Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (107)

Season 4 (1999) (S04)

Slušná séria! Aj keď oproti 2. a 3. sérii išlo o mierny kvalitatívny pokles. Top postavy série: Spike, Willow, Giles, Anyanka, Oz Silné stránky: Spike, trojuholník Willow-Oz-Tara, The Gentlemen, niekoľko unikátnych a nezabudnuteľných epizód, žánrové experimentovanie, pokročilejšia mágia Slabé stránky: Riley, Ruffy, Adam, vysoká škola, nekonzistentná kvalita, slašie epizódy Najlepšie epizódy: Fear, Itself, The Initiative, Something Blue, Hush, This Year's Girl, Who Are You?, Restless ()

Nováček (1999) (S04E01)

Zmena prostredia seriálu rozhodne prospela, aj keď príbeh sa stále hľadá a pomaly sa rozbieha, na úvod som spokojný. Buffyin nástup na univerzitu neprebehol zrovna podľa jej predstáv, všetko bolo pre ňu úplne nové a neznáme. Narozdiel od Willow, ktorá bola z toho naprosto nadšená. A to, čo si Willow spravila s vlasmi, jej veľmi sluší. Za mňa až návrat Xandera dodal príbehu tú pravú šťavu. Xander bol vážne úžasný a jeho motivačná reč, ktorú predniesol pred Buffy, bola teda niečo. Spoločný rozhovor im obom prospel. Giles tiež pobavil. “When it's dark, and I'm all alone, and I'm scared, or freaked out or whatever, I always think, 'What would Buffy do?' You're my hero.“ ()

Životní podmínky (1999) (S04E02)

Buffy má problémy so spolubývajúcou, z ktorej sa vykľuje démon, základná premisa nič nového nepriniesla a ani ničím príliš nenadchne. Celá epizóda pôsobí skôr výplňovým dojmom. Vychádzka Buffy a Oza bola parádna. A ako Buffy zneškodnila Xandera a Oza, nemalo chybu. Konečne sú Buffy a Willow spolubývajúce. Buffy: “And what are we if not women up to a challenge?“ Willow: “Exactly. I mean, did we not put the 'grr' in 'girl'?“ ()

Nelítostné denní světlo (1999) (S04E03)

Áno! Návrat mojich obľúbených postáv vo veľkom. Na úvod zavítala na malú návštevu Harmony, aby sa pripomenula. A dozvedáme sa, že má nové priateľa a tým nie je nikto iní, než nás Spikey. Spike je späť a to v plnej jeho paráde! Jeho návrat ma neskutočne potešil, zas a znovu si to kradne celé pre seba. Spike má charizma, jeho hlášky sú naprosto božie a vôbec nimi nešetrí. Stretnutie s Buffy bolo parádne, rovnako ako ich záverečný súboj, kde fungovali emócie na výbornú. Spike sa jednoducho dokáže riadne vytočiť Buffy svojimi oplzlými narážkami. Aj Anyanka sa nám vrátila a s Xanderom boli skvelý. Naozaj im to pristalo a celkom som im to aj prial. Neviem, kde robí Buffy chybu, ale sa zapletie s tým nesprávnym. Opäť jej to nevyšlo a súcitím s ňou. Najlepšie to vystihla Willow. ()

Sám strach (1999) (S04E04)

Ďalší parádny helloweenský diel. Xander a Anya sú vážne podarený, sledovať ich interakciu bolo nesmierne zábavné. Podľa mňa Xander ani netuší, ako sa do tohto vzťahu dostal, ale očividne sa nesťažuje. Buffy v prezlečení za červenú čiapočku bola jednoducho skvostná a nadmieru jej to pristalo. Strašidelný dom prekypoval mrazivou horrorovou atmosférou, ale nechýbal ani skvelý humor. Nočné mory a strach zamorili realitu toho domu a preto sa v tom dome začali diať paranormálne javy a abnormálne aktivity, ako bola napríklad deformácia reality. Vizuálne prevedenie bolo mimoriadne nápadité. A Giles sombreru bol riadne k popukaniu a niečo neskôr, keď sa Giles objavil z čista jasna s motorovou pílou, bol naprosto badass. A ako sa Buffy unáhlila skôr, než Giles stihol dočítať, nemalo vážne chybu. Anya: And you just accepted that? I only said that because I thought that's what you wanted to hear. Xander: Well, that's the funny thing about me. I tend to hear the actual words people say and accept them at face value. Anya: That's stupid. Xander: I accept that. ()

Prokleté pivo (1999) (S04E05)

Slabota. Buffy rieši svoje problémy tak, že sa opije. Xander ako barman bol dobrý. Willow sa pekne predviedla. A Giles opäť pobavil. ()

Divokost v srdci (1999) (S04E06)

A Spike je späť v hre alebo aj nie. Úvod so Spikeom bol naprosto k popukaniu, aj napriek jeho krátkemu trvaniu. Ani jeho monológ mu nedovolili dokončiť. Oza naplno pohltili jeho zvieracie pudy a nechal sa nimi ovládnuť. Byť vlkodlakom nie je vôbec ľahké. Willow si každopádne robila oňho strasti oprávnene. Ten zarazený výraz na jej tvári, keď spatrila Oza v klietke s inou, bol nezabudnuteľný. Išlo o neskutočne silnú scénu. Bolo mi veľmi ľúto Will, ktorá to niesla velice ťažko. A záverečná rozlúčka na konci bola ešte o niečo silnejšia, smutnejšia a intenzívne nabitá emóciami. Tu sa jednoducho nedalo neuroniť zopár tích sĺz :'(. Oz mi bude chýbať, preveľká škoda, že sa nakoniec rozhodol odísť :(. ()

Iniciativa (1999) (S04E07)

Spike naprosto válí! Konečne dostal viacej priestoru, ktorý si patrične zaslúžil. Spike sa po elektrickom šoku prebudil v nejakom vojenskom laboratórnom zariadení, kde experimentujú s tvormi, ktoré nepatria do nášho sveta. Spikey sa nám teda predviedol, jeho útok z tohto podzemného komplexu bol poriadne ratifikovaný a naplno využil svoju bujnú fantáziu. Spike sa ocitol na úteku pred vojenským komandom, ale aj napriek tomu jediné, na čo myslel, bola Buffy. Harmony je najprv šťastná z jeho návratu, ale ten pocit čoskoro pominie po zistení, že myslí iba na Slayer, čim to asi bude. Scéna medzi Spikeom a Willow pobavila a vynikla v ich spoločne nájdenej reči a kurióznej téme na rozhovor. A potom vypukla vskutku parádna akčná sekvencia. A Buffy bola naozaj skvelá, ako excelentne sa vie oháňať. “I’ve seen honest faces…they usually come attached to liars.” ()

Staré křivdy (1999) (S04E08)

Za návrat Angela som bol rád, len ma celkom zamrzelo, že sa nakoniec nestretol aj s Buffy. Najväčšiu pozornosť si pre mňa získal bezpochyby Spike. Len tak z ničoho nič si nakráča ku Gilesovemu domu a žiada o povolenie vstúpiť dnu. A ako sa dalo čakať, Giles aj Buffy ho jednohlasne odmietli. Nedôvera bola na mieste a Spikeov nečakaný príchod sa stretol s pochybami. Iba Willow sa ho ako tak zastala. Nakoniec ho však privítali, aj keď pod prísnym drobnohľadom. Vzájomné narážky, ktoré si medzi sebou Spike a Buffy vymieňali, boli nesmierne zábavné. Spikeyho poznámky a hlášky k bitke boli tiež vtipné. Jeho charizma je priam až neskutočné. Spoločná slávnostná večera bola naozaj príjemným záverom. A Buffyin výraz na tvári, keď sa dozvedela o Angelovej krátkej návšteve, bol k nezaplateniu. ()

Něco modrého (1999) (S04E09)

Je milé, ako sa Spike necháva rozmaznávať od Buffy. Buffy ho krásne kŕmi a on sa len cíti pohodlne, pretože sa oňho niekto tak pečlivo stará. Sem tam prehodí nejaký ten žartík alebo citovo vydiera, provokuje a manipuluje. Ale ináč ide všetko hladko. Až do chvíle, kým sa Willow neuchýli k mágii. A páči sa mi, ako je Spikey všímavý, bol to práve on, ktorý si všimol, že Willow sa nachádza na úplnom dne. Prechádza si mnohým, stále ešte trúchli a smúti a to všetko ju viedlo ku riadne bláznivemu kúzlu. To bolo teda šialenstvo a nehovorím iba o tích démonov ktorích Xander priťahoval. Spike požiadal Buffy o ruku, to bol naprosto boží moment. Celé ich zasnúby boli úplne k popukaniu, všetko sa to udialo tak rýchlo. Ich vzťah nemal chybu, veľmi som sa nasmial. A nakoniec dostal Spikey aj sušienku. “This is the crack team that foils my every plan? I am deeply shamed.” ()

Ticho (1999) (S04E10)

Nemám slov! Wow! Úžas! Senzácia! Neskutočne unikátna a nápaditá epizóda, ktorá si u mňa plne zaslúžila výsostne postavenie. Toto bol skutočne originálny a mimoriadne jedinečný nápad, ktorý sa len tak nevidí. Celá epizóda takmer bez jediného slova, ja proste žasnem. Príchod strašidelných The Gentlemen so sebou priniesol nevídanú dávku ticha. Tým, že všetkých obrali o hlas, zmenil sa kompletne celý tón vyprávania. Príbeh sa v omnoho väčšom merítku sústredil na zvukovú stánku, ktorá naprosto vynikla. Ozvučenie bolo vážne skvostné, prenikavé a samotným scénam dodal príznačný šmrnc. Nemá epizóda spolu s mrazivou atmosférou utvorili pre mňa nezabudnuteľný zážitok a jedná sa o jednu z najdesivejších epizód celého seriálu. A tiež sa nám predstavila Tara, ktorá si hneď získala pozornosť od Willow. “Can't even shout. Can't even cry. The Gentlemen are coming by. Looking in windows, knocking on doors... They need to take seven and they might take yours... Can't call to mom. Can't say a word. You're gonna die screaming but you won't be heard.” ()

Konec světa (2000) (S04E11)

Spolubývanie medzi Spikeom a Xanderom nevyšlo bohvieako. Avšak bola sranda a aj Anyanka pobavila. Medzi Willow a Tarou je naozaj krásne a citeľné spojenie. Ich spoločná scéna mala iskru. Chudák Giles, bolo mi ho docela ľúto, ako ho vkuse opomínali. Je pravda, že sa k nemu nechovali priam najúprimnejšie a nejednu vec mu zatajili alebo zabudli zmieniť. Dokonca aj Spikey to vedel skôr, než on. Rupert sa z toho cítil mizerne a osamelo a keď sa premenil v démona, jediný, kto mu zostával, bol Spike. Iba naňho sa mohol spoľahnúť, čo preňho nebola bohvieaká výhra. Aspoňže Spike sa dal tak ľahko uplatiť za ochotu mu pomôcť. Zjednávanie ceny bolo vážne k popukaniu. A celá tá zbesilá naháňačka bola ozaj báječná. Spike proste vie, ako jazdiť divoko a to, ako na konci nabúral, nemalo chybu. “What’s this? Sitting around watching the telly while there’s evil still afoot. That’s not very industrious of you. I say we go out there and kick a little demon ass! What, can’t go without your Buffy, is that it? Too chicken? Let’s find her! She is the Chosen One after all. Come on! Vampires. Grrr! Nasty! Let’s annihilate them. For justice - and for - the safety of puppies…and Christmas, right? Let’s fight that evil! Let’s kill something!” ()

Nový muž (2000) (S04E12)

Spolubývanie medzi Spikeom a Xanderom nevyšlo bohvieako. Avšak bola sranda a aj Anyanka pobavila. Medzi Willow a Tarou je naozaj krásne a citeľné spojenie. Ich spoločná scéna mala iskru. Chudák Giles, bolo mi ho docela ľúto, ako ho vkuse opomínali. Je pravda, že sa k nemu nechovali priam najúprimnejšie a nejednu vec mu zatajili alebo zabudli zmieniť. Dokonca aj Spikey to vedel skôr, než on. Rupert sa z toho cítil mizerne a osamelo a keď sa premenil v démona, jediný, kto mu zostával, bol Spike. Iba naňho sa mohol spoľahnúť, čo preňho nebola bohvieaká výhra. Aspoňže Spike sa dal tak ľahko uplatiť za ochotu mu pomôcť. Zjednávanie ceny bolo vážne k popukaniu. A celá tá zbesilá naháňačka bola ozaj báječná. Spike proste vie, ako jazdiť divoko a to, ako na konci nabúral, nemalo chybu. “We’ve got to face it, we’ve changed. Well, not you - you’re still sadistic and self-centered.” ()

Týmová práce (2000) (S04E13)

Buffy moc nezapadá do vojenských ideálov. Disciplína jej nič nehovorí a omnoho radšej si robí veci po svojom. Preto sa ju pokúsili nalákať do pasci, z ktorej sa našťastie hravo dostala. Naozaj ju dosť podcenili. Riley tiež stratil dôveru vo vec. Vzťah Buffy a Rileyho sa vyvinul na novú úroveň, ale aj tak som vždy zastával názoru, že ich vzťah bol proste taký nijaký, praktický žiadna chémia a k Buffy sa skrátka Riley nehodil. Za to scény medzi Willow a Tarou veľmi príjemne potešili. Vzniká nám tu krásne priateľstvo a musím uznať, že obidve sa k sebe naprosto hodia, sú tiché, plaché, to najmä Tara, a tiež prejavujú záujem o mágiu. Spike sa nám opäť ocitol na úteku a celkom doplatil na to, čo na úvod povedal Gilesovi. Predsa sa ukázalo, že potrebuje od nich pomoc a tentokrát nebola zadarmo. ()

Sbohem Iowo (2000) (S04E14)

S Rileym sa to nevyvíja moc dobre. Nie je sa ani čomu diviť, keď zo všetkého, čomu kedy veril, sa vykľula lož. Nepáčilo sa mi, ako protivne sa choval voči Buffy, strašne ma štvalo a iritovalo jeho protivné chovanie, bol skrátka otravný. Spike na to zareagoval asi najadekvátnejšie tým, že proste odišiel. Síce sa Willow a Tara dosť zblížili, je tu pár nejasností. V neskoršej fázy seriálu sa presne dozvieme, prečo sabotovala to kúzlo a čo ju k tomu viedlo. Len tak pre zaujímavosť, má to čosi spoločné s údajnou Tarinou démonskou časťou. Konečne boli opäť potrebné Xanderove vojenské znalosti a naplno ich využil. Naozaj parádne spolu s Buffy infiltrovali tú podzemnú základňu. A tiež získali niekoľko potrebných odpovedí. Ukázalo sa, že Riley bol po celý čas dopovaný rôznymi liekmi. ()

Letošní holka (2000) (S04E15)

Faith je konečne po dlhej dobe späť! Za jej návrat som nesmierne rád. Prebrala sa z naozaj dlhotrvajúceho kómatu do úplne zmeneného svetu. Zaujímalo ma, ako sa vysporiada s nanovo nastolenou situáciou. Popravde som si myslel, že sa cez to všetko prenesie, ale očividne nie. Reaguje stále rovnako, je spontánna, vracia sa zas a znovu k svojim psychopatickým sklonom a preto predstavuje veľké a nevyspytateľné nebezpečenstvo. Faith vyčíta Buffy stav, do ktorej ju uviedla a preto sa snaží pomstiť. Pre Buffy to nebolo vôbec ľahké a kvôli komplikovanej spoločnej minulosti, sa obáva oprávnene. Každý jeden súboj medzi Buffy a Faith stál za to. A ten koniec, kedy sa prehodili, wow! Som zvedavý, ako sa to ďalej vyvinie. A scéna, kde sa Giles a Xander spoliehajú na Spikeovu dobročinnosť bola, podarená. ()

Kdo jsi? (2000) (S04E16)

Takže potom, čo si Faith spolu s Buffy vymenili telá, sa situácia značne skomplikovala. Síce sa Faith vydávala za Buffy, ale svojho svojského prístupu sa samozrejme nevzdala. Chovala sa provokatívne, ubližovala svojmu okoliu. Chudák Tara, tá na to doplatila asi najviac. Aspoňže je taká pozorná, že si ihneď všimla, že niečo s Buffy nie je v poriadku. Aj Spikea poriadne vyviedla z miery tým, ako ho iritovala. Avšak nakoniec sa Faith rozhodla pomôcť ľuďom v nebezpečí. Toto je dôkazom, že ešte nie je úplne stratený prípad a stále v sebe má kúsok dobra. Záverečný súboj bol prevažne o emóciách, Faith v sebe dusí nenávisť, ktorú prechováva k Buffy. Nechala sa naplno ovládnuť hnevom. Pre Faith to skončilo skutočne smutne, je mi jej aj docela ľúto. Snáď sa raz cez to prenesie a uzmieri sa s Buffy. ()

Superstar (2000) (S04E17)

Tak táto epizóda bola svojim zasadením do umelo vytvorenej alternatívnej reality, kde sa všetko točilo okolo Jonathana, dosť špecifická. Podivuhodne, Jonathan docela slušne dokázal utiahnuť celú epizódu. Bolo zaujímavé ho vidieť z inej perspektívy, v tomto prípade už nebol ten plachý a trošku zakomplexovaný Jonathan, nie, ba naopak, tento nový Jonathan bol hotový génius. Skutočne na mňa pôsobil ako pravý badass. Práve kvôli Jonathanovi došlo k pozmeneniu reality a netrvalo dlho a Buffy nadobudla podozrenie, že tu niečo nehraje. Pokúsila sa prísť celej tejto situácii na kĺb. A Spike bol tiež senzačný. ()

Tam, kde žijí divočiny (2000) (S04E18)

Ďalší strašidelný dom plný nadprirodzených javov. Najsilnejším aspektom bola jednoznačne Anyanka. Jej obavy z toho, že vzťah so Xanderom nikam nesmeruje, boli vážne k popukaniu. To, ako sa Spike snažil vystrašiť Anyu, nemalo chybu. A docela sa aj spriatelili po tom, čo našli spoločnú reč. Oni boli skutočne báječná dvojka. Aj Willow a Tara celkom ušli. Vzťah medzi Buffy a Rileym je síce vášnivý a dosť šťavnatý, ale z môjho pohľadu aj pomerne nezáživný a nezaujímavý. Nie je sa už kam uberať a ich chémia ma moc neberie. Riley je pre mňa naozaj slabým článkom celej série. Ničím výrazne neoslovil. Podľa mňa sa k Buffy moc nehodí. Ale na druhú stranu Giles, ten nám predviedol svoj skrytý talent, vskutku parádne. To, ako sa tvárili, keď ho počuli hrať, bolo ozaj nezabudnuteľné. ()

Nový úplněk (2000) (S04E19)

Oz sa nám konečne vrátil! Prešiel si za ten čas značnou zmenou. Navštívil rôzne kúty sveta a vďaka tejto púti si prešiel celou transformáciou mysle a tela. Naučil sa sebaovládať a skrotil svoju vlkodlačiu časť. Preto sa už cítil plne pripravený navštíviť Willow a pokúsil sa o obnovu ich vzťahu. Ten moment, keď sa znovu ukázal Oz bol neskutočne emóciami nabitý a výraz na Willovine tvári bol nezabudnuteľný. Chémia medzi nimi bola stále intenzívna. Ale už bolo príliš neskoro pre Oza, pretože Willow sa už cez ich vzťah zvládla preniesť. Willow si po rozhovore s Buffy prvýkrát priznala, čo cíti ku Tare. A o to bola scéna medzi Willow a Tarou silnejšia. Ani záverečná rozlúčka sa nezaobišla bez emócií. Za mňa jeden z najsilnejších momentov celého seriálu. Zbohom Oz, budeš mi nesmierne chýbať. "I was waiting. I feel like some part of me will always be waiting for you. Like, if I'm old and blue-haired, and I turn the corner in Istanbul and there you are, I won't be surprised. Because...you're with me, you know?" ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)