Rytier Antonius Block sa vracia domov z krížovej výpravy, svoju zem však nachádza spustošenú morom. Smrť, ktorá ho navštívi, mu oznámi, že jeho dni sú zrátané, predtým ho však čaká ešte jedna šachová partia. (RTVS)

Jaro.Krafcik

Nebolo to zlé ale nevyhovoval mi vzhľad tituliek. Ťažko sa čítali. Slovenska televízia ale ponúkla aj takúto klasiku ktorú ma dodnes filmový fanúšik z LA v svojej top 10. A zaslúžene v tých časoch to musel byt naozaj hit. Ide asi o prvý švédsky film ktorý som videl a pochybujem že už na nejaký narazím a bude rovnako kvalitný. 4* ()

phata

Uff, dokonalé, zatím k tomu nemám co víc říct ;) Highlights: Smrt podřezávajíci strom - "vida, řemeslníci v lese, to se podívejme" ()

Almásy

5* je z principu ze je to proste ON, mojho srdca sampion. Je tu Bergmanova klasicka tema: mlcanie boha, odcudzenie sa voci spolocnosti, tiche dialogy a velkych veciach. Herci excelentny, hrozive Dies Irae ako hudobny podmaz. Celkovo by sa dalo povedat ze nemam co filmu vycitat. Ale predsa. Cela ta epickost a velkolepost mi pride skor ako zalezitost Andyho Tarkovskeho (ktory koniec koncov podobnu temu spracuva v neporovnatelne lepsom Andrejovi Rublevovi). Ale kultovy status respektujem a stale to povazujem za poctu ze som videl dalsi film od majstra Bergmana. ()

Mackin

Rytíř Antonius Block hraje s personifikovanou Smrtí tu nejzásadnější a nejpůsobivější šachovou partii ve filmové historii. ()

giovanni3

1. film, které jsme viděl od skvělého režiséra Ingmara Bergmana a naprosto mne dostal. Bylo to velmi filozofické, tajemné prostě takové severské. Je to drama každým coulem zvlášť v situaci, kdy hrdina hraje šachy se smrtí to je dokonalá scéna prolínající celý film od začátku dokonce. Morem zbídačená zem celou atmosféru jen podtrhává.. Prostě 5z5 ()

latvar

Můj první film, co jsem od Bergmana viděl a musím uznat, že mě tou svou strašidelnou a deprimující atmosférou velice dostal a to možná i tím, že jsem ho viděl ve velmi sychravém a propršeném dnu (tedy ve stejné atmosféře jenž byl natočen). 75% ()

toropro

K Sedmé pečeti mám „jen" tři odrážky... -Myslím, že kdyby si teď pro mě přišel smrťák, nebudu mu tolik věřit, jako jsem věřil smrtce ve filmu... -Otakar Vávra jednou pronesl:„Viděl jsem jednou dokument s I. Bergmanem, byl tam na něj záběr a on se zrovna usmíval...ten chlap o sobě ví, že je nejlepší" -Když tady k tomu všemu přičtu vrcholně sofistikovaný příběh, mám něco, co už dnes nikdo nevymyslí :'( ()

standsiller

"Pílim pod tebou strom, lebo tvoj čas sa naplnil". Skvelý scenár a perfektná atmosféra, kamera. Švédska jemnosť a uveriteľnosť zlatej éry švédskeho filmu a Bergmanov veľký režisérsky talent a um. Rovnako perfektná výprava, vyzdvihol by som morový pochod. Skutočne vyvolal vo mne zimomriavky. Herci prirodzení a s výraznými charaktermi. Skvelý kúsok. ()

Maynard.

Hmmm, tak toto bylo moje první a doufám, že i zároveň poslední setkání s "panem velikým" Ingmarem Bergmanem... Jednu hvězdu dávám za smrťáka a druhou za super panoše, jinak nic. Klasika, neklasika prostě ani ťuk. ()

Houda666

Bergmanov jedinečný štýl, plný silných myšlienok a kreatívnych stvárnení psychickej skutočnosti, sa v tomto snímku prejavil naplno. Diváka osloví najmä jedinečnosť jeho symbolického filmárskeho umenia. Hodnotenie: 80% ()

ZkuKol

Jsem si vědom pověsti a klasičnosti autora i díla a proto jsem k oboum přistupoval s respektem a pečlivou přípravou (najeden, neunaven, dostatek času a v náladě prosté negativ). Přesto jsem geniálnost díla úplně neocenil. Toto podobenství má značně divadelní charakter, a to jak způsobem herectví (Maxe poznáte, ale víc se mi líbil jeho zbrojnoš Jons), tak stavbou scén a nakonec i stylem vyprávění. Symbolů při sledování vidíte víc než důchodců na sjezdu KSČM. Cituje se bible, řeší víra, smysl existence, láska a zrada. Bergman si s černobílou kamerou poměrně rozumí, i když kdyby byl obraz trochu méně statický, nikdo by se nezlobil. Chápu rok výroby, přesto jsou na mě některé záběry nesmyslně dlouhé (pouť kajícníků), symboly zbytečně popisné (obzvlášť pravidelné převyprávění vidění a jeho významu) a některé postavy až příliš figurkovité (hloupý kovář, zrádný okradač mrtvých). Prostě bych od tak slovutného mistra čekal něco víc... Křižák se vrací domů, do krajiny bojující s morem a přitom hraje šachy se smrtí o svůj (a nejen o něj) život... 75% ()

fabuloz

Filozoofický podtext tohoto díla je silný a nepopiratelný. Dobová atmosféra ponurá a krutá. Avšak těžce jsem se musel přemlouvat, abych tento snímek dokoukal až do konce.... S veškerou úctou k Ingmaru Bergmanovi dávám pouhé 3 hvězdičky. ()

mohamedsfinger

Spousta filosofických otázek (přímých i nepřímých), to je u Bergmana celkem klasika a tak to mám rád, ale tady jsem dostal navíc i jakousi kritiku slepé víry, věrný obraz středověku a něco, co bych v tomhle filmu vůbec nečekal- slušné množství velmi vtipných hlášek (hlavně z úst zbrojnoše Jönse). O výkonech herců a kameře se není třeba zmiňovat, protože to už je celkem známá věc... ()

Sdoom

Zamyšlení nad životem a smrtí zasazené do opravdu výtečných středověkých kulis a atmosféry. Děj je zde minimální, což sice nevadí, na druhou stranu filozofický a myšlenkový přesah mi nepřišel kdovíjak hluboký a úchvatný na to, aby to vyvážilo onu bezdějovost. Z toho tedy vyplývá vítězství formy nad obsahem, přesto dávám 4 hvězdičky, protože zrovna u tohoto filmu mě forma navýsost zaujala a líbila se mi. ()

Arkanoid

Látka o bohu, diablovi, smrti, vplyvu cirkvi na spoločnosť a prázdnote života v morom sužovanom Švédsku času križiackych výprav nemôže byť nezaujímavá. Šachová partia so smrťou, kde je v stávke život, ponúka neopakovateľnú atmosféru zamýšľania sa nad každým jedným doterajším skutkom. Herci aj rekvizity sú uveriteľní. Riešením malicherností, ako nevery kováčovej ženy, však film odbočuje od svojho hlavného zámeru a to zamyslenia sa nad pominuteľnosťou života a dej rozdrobuje do viacerých malých príhod, kde nie každá má svoju osudovú váhu. Takisto emócie ako hanba, hnev sa potlačujú vďaka odďaľovaniu konečných ťahov do konca príbehu, čo vyznieva skôr nie ako postupné gradovanie nálady príbehu, ale kvôli menším príbehom, ktoré tu nemajú takú váhu a vytvorenie väčšej družiny, ako bola na začiatku skôr ako neschopnosť pracovať s emóciami. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...tak tohle,že má být jeden z nejlepších Bergmanových filmů ? Tak v tom případě ty ostatní musí vypadat...Vizuálně podobným českým filmům - Merkéta Lazarová, Údolí včel, či Kladivo na čarodějnice tahle "švédská klasika" nesahá ani po paty... Podle obsahu, i zdejších komentářů, jsem tedy čekal něco podstatně jiného...Nehodlám dávat hvězdičky z úcty ke klasikům...naopak...normálně by to bylo na tři, ale za to zklamání dávám jenom za dvě... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel herec Max von Sydow

Zemřel herec Max von Sydow

09.03.2020

Ve věku 90 let zemřel legendární herec Max von Sydow. Sydow se narodil ve Švédsku, významnou část svého života však strávil ve Francii. Významně spolupracoval například s režisérem Ingmarem Bergmanem… (viac)

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce

08.01.2015

Česká a slovenská premiéra aktuálního vítěze festivalu v Benátkách, výtečného filmu Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, zahájí historicky první ročník festivalu severských… (viac)