Mr.Apache

Chcete-li vidět mladičkého Dennise Hoppera v roli zaníceného "nácíčka" (jak by to nazval J.X. Doležal) a k tomu, pokud se nemýlím, už druhé zjevení Vůdce v Twilight Zone, mrkněte na tenhle díl. Námětově vcelku zajímavá epizoda, u níž tentokrát nadstandardní délka (hlavně díky skvělému Dennisovi) ani moc nevadí. Mimochodem, hlavouni z CBS v tomto dílu zakázali Rodu Serlingovi použít jakékoliv nacistické symboly. Ten je tam ale stejně propašoval. Zhruba v čase 14:18 jsou v Hopperových očích jasně vidět hákové kříže. He's Alive je možná úplně první hrané filmové či televizní dílo, které se otevřeně věnuje tématice neonacismu. ()

Snorlax

Mistrovsky zrežírované, asi dlouho nevytěsním záběr na Hoppera, za nímž je obří plakát Hitlera a kamera pomaluju zoomuje, až se z Hitlera vyklube Hopper. Skvostně zahrané, tolik hněvu, tolik zbabělosti a tolik sebestřednosti v jedněch očích umí mít jen málokdo, Hopper se tímto v mých očích z velmi dobrého herce posunul do herecké extratřídy. Že byl Serling génius, vím již od prvních pár epizod Zóny, které jsem viděla. Tohle je dokonalé filozofické dílo a skvělá studie způsobu uchopení moci. Závěr je nebývale optimistický, happyendy nemám příliš ráda, ale zde ho kvituju s povděkem. ()

Omnibus

"Stíny v mysli straší, od huby se práší." Stínová silueta, výhružně se sunoucí po zdi jako memento genocidy národů a hrůz nejhrůznějších, jaké kdy propagandou ohlušené národy (zatím?) napáchaly. Stále aktuální připomínka, neboť i dnes se v mnoha zemích najde dost ubožáků ducha mdlého, kteří jako Ádovy ovce vztyčují nenávistně pravici a policistům pak vysvětlují, že jen ukazovali "Jak vysoko skáče můj pes." Česko nevyjímaje, což je k pláči, ale také i trochu k jízlivému smíchu - protože o nějaké blbé, byť kvalitně oháknkrajcované hnědokošiláče z Čech a Moravy, by si Hitler (prohlašující nejen Židy, ale i Slovany za podřadnou rasu) ani kolo neopřel. Natož svůj malířský stojan s jednou nohou kratší, kvůli stabilitě podložený výtiskem Mein Kampfu. ()

Willy Kufalt

Čistokrevně politický díl, ze seriálu zaměřeného zejména na úderné mysteriózní a horovové povídky, v mých očích až příliš nebezpečně osciluje na hraně neo-nacistické propagandy a filosofické inspirace pro jakési nové vůdce. I když příběh nabízí i velmi zajímavou protiváhu v podobě postavy nevlastního otce, zatrpklého odpůrce a bývalého vězně koncentračního tábora v jedné osobě, přesto na mě dýchal z toho po většinu času hnusný zápach a doléhala ke mě obrovská pachuť nacionalismu, rozložena v celé sérii revolučních politických projevů, v závěru pak formálně ošetřena krátkým moralistickým komentářem (který působí tak trochu navíc, aby to prošlo cenzurou).​ První dialog mezi dvěma vůdci dvou generací nese v sobě i kus nadčasového moudra o filosofie uchopení moci, z čehož svým způsobem vyplývá, jaká je ta Hitlerova filosofie vlastně nadčasová? Uff... Ideologicky pro mě rozporuplné, leč na druhé straně herecky je to excelentně ztvárněné, zejména mladým Dennisem Hopperem, k tomu filmařsky rovněž nesmírně precizní... Zatím bez hodnocení, protože u tohoto dílu nějak nevím, co si mám o něm pomyslet. ()