Pianista

Scenár:

Ronald Harwood

Kamera:

Paweł Edelman

Adrien Brody, Emilia Fox, Michał Żebrowski, Ed Stoppard, Maureen Lipman, Frank Finlay, Jessica Kate Meyer, Wanja Mues, Richard Ridings, Anthony Milner (viac)

Wladyslaw Szpilman je vynikajúci pianista, ktorý  žije vo Varšave so svojou rodinou. Po napadnutí Poľska nacistickým Nemeckom sa však ich život tragicky zmení. Ako židia musia nosiť na rukávoch pásky s hviezdou a postupne sú nútení rozpredať svoj majetok, vrátane Wladyslawovho piana, aby prežili. Napokon sa ocitnú na mieste, ktoré vstúpilo do dejín ako Varšavské ghetto... (RTVS)

Andreas83

Tenhle film jsem ani nevím proč neustále oddaloval a byla to velká chyba, neuvěřitelná síla příběhu a vynikající Adrien Brody nemá smysl dál nic psát, snad jen dojemné. ()

sheldonka.

Pianista je pro mě velký filmový zážitek. Adrien Brody si zaslouží obrovskou poklonu! Mnoho scén se mi nenávratně vrylo do paměti. Hlavně jedna .. jak Wladyslaw hraje na piano, jak dělá že hraje .. Pro mě jedna z nejdojemnějších scén celého filmu. Nebudu Pianistu srovnávat s Schindlerovým seznamem, protože bych musela ubrat na hodnocení a to se mi opravdu nechce. Miluji tento film a klidně přehlížím jeho drobné chyby. ()

Brain-D

Je to film o hladu a utrpení za druhé světové války z pohledu žida v Polsku. Moment, kdy jsem se přesvědčil o silnosti snímku byl ten, kdy jsem se vcítil tak, že jsem mi byla zima, měl jsem hlad a bylo mi hrozně. Ohlídnu se po pokoji uvědomým si, kde jsem a bylo to pryč. Výborná režie! ()

Narya89

Hodně silně emocionálně silný film, ale zase který film z války není? Tato klasika mi hodně dlouho unikala, ale konečně jsem si našla čas a chuť pustit se do tohoto depresivnějšího snímku a nebyla jsem zklamaná. Válečných filmů je hodně, přesto jako by každý byl úplně jiný..především proto, že vždy prezentují perspektivu a životní realitu nějakého konkrétního člověka. Být Žid za 2. světové války znamená být broukem na podrážce pokroku, proto je nutné došlápnout a toho brouka rozdrtit. Individualita lidí, jejich nadání a schopnosti jsou irelevantní. Humanita klesá na minusovou úroveň, protože lidé se již nedají vnímat emocionálně, když je druzí střílejí a jiní vidí umírat několikrát denně. Nemůžete si být ničím jisti, každý vás může zradit, několikrát denně hrozí, že zrovna vás přinutí vystoupit z řady o pár kroků dopředu a zastřelí. Třeba jen proto, že jste se špatně vyspali a tak nevypadáte nejlíp. Žádná spravedlnost, soucit, empatie a jiné lidské hodnoty. Nejste nic, jen odporný brouk, který se někdy může hodit ke špinavé práci. Každá hodina, každý den představuje nejistotu a to základní, co máme - život. Neustálý život ve strachu budí v lidech horší stránky. Nicméně hlavní hrdina Wladyslaw Szpilman, perfektně zahraný Adrienem Brodym, představuje světlou a naštěstí i šťastnou výjimku z těchto lidí a já jsem moc ráda, že jsem měla možnost zhlédnout jeho drsný životní příběh a naslouchat jeho nadpozemské hudbě. ()

VanTom

Samotná houževnatost přežít varšavské židovské ghetto a nacistická zvěrstva se stává svým způsobem hrdinstvím. Elitní pianista Wladek válku především ostražitě sleduje (z oken bytů, ve kterých se ukrývá), rozhodně nefiguruje jako hybatel událostí. Podobně odtažitě zaznamenává jeho útrapy a absurdní příkoří Polanski ve svém brilantním, s hlavním představitelem pevně svázaným, "komorním" velkofilmem. [Napoprvé dokonce za plnou palbu.] ()

ZeroCZ1233

Před 20 lety bylo téma druhé světové války jedno z nejžádanějších žánrů, přeci jenom během 10 let vznikly pecky jako Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie, Schindlerův seznam, trošku odlišnější Život je krásný a tehdy jeden z průkopníků quality TV Bratrstvo neohrožených. Nejmenší společný jmenovatel těchto kusů je silný příběh o tragédii tehdejšího života, v němž nezáleželo, jestli jste byli na bitevním poli, nebo ve zdánlivém bezpečí domova, smrt číhala pomalu za každým rohem. Pro Romana Polanského to byl takový menší impulz, aby se sám vypověděl ze svým traumatických příhod. Místo autobiografie vsadil na filmovou řeč, již tehdy ještě plynule ovládal, vybral si příběh brilantního hráče na klavír židovského původu, protkal ho svými osobními zkušenostmi, citlivost a expresivitu napojil na klasické Hollywoodské postupy vyprávění, narativně navázal na Spielbergův etalon kvality a s těmito atributy postavil Pianistu vedle jmenovaných klasik poctivých hodnotných válečných dramat. 9/10 ()

Meijin

Velice silný zážitek přestože se jedná o 'one-man-show' Adriena Brodyho a důkladně probrané téma restrikce polských Židů po roce 1939. Hlavní hrdina byl skvělým pianistou, čímž získal nepatrná privilegia umožňující mu i jako Židovi přežít válku. Nádherné klavírní melodie, svědectví předlouhé samoty a ukrutné hladovky to vše bylo naservírováno divákovi, aby se důkladně vcítil do pocitů trpícího pianisty... ()

mirec88

Film, v ktorom režisér údajne nedal ani jeden zo svojich skutočných zážitkov z 2.svetovej vojny ma celý nadchol. Wladyslaw Szpilman bol veľký človek a to, čo prežil sa len tak nedá zabudnúť. Nádherná réžia, obrazy, zvuk boli úžasné a naturalistické zobrazenie hrôz nacistov len umocnilo môj celkový dojem z toho filmu. Niektoré scény boli síce príliš silné pre niektoré povahy a ja keď som ho videl prvýkrát v kine na strednej škole za 10(!) Sk, tak to so mnou poriadne zatočilo. ()

huli601

Príbeh je super- zobrazenie vojny, ktorá zasiahla nevinných ľudí, surovosť a krutosť nemeckých vojakov. Ale aj tak mi bol film na niektorých úsekoch nudný, možno bol zbytočne dlhý. 3,8* ()

R1CH1E

Příběh jednoho neobyčejného muže v neobyčejné době, který ukazuje jaká neobyčejná zvěrstva dokáží lidi dělat sobě navzájem.. ()

Kurikmoon

Film, ktorý ukazuje vojnové udalosti v Polsku z jednej strany. Nenapadá ma, čo by som mu vyčítal. Ale osobne sa ma ani zďaleka nedotkol tak ako Schindlerov zoznam. Ale rozhodne zaujímavý bezchybný počin. ()

Kosmik 1

Po Schindlerově seznamu jsem se rozhodl shlédnout i Pianistu, obojí bylo natočeno pěkně. Pěkné snímky o nepěkné době. Ovšem zdálo se mi, že zde je to místy zbytečně protáhlé oproti Schindlerově seznamu, kde jsem tohle nepocítil. Za to musím dát hvězdu dolů, tohle by se u filmů s touto tématikou stávat nemělo. Jinak další povedený snímek z období 2.sv.války a ač je to kruté, tak bohužel pravdivé. 80% ()

Elleannie

Velmi silný příběh.. Válečné filmy na mě působí asi nejvíce ze všech, tak si říkám, co by bylo, kdybych se narodila o pár desítek let dříve, musela se ukrývat, neměla bych co jíst a pít a každou sekundu bych se musela bát o svou rodinu a o svůj život.. přežila bych? On přežil.. Válku kolem tady vidíme očima Adriena Brodyho - byl opravdu vynikající. Bolest a nervy do poslední minuty.. ()

vyfuk

Před shlédnutím mě celkem šokovalo hodnocení jiných. Mohu řict, že prvních 45 minut jsem si užil pěti-hvězdově, poté už byl příběh celkem o ničem a hlavně jsem ani neslyšel co říkají Němci. Film je sám o sobě pěkný, ale mohlo to být lepší. Má to stinné stránky jako každý film (až na Vykoupení z věznice Shawshank), ale tři hvězdy... kámo? ()

Roseinka

Tento film z 2. světové války považuji za nejvydařenější ze všech filmů o tomto tématu. Od jisté chvíle jsem až do konce nepřestala vzklykat a často jsem musela chytat dech. Adrien Brody je neuvěřitelně autentický a myslím, že tohle je jeho životní role. Polanski tomuto filmu dal duši a dokázal, že patří mezi nej režiséry. Tento snímek je opravdu zdrcující a asi potrvá, než si ho pustím znovu, nebudu se přece dobrovolně trápit díváním na ty hrůzy. Přesto ho opravdu považuji za nejlepší. ()

Autogram

V mnohých filmoch z druhej svetovej ide o záchranu tisícok životov civilistov, tu stačí príbeh záchrany jediného na strhujúci príbeh. Reálnosť podania, scény prostredia zrúcaných stavieb, esesácke besnenie, klavírny koncert o život, všetko je úplne dokonale zvládnuté. Z pohľadu jediného človeka sa do toho dá tak vcítiť, že hlad som pociťoval aj doma a krowku za dvadsať zlotých, na ktorej sa museli rozdeliť šiesti, si určite zapamätám. Záchrana druhého života v závere už priestor nedostala a aj pri tak dlhom filme som mal občas pocit skratkovitosti, na toľko udalostí s kompletným prežitím by bola asi nutná kniha. ()

Kaja

Nádherné a šíleně realistické zpracování událostí té doby. První část mě úplně dostala, ale druhá půle se strašně táhla a připadlo mi, že Brody tam hraje nějakýho squatera, i tak si rozhodně zasloužil cenu! ()

Death

Jedine, co se da filmu vytknout, je prilisna zdlouhavost nekterych scen. Neda se rici, ze bych se vylozene nudil, to je mozna prehnane, ale urcite by to chtelo na nekterych mistech film popostrcit. Jinak je to dokonaly film s uchvatnym Adrianem Brodym. Neda mi, abych jeste nezminil nesmirne realistickou atmosferu celeho filmu(od kostymu pres interiery i exteriery budov) a nekolik opravdu pusobivych scen. ()

Krasus

Jeden z nejdrsněji odvyprávěných filmů jaký jsem kdy viděl.Zručnost se tu zkloubila se zkušeností a vyšel z toho působivý snímek o holocaustu. ()

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

Šéf Benátek vysvětluje kontroverzní přijetí

27.07.2019

Benátský filmový festival se loni dostal pod palbu kritiků, že neukázal dostatečné množství filmů od ženských režisérek. Ředitel festivalu Alberto Barbera tak loni slíbil, že se v tomhle ohledu hodlá… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Polští orli

Polští orli

11.05.2016

Do sekce Ocenění přibyli Polští orli. Ocenění našich severních sousedů má za sebou teprve krátkou historii. Uděluje se od roku 1999 a momentálně oceňuje filmy a seriály v devatenácti kategoriích.… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz