The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózny / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Dráma
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvorcovia:

Rod Serling

Réžia:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (viac)

Predloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (poviedka) (viac)

Rod Serling (rozprávač), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (viac)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenzie používateľa Mr.Apache k tomuto seriálu (48)

Valley of the Shadow (1963) (S04E03)

Fanouškům TZ je dobře známo, že Serlingem nezamýšlené, avšak televizními hlavouny vynucené prodloužení epizod na dvojnásobnou délku, zničilo čtvrtou řadu Zóny soumraku. V proklínané čtvrté sérii najdeme spoustu epizod, které toto natažení beznadějně rozředilo a udělalo je takřka nepoživatelnými. Valley of the Shadow lze bez zaváhání zařadit k postiženým kouskům. Naštěstí však ne k těm zcela zničeným. Například začátek je přímo fascinující a bezesporu aspiruje na jednu z horrorových klasik o divných zapadlých městečkách s podezřelými obyvateli, kde je něco zaručeně jinak. Později se však děj začne stále více a průhledněji natahovat, aby se vyhovělo nadiktovanému formátu. A pomalý, ale jistý přerod tušeného horroru v čisté sci-fi také moc nepomáhá. Přesto si epizoda až do konce udrží určitý šmrnc a napětí, díky čemuž lze stále mluvit o kvalitním TZ kousku. A z toho, co jsem z nešťastné čtvrté série zatím viděl, lze Údolí stínů rozhodně řadit k tomu lepšímu. Lví podíl na tom má skvělý casting obyvatel Peaceful Valley (například obsluha benzínky), mistrné zachycení podivnosti místa, pěkná herečka v roli Ellen a sympatický hlavní hrdina, trochu připomínající Kirka Douglase zamlada. Pejskaři si ke kladům mohou připočíst také chlupáče Rollieho - jednu z mála výraznějších zvířecích rolí v seriálu. ()

He's Alive (1963) (S04E04)

Chcete-li vidět mladičkého Dennise Hoppera v roli zaníceného "nácíčka" (jak by to nazval J.X. Doležal) a k tomu, pokud se nemýlím, už druhé zjevení Vůdce v Twilight Zone, mrkněte na tenhle díl. Námětově vcelku zajímavá epizoda, u níž tentokrát nadstandardní délka (hlavně díky skvělému Dennisovi) ani moc nevadí. Mimochodem, hlavouni z CBS v tomto dílu zakázali Rodu Serlingovi použít jakékoliv nacistické symboly. Ten je tam ale stejně propašoval. Zhruba v čase 14:18 jsou v Hopperových očích jasně vidět hákové kříže. He's Alive je možná úplně první hrané filmové či televizní dílo, které se otevřeně věnuje tématice neonacismu. ()

Miniature (1963) (S04E08)

Podle některých kritiků nejlepší epizoda prokleté čtvrté řady. V hlavní roli exceluje mladý Robert Duvall, později známý jako consigliere z Kmotra. Příběh je natolik dobře natočený, vtipný a milý, že mi nakonec asi nezbývá než s názorem zmíněných kritiků souhlasit. ()

Nightmare at 20,000 Feet (1963) (S05E03)

Legendární epizoda, která má všechno potřebné: Vynikající scénář Richarda Mathesona, perfektní atmosféru, dobré herce (William Shattner se po skvělém Nick of Time ocitá v Zóně soumraku už podruhé) a budoucího režiséra jednoho z nejlepších horrorů všech dob (Omen), tehdy začínajícího Richarda Donnera. Jen v jedné věci tahle Noční můra ve výšce 20 000 stop selhává. Alespoň tedy z mého dnešního pohledu. Raději však nebudu spoilerovat. Třeba bude váš pohled na věc úplně jiný. ()

A Kind of a Stopwatch (1963) (S05E04)

McNulty je frajer. Nezbývá než doufat, že se mu nakonec povedlo totéž, co Bartovi v simpsonovském remaku. Protože bez takových jako je on, by byly hospody mnohem chudším a smutnějším místem. ()

Living Doll (1963) (S05E06)

"My name is Talking Tina and I'm going to kill you." Zdaleka ne jediný díl Twilight Zone, který parodovali Simpsoni. Také díl, který inspiroval horrorovou sérii o panence Chucky. A mimochodem, matka té holčičky s mluvící panenkou se tady jmenuje Annabelle. Co k tomu dodat? Je jasné, že takto inspirativní díl může z dnešního pohledu jen těžko něčím překvapit. Pokud tedy nepočítám zjištění, že Kojak měl kdysi na hlavě i nějaké zbytky vlasů. Onu inspirativnost je však nutno vyzdvihnout po zásluze. (A má to i vyloženě roztomilé momenty... Eric: "Die!" Tina: "You die. Hihihihihi." ) ()

The Old Man in the Cave (1963) (S05E07)

"Postapo s Jamesem Coburnem? Pět hvězdiček!" řekl Jindros. A měl pravdu. Krom působivé atmosféry a dobré pointy je navíc vyložená radost sledovat psychologický souboj mezi oběma hlavními představiteli. ()

Stopover in a Quiet Town (1964) (S05E30)

Poslední vysoce kvalitní epizoda Twilight Zone. Tím, jak znamenitě variuje téma úplně prvního dílu (Where Is Everybody), automaticky se nabízí též jako epizoda závěrečná. A možná jí původně měla být. Kdyby se tak stalo, vše by dokonale zapadlo, kruh by se uzavřel, atd, atd. V době, kdy byla dokončena, však měli tvůrci stále ještě rozpracováno několik dalších dílů, kolem jejichž dotočení byly značné problémy. A tak se stalo, že tyto nakonec nepříliš silné epizody, byly do vysílání zařazeny až později. V každém případě, tento a pilotní díl TZ mají společný stejný základní nápad (opuštěné město) a velmi podobný vývoj (v pilotu bloudí městem muž se ztrátou paměti, zde máme manželskou dvojici, která si naopak do určité chvíle pamatuje skoro všechno). Pointy obou epizod jsou však naprosto rozdílné. V pilotu není rozuzlení při zpětném pohledu až tak šokující (pokud tedy nepočítáme silný bod zlomu těsně předtím, než nám to celé docvakne). V tomto díle je sice pointa vymazleně šokantní, avšak přece jen snadněji uhodnutelná. Celkovým provedením pak Stopover za silně atmosférickou Where Is Everybody také o něco zaostává. I tak je "Zastavení v tichém městečku" jednou z těch silných epizod, které je třeba vidět. Nejlépe na závěr nějakého vašeho soukromého TZ maratónu. Protože už snad žádná jiná epizoda nefunguje coby pomyslná poslední tečka za Zónou soumraku lépe. Ovšem pod podmínkou, že ji vybíráme z páté série. Finální díl první řady (A World of His Own) totiž nabízí alternativní a velice nečekaný konec v podobě jednoho z nevtipnějších zvratů, jaké Zóna soumraku kdy nabídla. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (viac)