Buffy, premožiteľka upírov - Série 1

(séria)
USA, 1997, 8 h 58 min (Minutáž: 43–45 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Hudba:

Walter Murphy

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, Charisma Carpenter, Persia White, David Boreanaz, Julie Benz, Eric Balfour (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka. Do na první pohled poklidného městečka Sunnydale přijíždí z Los Angeles dívka Buffy. Nechce nadále řešit divné věci, které ji obklopují až až. Bohužel má smůlu, jelikož pod městem je Pekelná brána, z níž vycházejí nadpřirozené bytosti a jen ona je může zastavit. Nebude na to ovšem sama... (Varan)

Ainy

Díky tomu, že jsem se nemusela prokousávat slabšími kousky a smlsla jsem si jen na vybraných lahůdkách, tak jsem překvapená ze svého pocitu příjemného, seriálového zážitku. Nejvíce jsem si oblíbila Willow. Tichá šprtka, kupodivu nezakřiknutá, ale vždy připravená ze sebe dostat usazující reakci. Ty si ve většině případů zasloužila Cordelie. Povrchní spolužačka s arogantním chováním a s průměrnými známkami, zato oblečená v posledních modelech předních návrhářů. Buffy mi bylo svým způsobem docela líto, že tak rychle musela dospět. Není žádný med být vyvolenou. Vaše dětství je naprd, vaše dospívání je naprd. Ve volných chvílích se tak snaží trochu trucovitě žít svůj dívčí život a plnit své obyčejné pubertální sny šestnáctileté žáby. ()

chrispe

V první sérii tvůrci dost hledali, co bude a co nebude fungovat a upírů je tu celkem po málu. Zato dalších démonických bytostí je tu přehršel. Hodně sázeli na vtip a jako plus beru i to, že je hlavní linka série vlastně ukončená. Dnes už se nad mnoha věcmi z Buffy pousmějeme - třeba pelech Pána mi přišel jako kdyby to byly kulisy pekla další Troškovy pohádky a kostýmy a triky jednotlivých démonů jsou už taky dávno za zenitem. Taky těžko říct, kde by Buffy byla, kdyby ji nehrála právě Sarah Michelle Gellar, která prostě má svůj kus teen kouzla a její kámoši, pozorovatel Giles a (zatím) platonická láska Angel ji zdatně sekundují. 3,5* ()

Milano33

Podarený úvod do Buffyversu! Top postavy série: Willow, Giles, Angel Silné stránky: postavy, mytológia, humor, démoni slúžia ako metafora pre hrôzy a nástrahy na strednej škole, finále Slabé stránky: rutinné epizódne zápletky, nevyužitý potenciál, efekty Najlepšie epizódy: Angel, Prophecy Girl ()

Oralfabet

V poslední době jsem viděl hodně absolutně fantastických, technicky vyšperkovaných, myšlenkově podnětných a většinou taky emocionálně zničujících seriálů. Po dokoukání Mr. Robota jsem dlouze zvažoval, do čeho se pustit dál, a nakonec jsem usoudil, že by to chtělo nějakou změnu. Buffy jsem se na zoubek (pun intented) chtěl podívat už dlouho, protože na první pohled vypadá tenhle seriál jen jako značně zastaralá béčková kravinka pro teenagery, ale hodnocení pozdějších sérií naznačují, že by se mohl vyvinout v něco zajímavějšího, vážnějšího a důmyslnějšího. No, po shlédnutí první série můžu říct, že zatím je to fakt spíš jen ta zastaralá, béčková kravinka pro teenagery, ale sakra... bavil jsem se u ní parádně. Nic tady pořádně nedává smysl, kostýmy a efekty vypadají strašně a celkově je to prostě nepopiratelně debilní, ale zároveň jsem si hlavní postavy i svět, v němž se seriál odehrává, hodně rychle zamiloval. Buffy s Willow jsou obě rozkošné, Xander naopak pěkně otravnej (ale takovým celkem vtipným způsobem) a Giles mě tím svým britským gentlemanstvím vždy spolehlivě rozesměje. Nejvíc mě ale snad na celém seriálu zatím baví, jak na škole každou chvíli někdo zemře, ale nikoho to vůbec netrápí. Mrtvá těla nacpaná do skříněk jsou v Sunnydale High prostě na denním pořádku. Korunu tomu nasadila epizoda, v níž skupinka studentů posedlých duchy hyen sežere ředitele školy (který byl do té doby pravidelně se vyskytující vedlejší postavou) a normálně se prostě pokračuje dál, jakoby nic, nikdo není traumatizován, škola se ani na chvíli nezavře... Na druhou stranu to pak dost podkopává nohy poslední epizodě, v níž se přepne do dramatičtějšího tónu a úmrtí studentů se najednou začne brát vážně... Jinak mě ale závěr série docela navnadil na zbytek seriálu a doufám, že fakt dojde k tomu zlepšení, jemuž hodnocení napovídají... I když v první sérii jsem si ty nejstupidnější epizody asi užíval nejvíc. 7/10 ()

ArsenalEagle

1. série je jakýmsi lehkým odrazovým můstkem s celkem (oproti zbytku seriálu) podprůměrnými díly. Nicméně se zde seznámíme s většinou hlavních postav. Pokud jste zvládli první sérii, pokračujte dál, už to bude jenom lepší. ()

• Tento díl byl nejméně sledovanou epizodou z celého seriálu. (ArsenalEagle)