Pianista

Scenár:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (viac)

Wladyslaw Szpilman je vynikajúci pianista, ktorý  žije vo Varšave so svojou rodinou. Po napadnutí Poľska nacistickým Nemeckom sa však ich život tragicky zmení. Ako židia musia nosiť na rukávoch pásky s hviezdou a postupne sú nútení rozpredať svoj majetok, vrátane Wladyslawovho piana, aby prežili. Napokon sa ocitnú na mieste, ktoré vstúpilo do dejín ako Varšavské ghetto... (RTVS)

Maja238

Silný film, tak silný, že jsem se sama přistihla, že se při jeho sledování klepu. Nikdy jsem nepochopila, co vůbec vhání lidem do hlavy myšlenku, že jsou lepší než jiní, co je vede k tomu být krutí a bezcitní ke své vlastní rase! Čím více nad tím přemýšlíte, tím víc vás to deprimuje. O to víc, že Pianista je natočený podle pravdivých scénářů napsané samotným životem pod nátlakem nacismu. ()

subic

Polanski nepatří zrovna mezi režiséry, které nějak zvlášť prožívám. Navíc film je poměrně zdlouhavý a na mě působí jak slepené 2 díly televizního filmu. V každém případě jde o zajímavý příběh, ale nemůžu se zbavit pocitu, jako bych už něco podobného někde viděl. Navíc si nejsem jistý, že bych to v dohledné době chtěl vidět znovu. 50% ()

Guran

Čekal jsem, že film bude pěkný a nemýlil jsem se. Dobré herecké výkony a filmový štáb mě nadchnuli. Nicméně, vadilo mi, jak němci mluví k polákům německy a poláci jim odpovídaj polsky (v našem dabingu teda česky) a rozumí jim? To se mi zdá nedodělané, ale možná se mýlil a pan Szpilman to takhle doopravdy zažil. Snímek velice chválím, ukazuje zlo v tom pravém slova smyslu a není divu, že Poláci nenávidí němce ani rusy. Při Varšavském povstání Rusové schválně čekali, až němci povstání potlačí a pak jen udeří a Němce vyženou, poněvadž Stalin nechtěl Polákům pomoct, chtěl jejich zemi posovětštit, což se mu podařilo. Film je pěkný, ale neřekl bych, že je na 3 oscary a 2 bafty, ale je opravdu pěkný. ()

pista_baci7

Pozrel som si tesne po Schindlerovom zozname a zostal som tak nejako....sklamaný. Možno som len príliš náročný, ktovie...to isté mesto, to isté ghetto a Zoznam je proste Zoznam. ()

kslaww

Provedení filmu je vynikající...od první minuty mě vtáhl a nepustil...opět jsem si zanadával jako u všech filmů s touto tématikou...Skvělá práce Polanski...Musím vyzdvihnou roli Adriena Brodyho. ()

majky19

Podle mého názoru natočil Roman Polański vskutku prvotřídní snímek, mapující velmi trnitou a strastiplnou cestu předního klavírního virtuóze Wladyslawa Szpilmana v podání skvělého Adriena Brodyho, který za svou roli byl Oscarem ověnčen zcela po zásluze. Film zobrazuje jeho těžkou životní cestu, při níž přijde o celou svoji rodinu a při níž je coby člověk židovského původu velmi tvrdě perzekuován nejen ze strany Němců, ale i vlastních lidí, jejichž nenávist vůči tomuto etniku je rovněž velmi výrazná. O to více je pozitivní, že i v těchto pohnutých dobách se dokonce i mezi Němci našel jeden voják, který jej na konci války neprozradil, ale naopak mu pomáhal přežít tím, že mu nosil jídlo. Myslím si, že tento film patří vůbec k těm nejlepším, které v polské ko/produkci vznikly a je velmi důstojnou památkou na ty, kteří ve druhé světové válce přišli o život. ()

helrohir

Prakticky každý film, ktorý sa venuje holocaustu, dokáže už len spracovaním tejto chúlostivej témy navodiť silný dojem prostredníctvom neprvoplánových emócií, ktoré tieto príbehy ponúkajú. "Pianista" rozhodne nie je výnimkou, pričom mnoho scén z filmu je naozaj emotívne veľmi silných. Najmä pri brutálnych esesáckych výčinoch sa divákovi dokáže zovrieť žalúdok. Režisér pracuje s vykresľovaním ľudských charakterov v rôznych situáciách a ponúka celoplošný pohľad na dobovú spoločnosť a morálku. Hlavne konfrontácia so životom v ghette dáva vyniknúť týmto motívom. Osobitnú pochvalu si zasluhuje výkon Adriena Brodyho, ktorý si zaslúžene došiel až po Oscara. Svoju rolu stvárnil vynikajúco vo fyzickej aj psychologickej rovine. "Pianista" možno nemá až takú silnú formu ako napríklad "Schindlerov zoznam", ale aj tak si zasluhuje obdiv. 75%. ()

Binne

Viděla jsem nespočet filmů popisujících události po bleskové válce, nicméně žádný nebyl tak nepříjemný jako tento. Měla jsem problém to shlédnout do konce. A vzápětí přišli myšlenky jako: ,,Lidstvo je zavrženíhodné, trestuhodné a máme takové zrůdy uvnitř sebe všichni "? Asi ano, a je dobře, že existují takovéhle filmy, jsou nám připomínkou toho, že se tohle nesmí nikdy znovu opakovat. ()

peeteno78

Ačkoliv nejsem velký fanoušek zdlouhavých dramat, toto je jedna z výjimek. Sice to není jeden z těch filmů, které můžu vidět poněkolikáté a stále mě to bude bavit sledovat, ale i tak se mi film líbil. Adrien Brody byl výborný a dodal filmu tu správnou atmosféru. ()

adamix

Poľský klenot, značne konkurujúci Spielbergovmu opusu. Filmové exteriéry veľmi realistické a náhľad na opusteného Wladyslawa naprieč zbombardovaným a prázdnym Krakowom je žalostný, pre film však perfektným symbolom pre bezmocnosť a hrôzu vojny. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 95%, Audience Score - 96% | FDb.cz - 86,9% | Mistrovské dílo!!! .... Ač je Schindlerův seznam syrovější a stylovější, Pianista je silné a dojemné drama o polském klavírním virtuosovi Wladku Szpilmanovi, který sleduje okupaci Varšavy, zákazy Židů, následně je spolu s ostatními odveden do ghetta, ale kvůli svému nadání se uchrání od odvozu do "pracovních" táborů..... Ano, film stojí především na mistrovském výkonu Adriena Brodyho a perfektní režií (ač Polanskiho nemusíme), ale i tak je to síla (shození pána na vozíčku z okna....) a klavírní scény jsou přímo úžasné! Zkrátka a dobře jsme nenašli žádnou chybu ani v příběhu, ani v něčem jiném, možná až na trošku zbytečný happy end. 100% P.S. Přestáváme se učit němčinu ;). ()

donnovann

Líbilo se mi jak nás Polanski nenechává pomalu seznamovat se situací než nastane zvrat ale okamžitě od první minuty dává najevo, že Pianista z vás vyždíme všechny emoce. Přiznám se, že s mojí empatií jsem na některé scény neměl srdce to sledovat a to vydržím opravdu hodně ale jak jde o holokaust, ve kterém figurují děti ve věku mého syna tak tam je moje těžká slabina. Adrien Brody zahrál nadaného polského žida odsouzeného na porážku naprosto fantasticky. Výborný film na který musíte být správně naladěni a určitě není pro každého. ()

yntelygent odpad!

Holocaust je uz tak sprofanovane slovo,ze to uz vsetkym,hlavne mne uz lezie krkom....a tu v tomto filme sa navyse pomaly , ale isto nenapadne vkrada idea,ze nie vsetci Nemci boli zvery,skor Rusi boli ti horsi....tu to este vyslovene nebolo,ale taketo filmy boli natocene a zaplatene presne koli tomuto...za 20 rokov sa budu v skole deti ucit,ze Rusi napadli Europu a Nemci sa len branili.....dalsi blabov o trpiacich ludomiloch Zidoch.... ()

Recenzon

Opravdu úchvatný příběh, který hýbe mými vlastními slovy. Adrien Brody je fenomenální v této roli a dokazuje, že si Oskara skutečně zasloužil (Fakt, jako smekám klobouk). Nádherně natočené scény a perfektní prostředí z toho dělá můj oblíbený film. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz