Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Beckett51

Předem musím napsat, že Jima jako komika nemusím. Avšak v tomto lehce vtipném, dojemném, romantickém sci-fi dramatu mi sedl víc než dost. Stejně tak jako celé herecké obsazení (i Kirsten mi tady vůbec nevadila a to už je co říct). Do poslední mrtě vypiplané překrásné dílo. Už asi vím, kde se Nolan lehoučte inspiroval v Inception. ()

Stegr

90% - Tak tohle jsem ale vůbec nečekal! Naprosto originální film o lásce, vyšperkovaný výbornými hereckými výkony (Jima Carreyho nemám rád, ale tady mě dokázal bezmezně přesvědčit, že je to pan Herec). Zezačátku film vypadal mile, ale obyčejně, pak jsem se v ději úplně ztratil a moc mě to nebavilo, ale když jsem konečně pochopil, o co jde, byl jsem pohlcen... ()

Deimos

VHS/// Obsazení 5/10 Děj 2/10 Hudba 4/10 Efekty 3/10/// +herecký koncert šesti herců -ovšem herců, které moc nevyhledávám, slabá hudba, podivné dialogy, zmatenost/// Dost dobře si dokážu představit vysoké hodnocení u tohoto filmu a z počátku bych neváhal. Jenže zhruba po 15 minutách se děj změní natolik, že nejsem (možná nechci být) schopen to pochopit. Druhou šanci tomu prozatím nedám, protože mě čekájí mnohé pro mě zajímavější filmy./// Celkem 31%/// ()

Brygmi

„Meet me... in Montauk...“ Prozkoumávání nejrůznějších koutů mysli pod režijní taktovkou kouzelníka Michela Gondryho. Tichá hudba, ušpiněné barvy a do toho všeho se probouzí Joel. Tak trochu obyčejné ráno, kterých zažil už tisíce. A přesto… Je to jiné. Dnes totiž pojede do Montauku. A pak potká ji a teprve teď to doopravdy začíná. Mezi Joelem a „oh my darling“ Clementine se neodehrává jedinečná osudová láska, ale prostý Příběh. Nejsou to dokonalé bytosti, mají spoustu chyb. A možná právě proto jsou tak skuteční a je snadné se do nich vcítit. Jejich vztah je na začátku tak kouzelný, tak zábavný... a později se mění v nudu, šeď, v hádky. Tak jak už se to v životě stává. A právě tehdy vstupuje do hry dr. Howard Mierzwiak a jeho společnost Lacuna, která vás zbaví všech ošklivých vzpomínek. Jenže chce se jich člověk doopravdy zbavit? A možná jsme jen kvůli tomu špatného neviděli to hezké... Ta nejkrásnější výprava mezi romantické filmy a vzpomínka, na kterou se nezapomíná. Stovky krásných momentů a naprosto neodolatelný konec. ()

Cappuccino

Režisérovi sa nedá uprieť jeho filmársky um. Všetko do seba počas premietania bezchybne zapadá a mne na záver nezostali žiadne nezodpovedané otázky (čo je mimochodom škoda). Po Mužovi na mesiaci predviedol Carrey svoj druhý najlepší výkon, na ktorého konto by filmový laik nepovedal, že niekedy v minulosti hral (Jim) veselé postavy. Kate pochopiteľne ako vždy výborná, pričom tie všemožné farby vlasov jej naozaj svedčali. __ Rozhodujem sa medzi štyrmi a piatimi hviezdami. Väčšina užívateľov odporúča zhliadnuť film po určitej dobe ešte raz. Ja už však práve teraz viem, čo presne mi na filme nesedelo a tým pádom poznám i dôvod nepridania poslednej hviezdy. Možno to bude pre niekoho klad, pre iného nie, ale Gondry (rež.) vôbec netlačí na pílu emócií. So všetkou dávkou talentu poskytuje krásne vyrozprávanú, a mierne popletenú love story, ale jednoducho sa príliš nesnaží zatlačiť na srdce diváka. ()

Foox

Snový svět Michela Gondryho dokáže okouzlit svojí osobitou civilností, ale zároveň stylizací, i když se může zdát toto spojení naprosto vzájemně odpuzující a nesmyslné, jenže ve snech taky vše dává smysl a až pro probuzení si člověk uvědomí onu nesmyslnost. Naštěstí ani po několikátém shlédnutí nehrozí probuzení, spíše větší pohlcení. ()

HAL

Hodinu a půl dlouhý průlet myslí Charlieho Kaufmana, Jima Carreyho a Michela Gondryho. Možná napoprvé nebudete chápat, ale určitě toho nebudete litovat a budete se tam chtít podívat znovu. ()

Aidan

Daly by se zde samozřejmě pět ódy na brilantní scénář a na rozličné formální finesy, co mě však na tomto snímku nejvíce uchvátilo, je jeho opravdovost. Kolik je takových filmů o lásce? Co chvíli jsme kojeni romantickými příběhy o tom, jak se ti dva hledají a jak se po příslušných peripetiích nakonec naleznou a v dešti se obejmou. A pak už jen titulky. Divák je milosrdnými scénáristy uchráněn toho, co následovalo. Není přeci vhodné, aby bylo poetické vyvrcholení následováno prózou všedního dne. Avšak Věčný svit neposkvrněné mysli je jiný. Ukazuje anatomii partnerského vztahu se všemi jeho vrcholy a pády, ukazuje romantickou lásku realisticky. Dostává se nám skutečnosti namísto snivých iluzí. A když oba hrdinové nakonec řeknou této mnohotvárné skutečnosti ano, je to docela jiný happyend. Tady se za své dojetí nestydím. ()

Satan

Na první zhlédnutí těžko rozlousknutelný oříšek. Na druhé zhlédnutí, se zblázněným srdcem a věčnou myslí, přenádherný zážitek plný Kaufmanovy originality, Gondryho hravosti a Carreyho prostoty. I když je scénář řazen mezi nejgeniálnější díla novodobé kinematografie zcela poprávu, nemůžu se ubránit pocitu, že to mohlo vyznít daleko sentimentálněji a tragičtěji, možná osudověji, než to nakonec vyznělo. ()

Vančura

Nádherný film, který osobně řadím k tomu nejzajímavějšímu, co se po roce 2000 natočilo. Žádný další film od Gondryho se mi už nikdy tak nelíbil. Jim Carrey a Kate Winslet zde nechaly vzniknout jednomu z mých nejmilejších filmových párů (ačkoli je mezi nimi relativně velký věkový rozdíl 12 let) a s každým novým zhlédnutím mě ten film baví víc a víc. Scénář bez chyby a čistá filmová radost. UPDATE 26.3.2020 - Když jsem po letech dostal chuť to vidět znovu, neuvěřitelně mi to sedlo od prvního záběru až do konce. To obsazení je prostě skvělé - duo Carrey a Winslet herecky naprosto fenomenální (a ta její červená paruka!) - má to krásný soundtrack (ta coververze "Everybody's Got to Learn Sometime" na konci!) - a je to film neuvěřitelně nabitý emocemi a specifickou gondryovskou krásou. Kaufmana sice moc nemusím - navíc jsem kdysi narazil na názor (Tomáše Baránka, autora knihy Jak sbalit ženu), že tenhle film hodně lidem změnil k horšímu pohled na romantické vztahy, čemuž bych osobně dost věřil, ta určitá deziluzivní razance a cynismus, kterou je to prostoupené, mně osobně takřka bolí, byť to nakonec vlastně celé končí asi pozitivně - ale před scénářem tohoto filmu mám prostě hluboký respekt, a osobně ve mně opět rozvířil intenzivní rej myšlenek o prchavosti lidské paměti, ženách, lásce, plynutí času a pomíjívosti všeho - vždyť si osobně nemůžu ani "zvyknout" na to, že ten film už je starý 16 let, protože jako by to bylo včera, když jsem ho viděl poprvé, na DVD z půjčovny (existuje to ještě vůbec? z toho filmu se vůbec pomalu stává jedna velká retro přehlídka - internet a mobily zde myslím takřka nejsou, Joel a Clementine se ještě seznámí hezky postaru naživo, namísto nějaké seznamovací aplikace ve smartphonu, Jim Carrey se zde prohání stařičkým vozem Toyota Corolla [E100], a poslouchají se zde klasické audiokazety - na člověka mého ražení ten film nutně musí působit dojmem, že tehdy byl svět ještě v pořádku). A pak ta krásná scéna, v níž Kirsten Dunst cituje verše Alexandra Popea, které daly filmu název: How happy is the blameless vestal's lot! / The world forgetting, by the world forgot. / Eternal sunshine of the spotless mind! / Each pray'r accepted, and each wish resign'd. Myslím, že hodně lidí se v tom filmu našlo a že má velkou moc udělat člověku slušný bordel v hlavě a pocitech, a Gondry už podle mě nikdy nic tak dobrého nenatočí. ()

Adam Bernau

Nechávám se přemluvit komentáři svých oblíbenců k přidání třetí hvězdičky, ačkoli mám pocit, že jsem tady omylem. Nějaké poselství tam je, hra určitých vzpomínek tomu dává váhu, jiné vzpomínky zase náladu, ale stejně by to bez těch scén v závěru byl dost marný a trochu hloupý film. ()

kingik

Tak tenhle film se mně vůbec nelíbil. Prostě to byla fakt nadhodnocená kravina o ničem. Dost se mně nechce věřit, že se vám tohle líbilo víc, než některé daleko záživnější filmy, ale hlavně, proboha, co se vám líbilo na téhle beztvaré patlanině?! Smát se u toho nedalo, brečet se u toho nedalo, ale vypnout se to dalo, to ano. Vážné polohy Carreymu vůbec nesedí. Pořád jsem čekal, kdy už udělá nějakou svou pověstnou grimasu, ale neudělal nic. Prostě mě to neoslovilo a bylo to na mě asi moc náročné. ()

Snorlax

Ono by stačilo říct, že nemá cenu vzdorovat osudu. Jenže Gondry neříká jednoduché věty, on používá velmi rozvinutá souvětí, která převádí na filmové plátno. A převádí je hrozně hezky. ()

Payushka

Jim Carrey tu vsem dava na prdel a ukazuje, ze nemusi nutne delat priblble obliceje, abyste ho zboznovali. Ve srovnani s ubozackou postavou Elijaha musi byt kazdemu jasne, kdo je tady ten "pan pravy". Hlavne si pripravte kapesnicky. ()

Legas

Buď se pan režisér ztratil ve vlastním filmu, nebo jsem se v něm ztratil já. Někdy mám pocit, že srozumitelně vyprávěný film už není v módě. Nicméně pointa srozumitelná byla a líbila se mi. Až tento film uvidím poněkolikáte, třeba tomu chaosu, co se po většinu filmu odehrával, porozumím. Vlasy Kate Winslet mi moc nepomohly. ----------- Po druhém shlédnutí: Už jsem se neztrácel, nýbrž jsem filmu téměř na 100% porozuměl. Vlasy Kate Winslet mi tentokrát pomohly. Zvedám hodnocení ze tří na čtyři hvězdičky a těším se na třetí pokus, který by nsad konečně měl v mé zatím neposkvrněné mysli utvořit definitivní dojem z filmu. ()

Sobis87

Charlie Kaufman a jeho další originální a precizní scénář. Jim Carrey a jeho další vážná role. Kate Winslet dostává po dlouhé době konečně pořádnou roli, ve které se mohou naplno projevit její herecké kvality. Eliah Wood se snaží vymanit z role Froda z Pána prstenů a daří se mu to. Hraje citlivým minimalismem. Stejně jako Jim Carrey, který zde ztvárnil typově úplně odlišnou postavu, než na jaké jsme od něho zvyklí. Hraje citlivého, věčně zadumaného introverta utápějícího se v depresích a pocitech méněcennosti. Carreyho Joel je pravým opakem Clementine Kate Winslet. Samotný příběh nebudu radši prozrazovat, čím méně o něm budete vědět, tím více si celý film vychutnáte. Věčný svit vám ukáže všechny etapy partnerského života a je tak realistický, až z něho mrazí. Určitě si každý z vás najde nějakou scénu, která vás zasáhne pro její krutou pravdivost a jí vyvolané vzpomínky. Scénář je opravdu precizní a rozhodně si z něho něco odnesete, ikdyž se zpočátku může jevit chaoticky, ale opravdu jen zpočátku. Režisér Michel Gondry také odvedl skvělou práci. Jeho vizuální triky tvořené přímo před kamerou jsou úžasné a projevil i velký cit při výběru povětšinou melancholické hudby. A ta kamera, to je dokonalost sama. Výborná práce se světlem ( většinou se nepoužívala žádná umělá světla), kompozicí a citlivě zvolená hloubka ostrosti na jednotlivý záběr. Celkově filmu dominují studené barvy a ostré světlo. Kdybych si musel vybrat svou nejoblíbenější scénu, těžko bych se rozhodoval, která by to byla, protože tenhle film je sledem úžasných scén a ani jednu z nich bych nedokázal z filmu vyloučit. Ale asi bych nakonec vybral tu scénu, kdy se Joel vrací do svého dětství s červeným pláštěm a holubem...nebo scénu pod peřinou...nebo scénu s deštěm...nebo tu na pláži...nebo tu na ledě...no já prostě nevím. Tenhle film je prostě precizní záležitost a jen tak se neokouká. Vím o čem mluvím, viděl jsem ho opravdu hodněkrát. Povinnost pro každého...milá povinnost. ()

IQ Tiqe

Jak se tak dívám na ostatní hodnocení, utvrzuje se moje přesvědčení, že to musim zkouknout ještě jednou; protože na poprvé jsem 2× usnul. Určitě je třeba vyzdvihnout skvělou Kate Winslet i Jima Carreyho, a v české verzi dabing Jitky Ježkové; jinak jsem se nudil, nechápal a zase nudil, takže napodruhé snad nějakou tu * přidám... ()

HoneyBunny

Určitě dobrý a chytrý film. Byl by ale tak dobrý, kdyby si ve stylu Mementa nehrál s divákem? Určitě ne, ale to tak nějak patří k věci a zlobit se za to na scénáristu Kaufmana by nebylo úplně k věci, protože ty jeho dialogy jsou lahůdkový. Navíc Jim Carrey hraje jako nikdy v životě a spolehlivě zapomenete na jeho gumový ksichtíky. ()

Jordan

bez diskusií . . . nevyprázdniteľná bezodná studňa Kaufman v spojení s jeho druhým dvorným spolupracovníkom-režisérom, ktorý je podobné čislo ako on a jeho obrazy a nápady nemajú ani štipku hanby no a pripočítajte si krásnu winslet, krásnu dunst, smiešneho ruffala a "záporáka" wooda nad ktorými tróni Jim Carrey. Na záver - ak náhodou budete mať ešte trochu zmyslov voľných a neohúrených príbehom a jeho vizualizáciou, všimnite si prosím hudbu. ()

Tsuki

Silný film, to rozhodně ano. Tvůrci si zajímavým způsobem pohráli se zobrazením vzpomínek - jejich vybavováním a krutým mazáním. Navíc tento film předložil podstatnou otázku: "Je dobré některé vzpomínky zapomenout, nebo, ať už jsou jakékoliv, je to to nejcennější, co máme?" Bohužel, nakonec to přece jen vypadá, že "neposkvrněná mysl" nemusí vždy přinášet "věčný svit" a to nakonec hlavní postavy, jak se zdá, pochopily :) ... Jedna menší vada na kráse tohoto filmu mi však plné hodnocení nedovoluje - Jim Carrey zkrátka do některých scén dvakrát neseděl a jeho herecký výkon taky mohl být lepší. Pan herec "komik" bude bohužel vždycky více zapadat do komedií. Vypjaté, vážné a dramatické až depresivní scény bych já osobně raději přenechala někomu jinému. ~(4,2)~ ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz