West Side Story je filmová adaptácia pôvodného predstavenia na Broadwayi z roku 1957. Pôvodnú choreografiu vytvoril Jerome Robbins podľa scenára Arthura Laurentsa, hudbu zložil Leonard Bernstein. Film prináša príbeh lásky  a rivality medzi členmi dvoch teenegerských pouličných gangov Jest a Sharks grupujúcich sa z dvoch rôznych etnických skupín prisťahovalcov z Portorika a potomkami prisťahovalcov z Európy. (CinemArt SK)

Anianna

Neubráním se srovnání. Původní verze je nesena hudbou. Dech beroucí, objímající, naprosto dominující, nebe a srdce se dotýkající. Spielbergovu verzi vnímám jako řemeslně bezchybnou, dokonce i dobová atmosféra je skvěle zachycená. Ale hudebně film pokulhává. Spielberg tvoří komplexní dílo, vyrovnává všechny filmové výrazové prostředky do ladného celku, v němž nic nechybí a nic nepřebývá. Ale mně chybí. Ta Bernsteinova energie, ta láska, ty slzy. ()

plo koon

Dle očekávání je Spielbergovo West Side Story naprostej zásah. Práce s mizanscénou: just wow. Choreografie, který nedostanu z hlavy. Skvělej cast. Tony s Mariou cute af. Naprostou královnou obsazení je nicméně Ariana DeBose coby Anita. Navíc je to furt tak strašně aktuální. ()

PAVLIS

Zkusil jsem dát novému WSS šanci, ale Spielberg víceméně jen převyprávěl a technicky omladil původní příběh, takže pocity mám podobné těm minulým aneb asi jsem už moc okoralý na naivní příběh Romea a Julie, míchnutý problémy s násilím na ulicích… V něčem je novinka lepší (výběr herců, méně „baletního“ tance), v něčem horší (zpěv!). Celkově je nové WSS tak trochu zbytečné retro. ()

Mkartaylas56

Nikdy jsem neviděl cenami ověnčený původní film a tudíž nemám přímé porovnání, každopádně i tak mohu říct, že si mě po nějaké době Spielberg hrozně získal. Při sledování jsem se totiž cítil, jako kdybych sledoval klasiku svého žánru. Buď je to tím, že Steven zvolil vcelku konzervativní přístup, kterým naplno vzdává hold šedesátkové verzi (i když lehce otevírá některá současná témata), anebo je to zkrátka a dobře tím, že jde o sakra kvalitní řemeslo. Tak či tak je nová West Side Story naprosto úžasný muzikál plný příjemných motivů, písniček, choreografie i hereckých výkonu (z Rachel Zegler bude skvělá Sněhurka), který bez váhání řadím mezi to nejlepší, co jsme mohli v letošní filmové sezóně vidět a stejně jako u několika dalších kousků mě dost mrzí jeho finanční neúspěch. 85% ()

Grondal

Muzikál, ktorý akoby vypadol z filmového archívu... a nie je to príliš  dobre. Téma v čase vzniku originálu možno v spoločnosti rezonovala, ale v súčasnosti to tak už asi tak nebude. Síce rasové/etnické napätie v USA (aj aj inde vo svete) stále pretrváva, ale nie v takejto podivnej za vlasy pritiahnutej podobe. Chovanie postáv je z pohľadu našinca a súčasníka niekde medzi bizarným a šialeným (dve znepriatelené strany sa dohodnú, že sa stretnú a pôjdu sa „pichať nožmi“ WTF???). Musím však tiež upozorniť, že muzikály ako také síce nevyhľadávam, ale napriek tomu na niektoré spomínam s láskou (zdravím Moulin Rouge!). V tomto prípade som sa zasekol niekde medzi… medzi ikonickými pesničkami a tanečnými číslami a príliš “starým” príbehom a vlastne aj "starým" spracovaním. Dúfal som v ďalšiu muzikálovú pecku, ale dostal som iba priemer, ktorý podľa mňa zaslúžene zapadne v ďalšej kope podobne priemerných remakov. V tomto prípade mi to je z toho ale trocha smutno. ()

strachon

Přiznám se, že jednotlivé hlavní postavy od začátku postrádaly moje sympatie. Nechytl mě ani jediný, ani jediná. Snad jen Valentina Rity Moreno se už od začátku držela sama o sobě. A bylo úžasné, že tuto novou postavu přidali i se vší symbolikou jejího obsazení. Každopádně jak jsem si postupně na všechny postavy zvykal, přestávaly mě ty původní nesympatie k nim rušit a nechal jsem se vtáhnout do atmosféry a emocí muzikálového melodramatu se vším všudy, řemeslně vymazleného, důmyslně aktualizovaného a zároveň přiměřeně respektujícího a místy vyloženě uctívajícího starou klasiku. Určitě se výsledný počin nemusí líbit každému, ale za sebe musím říct, že jsem byl spokojen a zaslouženě dojat. ()

ostravak30

Když Robert Wise a Jerome Robbins stvořili legendární muzikál Steven Spielberg natočil první, zatím amatérský, film Escape to Nowhere. A když slavil film 60 slavný režisér natočil remake. Najdeme zde řadu slavných melodií a písní. Stejně povedená je i taneční choreografie. Přesto se mi líbila méně než v původním filmu. Příběh není zase tak originální. Dva zamilovaní jsou ze dvou nenáviděných skupin, v tomto případě gangů. Vše je okořeněno o téma v USA aktuálně aktuální - přistěhovalectví. Portorikánci přišli do New Yorku za štěstím. Narážejí ale hlavně na rasismus a předsudky. A i oni si asi svou pohádku představovali jinak. V něčem je lepší původní verze, v něčem tato. Jinak mi ale přijdou dost podobné a kvalitativně zhruba na stejné úrovni... ()

papilon395

Ano, líbilo. Přesvědčivě zasazené do dobových kulis, rej kostýmů, smršť tanečních čísel, nezapomenutelná hudba a jako zjevení dva zamilovaní. ()

Gig

Velice smíšené až negativní pocity u mě přetrvávají. Když jsem poprvé slyšel, že se znovu bude točit slavný WSS, tak jsem si už tehdy řekl proč? První verze byla barevná, dynamická, s úžasnými choreografiemi a báječnými herci. Řekl jsem si, pokud se to má dělat znova, tak to musí být jiné. Samozřejmě předloha je divadelní kus a mnoho toho musí být zachováno. Ale filmově to musí být jiné, jinak se jedná o zbytečný film. Tím, že to dělá tak renomovaný režisér, asi mělo být zárukou. Už když jsem prve viděl trailer, tak jsem si říkal opět, co tu je sakra jiného, stejné záběry jako film ze šedesátek jen jiní herci. Poté vidím film a… stejné záběry, jiní herci. Co potešilo, to je původní představitelka Anity, která si zde zahrála úplně jinou roli. Co říct. Snad jen to, že kdo má rád muzikály a neviděl původní film, bude jásat a bavit se. Všichni ostatní a to i milovníci muzikálu si jen povzdychnou. ()

Kytarka

Sladce a věrně stylizované do padesátých let (green screen, huh?), kostýmy, účesy, všechno parádní. Jen mám výhrady k pár věcem. 1. Elgortův zpěv a obecně hudební projev mi připadal dosti "na sílu", nepřirozený, minimálně ze začátku. 2. Pochopila jsem, že španělské věty byly záměrně ponechány bez překladu, ale stejně bych jim ráda rozuměla. 3. Že oba hlavní hrdiny zastíní "ségra" svým výkonem, tancem a zpěvem, nečekal asi nikdo a je to minimálně krapet teskné.  Nicméně skláním se před panem Spielbergem, odvedl velmi dobrou práci. Elgort a vůbec všichni mě uchvátili tanečními kousky, klobouk dolů. "América", za mě asi nejlepší taneční číslo celého filmu, mi zní v hlavě už od rána poté, co jsem přišla z kina :) ()

Feri0

Po piatich rokoch, po tom, čo Damien Chazelle prišiel so svojím majstrovským La La Landom, tu máme opäť prvotriedny muzikál využívajúci prvky zlatej Hollywoodskej éry v modernom prevedení. Fakt, že to Spielbergovi tak perfektne vyšlo je o to viac prekvapujúci, že sa jedná o remake Oscarovej klasiky. Pre mňa rozhodne najlepší Spielberg od Schindlerovho zoznamu. Ťažko sa v tomto filme hľadajú nejaké negatíva, remeselne je tento film zvládnutý na výbornú. Výprava, kamera, strih, ohromujúce tanečné čísla a nadpozemský hlas Rachel Zegler sú highlightmi tohto filmu. Je naozaj neuveriteľné, aký výkon Rachel predviedla vo svojom prvom filme. Určite má pred sebou dobrú kariéru a ja sa už neviem dočkať na jej ďalšie filmy. V rámci vedľajších rol excelujú najmä Ariana DeBose a Rita Moreno. Obidve si za svoj výkon vyslúžia nominácie na Oscara a Ariana za úlohu Anity zlatú sošku zrejme aj získa, podobne ako sa to Rite podarilo za tú istú úlohu pred 60 rokmi... Brilantné. ()

blondboss

Na to, že sa bavíme o žánri, ktorý ja veľmi neobľubujem, tak musím povedať, že ma to vcelku bavilo. Táto Spielbergova verzia sa mi zaryla viac pod kožu ako tá zo 60-tych rokov, aj keď prevedenie bolo podobne oldschoolové. Tí, ktorí videli predošlú verziu nech neočakávajú niečo iné, ale choreograficky ma toto bavilo o niečo viac. Navyše niektoré notoricky známe songy, hlavne song America, sa dobre počúvali. A Rachel Zegler zaujímavý herecký zjav. 70 % ()

PTomA

Naleštěné pozlátko, které mi přišlo docela zbytečné, zvlášť když mohli tvůrci převést příběh do dnešních reálií, možná by to pomohlo i ve finálních tržbách. PS. Ansel Elgort je nechutně slizkej a špatnej herec, fakt jsem měl nutkání přeskakovat close-upy na něj. 🤢 PPS: Rachel Zegler bude fakt skvělá Sněhurka (doporučuji její instagram 🥵) ()

pollstro

Zmodernizovaná verze klasického muzikálu, který dokázal Spielberg v mnoha ohledech předčit. Dynamická barevná směs staré muzikálové školy a současného moderního kinematografického umění s důrazem na detail a cit. Takřka nadčasové zpracování, které se svojí výstavbou radikálně liší od dosavadní tvorby svého žánru. Spielberg ale zároveň zůstává věrný originálu se shakespearovským zdrojovým materiálem, kterému projevuje lásku a zároveň se nesnaží skrývat jevištní původ. Právě zmíněná láska je patrná ve všech filmových aspektech, které uceleným způsobem vytváří fenomenální sekvence, jejichž vzájemné přechody působí přirozeným a nádherným dojmem. Jedinečná kamera, bohaté a barevné sekvence, bezchybná choreografie, nádherné zpracování, rytmus, dynamika, emoce a komplexní přehled veškerých scén. Ve zkratce věrná adaptace originálu stvořená pro moderní svět.  Milovníci muzikálů musí být nadšeni. Naopak odpůrci mohou být mile překvapeni půvabnou a bohatou kinematografií. ()

Hercalek

Na to že jsem na film koukala jen tak na půl oka, to bylo zvukomalebné a nijak mě to nerušilo. Na taneční scény se hezky koukalo a příběh dával celkem smysl. Pobíhání sem a tam se mi dokonce vrylo do paměti tak, že se mi o tom druhý den zdálo. Chemie ale nefungovala, tak jak by měla, a proto to ztrácelo celkovou pointu o Romeovi a Julii. ()

tsatsiki

Výborně zahrané, zatančené a zazpívané, ale občas to byla nuda.Ale ke konci se to rozjelo a Ansel byl roztomilej, ale je škoda, že většinou zemře.60%. ()

Adaaamecek

Nádhera. Čistokrevná radost. A po zhlednutí vlastně i chápu, proč tohle vzniklo. Spielberg si chtěl vytvořit svůj vlastní muzikál a tím rozšířit i své zatím žánrové schéma. A to se mu samozřejmě povedlo. Z každé scény jde cítit to srdíčko a tu úctu k originálu. Krásný remake, který je zpracován mistrem. Příště ale asi radši zase něco originálního, protože ano, bohužel se jedná o lehké plýtvání tohoto úžasného talentu. Stále to ale tvoří film na který se znovu a potom znovu a nakonec jestě jednou moc rád podívám. 8/10. ()

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

79. Zlaté glóby - výsledky

79. Zlaté glóby - výsledky

10.01.2022

Dnes v noci byly v kalifornském Los Angeles uděleny Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Zlaté glóby za uplynulý rok 2021. Kvůli stále neutuchající kontroverzi kolem asociace a bojkotu… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD