Píseň za chudého chlapce

• Írsko Song for a Raggy Boy (viac)

Koprodukční drama režiséra Aislinga Walshe se odehrává v Irsku roku 1939. Otec Damian, který stojí v čele St. Jude's Reformatory School, pozve proti biskupově vůli někdejšího účastníka občanské války ve Španělsku, interbrigadistu Franklina, aby učil na jeho škole.
Franklinovy metody se diametrálně liší od toho, jak s žáky zacházel bratr John, zastánce tvrdých trestů. Franklin staví vztahy na vzájemné důvěře, podporuje talentované chlapce, učí je číst a chápat poezii. K nejnadanějším žákům patří Mercier, s jehož pomocí se učiteli podaří zabránit násilí, jež bratr John chystal na Štědrý den. Mercier však za to o pár dní později zaplatí životem. Franklin chce rezignovat a odejít bojovat do války, ale při loučení se svými žáky pochopí, že jeho místo je tady. (kikulin)

junxi91

Když jsem byl mladý, tak mě fotr rád strašil tím, že za své zlobení a pozdní příchody nedostanu jen zaracha, ale skončím rovnou v polepšovně. V tomto irském církevním nápravném zařízení svatého Juda v roce 1939 bych fakt skončit nechtěl. Sice to tam vede celkem rozumný otec Damian, ale hlavním vychovatelem je Bratr John, sadistické odporné prase, které za drobné přečiny mlátí chlapce řemenem po celém těle, dokonce mu nedělá problém plesknout je přes obličej, tekoucí krev pro něj není znamením, aby přestal. Prostředí nápravného zařízení je navíc temné, šedé a ponuré a jeho cílem je zlomit lidské bytosti už jen tím, že místo jmen mají čísla. Do tohoto zatuchlého prostředí přichází skvělý učitel, bratr Franklin, který se zrovna vrátil z občanské války ve Španělsku. Ihned po příchodu mu John říká, že chlapci jsou zrůdy a je třeba na ně být velice přísný. Chlapci si z něj zase dělají srandu, že zde dělá proto, že jinde nemohl najít práci. On se sice občas naštve a má jistou autoritu, přesto se však snaží všechny ty problémové hochy naučit číst a psát a učí je recitovat poezii. Spřátelí se s problémovým Mercierem, který je ze všech nejtalentovanější, ale také se nebojí poslat Franklina do hajzlu, za což jej Franklin chytí pod krkem, což bylo asi to nejsurovější, co za celou dobu udělal. Zato John je takový zmetek, že nechal postavit zeď, která odděluje mladší od starších a podél ní nechal namalovat červenou čáru, za jejíž překročení následuje tvrdý fyzický trest. Své o tom vědí dva bratři, které navštíví jejich otec a kterému pod Johnovým dozorem lžou o tom, že se tam mají skvěle. Poté si na Vánoce podají ruce a obejmou se přes onu zakázanou zeď, což vidí John a nenechá to jen tak. Následuje nechutná scéna, kdy jsou v uzavřeném dvoře přede všemi vysvlečeni do půl těla, načež je začne John mlátit hlava nehlava přes záda a zastane se jich pouze a jenom Mercier. Zastavit to však musí Franklin, který naběhne na toho sadistického zmetka a dá mu pořádnou pěstí do ksichtu. Podruhé se tak postaví jeho autoritě. Poprvé se tak stalo poté, co si při nástupu jeden z chlapců krknul a John se zeptal jednoho z nich, zda to byl on a po negativní odpovědi dostal řemenem přes nos. Dostal by znovu, nebýt Franklinova zásahu. Tehdy se John pomstí na samotných chlapcích a vytáhne je z postele o půlnoci, kdy je nutí stát na dvoře v dešti s nataženýma rukama a zodpovědnost za to svalí na Franklina. Pak je tu ještě bratr Mac, což je pro změnu pedofilní prase. Ten ve sprše zneužije čerstvě příchozího "hodného chlapce" Patricka, což byla také pěkně odporná scéna. Patrick to však řekne při zpovědi otci, který přišel na návštěvu, a dostane se to k Macovi. Ten se nasere a donutí Patricka stát nahého pod studenou sprchou. Takže tu máme sadistu, pedofila a ty ostatní, kteří tomu přihlížejí. Chápu, že hoši byli problémoví, kradli, neposlouchali a chodili za školu, ale tohle prostě bylo moc. Církev je podobných úchylů plná a její výchovné metody neměly s učením Ježíše Krista nic společného, celá tato náboženská ideologie se zvrhnula v čistý despotismus. Chudák Mercier bohužel nakonec zaplatí za svou odvahu, odpor proti bití dvou bratrů a také za své přátelství s bývalým interbrigadistou Franklinem cenu nejvyšší, kdy jej přímo v kapli, před zrakem Panny Marie, surově umlátí ten zkurvybratr John. A nečině tomu přihlíží Mac, který to aspoň v záchvatu svědomí ihned nahlásí Franklinovi. Mercierův pohřeb bylo takové zadostiučinění, kdy Franklin uvedl jeho smrt na pravou míru jako vraždu. Poté se Franklin rozhodne ze zařízení odejít, ale v okamžiku, kdy při odchodu na dvoře začne jeden z chlapců recitovat báseň "kamarádi", se zastaví, a nakonec k radosti všech zůstane. Bylo to drsné, surové, děsivé a nechalo to ve mě dost silnou emoční stopu. Tento film beru jako další důkaz o tom, že římskokatolická církev je jedna z nejodpornějších organizací, které kdy lidstvo stvořilo a která se ve svém fanatismu, omezenosti a zaslepenosti natolik vzdálila lásce a pomoci bližnímu svému, že by měla plně podléhat světské moci, a ne si vytvářet uzavřená zařízení, za jehož zdmi páchá ve jménu Boha ty nejohavnější věci, nad kterými by Ježíš Kristus uronil nejednu krvavou slzu. () (menej) (viac)

pepino

Další vyjimečný a působivý film z Irska. Není tak drsný jako např Krvavá neděle ale pravdou je že v poslední zhruba čtvrthodině mě srazil na kolena. Nádherný a zároveň smutný snímek. Poctivé 4 hvězdy ()

Melpomene

dojímavý príbeh o tvrdých praktikách výchovnej cirkevnej školy, kde vládli despotickí a moc zneužívajúci muži, ktorí malých uličníkov považovali za "zrůdy". dekan školy, otec John, mi miestami pripomínal Frolla z Chrámu Matky Božej v Paríži. páčila sa mi ľahkosť a plynulosť, akou celý príbeh prebiehal ()

regentor

Ukrutná realita. Irsko-dánsko-anglicko-španělské drama, odehrávající se v Irsku na pokraji Druhé světové války v bezcitné nápravné škole pro chlapce St. Judes. Nečekejte žádnou Obecnou školu, tady jsou a budou nepříjemné chvíle. Film je založen na skutečných událostech – o to je to horší, ale za to pravdivější… Někteří snímek pokládají pouze za dobře zrežírované klišé, někteří za neuvěřitelný klenot – to budete muset posoudit sami.Velmi charizmatické herecké výkony a skvělá kamera ještě umocňují velmi silný a nevšední zážitek z tohoto koprodukčního snímku , který byl právem oceněn na mnoha forech. ()

Efreeti

Tenhle film má především za cíl upozornit na skutečnosti, které se děly v minulosti v irském církevním školství. Když si člověk uvědomí, že ty situace, které vidí na plátně nejsou vycucané z prstu, ale jsou to každodenní praktiky křesťanské výchovy, začne mu přecházet mráz po zádech. Naprosto zřejmá je bezvýchodnost situace takto vychovávaných chlapců. Nemají možnost si nikde stežovat, nemohou se nijak bránit mohou jen revoltovat, což se ale opět obrací proti nim. ()

Jack.Pott

Mohlo se to vůbec stát? Evidentně ano. Britský komunista - bývalý dobrovolník ze španělské občanské války - nemůže sehnat práci, a tak nakonec učí v nápravné škole, kde vládne sadistický klerofašistický kněz. Vytrhnuta z kontextu, vypadala by nepatřičně scéna, kdy levicový revolucionář mlátí hlavou faráře o obraz Ježíše Krista, vysící na stěně. Coby jedna ze závěrečných strof Písně za chudého chlapce je ale tento výpad nejenže pochopitelný; divák se útočníkovi dokonce diví, že duchovního rovnou nezabije. ()

Bau.Baushka

Příběh znám už z tolika provedení, ale tohle je jednoznačně nejlepší. Do špatné společnosti přijde dobrý člověk a snaží se něco změnit, čímž ale nechtěně ubližuje obětem ještě víc, ale vytrvá a přes nutné obětování se dojde ke správnému cíli. Skvěle zasazené byly vzpomínky na učitelovu milou. A přiznávám, u tohoto filmu jsem byla nejen zhnusena některým chováním, ale i dojatá až k slzám. ()

Lucbric

Silný příběh, který vás vtáhne do děje a zanechá ve vás hlubokou stopu (alespoň ve mně jo) :) líbilo se mi, jak si chlapci hledali cestičku k Franklinovi, oťukávali se a vznikl mezi nimi přátelský vztah plný respektu a cti k druhému. Bratr John vypadal jako sviňák už od pohledu. :/ ()

solisoli

Úzkostlivá dráma z Írskej polepšovni pod patronátom cirkvi, ktorá duchovenským idealizmom vplýva na vývin dospievajúcich chlapcov. To čo sa tu odohrávalo, nie je o cirkevných zásadách, ale o ľudskom faktore so sadistickými spôsobmi, proti bezmocnosti. To sa mení príchodom učiteľa s úplne inými pedagogickými zásadami. Zadosť učinenia spravodlivosti dôjde až po tragédii a zmyselnosť polepšovni naberá iný rozmer. Príliš strnulé a pochmúrne TV dráma, v znamení skutočného príbehu nie až tak kinematograficky pôsobivé, ale z hľadiska autenticity príťažlivé. ()

f393n6

Velmi sugestivní film, pravděpodobně i díky nízkému rozpočtu, s charizmatickým hlavním hrdinou. Příběh nepatří k nejoriginálnějším, přesto mě ale konec překvapil. A scéna na dvoře s bratry, kteří překročili čáru je docela silná káva. ()

milhouse86

Internátna alebo katolícka škola či polepšovňa. Zneužívanie chlapcov vychovávateľmi či kňazmi, alebo šikanovanie chlapcov inými chlapcami. Už mnohokrát obohraná téma, ktorá si dovolím tvrdiť, je pre dobrého režiséra ľahkým receptom na kvalitnú drámu. Ide však o to, čo prinesie nové a čím prekvapí. Song for a raggy boy ponúka síce skvelo zvládnutú atmosféru cirkevnej školy a presvedčivé herecké výkony, ale na druhej strane je dejovo veľmi predvídateľný. ()

klapqua

Tento film som videla už dávnejšie a to čisto náhodne u kamoša, ktorý si pomýlil názov s niečím celkom iným. Každopádne, na film som dlho nevedela zabudnúť a vŕtal mi v hlavičke ešte dlho po vzhliadnutí. Je to drsným zobrazením smutného života chlapcov, ktorí neboli tak celkom nevinní (často ich k tomu doviedli životné podmienky a okolnosti) a tu mali prísť k náprave až príliš hnusným násilným spôsobom. Nikdy nezabudnem na scénu kde tá úlisná sviňa zbila maličkého chlapca len preto, že chcel stráviť malú chvíľu so svojím bratom. Záver som tak nejako predvídala, ale do poslednej chvíla som chcela veriť, že sa to nestane. A keď už, tak že tá sviňa v ľudskej koži dostane "co proto" ale život opäť nesklamal a farárik si užíva in da júesej. Aidana mám veľmi rada a v úlohe tohto učiteľa stúpol v mojich očiach ešte vyššie. Rovnako Ian hral tak dokonale, že som k nemu prechovávala hnus a odpor ešte v ďalších filmoch, aj keď už hral klaďasov. Skrátka, som nesmierne vďačná, že obdobné ústavy už nie sú, aj keď zneužívanie a násilie zo sveta nikdy nevymizne... hold, sme to ale rasa ()

Kalda69

Vyborny snimek, ktery se ke konci vymyka realite protoze takto vesele to opravdu nekonci, pac tyrani si vetsinou tyranizuji dal a homosexualni knezi jsou chraneni cirkvi. ()

Dvojirakri

Fanatismus je zlo. Ať už náboženský nebo politický. Je jedno, pokud člověk umírá či zabíjí ve jménu boha(bohů) nebo strany(vůdce). Pokud se k fanatismu přidá ještě psychická indispozice, máme na světě ukázkového tyrana, který svou víru nebo politický názor používá jen jako pomůcku pro ukojení svých zvrácených choutek a pro upevnění moci. Zvlášť v dnešní době bychom toto měli mít na paměti! Také proto je tento snímek nadčasový, ač se příběh odehrává koncem 30.let 20.století, ač byly katolické školy v Irsku zrušeny v 80.letech. Fanatici s narušenou psychikou jsou mezi námi stále, jsou všude a pokud dostanou moc, nebudou se zdráhat ji okázale dát najevo! ()