Dej snímky Premlčané sa odohráva v priebehu jedného letného večera. Karel Roden sa ako tajomný muž Radek vracia po dvadsiatich rokoch na pár hodín do Prahy, aby tu našiel istú mladú ženu a raz a navždy sa vyrovnal s minulosťou. V pátraní mu pomáha ambiciózna rozhlasová moderátorka, ktorá jeho príbeh zaradí do svojej živej nočnej šou. Chcela mať vo vysielaní senzáciu, ale na jej zdesenie a na zdesenie všetkých poslucháčov vypláva na povrch dávna vražda. Svoj plán Radek pripravoval niekoľko rokov a počas jeho rozprávania je do pochmúrneho príbehu vtiahnutá nielen spomenutá moderátorka, ale aj pražská kriminálka a ďalší aktéri dávno zabudnutých udalostí. Začína sa napínavý súboj o čas a o spravodlivosť. Naozaj je už všetko nenávratne premlčané? (Bontonfilm SK)

Autogram

Musí sa uznať, Česi tie kriminálky vedia točiť. Aj takúto v netradičnom retrospektívnom podaní, kde v podstate nie je žiadna akcia, ale napätie je neskutočné. A pritom vychádza len z dialógov, rádiového prepierania minulosti a očakávania pomsty. Mohlo to byť aj päť hviezd, ak by trochu popracovali na závere, v ktorom by som osobne dal trochu viac zadosť spravodlivosti. –––– Tereza říkala, že už máme 2000 komentářů a to nejsme ani v polovině vysílaní. ()

jefff

Komorní thriller po tuzemsku? S Rodem? Od Sedláčka? Oki, to znělo dobře. Režie je skutečně fajn, Roden nemá moc co hrát, ale ten scénář...Žádné velké vau, žádné promyšlené twinsty, žádná dusivá atmosféra ani nervydrásavé napětí. Promlčeno je filmem pro ČT, kde by byla slušným standardem, ale na kino? To ne. ()

Anet21

⚪Zbytočné. Po skončení filmu divákovi zostane v ústach trpká pachuť, hneď z niekoľkých dôvodov.⚪Prvý je samotný koncept rádiového vysielania - vo filme mal tento interaktívny prenos skoro nulovú významovú hodnotu, nedáva zmysel, prečo ho hrdina použil, keď mohol ,,obetiam" hneď sám poslať obálku s peniazmi a vysvetľujúcim textom a ušetril by si teatrálne vystupovanie, ktoré v konečnom dôsledku nepomohlo nikomu, ani polícii. Núka sa tak pocit, že scenárista využil túto formu len preto, aby zaujal, strhol na seba pozornosť z pretože filmy, v ktorých v priamom prenose na linke komunikuje vrah/útočník/obeť sú trendy.⚪Druhým bodom je samotná postava Rodena - ultimátny hacker, ktorý zázračným spôsobom hackuje snáď všetko, čo má elektrinu a je na počudovanie, že nehackol aj celú budovu rádia, ktorý má na konte niekoľko miliónov, ale i tak si príde pre ďalšie a ktorý potrebuje vo filme z nejakého dôvodu dva zašifrované notebooky, štyri telefóny atď., pritom ani polku z toho nevyužije. Hrdina je esenciou klasickej archetypovej postavy hackera - ultimátneho génia zo západných filmov, škoda len, že tu skôr pôsobí ako karikatúra tohto archetypu.⚪Tretí bod nadväzuje - celý film pôsobí skôr ako akési urputné snaženie sa o atmosférický ,,západný" film, či ako snaha režiséra ukázať, že aj v našich pomeroch môžu vznikať komorné, ale dramatické filmy. Áno, môžu, ale radšej nie takto. Pretože potom to pôsobí, že niekto si pozrel Tiesňovú linku a Telefónnu búdku a rozhodol sa nakrútiť niečo podobné.⚪Štvrtý bod je neskutočné šušťanie dialógov papierom, všetky monológy aj dialógy pôsobia akoby boli písané pre prozaický text (detektívku, thriler) a nie pre scenár, sú často krkolomné, veľmi preštylizované, neuveriteľné pre film. Krásne to vidieť v Rodených monológoch, ale nielen tam. Radšej opomeniem fakt, že pre akúsi ,,uveriteľnosť" často nie je hercom rozumieť, niektoré repliky aj sám Roden ,,prežuje" a niekedy sa postavy zakoktajú, akoby sa ,,šlo na prvú dobrú."⚪Záverečným bodom je samotný záver filmu - jednak sa absolútne stratí tempo, už v polovici filmu sú rozdané a ukázané všetky karty, čiže diváka už nič neprekvapí a film dorazí do cieľa na neutrál, jednak je záver odbytý, neuspokojivý, hlúpy, keďže celý čas sa hrdina snaží naznačovať, že prišiel vykonávať očistu a chce polícii pomôcť nájsť vraha, no potom túto misiu vôbec nesplní, vezme si peniaze a odíde. A ako kritika témy premlčacej doby toto naozaj neobstojí. Záver, ktorý by sklamal aj v podradnej detektívke. Kvôli dĺžke textu už radšej ani dlhšie nespomínam, že dejová linka polície nemá v deji žiadny zmysel, snaží sa síce poukázať na jej byrokraciu, ale nefunkčne, herecké výkony v tejto linke sú tragické a nie je jasné, prečo tu vôbec je. Asi, aby sa vyplnil čas.⚪Úvod nepôsobí úplne neschopne, no je na škodu, že slabý scenár, ktorý chce ,,prechytračiť" diváka nedokáže ani domyslieť vlastné logické chyby a medzery. Keby sa radšej upustilo z túžby napodobňovať západ.⚪ ()

Maynard.

Ale jo, je potřeba jednou za čas si do sebe dát výkvěty českýho filmu, abych se přesvědčil o tom, že udělat atmosféru v týhle republice je hodně složitá věc. Tady je to jasnej případ. Docela zajímavej nápad, ale režisérsky to bylo slaboučký a bez vypjatejch momentů... Takže já sem se krásně přesvědčil a teď už se můžu zase pěkně v klidu vrnhnout na zahraničí. Jo, vlastně mi to krapet připomínalo Telefonní budku, ale ten film má 1000x větší koule než Roden a spol :o) ()

herr_carter

Čím to je, čím to je, že Karel Roden je takový top herec? Říkal jsem si při sledování filmu, kdy člověka napadne, že on vlastně hraje ve všech filmech stejně (je mu špatně rozumět, nevypadá bůhví jak)...ale prostě je to přirozeně charismatický člověk - charisma si člověk nevybuduje, s tím se prostě narodí. A tohle je velice zdařilý a napínavý film především o tom, jak to na začátku devadesátek u nás chodilo. Je celkem škoda, že netočí více filmů z období kuponových privatizací a podobných šmelin....Takže pan Roden celý ten film o odhalení pravdy vlastně vede a je znamenitě podpořen zbytkem neokoukaných herců, moc jsem si to užil....................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Soweek

Konverzační kriminálka spíše britského typu má velmi dobrý nápad, ale občas zbytečně přehání, aby byla více zajímavá na úkor uvěřitelnosti. I tak se jedná o nadprůměrnou komorní konverzačku. ()

Azurose

V celku velice povedený film. Snímek má už od začátku ohromné napětí a divák nejen hltá, co se stane, ale také si začne domýšlet, co by se mohlo stát. První dvě třetiny filmu jsou za mě 10/10. Avšak konec je ohromné zklamání, protože to vlastně celé vyšumí do prázdna... Budovat napětí skoro celou dobu a až na pár zvratů obyčejně ukončit celý příběh je zkrátka obrovská ztráta potenciálu celého příběhu. Ještě nikdy jsem nechválil práci střihače, ale u tohoto snímku musím střih opravdu vyzdvihnout. Matouš Outrata výborně orientuje v prostorech a klade se důraz přesně na ty postavy, které nás zajímají. V kombinaci s povedenou hudbou vnikl dramatický krimifilm, který si drží pozornost a je plný nečekaných zvratů. Určitě jde i o dobrý film k večernímu vínu a popcornu. ()

borec999

Scenár a dej je na naše tuzemské pomery zaujímavý a neopozeraný: podobný príbeh sme si mohli predtým pozrieť iba v hollywoodskom/ zahraničnom spracovaní. Úplne ma však Premlčané nezasiahlo a vyslovene napätý a vtiahnutý do deja som sa necítil azda ani raz. Dôvodom boli pre mňa najmä herci, ktorí jednoducho nedokázali solídny príbeh presvedčivo emocionálne podať. A najväčší paradox je, že jediný herec s Hollywoodskymi skúsenosťami, Karel Roden, mi prišiel suverénne najslabší a jeho ľadovo kľudné prenášanie dialógov a bezemočnosť mi ubrali zo zážitku veľmi, veľmi veľa. Týmto komentárom nechcem nikoho od filmu odrádzať, určite je to fajn natočené a aj zápletka je ako som už spomínal hodná videnia. Len si myslím, že to mohlo dopadnúť oveľa lepšie. 55% ()

klukluka

Tleskám Robertu Sedláčkovi. Čtyři hvězdy neoddiskutovatelný, pátou jsem původně dávat nechtěl- za policejní služebnu, kde se mluvilo, místo aby se poslouchalo rádio. Když jsem ale zjistil, že si k tomu sám napsal i scénář… Vážně smekám. A poukazuji na to, že si tenhle bývalej dokumentarista vymyslel od A do Z vlastní silnej příběh, zatímco filmaři se specializací na původní hranou tvorbu přetáčí nudný, tuctový bijáky o Zátopkovi, Horákové, Havlovi…nebo nějaké sportovkyni/ pornoherečce. ()

Adramelech

Děj se rozbíhá dost pomalu. Vidíme mladou blondýnu, která dělá v rádiu, a staršího prošedivělého chlapa, jenž chce do rozhlasu procpat nějaký svůj životní příběh, který ani není ochoten předem prozradit. Ve skutečném světě by ho s takovou nabídkou ve všech médiích vyrazili. (Sám jsem svého času procpal do TV jeden můj příběh, konkrétně stížnost na porušování práv spotřebitele a na existenci mezery v zákonech. Chtěli vidět všechny písemnosti, co jsem k tomu měl, než to odkývli, a teprve pak se šlo natáčet. Nejdřív točili mě, jak se vykecávám, a potom došlo na scény snímané skrytou kamerou. Prasknul na to celý den a mám pocit, že mi snad i něco málo zaplatili, takže mohu říci, že jsem hrál ve filmu.) Ale zpět k filmu Promlčeno. O čem to je? Téměř po celou dobu někdo sedí u mobilu nebo u jiného komunikačního zařízení a mluví nebo naslouchá. Vypráví se příběh, který, jak se ukáže, propojí minulost hlavních protagonistů. To je všechno. Nevím, proč to tvůrci pojali jako film, když se v podstatě jednalo o rozhlasovou hru. Dávám jednu hvězdičku za záběry Prahy, kterou mám rád. ()

Hanys_

Hned po zhlédnutí za 4, o den později, kdy se mi to rozlehává v palici, už mi to tak svělé nepříjde. Roden je hodně monotónní a celkově ten příběh, kdy se během jednoho večera protnou osudy zůčastněných, vypadal na papíře asi o dost líp. 6/10 ()

jakeer

Veľmi som váhal medzi troma a štyrmi hviezdičkami. Ako milovník trilerov som bol nadšený tým, ako film odštartoval a akú atmosféru si držal takmer po celý čas. Bohužiaľ, záver je úplne mimo žánru, film stráca tempo a fakt, že jedinou motiváciou tak geniálneho plánu boli peniaze je zvláštny. Prevažujú však neodškriepiteľné pozitíva a to civilné herectvo a veľká autenticita (napriek exponovanému námetu), dokonca sú tu ponechané aj rôzne brepty, čo dodáva filmu šmrnc. Naozaj škoda záveru, mohol to byť plný zásah. ()

janesX

Podľa mňa trochu škoda, lebo z tohto príbehu mohol byť dobrý mega trhák. Žiaľ často som sa nevedel zbaviť takého toho pocitu, akoby režisér bol s každou klapkou, teda s každou zahranou scénou spokojný hneď na prvý šup. Ponáhľal sa niekam? Možno sa mýlim, ale asi kvôli tomu som mal dojem, že schopný thriller sa strieda so schopným, ale odfláknutým televíznym filmom. Ťahákom pre mňa bol veľký profík Karel Roden, ten to zahral tentokrát iba štandardne, ale množstvo iných hercov boli v jednej scéne dobrí, v následujúcej už nie až tak. Ale film celkovo aj tak hodnotím ako dobrý. ()

mira007

Český film, který sbírá ceny na festivalech v zahraničí? Ale jo, věřím tomu, je to zajímavé, technicky nadprůměrné, herecky kvalitní, hraje tam Roden a ten námět je přenositelný za hranice. Pátrání po vrahovi v živém rádiovém vysílání je celkem i originální a ten závěr vygradovaný, ale celé to působí hrozně komorně - film o sedmi hercích na třech místech ( ikdyž ta dálnice v Miami  produkčně wow ) a já měl nakonec pocit, že jsem viděl něco kvalitního, ale něco, co dokáže jet na plný pecky jen čtyřicet minut. ()

b.dragonfly

Na tenhle film zapomenu rychle a už se na to těším, protože místy to bylo utrpení. Roden byl vždy můj oblíbenec, bohužel tady hraje nemastně neslanou postavu mluvící neustále ve stejném tónu, o Barboře Bočkové nemluvě. Tak umělé dialogy už jsem neslyšela dlouho, až to bylo místy trapně směšné. Celkově je to kvalitní asi jako výkon všech herců a ani se nebudu snažit pochopit, co film vystřelilo do červeně hodnocených výšin. ()

Kacitr

Velké překvapení. Českým filmům se vyhýbám velkým obloukem. Když vybírám, jsem velmi opatrná. Toto byla trefa do černého. Vynikající Karel Roden a Barbora Bočková. Poutavých snímků máme u nás jako šafránu. ()