Adaptácia bestselleru Williama Styrona o hrôzach koncentračného tábora. Príbeh poľskej katolíčky Sofie, ktorú počas 2. svetovej vojny nacistickí vojaci prichytili s kontrabandom šunky. Sofia je za svoj priestupok poslaná do koncentračného tábora a tu prichádza o obe deti. Hoci vojnu prežije a odsťahuje sa do New Yorku, je navždy poznačená. Novú chuť do života nachádza až vďaka Nathanovi, americkému židovi, ktorý je posadnutý všetkým, čo sa týka holocaustu. Spolu sa nasťahujú do obytného domu, kde sa zoznámia s dospievajúcim Stingom. Stingo sníva o tom, že raz sa stane spisovateľom a príbeh Sofie a Nathana mu učaruje. Meryl Streepová získala za stvárnenie hlavnej hrdinky Sofie Oscara. (oficiálny text distribútora)

mirec88

Silný, emotívny príbeh, natočený podľa knihy, ktorú som ešte nečítal, ale ak je taká dobrá alebo lepšia ako tento úžasný film, tak sa je na čo tešiť. Brilantné herecké výkony, strašne smutný a šokujúci príbeh - tá voľba bolo fakt silné kafe. Svinskí nacisti... Samozrejme výborná Meryl Streep, ktorú by som nespoznal v scénach z koncentráku, tam vyzerá úplne inak. Oscar je zaslúžený. ()

kornflakeska

Styronova kniha mě hluboce zasáhla, to však nelze říci o filmu. Herecký výkon Maryl Streep i Kevina Klina ( i když ten neměl dostatečně prostoru pro jeho rozvinutí) je bezpochyby strhující, což je však také jediné, na čem film stojí. Spousta částí děje z knihy je vypuštěna nebo jen velice zběžně zmíněna, některé pasáže jsou naopak zbytečně zdlouhavé. Co mě však štvalo nejvíc byla patetická nediegetická hudba, která absolutně smazávala prožitek z realistických (a v knize mnohdy naturalistických scén). nemohu říci, že by mě film zklamal na celé čáře, ale rozhodně mě nijak neupoutal. ()

Autogram

Dlhý čas zo začiatku sa mi zdalo, že pôjde o nezaujímavú selanku o láske zvláštnej trojky mladých ľudí, pričom jeden z nich je trochu nervovo labilný a násilnícky. Prišli však spomienky na vojnové obdobie a to už bolo také silné, že na nezaujímavé radovánky v trojici som zabudol. Citovým vydieraním by sa scény s deťmi a o deťoch dali nazvať, ale Meryl je natoľko úžasná a uveriteľná Poľka, že žiadne výčitky k tomu nemám. –––– Si Poľka. Nie Židovka. Máš teda privilégium. Slobodnú voľbu. ()

Danikaa

Film som videla až po prečítaní knihy a dúfala som, že ho budem pozerať s nadhľadom. No mýlila som sa. A hoci som ho videla už dávnejšie, dodnes som sa neodhodlala pozrieť si ho ešte raz. Deprimujúce prostredie koncentračného tábora a tá strašná voľba ktoré z jej detí má prežiť.... S tým môže matka iba ťažko žiť. Meryl Streep bola úžasná, ako nakoniec vždy. Je to pani herečka. ()

Almásy

Meryl Streep je ta najlepsia a najkrajsia vec ktora sa herectvu ,,stala". Kline je ako Nathan nezabudnutelny a MacNicol je popri tichto velikanoch vynikajuci sekundant. znalca predlohy niesom ale plakal som este asi dva dni potom. vykrik tej malej nedostanem z hlavy dokonca zivota. ()

DeathTheKid

Rozdělím film na dvě částí. První je Brooklyn a druhá je Osvětim. V Brooklynu vás možná překvapí pojetí vztahu mezi Sophií a Nathanem a trochu i zelenáč Stingo. Je to rozhodně ta slabší půle, tedy pokud hodnotím pocity jí vyvolanou, no celkově je to slabší větev. Ale Osvětim, ani se nemusíte snažit, se vcítit nebo jen porozumět roli Sophii a scény vás dostanou. Nerozsekají vás, ale minimálně dostanou. Na mě třeba velmi zapůsobila scéna, kdy jde Sophie kolem čtvrtého (?) bloku, kde lidé čekali na smrt. A závěr jen vše podtrhl, a to velmi emotivně. Já cítil mnoho silných a syrových emocí. ()

Rousse

Když jsem četla knihu, běhal mi mráz po zádech, ale když jsem viděla film, byly ty pocity ještě děsivější. Famózní výkon Meryl Streep, která vzpomíná na hrůzy války a na její osudovou volbu, tyhle hrozné pocity ještě umocňuje. Je to fakt jedna velká depka. ()

femme fatale

Myslím, ze Meryl Streep si tuto roli musela naprosto "užít". Tak silný příběh je pro herečky jejího typu ( myslím tím všestrané - dramaticky i komediálně - nadané herečky) neodolatelným vábidlem, který prostě nemohou odmítnout, pokud se tak silné výzvy nezaleknou. No Meryl se očividně nezalekla a byl to skvostný zážitek. Ani bych se nezlobila, kdy byla postava Nathana zobrazena o něco podrobněji. Bylo vidět, že Kevin Kline má obrovskou chuť se v této roli předvést a také mu skvěle sedla. ()

Sipora

Oskarový film raných osmdesátých let; to znamená, že erotické scény jsou pouze naznačené a nikdy nevidíme víc než slupku. Jaký rozdíl od filmů, které se točí dnes! I přes dechberoucí herecký výkon Meryl Streep se nemohu ubránit dojmu, že typově by Magda Vašáryová odpovídala hlavní hrdince mnohem lépe. ()

Han22

Sophiina volba je film, který si pamatuju běžel jako jeden z prvních na Nově. Tedhy (bylo mi dvanáct) mě to pochopitelně moc nebavilo. I po mnoha letech z toho mám divný pocit. Film je to místama velmi nudný, neví o kom vlastně vypráví a tak skáče z jednoho tématu na druhé, chvílemi si hraje na čistou komedii a tyhle scény mi tu příliš neseděly. Jenže pak jsou tu scény z lágru, u kterých se mi tajil dech - kontrast hrůzy tábora, dýmajících komínů a přecpaných ubikácí a krásného domečku a okolí velitele, pokus o krádež rádia. Jenže jsou tu skvělé herecké výkony v čele s pro mě jedinečným Klinem (na první filmovou roli geniální) a samozřejmě Streepovou. A přes rozpačitý dojem mě konec hodně dostal - samotná volba je totální šok a nevím co bych dělal... a konec je hodně smutný. Takže za 4. EDIT 2024: I po letech těžké hodnocení. Většinu dvou a půl hodinové stopáže zabírá (ne)milostný trojúhelník naivního mladíka, jednoho blázna v dobrém i zlém slova smyslu a válečnými hrůzami zdeptané ženy. Je to místy vtipné, místy trapné, dost často nudné a i přes 100% Oskarovou Streepovou, solidního MacNicola a famózního Klina (který si zasloužil aspoň nominaci) by to bylo tak na 3. Ale těch pár scén z lágru a šílená volba z toho dělají válečné drama, u kterého se tají dech a které by si zasloužilo tak 10* Krásná hudba, smutný konec, ale víc než na 4* to v souhrnu prostě není. V nulové konkurenci válečný film roku 1982. ()

RockChick

Co já vím... Kdybych těsně před zhlednutím nedočetla knížní předlohu, třeba bych hodnocení i zvýšila. Taky je ale možné, že bez všemi opěvované Meryl Streepové, která zde podává opravdu přesvědčivý výkon, bych hodnocení ještě snížila. To, co v knížce uchvacuje nejvíc, detailní popis niterního světa postav a střídání minulosti a přítomnosti ve vyprávění Stinga, který nás celým příběhem provází, ve filmu vyšumí do ztracena. Střídání časových rovin je ve filmovém syžetu vlastně jen střídání kvality, přičemž ta z minulosti jasně vede nad přítomností. Do minulosti se však podíváme jenom párkrát za prostředkem filmu, a to filmu škodí. Právě scény z koncentráku a válečného Krakowa totiž patří k těm nejdokonalejším. Za to máme více prostoru ke sledování života v Růžovém paláci, který ve filmovém zpracování však postrádá všechno to napětí, které je v knížce tolik čitelné, a nejsou zde tak úplně přesně vykresleny skutečné záměry hlavních hrdinů. Třeba epizodka s Leslii má svůj smysl v knížce, ale jaký má, sakra, smysl ve filmu? Je tu snad kvůli chvilkovému zklidnění děje? Tak tedy ha ha ha! Samotný Nathan, tiše tikající rozbuška a strůjce všech katastrof, které hlavní hrdiny čekají, je odsunut trochu do pozadí. Ve filmu ani není dobře ukázáno, jakou neskonalou lásku cítil Stingo k Sophii; jeho požádání o ruku v závěru, třeba čtenář předlohy pochopí, neznalému však bude Stingovo počínání připadat nesmyslné (vždyť ani nevíme, že ji ve filmu tolik miloval!) Chápu, že převést na plátno takové filmařsky nevděčné dílo jako je Styronova Sophiina volba, je těžké pro koholiv, v tom případě bych ale na to šla jinak, a to po svém, originálnějším způsobem, který se nedrží klíšťovitě předlohy, a příběh Sophie nám ukáže třeba v úplně jiném světle. (btw. vysoké hodnocení na čsfd si vysvětluji tím, že drtivá většina knížku vůbec nečetla) ()

Kratas558

Přiznám se, že než jsem se prokousala Styronovou bichlí, trvalo mi to šest měsíců. Ale i tak si myslím, že za podstatu celé volby Sophiiné volby, za příběh sám o sobě a za všechny bolesti, které Sophie musela snést, to stálo. Cesta ke konečnému uspokojení byla dlouhá, protože dílo bylo rozvláčné a nic moc se nedělo. Zpočátku jsem byla skeptická ohledně Meryl Streep, jelikož jsem si "nejkrásnější Polku" představovala možná krapet jinak, ale nakonec mě okouzlila snad nejvíc ze všech hereckých představitelů a říkám jediné - že celý rozvláčný děj a nekonečně rozebírané pasáže všemožných oblastí stál za to, protože Sophiina volba je nádherná, drásající a emoční záležitost, na kterou asi budu dlouho vzpomínat. ()

Kuny27

Ušouraná a protažená snaha o zfilmování možná super knihy, což se moc nepovedlo. Jako Meryl to odehrála dost dobře! Jen jsem si říkal, že je snad úplně jasné o co jde. V PODSTATĚ ŽÁDNÉ VYVRCHOLENÍ A UTAHANÁ VOLBA FILMU, který možná je klasika, ale nic moc! ()

Perry-

Nemůžu si pomoct, už knižní předloha mě absolutně nudila a s filmem to nebylo jiné. Ačkoliv byl dobře natočený, zahraný a vše ostatní, tak se mi obsahově nelíbil. Máte-li rádi knížku, jasná volba. V opačném případě pouze pokud máte knihu v rámci povinné četby a nechce se vám jí číst :-) Na stručný obsah film stačí a nudíte se "jen" 150 minut. ()

Ripley

První polovina filmu zdlouhavá,jinak velký film a velká příležitost pro Meryl Streep.Její volba jak v koncentráku,tak i na konci filmu byla mrazivá. ()

bila.tecka

Bohužel neznám slavnou Styronovu předlohu, mohu se jen dohadovat, jak moc se podařila zachytit Sophiina povaha. Stejně tak Nathanova a Stingova. Trojice různorodých přátel, kteří by se v jiné době ani nemohli potkat. Film stojí a padá na jejich charakterech, nejzajímavější je sledovat jejich vazby a tajemství. To hlavní je řečeno upozaděně v druhé linii, bolestná minulost Sophie v koncentráku dokresluje její postavu. Za pozornost stojí vynikající výkon Meryl Streep a debutujícího Kevina Klinea. ()

jakeer

Podobne, ako pri základnom inštinkte som na tento film natrafil pri prepínaní programov v TV a hneď ma zaujal. Už len fakt, že na STV ho premietali s titulkami. Odvtedy som film videl viackrát, vždy v pôvodnom znení, s dabingom si ho neplánujem pozrieť nikdy (nehovor nikdy). Herecký koncert Meryl Streep. P.S. ()

Aslan

Život je plný utrpenia a zloby, a často sme nimi veľmi poznačený, čo nás dokáže určovať ďalej v živote. A tento príbeh je o tom, o živote ženy ktorá bola poznačená ľudskom krutosťou 2.sv. vojny. O žene ktorá, bola prinútená urobiť ťažké životné rozhodnutia, ktoré sa z s ňou niesli už do konca života. V zemi zasľúbenej hľadá svoje vykúpenie vo v vzťahu s mužom a životom na hrane, ale nakoniec jedine vyslobodenie je pre ňu smrť . Veľmi hlboký príbeh o zničenej ľudskej duši.... Odporúčam vrelo, každému kto hľadá zmysel často v nezmyselnosti bytia. ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)