Jeremiah Johnson

• Česko Jeremiah Johnson (viac)

Samotář Jeremiah Johnson opouští "bělošskou" civilizaci a jeho jediným přáním je žít naprosto nezávisle. Proto se vydává do divočiny, o jejíž čistotě nikdy nepochyboval. Nezkušený nováček však musí nalézt vztah k přírodě, k Indiánům i k sobě samému. První zima v opuštěných, krásných i drsných Skalistých horách ho málem zabije. Jeho odchod do lesů přitom nemusí nutně znamenat nalezení vlastního klidu... Děj baladicky laděného westernového příběhu se odehrává kolem roku 1844. Natočil jej významný režisér Sydney Pollack, jehož jméno zůstává spojeno s filmy Koně se také střílejí, Tři dny Kondora, Tootsie, Vzpomínky na Afriku či Firma. Jedním z charakteristických rysů jeho režie bylo umění vyprávět a zvolit výborné herecké obsazení, obojí nabízí i tento film. Hlavní roli nezapomenutelným způsobem ztvárnil Robert Redford, stejně v drsném příběhu zaujmou i působivé záběry nespoutané a ještě nezničené přírody, zachycené v divočině v Utahu. (oficiálny text distribútora)

Pete

Baladický, pomalu a epizodicky vyprávěný příběh osamělého trapera ve skvělém Redfordově podání. Bez příkras zobrazená americká divočina, kde stále vládne pravěk, a přežití je jen dílem štěstěny. První část, kdy Jeremiah potkává v krásné přírodě kromě lovné zvěře různé obskurní postavičky, mě bavila mnohem více, než část druhá, kdy na něj v každé scéně vyskočí indián, a za kterou jdu s hodnocením dolů. Závěr je pak už vyloženě do ztracena.. ()

SAINTS

Jeremiah Johnson,je zalesak ako sa patri.Divak sa nedozvie prečo sa rozhodol opustit mesto a vydal sa do divočiny a prečo tak urobili dalšie biele tvare ktorych stretne.V horach vraj žiju len zvierata a divosi tvrdi jedna z postav a navyše sa musite obavat aby ste neprišli o vaš skalp.Robert Redford v jednej zo svojich najlepšich uloch,Pollack bol skvely režiser a tento film patri k jeho najlepšich a obsahuje niekolko pamätnych scen.Krasna priroda,kamera a hudba dotvara zažitok z tochto filmu. ()

PlysovyMacko

Hlavny hrdina sa vyberie žiť do divočiny a stretáva rôznych ľudí a vysporiadava sa s indiánmi. Čakala som, že sa dozvieme, že trpí traumou, že chce byť sám a pred niečím uteka, ale nie nič také. Vyzerá byt v pohode a zmiereny aj keď ho nasilu oženia aj keď sa msti. Páčila sa mi hudba a zábery divokej prírody. ()

ostravak30

Původně měl hlavní roli hrát Clint Eastwood a i ten by se do role perfektně hodil. Jeremiah Johnson totiž moc nemluví a víc koná, přesně role pro něj. Robert Redford ale také není špatný. Zase je to trochu jiný western než je běžné. Pohybujeme se v horách, zasněžené krajině a klasických protivníků také moc není. Víc nám snímek řekne o tehdejším dobrodružném, samotářském a toulavém životě. Celé mlčící záběry mnohdy řeknou víc než desítky slov. Tím že je dílo podle reálné postavy pro mě dostává ještě větší kouzlo. ()

Jack.Pott

Proč jenom Jeremiah Johnson jezdil přes siouxské pohžebiště! No jo, za hřebeny hor čekaly na pomoc křesťanské rodiny, uvězněné ve sněhové kalamitě. No jo, záchranná jednotka Jeremiaha Johnsona přemlouvala, ba citově vydírala, aby se coby průvodce vydal zkratkou... Jenomže tohle indiánský posmrtný místo klidu je velký kouzlo a měli bychom se mu obloukem vyhnout, klidně i mnohem delší cestou vedlejším průsmykem! Je irelevantní, zda šamanským čárům márům osobně věřím - podstatné pouze je, že jim věří všichni domorodci! ... Příjemný, drsný, a přitom lidský příběh je postaven na etnocentristickém omylu a magii, která coby posvátná realita existuje, pakliže v ni společnost uvěří. ()

bobin

Má to být dobrodružné westernové drama. Ale stále se s Redfordem jen touláme panenskou přírodou, občas vyrušeni nějakým tím zvířetem, či lavinou. Jakáž takáž akce se objeví až v samotném závěru, kdy už divák málem usíná. ()

Gortyna

Tenkrát, na přelomu 60. a 70. let, se ještě točily neužvaněné kovbojky. Tohle je jedna z nich. Opravdu prazvláštní film to je a mistrovské dílo k tomu. Smutné, nic nepřikrašlující. Filmaři dramat většinou šetří úmrtími dětí a kladných hrdinek. Pollack tady ne. Těžko k zapomenutí. ()

papuchalk

Dostal jsem daleko víc, než jsem očekával, takže musím dát 5. Johnson dosáhl svého snu, dokonce získal i něco navíc, s čím asi nepočítal. Bohužel splněné sny je někdy nutné vykoupit velkou obětí či ztrátou. Až do konce filmu se pak táhne takový tragický ocas.. Moc pěkně a uveřitelně natočeno (což se o většině hollywood westernech říct nedá) + krásná příroda a výborná hudba. ()

zdeci

Americký Jeník Kanyza Bobík Redford aka JJ jako netradiční "zabiják" rudochů ve velmi zdařilém snímku - to putování, a hlavně ten srub, mohu jen závidět, a proto jen 4 hvězdy :-) ()

kubilov

Jeremiah Johnson, muž, který se rozhodl nenávratně spojit svůj život s drsnou přírodou amerických velehor aneb Robert Redford po pár letech opět žánru, který ho proslavil (Butch & Sundance), avšak J.J. rozhodně není typickým představitelem westernových snímků. Je to spíše příběh o muži, který si zamiloval život v odloučení od civilizace a jednoduše splynul s přírodou, spolu se svým novým synem a ženou, a později se stal legendou, jejíchž zvláštní vývoj vztahu s indiány zaujímá dodnes. ()

Hruskovice

Krásně pomalu plynoucí western, který má své vynikající chvíle, ale dle mého názoru mu to kazí jakési protiindiánství, to se mi nelíbilo. Závěr dosti zvláštní a proto "jen" 4/5 ()

Habanera

”Vlasů máš dost, na to, kolik jich proti tobě jde”. JJ zamířil do hor, protože chtěl být spjat s přírodou, a tak nepřipraven se vrhá do lůna matky přírody se všemi krásami i nástrahami, které divočina nabízí a uštědří. ()

Kada80

Dokonalej dobrodružnej snímek,kterej je hlavně oslavou nedotčené přírody.Přežít v drsnejch horách,tak to chce opravdu pořádnej kus odvahy a Jeremiah jí má na rozdávání. I když nebejt starýho zkušenýho zálesáka,nedopadlo by to s ním asi moc dobře. 85% ()

Dr.Abe

Film z dětství a nedávno připomenut prostřednictvím čt2. Výstižná podívaná ze správné divočiny, vztahy mezi indiány, ukázka prostředí té doby. Je to pěkné a milé, možná ty občasné přílišné výměny pohledů a záběry na ně byli až moc (někdy mě to rozesmálo), ale chápal jsem proč to tak autor natočil. Zajímavosti k tomuhle filmu jsou pro mě nezajímavé, páč tenhle film je pěkný takový jaký je, bonusy k němu nepotřebuji. ()

John Dunbar

Všude vůkol nedotčená a drsná krajina Skalistých hor, nikde žádné začouzené pajzly. Jasně, tohle byl můj šálek westernového čaje, který jsem si s velkou chutí vypil až do dna. A ten šálek mohl být klidně i větší, neboť žízeň po příbězích z opravdového "Wild Westu" je v mém případě téměř neuhasitelná. ()