Hříšní lidé města pražského

• Veľká Británia The Sinful People of Prague
všetky plagáty
TV spot 18
Československo, (1968–1969), 10 h 25 min (Minutáž: 38–54 min)

Predloha:

Jiří Marek (poviedka)

Kamera:

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer (viac)

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář). Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko (Jaroslav Marvan). Se stejným obsazením vznikly v letech 1970 - 71 čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského. (mibara)

Šandík

Výborně natočený detektivní seriál, kterému na jedné straně pomáhá a na druhé ubližuje poměrně značný sentiment. Celá galerka se schází v jedné hospodě, zloději a podvodníci jsou staří známí, zločinci jsou nedůvtipní, policisté v podstatě taky a kdyby neměli doktora ze soudního, asi by nevyšetřili nic. Tak jako tak, máme tenhle seriál všichni rádi právě takový jaký je a přestože je to konstrukt podobně nepravděpodobný jako Sherlock Holmes či Hercule Poirot, detektivové, kteří se pro změnu zásadně utkávají pouze s těmi nejrafinovanějšími mozky v Evropě... Pokud je "stará dobrá Anglie" noblesní a rafinovaná, tak "stará dobrá Praha" je pantátovská, provinciální a plebejská. Á, pan Brůžek! No jen pojďte dál pane Brrrůžek... Copak mi nesete?"... Celkový dojem: 80% PS: Dal bych i víc, ale občasné tendování k vyslovené komedii (telegram z Neapole), stejně jako občasné muzikálové vsuvky (Kaprova smrt) mi v tom brání... ()

HenryS.

panelákové nedělní dopoledne plné dětské deprese. a smrad cibule z kuchyně. ještě vynýst bordel do kontejneru. ne po schodech, přes jeho odpornost pojedu pochcaným výtahem. ty tři patra se to dá. snad se tuhle neděli zase dožiju oběda. léto v prdeli. co víc než ta vlezlá melodie z televize, pod kterou si vždy vybavím tyto dny pouště. stejně na mě působí i Cirkus Humberto. totálně nepříjemné věci! ()

Ivoshek

Jo, mordparta, to byli chlapící... Bouše, Brůžek, rada Vacátko.... ... Síla tohohle seriálu je v tom, že má perfektně ztvárněnou tehdejší dobu, takže jakmile to pustíte, úplně na člověka dýchne první republika. ()

honajz

Ačkoliv pánové Sequens a Marek byli komunisté jak řemen, nutno přiznat, že tohle uměli - v podstatě dobová rekonstrukce tehdejších kriminálních případů vychází velmi dobře, i proto, že Sequens natáčel co nejvíce na autentických místech, jež třeba hned po natáčení padla za oběť socialistické výstavbě (zdravíme do Holešovic!). Velmi dobří herci, zajímavé případy, některé dnes již kultovní scény. ()

MM11

Příliš zapeklité vraždy nehledejte, o to téhle do všech podrobností prvorepublikovou atmosférou načichlou krimi ani nejde. To co Sequensovi bravůrně vyšlo byla atmosféra, správný herecký koktejl a taky "vypálení do obrazovky" v úvodu, které muselo způsobit ve své době nejeden kolaps. Ceněná je taky hudba (Sequens si ji mimochodem vypůjčil do jednoho dílu majora Zemana), jež mistrně mapuje atmosféru. Jakožto bonus je i jiný poměr zločinců než jinde tzv. galérka je opravdu skvostná. Zřejmě i Sequens zažil tvůrčí vrchol ve vzrušené atmosféře Pražského jara. ()

SOLOM.

Velmi povedený československý krimi seriál, který se mohl opřít nejen o výborné herecké výkony ústřední čtveřice Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář a František Filipovský, ale také o velmi dobrou práci režiséra Jiřího Sequense st., kvalitně napsaný scénář ke všem příběhům i vynikající hudební doprovod Zdeňka Lišky. Kvalita jednotlivých dílů byla sice místy trošku rozlišná, ale většinou šlo o nadprůměrnou podívanou. Navíc se tu objevila ve vedlejších rolích celá řada známých tváří – které rovněž předvedli velmi slušné výkony. Takže v mých očích opravdu kvalitní podívaná… ()

Ištván87

Spolu s Atentátem to nejlepší, co kdy režisér Sequens natočil. Je vidět, že kdyby točil v normální době, tak se mohl probojovat do světa. Měl perfektní cit pro natočení akce. Jako snad jediný český režisér dokázal natočit opravdové akční scény. ()

duklak2

Plejáda českých herců. Nezapomenutelná znělka. Skvělé a promyšlené díly. Jen škoda, že mě to nějak nechytlo. Viděl jsem pouze dva díly a tak mě nepřísluší tento seriál hodnotit. ()

BoPo

U nás už takéto niečo nikdy nevznikne. Toľko vynikajúcich hercov v rámci jednej éry a všetci v jednom seriály. Česká klasika, ktorá bude skvelá aj za ďalších 100 rokov. ()

Orlau32

Co tady mám hodnotit ? Podívejte se na tu plejádu vynikajících herců !!! Vždyť oni si to natáčení užívali stejně jako my diváci, co se na seriál těšili každou neděli, co to ČT 1vysílala To se bylo opravdu na co dívat !!. ()

blackrain

Legendární rada Vacátko řeší kriminální případy. Výtečně mu sekondují inspektoři Mrázek, Brůžek a Bouše. Seriál, který ve své době rozhdoně neměl obdoby. Někteří tvůrci dnešních (českých) kriminálních seriálů by se mohli učit. ()