Rytier Antonius Block sa vracia domov z krížovej výpravy, svoju zem však nachádza spustošenú morom. Smrť, ktorá ho navštívi, mu oznámi, že jeho dni sú zrátané, predtým ho však čaká ešte jedna šachová partia. (RTVS)

Raevan

Komediální prvky jsem nečekal, stejně jako stravitelnost tohoto snímku, která je, když se vezme v úvahu jeho hloubka, fascinující.. To je proč jsem si Sedmou pečeť oblíbil mnohem víc než třeba Andreje Rubleva ( apoň prozatím ) .. Ach, marno bědovati, modliti se zdrávas, vše záleží na vás, na nás, a hlavně teda na vás.. Bezchybné ()

bari68

Film o hľadaní Boha.Film plný otázok,ale aj tajomných odpovedí...Vynikajúce dielo Ingmara Bergmana, ktoré je, ale svojou formálnou stránkou náročné pre diváka na prvé strávenie.Navzdory všetkému hra šachu so Smrťou je nezabudnuteľná.Scéna, ktorá dostala pseudonym kult. ()

SjamK

Každý si jednou zahrajeme tu svou poslední partičku šach... tu svou předem prohranou bitvu. Prohranou bitvu, provázenou otázkami a hledáním. ()

see_sawandrew

Bergman byl neskutečně citlivý filmař, který dokázal v jednom jediném filmu zkombinovat tolik různých, diametrálně odlišných pocitů, které vyjádřil všemi možnostmi filmové řeči. Snímek prolíná ponurou, expresionistickou atmosféru s přírodním, optimistickým svícením; obsahuje úsměvné dialogy s obrovským množstvím vtipných hlášek i mouder, střídá děsivé náhledy na inkvizici a mor ve stylu cinema-verité, pak zase fantaskní záběry s personifikací smrti (někdy hororové, někdy vyloženě parodické - Smrt, která řeže kmen stromu, je úžasná), a celý kruh znovu startuje uvolněnou atmosférou v rodině kejklíře. Film je smutný a děsivý, ale i radostný a vtipný. Je komponován s duchem realismu, a přesto je formálně atraktivní, naprosto vyhraněný a jedinečný... Co na tom, že celková dějovost ve filmu chybí, když jeho významové mozaiky dalece přesahují omezení místa a času, a jsou aplikovatelné kdykoli a na cokoli. Skvělí herci, kteří přesně vystihují charaktery postav, jsou jen zlatou čepičkou na vrcholu celého díla. Sedmá pečeť je filmem, který klade možná ty nezjásadnější lidské otázky, a proto si ho budu vždy ohromně vážit, a také si na něj vzpomenu při každé šachové partii. 95% ()

noctambule

Det Sjunde inseglet je moje první setkání s Bergmanem a doufám, že ne poslední, protože toto bylo prostě geniální. Ty dialogy, nejlepší byl podle mě společník rytíře, co slovo, to perla. ()

Chegi

Slovy Rimmera: "Existencialisty tady nemáme v lásce. A vůbec, nestojíme o to, aby nám tu filosofové honili vodu v černých rolácích a blbli lidem hlavu teoriemi o bezúspěšnosti bytí a absurdnostmi kosmu!" A já se pod to můžu jen podepsat. Jen díky za to, že to trvalo jen 96 minut, i když pocitový čas byl dvojnásobný... ()

Zagros

Jde o zdánlivě jednoduchý historický příběh plný různých podobenství a symboliky. Je výborně natočený. Vše do sebe krásně zapadá. Ponurá atmosféra, povedené herecké obsazení, kamera, režie... Přes spousty depresivních a vypjatých scén mě film zanechal v pozitivní náladě. Snad jsem, podobně jako hlavní hrdina, v něm našel určité smíření. Jeden z mála filmů, kde je hledání Boha alespoň trochu uvěřitelné. ()

Theraphosa

Někomu děj Sedmé pečeti může připadat nudný,někomu utahaný.Mě oboje.To ovšem neznamená,že bych se nesklonil před perfektním zpracováním jednoho z převelice důležitých témat-měl můj život smysl?V tomot směru se Bergman trefil do černéhého.Hrát šachy se smrtí?Převelice originální nápad. ()

Hopper

FIlm, ktorý má právom označenie kultový. V tomto prípade však pôjde o záležitosť, ktorá nebude ľahko stráviteľná pre široké masy, nakoľko sa nejedná o film, kde je možné vypnúť mozog a nechať sa unášať. Naopak, jedno zhliadnutie asi položí viac otázok ako odpovedí. Max von Sydow je síce jednou z hlavných postáv filmu a pre mňa osobne asi jediné zo známych mien, ale rovnaký part ak nie ešte lepší má aj jeho sluha, ktorý vnáša aj prvky humoru a cynizmu. Určite treba vidieť, už len kvôli rozhľadenosti. ()

noby

Pokud máte právě chuť ponořit se do ponuré atmosféry a přemýšlet o nesmyslu života, nenajdete lepšího pomocníka. ()

wasillisa

Scéna ,,Tak si zazpívám. Já jsem malý ptáček, zpívám vesele... Řemeslníci v lese? K čertu.. '' mě dostala. Asi i víc než marný filozofování nad životem, smrtí, Bohem atd. atd... Jinak paráda ()

wosho

Od začátku do konce na diváka dýchá temná atmosféra středověku a strachu ze smrti. Film sice místy hodně zestárl -bez té smrti by se i o obešel a film by zbytečně nezaváněl divadlem. Film má však pár pasáží, ze kterých zamrazí. Bergman velice umně navíc používá i brutalitu a násilí-mrtvola bez očí s čekajícím psem je velice naturalistická (ve své době navic ten záběr musel hodně silně šokovat). Co jsem však nečekal, byl černý humor. A je faktem, že se k filozofickému rozíjmání o Bohu, Ďáblu a smrti dokonale hodí. Bál jsem se totiž, že Sedmá pečeť bude skostnatělou uměleckou a zestárlou nudou. Nebyla. Bergman ji natočil skoro dokonale a hlavně nesmrtelně. Navíc měl i obrovské štěstí na herce kterým zde jasně kraluje Gunnar Björnstrand v roli rytířova panoše. ()

I.AM.NOT

Bergman dlouho zůstával tvůrcem ke kterému jsem si držel odstup kvůli obavám z nepochopení. Sedmá pečeť je mé první seznámení s tímto mistrem oboru. Na putování pána se zbrojnošem není neobvyklého, šachy se dají pochopit jako obraz oddálení, což není též neobvyklé, jde však o vnitřní filozofickou hloubku, ke které se každý může postavit trošku jinak. Jde o hledání a ztrátu boha? Lhostejnost ke smrti? Nespojist ďábla s bohem? Otázek je mnoho a každý si je může vyložit jak chce. V tom je hloubka tohoto díla. ()

Fantomas92

Film, který jde mimo mě. Atmosfera se filmu nedá upřít ale když vlastně nevíte proč se všechno děje a nedává vám to smysl tak to nemůže stačit. Rád bych řekl že zlepším hodnocení po dalším shlédnutí ale nemyslím si že se k tomu ještě někdy dostanu. Asi bych potřeboval někoho, kdo by mi film do detailu vysvětlil. Proto mé nízké hodnocení. ()

Scevola

Len kvoli sachovej partii so smrtou davam 1* - bolo to trapenie od zaciatku do konca. Ani neviem co k tomu povedat, filozoficky blabol. neodporcam pozerat nikomu, jedine na vlastne riziko 2/10 ()

Miller

"Mio, já je vidím! Vidím je! Na temném bouřlivém nebi. Jsou tam všichni. Kováč, Lisa, rytíř, Raval, Jons i Skat. Přísný Smrťák chce, aby se drželi za ruce, a tančili v dlouhé řadě. První hopká On s kosou, a přesýpacími hodinami. Ale Skat se motá se svou loutnou. Kráčejí rozbřeskem pryč při slavnostním tanci. Vstříc temné krajině. Déšť jim skrápí tváře. Smývá jim z lící slané slzy." Po 2001:Vesmírná odysea zřejmě nejvíce artový film vůbec. Můžeš hrát pěšcem, věží, jezdcem, střelcem, dámou, či králem, ale Smrt nepřelstíš. Podobenství natolik vydařené, až mě to dojalo (jedná se o metaforu). Pokud Bergman takto točil vždy, tak máme horkého kandidáta do TOPky. 100% ()

F.W.Colqhoun

Hraješ šachy. / Jak to víš? / Znám tě z obrazů a písní. Smrt neznáme ani tak málo jako rytíř Block, přestože současnost kašírovanými obrazy smrti nešetří. Jsou vším jiným, jen ne mementem mori. Žádný div, že hledáme odpovědi v obrazech tanců smrti a dalších jen o něco méně pochybných zdrojích - vždyť lidé, kteří kapali na mor po desetitisících, většinou se nedožívali prvních narozenin a překračovali mrtvá těla na ulicích cestou do sámošky, musejí o problematice vědět víc než my, kteří vídáme smrt jen na screenu. Nebo ne? Bergman natočil ve středověkých kulisách film pro moderní publikum nepostrádající vzdělání. Sedmá pečeť funguje skvěle jako středověký exkurz, duchaplná meditace, sociologická a psychologická sonda, (anti-)moralitka, ale také jako přehlídka fantastických obrazů a drsný horor. Překvapivě též jako komedie - Bergmanovi šlo vždy lépe dělat legraci, když vlastně nemusel a možná ani nechtěl: Scéna, v níž Smrťák řeže strom pod vyjukaným kejklířem, který ještě před momentem šoustal nevěrnou paničku, vážně není žánrově špatná. (Anebo jen opisoval - dobové připomínky smrtelnosti vykazovaly taky komediální prvky.) Bergman nakonec na základě bohaté zkušenosti s planými filosofickými a teologickými pokusy objasnit nejtemnější problém nutně obrací pozornost od planých řečí k praxi, k tomu, co lze tváří v tvář nicotě dělat. Odpovědí může výhradně produkce smyslu: Třeba ve formě záchrany mladé rodinky přežívající na lesních lahodách s mlékem. Ale i natočení velkého filmu, který může být nápovědou divákům filmového klubu. Neutěšilo vás to, neuspokojilo? Asi ani nemělo. V zemi se šíří zlá nemoc. Kněží se snaží vytřískat z umírání, co se dá... ()

Daae

Tak tomu říkám umění. Lze ho vidět víckrát a pokaždé vás zaujme tvořivostí, postavami, hudbou a hrůzou. Perfektní, kéž by takových filmů bylo víc. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel herec Max von Sydow

Zemřel herec Max von Sydow

09.03.2020

Ve věku 90 let zemřel legendární herec Max von Sydow. Sydow se narodil ve Švédsku, významnou část svého života však strávil ve Francii. Významně spolupracoval například s režisérem Ingmarem Bergmanem… (viac)

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce

08.01.2015

Česká a slovenská premiéra aktuálního vítěze festivalu v Benátkách, výtečného filmu Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, zahájí historicky první ročník festivalu severských… (viac)