Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

mysiak

Toto by som si kľudne vedel predstaviť ako nejakú dvojčasť nejakej C.S.I., ale nehral by tam Al Pacino, Robin Williams a Hillary Swank. Ako jednorázovka je to fajn, ale je to u mňa najslabšia nolenovka... ()

Praxis

Nolanova posedlost noirovou atmosférou dosáhla zde asi vrcholu. Bravurní výkon stále více ospalého Al Pacina, který svou rolí ostatní převyšoval o několik řádů. Tak skvěle stvárnit člověka, který několik nocí nespal, to se povede jen málokomu. Williams - snad jeho první dramatická role - se sice snažil, ale ve skutečnosti tam dělal jenom křoví. Role se mu povedla, ale co si budem povídat, jeho parketou jsou komedie. No a pak je tady Hilary - tý to sekne snad všude, kde hraje :-) Insomnia se tváří jako kriminálka, já bych řekl spíš psychologický thriller, který vás dokonale vtáhne do atmosféry studené Aljašky. Nádherné záběry na přírodu se střídají se stále více ospalým Pacinem. Kvalitní film s opravdu kvalitní atmosférou. ()

JJ.Gibson

Je to dokonalá krimi-thrillerová detektivka se skvělou atmosférou. Od začátku filmu se těšíte jak to celé bude pokračovat. Ve snímku nejsou žádná hluchá místa, takže jsem se ani chvilku nenudil. Al Pacinův herecký výkon je úžasný a navíc mu výborně sekunduje Robin Williams. Víc není potřeba dodávat. ()

UncleG

Málokdy se stane, že by byl americký remake lepší než původní verze. V případě Insomnie bych konstatoval, že remake převyšuje norský originál hned o dvě třídy. Američani dotáhli svět únavy, blouznění a nespavosti (především díky skvělýmu výkonu Al Pacina) přesně na tu správnou filmařkou metu... Pět hvězdiček za opravdu povedený a velmi sugestivně natočený thriller, na který se dá koukat i opakovaně. ()

O.Peta

Kdybych neviděl předchozí Nolanův film "Memento", tak bych kvalitu tohoto díla přičítal tomu, že byl na začátku své kariéry. Insomnie mi přišla doposud jako jeho nejslabší film, kterému musím dát jen 3*. Ve filmu bylo podle mě až moc hluchých míst a ani Al Pacino mě tu zrovna neohromil. Nejsympatičtější mi ze všech herců byla Hilary Swank. 60% ()

Laxik

Pozor, vyvolává pocity nespavé ospalosti! S Willem Dormerem (má to jméno něco společného se španělským dormir - spát?) prožije příznaky sedmidenní insomnie i divák. Hodnocení jsem si musel nechat den uležet v hlavě, protože stejně jako jiní lidé mají tendenci Nolana nadhodnocovat (vždyť je to hustodémonskykrutopřísný Mistr, Génius a Bůh, jak to můžeš nevidět?!), já se na každý jeho film sice těším, ale nezdravě rád na něm hledám každou chybku. Takže i když jsem chvílemi zíval nudou a (opravdu jen místy) kroutil hlavou, finále a hlavně Pacinovo chlapácké Don't loose your way. to vytahují na čtyři hvězdy. Slabé, ale přece. ()

MikO_NR_1909

Nórsky originál som zatiaľ nevidel, takže sa neodvážim porovnávať (celoplošne a ani v detailoch). Čo si ale dovolím tvrdiť je fakt, že Nolanova Insomnia nedisponuje takými komickými zvratmi (a hlavne zbytočnými), akými nás kŕmil Fincherov remake švédskej kriminálky - Muži ktorí nenávidia ženy. Na Memento nenadviazal (to je jasné jak facka), ale zábery v odľahlej Aljaške s hviezdnym obsadením vám dá pocítiť komfortu slabších 4*. ()

filmsim

Další Nolanův povedený kousek. Velmi kvalitní detektivka, která se odehrává v neobvyklém prostředí aljašského zapadákova. Atmosféra je krásně mrazivá a po celou dobu máte pocit, že se nebudou dít zrovna hezké věci. Hlavní postava detektiva, kterou ztvárnil Al Pacino, je skvěle realisticky vykreslená a tudíž velmi uvěřitelná. Ovšem ani Hilary Swank a Robin Williams v ničem nezaostávají a ikdyž nemají tolik prostoru, tak i jejich role jsou velmi dobře zakomponované. Režisérův dvorní kameraman opět nezklamal a to co společně vytvořili při scénách jako přestřelka v mlze či útěk po kládách na řece se jen tak nevidí. K maximálnímu hodnocení mi tak jen chyběl zapeklitější scénář a originálnější závěr. 8/10 ()

buldock

Po nevydařeném Mementu si u mě Christopher Nolan opět spravil reputaci tímto výborným krimi thrillerem stavějícím na výtečných hereckých výkonech , nápaditém scénáři a skvělé atmosféře malého městečka na aljašce. Vřele doporučuji všem příznivcům nejen daného žánru. Film: 88% ()

numi

Skvěle obsazený a taky skvěle zahraný psychologický thriller, který má ovšem jednu malinkou chybičku. Slovo psychologický v předchozí větě by mělo být tučně a třikrát podtržené, protože ač se toho ve filmu mnoho stane, tak na plátně se děj zase až tolik nehýbá a po chvilce snímek prostě začne nudit. Je to snaha o změnu, ale troška té akce tam prostě zůstat musí. Klasiky tohoto žánru jako je Mlčení jehňátek či Sedm to skloubit dokázaly na jedničku s hvězdičkou. Insomnie tak na tři mínus a tři hvězdičky. [květen 2005] ()

Macejko

Zo všetkých Nolanových filmov jeho "najnenolanovskejší". Tým rozhodne nechcem povedať, že by bola Insomnia zlý film. Kdeže, práve naopak, je to vynikajúci triler s úžasným Pacinom, ibaže na ňom takmer vôbec nepoznať režisérov osobitý rukopis, a tak je o poznanie menej úchvatný ako napríklad Memento. ()

zipper111

Možná je to dáno tím, že jsem Insomnii viděl jako poslední, ale od Nolana jsme už zvyklý na trochu jiné filmy a jinou kvalitu. Film není vůbec špatný, příběh je zajímavý, Al Pacino neskutečně výborný, stejně jako Williams a Hilary Swank, ale na pět to není. Atmosféru je výborná, ale přece jen mi tam něco schází, můj pocit nebyl takový "ultimátní" jako při jiných Nolanových filmech. ()

Wolodja

Skvele natocena netradicni detektivka, ve ktere je ten detektivni prvek pouze jednim z nekolika. Ozdobou filmu jsou, krome vyborne kamery a drsnych scenerii aljasske prirody, predevsim vykony Alla Pacina a Robina Williamse. ()

gogos

Lehce nadprůměrná kriminálka s vynikajícím Al Pacinen a překrásnou Swankovou. Hodně zajímavý námět byl přetaven v kvalitní scénář a poměrně slušně natočen. Přesto jsem se po celou dobu filmu nedokázal pořádně do filmu zakousnout. Nolan umí rozhodně lepší snímky! Horší 4* ()

suicide

Možná se vám bude zdát, že jsem na Robina Williamse ujetej, ale přesto ve svém hodnocení musím začít s ním. Je to snad jeho první nekladná role, o které vím, ale přesto ji dokázal zahrát tak nějak kladně. Zahrál ji tak, že jsem s jeho postavou i jistým způsobem dokázal sympatizovat. Christopher Nolan samozřejmě dobře zná své řemeslo, takže v duchu hollywoodského nedostatku dobrých scénářů dokázal vyrobit skvělý americký remake norského snímku. Al Pacino bravurně zvládá svou rolli a svůj boj s nevyspalostí, přičemž se jedná o úplně jiného Al Pacina, než který se objevil v Kmotrovi. Dávám velmi kvalitní a nadprůměrné 4*, kdy film do 5* už nemá moc daleko. ()

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (viac)