Vynikajúca adaptácia známej rovnomennej knižnej predlohy. Príbeh Rosemary (Mia Farrow) - mladého dievčaťa z Omahy, ktoré žije na Manhattane so svojím manželom (Cassavetes), hercom túžiacim po sláve a úspechu - je rozprávaný jej očami. Manželia hľadajú byt. Ich nový domáci je k nim možno až veľmi milý. Jednej noci má Rosemary po večierku u domácich hrozný sen: zdalo sa jej, že bola zavlečená do akejsi orgiastickej spoločnosti, pripútaná na lôžko a znásilnená akýmsi netvorom. Celý rad okolností, ktoré sprevádzajú jej tehotenstvo ju čoraz častejšie nútia zamýšľať sa nad tým, že možno to nebol strašný sen, ale ešte hroznejšia skutočnosť. (oficiálny text distribútora)

-Bomba-

Skutečně dobrých satanských horrorů je málo ale Rosemary's Baby je jedním z nich. Úžasný a napínavý příběh o snaze uctívačů ďábla získat dítě hlavní hrdinky jistě potěší nejednoho paranoika ale zároveň i běžného díváka (natož toho horrorového). Polanski zvádl režii mistrně a tak není divu, že se film zapsal jako jeden z nejlepších horrorů všech dob, a to zcela zaslouženě. ()

tomtomtoma

Upraveno v únoru 2020. Film Rosemary má děťátko se v hororovém žánru stal kultem, znepokojující atmosféra niterného strachu si podmaňuje místo i čas. Rosemary má děťátko se nakonec mnohem více zdá být svérázně krutou a sadistickou filmovou anekdotou, kde si Roman Polanski mohl vybít svou posedlost psychologicky filmařským znevažováním, byť i toto odlehčení těží z houstnoucí nálady znepokojení. Horor se satanskými rituály v cynickém rozechvění slouží jako podklad k extravagantní studii extrémistického zneužití lidské bytosti a plnému propuknutí paranoidního stavu mysli. Bezvýchodnost svobodné vůle je znásobena nemožností vymanění se z otrockého postavení, dominance si tvaruje submisivní sklony pro své soukromé potřeby. Jde o zneužití moci, o vyčlenění se z obvyklého standardu společenského soužití, o úplatnosti, též o prospěchářské prodejnosti lidského předsevzetí, a o vyrovnávání se s hmotným důsledkem znásilnění. A ani to smělejší překračování morálních bariér se neobejde bez jízlivých připomínek. Hlavní obětí lidského opojení nadvládou je Rosemary Woodhouse (pozoruhodná Mia Farrow), mladá a křehká žena, nadšená z rozvíjejícího se manželského života. Stoupající se životní úroveň následuje osobní představy, přesto se realita začíná nebezpečně rozcházet s pocity i s doprovodnými argumenty, pravda nabízí více úrovní k pochopení. Hlavním prospěchářem splněných tužeb je Guy Woodhouse (zajímavý John Cassavetes), Rosemaryin manžel a nepříliš úspěšný herec. Nezvratná kariérní ctižádost je postavena nade všechny ostatní potřeby, každý má svou prodejní cenu. Důležitou postavou je Minnie Castevet (velmi příjemná Ruth Gordon), stará a zvědavá sousedka Woodhouseů v jejich novém bytě tajemného neogotického činžáku. K vlastním cílům se kráčí vstříc s laskavým slovem a pomocnou rukou. Významnou postavou je Roman Castevet (příjemný Sidney Blackmer), muž Minnie a zábavný společník s nezanedbatelným zákulisním vlivem pro běžný život. Pokračování v rodinné tradici slibuje požitky, hojné pozemské statky a pozici moci. Z dalších rolí: upřímný kamarád manželů Woodhousových Edward 'Hutch' Hutchins (Maurice Evans), ochotný porodník celebrit Dr. Abraham Sapirstein (Ralph Bellamy), k paranoidním příznakům nedůvěřivý porodník Dr. Hill (Charles Grodin), temné nadvládě rázně přisluhující Laura-Louise (Patsy Kelly), zachráněná narkomanka Terry Gionoffrio (Victoria Vetri), či dlouholetá Rosemaryina kamarádka Elise Dunstan (Emmaline Henry). Film Rosemary má děťátko může ostatní diváky uchvacovat Polanskiho privátním infernem, které následovalo nedlouho po předvedení se díla světu, mě postačuje uhrančivá atmosféra nejniternější úzkosti a nesmlouvavá krutost tělesného a duševního zneužití. Hororový žánr v této podobě je pro mě přijatelný. ()

dubinak

Na pět hvězd to není, asi kvůli tomu menšímu zklamání v úplném závěru, ale k tomu se ještě dostanu. Vše funguje naprosto v pořádku, každá postava má svoji charakteristickou úlohu, herci jsou přesvědčiví a výborně zvoleni do svých rolí, atmosféra se buduje pomalým tempem, ale efektivně. Polanski na publikum umí naházet hodně tíživých pocitů díky tomu, jak vyobrazuje strasti chudinky Rosemary, která je nevinnost sama a rozhodně každý divák za ni musel stát. Tento snímek, který s sebou nese tolik vzpour a zvratů, mohl ale mít, k mému potěšení, o něco víc graduální vývoj k ještě graduálnějšímu závěrečnému rozuzlení, které se ve skutečnosti nevyšplhalo tak vysoko, jak bychom vzhledem k ději čekali. Zrátka a dobře byla pointa jen zlomečkem celého dějství, který nebyl tak bombastický, jak bych si přála. Ovšem jinak to byla hodně dramatická jízda. ()

C0r0ner

Sice to mělo skvělou atmosféru, sice to bylo skvěle zahrané a vlastně i napsané, sice to bylo svým námětem hodně zajímavé, ale bohužel to bylo celé tak strašně utahané, že jsem co chvíli pokukoval po hodinách a ručičky se plazily opravdu minimálním tempem. K tomu mě příliš neohromil závěr, takže nakonec pouhý průměr, což je vzhledem k očekáváním zklamání. 60% ()

Flynn

Já nevím, tenhle film mě nějak obzvláště nechytl,kámoš mi ho pořád doporučoval jak je to skvělé, já na to koukl a jaksi mě to nevzalo. Možná až se to ve mě rozleží a nebo se někdy odhodlám a zkouknu to znova tak mě to vezme více, ale zdálo se mi to vše takové dost předvídatelné. ()

iommi

Tento film má jedinú drobnú chybu a to, že ak človek predtým čítal knihu, tak mu nemôže nč nové poskytnúť. Ale ináč celkom fajn rozprávka na dobrú noc... ()

danecek24

26. Zlatý Glóbus za rok 1968 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Ruth Gordon + nominace (3) - Nejlepší herečka (drama) - Mia Farrow, Nejlepší scénář - Roman Polanski, Nejlepší hudba - Christopher Komeda ()

zette

Po cely film jsem mel lehke mrazeni v zadech a ani minutu jsem se nenudil. To je asi nejlepsi vysvedceni pro horor / thriller. Naprosto uzasna stisnena atmosfera a vynikajici vykon Mii Farrow. Nezapomenutelny zazitek. ()

MarekT

Komentář může obsahovat spoilery. Slavný thriller, který mě ovšem nechal chladnějším, než jsem původně očekával. Schopnost manipulace s divákovým vnímáním příběhu či jednotlivých postav je sice vynikající, nicméně Polanski zde udělal přesný opak toho, co jsem si na něm cenil v předchozích filmech, kterým kraloval šestihvězdičkový "Hnus" - zahltil své vyprávění nadměrným množstvím neohebných dialogů, které jednak rozmělnily celek přes dvouhodinovou stopáž, a také anestetikovaly nejistou atmosféru. Často je například Hitchcockovým filmům vyčítána právě přehlcenost rétorikou, nicméně u žádného jeho filmu to není deficit jako zde. Ani po herecké, často zde vychvalované, stránce mi film nepřišel jako zázrak, Mia Farrow mě osobně výraznějším způsobem nezaujala, o dalších ani nemluvě. Největším kámenem úrazu je ale závěrečná pointa. Celou dobu se příběh pohyboval na půdorysu reálného života a vzápětí se přejde směrem k okultismům... Vzhledem k tomu bleskovému přechodu tak vše působí coby přitažené za vlasy, byť jsem s takovým směřováním příběhu počítal. I proto moje rozhodování o známce bylo po dlouhé době tvrdým oříškem, který mi v jedné chvíli neulehčila ani desetimístná stupnice bodování. Na jedné straně mistrovsky zinscenované dílo, jehož divácký prožitek byl ale slabší, což je pro subjektivní hodnocení důležitější. Když ale tento film od oka porovnám s jinými žánrovými filmy, tak zase nepatří úplně k průměru a jeho úvodem zmíněná zamotanost mi byla velice sympatická... Aspoň pro tuto chvíli tedy slabší čtyři hvězdy. P.S. Málokdy to dělám, ale musím varovat před zdejším žánrovým zaměřením - o horor se rozhodně nejedná, tento typ filmů připomíná pouze jediná snová scéna ve filmu (shodou okolností má nejoblíbenější). ()

pufina

Film je podobný knize jako vejce vejci (akorát je každé jiné barvy), v porovnání s knihou (a tu jsem četla dříve) můžu s jistotou říct, že film je o dost nudnější než kniha. Filmu a ani jejím tvůrcům nebudu křivdit, ale už kniha mi nesedla a film je její věrnou a skvělou kopií, tudíž jsem asi naivně očekávala, že by to mohlo být jiné (jak u filmových adaptací bývá). Takže film ocení milovníci Iry Levina a to já nejsem. ()

Pajky3

Na to jak je tenhle film vychvalován a oslavován jsem jím byl zklamán. Jako se mi stává pravidelně u starších hororů. Velice pomalý rozjezd, když už se konečně dostaneme k těhotenství je to lepší. Atmosféra lehce houstne a čekáme jak to s Rosemary vlastně bude. Ale ta kolíbka na konci se mi vůbec nelíbila. Není to horor, je to prostě psycho drama, což znamená, že to nebyla úplně volba na úvod hororového pátku třináctého, takže pro mě žádná hitparáda ()

Juto

Mimoriadne inteligentné a presvedčivé spracovanie satanistického thrilleru Ira Levina. Brilantnosť filmu pochádza skôr z Polanského réžie než z príbehu. 9/10 ()

c.tucker

Výborně stavěné napětí, které se hátí v úplném závěru, jak zde už bylo několikrát uvedeno. Jinak je to ze strany Romana mistrovký kousek a Mia Farrow předvádí jedinečný výkon hodný obdivu. ()

Šimpy

Hodně dobrý horror. Sice nesplnil plně má očekávání, ale to možná učiní při druhém shlédnutí. V knize 1001 film jsem se totiž dočetl, že se jedná zřejmě o nejlepší horror vůbec. S tím zatím nesouhlasím. Pro mě je tím nej stále původní Omen i s přihlédnutím k tématu. Ale Rosemary určitě vede nad Vymítačem ďábla. Jen v závěru jsem nepochopil jednání hlavní hrdinky..(spoiler...všechny bych je pobil:-D), ale o to větší koule sám závěr má. ()

Carrie_3

Při sledování filmu mě chvílemi napadalo, že Roman Polanski je génius. Bravurně dokázal kousek po kousku stupňovat napětí na mnohdy minimálním prostoru. Nepochybně mu k tomuto výkonu napomohla vhodně zvolená hudba a skvělé herecké obsazení (a to především trojlístek Mia Farrow, John Cassavetes a Ruth Gordon). Hereckou škálu, kterou Mia Farrow postupně vystřídala byla naprosto přesvědčivá a obdivuhodná. Dokázala diváky přesvědčit, že celé okolí se proti ní spiknulo a ona bojuje nejen o svůj holý život. Ale není ona náhodou blázen a netrpí pouze nějakým těhotenským traumatem? ... Naprosto souhlasím se zdejším názorem, že konec nemusel být tak polopaticky vysvětlen a větší kouzlo a prostor pro fantazii by zanechal otevřený závěr. Osobně by mi nevadilo, kdyby film byl ukončen o pět minut dříve, kdy Rosemary leží po narození dítěte v posteli a probouzí se. ()

mortak

Jak Rosemary díky katolické výchově a jedné dávné tragédii přes těhotenství k šílenství přišla. Polanski je mistr přes paranoii a Farrow je děsivě anorektická. ()

majo25

Aj keď je vo filme silno cítiť tých 45 rokov, ktoré ubehli od jeho vzniku, má čo ponúknuť aj dnes. Hlavne skvelé herecké výkony, výber postáv či pekne budovaná atmosféra pohltia diváka. A o to ide. Kvalita spracovania je tiež na vysokej úrovni, plná detailov, ktoré potešia. Hodnotenie: 75% ()

campix

Jeden z kultovních filmů a zároveň také jeden ze základů thrillerových hororů i hororů obecně. Polanski zde načrtává velice znepokojivou dějovou linku, kde se uctívači satana v podobě nájemníků jednoho starého bytového domu v New Yorku snaží počít satana z lůna nově se přistěhovaného mladého páru (Mia Farrow a John Cassevetes). Největší problém vidím v až moc okatě působících motivacích jednotlivých postav. Takže i bez znalosti předlohy nebo děje není vůbec složité po pár chvílích pochopit, co se tu vlastně děje. Zároveň se Polanskému nepovedl konec, který kdyby byl zaonačený více mysteriózně, tak by vyzněl rozhodně lépe. Na druhou stranu dokážu pochopit jak z tohoto filmu museli být lidé v 60. letech vykolejení a také jaký způsobil poprask. Bohužel do dnešní doby již ztratil hodně ze svého lesku. ()

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin

19.05.2021

Ve věku 86 let zemřel včera v americkém Connecticutu herec Charles Grodin. Mnozí diváci si ho jistě vybaví hlavně jako otce rodiny Newtonových z komedií o sympatickém bernardýnovi Beethoven a… (viac)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Herec, režisér a oscarový scenárista Ben Affleck (Město, Argo) se po čtyřech letech vrátí za kameru. Napíše a natočí snímek The Big Goodbye, jenž bude vyprávět o pozadí vzniku snímku Čínská čtvrť… (viac)

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

Ze Sabriny - mladé čarodějnice bude horor

26.12.2017

Pokud jste dospívali na konci 90. let, jen těžko vám unikl sitcom Sabrina - mladá čarodějnice. Šestnáctiletá čarodějka v něm žila se dvěma šílenými tetičkami a mluvícím kocourem, a možná ani nevíte,… (viac)

Z Vatikánu se šíří hrůza

Z Vatikánu se šíří hrůza

13.02.2013

Člověk musí obdivovat Hollywood, jak dokáže reagovat na aktuální dění. Produkční společnost Lakeshore, stojící třeba za sérií Underworld, si do momentálního mediálního rozruchu pospíšila se zprávou o… (viac)