov tohto rovnomenného románu od Jane Austenovej, ktorý prináša opäť síce nový pohľad na dobovú tému, ale zasadený je v dejovej linke, ktorú nebolo možné nejako inak rozvetviť, a tým pádom tento snímok v podstate nemá čo nové priniesť a je to už len omieľanie toho istého. Plusom je Anya Taylor-Joy, čo by najprogresívnejšia herečka súčasnej kinematografie. 65 % ()

IZFNP

Štýl mi veľmi nesadol, snaží sa to byť "živé a farebné", ale výsledok je skôr umelý, nasilu a ako už zaznelo v iných komentároch, afektovaný. Napriek tomu je to pomerne milý feel-good film, z ktorého neostane pachuť, čo vyváži skutočnosť, že divácky zážitok sa tu nekoná. ()

Elio

Nějak nechápu, jak jsem se tomuhle pokladu dokázala vyhýbat více než rok od jeho uvedení. Protože upřímně, tahle vtipně, chytře a umělecky pojatá jednohubka ze světa Jane Austen mě smetla ze židle a zařadila se mezi má oblíbená costume dramata. Jak už propagace celého filmu napovídala, nečekala jsem nic míň než líbivé a umělecké ztvárnění; takhle vysoce sofistikované záběry, které skoro připomínaly obrazy z galerie, jsem ale ani já nečekala. Obsazení už od začátku předvádělo výborné herecké výkony, ale když se na scéně objevil Bill Nighy, začala jsem se opravdu, upřímně bavit. Celý vtip byl v tomhle světě tak lehce absurdně a nenápadně podaný a mnohdy umocněný výborným hudebním doprovodem, že mě unášel až k samému konci. A ten zbytek... ten zbytek stál za to. Protože takto výjimečně zobrazenou chemii mezi hlavní dvojicí jsem na stříbrném plátně hodně dlouho neviděla. Vyzdvihla bych například detail při scéně na plese, kde oni dva jsou (pokud jsem správně zaznamenala) jediným párem, který nemá rukavice, a tudíž je celá scéna o to "skandálnější" (tedy rozhodně na tu dobu) a přirozeně vede k onomu vývoji, který vidíme dále. Také jsem byla vděčná za příznivější vývoj vztahu Emmy a Hariette, které jsou si na konci pořád blízké i přese všechny peripetie, které Emma způsobila, což mi u zbylých filmových adaptací chybělo. Ale abych jen nešířila růžové obláčky štěstí, herecké pojetí Franka Churchilla mě opravdu zklamalo, protože ve filmu působil jako hrubián bez špetky šarmu, která je pro jeho postavu jednoduše příznačná. Tohle klopýtnutí ale hodlám odpustit. Veškeré úpravy či dodatky, které Emma. provedla, totiž jednoduše vedly k onomu výslednému, konzistentnímu "obrazu", u kterého jsem se rozhodně nenudila. A i Emma, přesto, že její postavu mám ze všech hrdinek Jane Austen nejméně ráda, mi na konci přeci jen přirostla k srdci. A tak to má být. ()

rigby

Není to špatný film, vydržel jsem bez větších problémů až do konce. Ale kdybych ho neviděl, tak bych nebyl o nic ochuzen. Spíše se jedná o takovou lehkou hříčku, která diváka moc nezatíží a ještě mu nabídne spoustu barev. Na dvě hodiny toho moc nebylo, možná by bylo vhodnější půlhodinu ustřihnout. 3- ()

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

Šarlatán má 10 nominací na polské Orly

24.04.2021

Polská filmová akademie zveřejnila kompletní seznam nominací pro Polské filmové ceny - Orly v rámci jejich 31. ročníku. Akademici letos vybírali ze seznamu celkem 130 děl, z čehož bylo 31… (viac)