Smallville

USA / Kanada, (2001–2011), 154 h 46 min (Minutáž: 40–84 min)

Réžia:

D.J. Caruso, Rick Rosenthal, Greg Beeman, Michael W. Watkins (viac)

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bill Finger (komiks) (viac)

Tom Welling, Kristin Kreuk, Michael Rosenbaum, Allison Mack, Eric Johnson, Annette O'Toole, Erica Durance, Shawn Ashmore, John Schneider, Justin Hartley (viac)

Jednoho dne postihne zapadlé městečko Smallville neštěstí, déšť meteoritů změní život spoustě lidí. Syn bohatého a bezohledného Lionella Luthora, Lex, je ozářen a přijde o vlasy, malá Lana Langová ztratí oba rodiče a bezdětní a po dítěti marně toužící manželé Kentovi naleznou uprostřed kukuřičného pole malého chlapečka. Adoptují ho, přičemž už tuší, že malý Clark nepochází z této planety. Střihem se dostáváme o 12 let později, kde dospívající Clark překvapuje své okolí i sám sebe svými neobvyklými schopnostmi - svou rychlostí a silou. Začíná si uvědomovat, že je jiný, a rodiče mu odhalí tajemství jeho příchodu. Při autonehodě se seznámí s Lexem Luthorem, zachrání mu život a mezi oběma muži vzniká přátelství. Mezitím se v místní nemocnici probouzí z komatu Jeremy, hoch, který byl rovněž postižen ozářením v kukuřičném poli, když jej předtím jeho spolužáci připoutali ke kůlu jako tzv. strašáka roku. Mstí se svým bývalým kamarádům, dostává je do komatu elektrickými výboji. Jeho běsnění dokáže zastavit jen superman Kent Clark. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa MasterD k tomuto seriálu (55)

Procitnutí (2003) (S02E22)

Walden: Don't you see? It's Clark Kent. We have to kill Clark Kent. ()

Vyhnanec (2003) (S03E01)

Dávám čtyři hvězdičky místo tří, protože už jsem se natolik povznesl nad patos Laniných a Clarkových emocí. Užívám si to o to víc právě proto, že z těch původně dechberoucích dialogů, kdy Clark říká Laně, že už nikdy domů nepůjde, mám prostě jen perfektní srandu. A užívám si to. Když se to bere jako pohádka, je to fajn. "Clark Kent is one of them!" Konečně! ()

Zrůda (2003) (S03E03)

Upřímně jsem se nasmál. A to během toho, jak se Clark stihl dostat za 37 sekund ze Smallville do Metropolis a ještě přesně na pár milisekund na místo, kde zrovna kulka měla trefit Lexe, o kterém nemohl vědět, kde v ten moment přesně je. Tohle další už je pořádné nitpicking, ovšem: to před hlavní budovou Luthorcorpu nemají ani jednu kameru, která by nasnímala Clarka zastavujícího kulku? Smallville začíná být ‘moc zajímavý’. :) Třetí řada zatím dost slabá. ()

Magnetismus (2003) (S03E07)

Jediná věc, která mě nutí v seriálu pokračovat a pro kterou mě epizody baví, je legenda o Supermanovi. Nechci přeskakovat a chci vidět, jak scénaristé v této variantě Supermana do příběhu zapracují všechny následné a důležité prvky. S03E07 je skutečně jedině podívaná pro mladší teenagery. ()

Nepříčetnost (2003) (S03E08)

95% – rozhodně se řadí mezi pět nejlepších epizod Smallville (co se týče první, druhé a třetí řady). Od začátku až dokonce divák neví, jestli je Lex tedy šílený či nikoli, a závěrečná akční sekvence bude mít dalekosáhlé dopady na Clarkův život. ()

Dokonalý sluch (2004) (S03E10)

Parádní epizoda. Chloe dostala co proto a neustále mě pobavuje, jakým způsobem se dokáže teenage středoškolačka bavit s nejmocnějším mužem široko daleko (Lionelem). ()

Vražedný e-mail (2004) (S03E11)

Girl fight, pěkně jsem se nasmál! Z toho by Chloe měla trauma a PTSD na pár let… Krátké cameo Chrise Gauthier bylo fajn. ()

Zmrtvýchvstání (2004) (S03E15)

Parádní díl. Před necelou polovinou epizody: "Už jsem se lekl, že budou chtít bratrovi transplantovat játra Jonathana, který by jako náhodou byl vhodným dárcem, a nebo že Jonathana budou muset díky miracle drug zachraňovat." … Wait a second, ono to tak bylo, téměř. ()

Volání z budoucnosti (2004) (S03E16)

Další nitpicking: Clarkův supersluch opravdu dokáže z průměrně hrozné nahrávky zachytit i ten nejslabší hlas v pozadí, který by běžné nahrávací zařízení, natož běžný telefon z roku 2004, nemuselo vůbec zaznamenat? One hell of a superpower. (Něco jako ten běžný trope ve filmech, kdy jen rozkážou ‘enhance!’ a z fotky 640x480 udělají 8192x6144.) Však je to sci-fi! :) Nahrávka: „You lied to me!“ Clark: „I guess I missed too many Linkin Park concerts.“ To mě dostalo, trefa do černého! Haha. A John Glover ja parádní herec, stejně jako jeho všestranně manipulující postava. ()

Dědictví (2004) (S03E17)

Už před půlkou epizody jsem tušil, že Jonathan bude mít ten klíč. Teenage dialogy o lásce kontrastují s tragickým příběhem Clarka a jeho soupeřících otců, někdy až nepříjemně. I přes veškerý vpřed se pohybující děj mně epizoda přišla laciná. Haha, Lionel bez ochranky, dobrej joke. Klíč mně začíná připomínat ‘the one ring’ – vždy zůstane tomu, komu zůstat má a komu zůstat chce. A není nalezen, dokud nalezen být nechce. A stále mně přijde neuvěřitelné, jakým způsobem do děje zapojili Christophera Reevea, původního Supermana. ()

Sérum pravdy (2004) (S03E18)

Jednoduchá myšlenka dotažená k tak skvělému nepřímým humorem nabitému zpracování, to se jen tak nevidí! Jak si to Chloe užívá… Ovšem Clark ve scéně, kdy mu týpek podá stříkačku s lékem pro Chloe, kterou *náhodou stále a zrovna* má ve své staré rozbité ledničce. That’s gold! Dobrá hudba ve finálové scéně s Clarkem a Lanou. ()

Krajanka (2004) (S03E22)

Ta nejkrásnější sci-fi pohádka plná melodií jako docela z jiné galaxie. Skutečně mi to připomíná starší Star Treky a Supermana z osmdesátek. (Supermanova znělka, druhá půlka dvanácté minuty) ()

Válka (2004) (S04E01)

„You and doctor Swann?“ „In a different lifetime.“ (řekla Margot Kidder) Nejlepší metareference! ()

Nápoj lásky (2004) (S04E04)

Čtyři hvězdičky jedině za humornou poslední třetinu epizody, dost dobré! A též: "Superhero and journalist, what are the odds?" 'In loving memory of Christopher Reeve' (zemřel čtyři dny před prvním vysíláním této epizody) ()

Duch (2005) (S04E18)

Jedna z nejtrapnějších a nejhorších epizod Smallville. Dospívající musí jásat, dospělí se kření. ()

Návrat v pravý čas (2005) (S05E03)

Tato epizoda hrdě následuje za dalšími nemnoha pětihvězdičkovými epizodami z předchozích řad. Zvraty jako např. znovuzrození Clarka nebo Jor-El v těle Lionela jsou jen jedním z mála brilantních kroků, která ryze převyšují finále čtvrté a počátek páté řady (které vlastně pro tuto epizodu jedině připravili půdu). Divák skutečně nečekal, že by se Clark mohl dostat na práh smrti. (Ovšem na scénu, kdy Rekha Sharma oznamuje Kentovým "We did everything we could…", se nesmíte dívat po tom, co jste viděli čtvrtou řadu Battlestar Galacticy. Jinak vám to bude připadat doslova sadistické… Je to cylon! Je to vrah!) Vztah Clarka a Lany je konečně na správném místě: v úvodní části (kdy oba zaspali) jsem byl za ně jedině rád a následující velice humorná scéna s rodiči ten zažitek ještě posílila. Bravo! ()

Žízeň (2005) (S05E05)

Když se Lana jako Buffy bere opět jako parodie sebe sama, je to humorné a vtipné… Nesmí se to brát vážně, a tak to scénárista doufám zamýšlel. A Carrie Fisher, oh my...! :) ()

Záhadný kámen (2005) (S05E07)

Pátá série je zatím asi sérií nejlepší. ()

Samota (2005) (S05E08)

What the f***, dvě začínající vysokoškolačky bez superschopností infiltrují areál Luthorcorpu, kde Lex střeží dle jeho slov "to největší tajemství lidstva". Tedy "střeží" ho dvěma strážníky s mírnou mentální a vysokou fyzickou retardací. No jo, někdy to Sci-Fi fakt nedává smysl. A nebo je Lex fakt velkej lajdák. A to jsem chtěl dát čtyři hvězdičky. ()

Lexovy Vánoce (2005) (S05E09)

Ty kráso. Nejdřív to vypadalo jako největší propadák, ovšem směr, jaký epizoda nabrala, mně jen vyrazil dech: možná Lexova budoucnost spojena s existenční otázkou jeho směřování, a morální otázky (spolu s finančními problémy) z toho vycházející. Doslova mě zamrazilo v zádech, když Lana pronesla poslední slova, a jen jsem v tom ostrém světle viděl na Lexově ramenu ruku jeho matky. "You know what is the secret to live happily ever after? Power. Money and power." Lex se začíná skvěle vybarvovat. Když vidíme opět jeho matku v poslední scéně, zamrazilo mě ještě víc. Wow! A co teprve Lionel, tak moc ambivalentní postava, občas jen čiré zlo. A naprosto jej chápu (je to stokrát lepší a propracovaný záporák než třeba Steppenwolf v Justice League 2017). Na druhou stranu je ovšem jen zhrzeným milujícím otcem (vidíme to na tom, jak efektivně dal Lexe do péče lepším doktorům, aby nebyl ochrnutý, a to i když Lex zpochybňuje jeho motivy). Vidíme, odkud pochází, a chápeme tak jeho činy. A pořád mě dostává, jak mají Kentovi toho superpowered psa, na kterém Luthorcorp původně experimentoval. Fajne. O hvězdičku méně jen za supernatural Santu a naprosto bizarní Clark-Chloe story arc. (Smallville Wikia oficialně přiřkla Santa Clausovi schopnost ovládat magii). A pozor! Režisér této epizody (Rick Rosenthal) pracoval též jako jeden ze dvou scénáristů (!) na Supermanovi IV (1987)! ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Addamsova rodina se vrátí

Addamsova rodina se vrátí

23.10.2020

Slavný režisér Tim Burton si poprvé v kariéře vyzkouší televizní tvorbu. A nevybral si k tomu žádný jiný projekt než kultovní Addamsovu rodinu. Nová verze seriálu z roku 1964, jenž se následně dočkal… (viac)

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

Hvězdy Smallville míří do Arrowverse

22.09.2019

Seriálový Smallville byl ve své době tak trochu napřed co se práce s komiksovými předlohami týče. Od té doby, co však stanice CW rozjela svůj vlastní komiksový vesmír Arrowverse, čítající seriály… (viac)