Červený trpaslík

• Veľká Británia Red Dwarf
Veľká Británia, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Tvorcovia:

Rob Grant, Doug Naylor

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

sisimiut

Samotná myšlenka seriálu je naprosto dokonalá. Jedinou a to dost zásadní chybou je Rimmer,který mě snad ani jednou nepobavil,nýbrž mi příjde neskutečně trapný a seriál by byl mnohel lepší bez něho :-) ()

Wyrdas

O prvních 8 sériích Červeného Trpaslíka, které jsou zahrnuty v tomto odkazu nemůžu snad říct nic špatného. Protože 8 sérií čítá 52 dílů, budu psát hodně obecně. Čili začnu výběrem herců, kteří byli přímo svatou volbou. Nedovedu si představit, že by ony nesmrtelné postavy mohl někdo jiný zahrát stejně dobře a nebo snad i lépe. Po odchodu A. J. Rimmera a příchodu K Kochanské už to nebylo ono, ale stále se člověk královsky pobavil. Další mínus pak zaznamenávám po obnovení posádky Červeného Trpaslíka, kdy seriál opět lehce ztrácí na lesku. Přesto vše se však jedná o nejlepší britský sitcom a možná i nejlepší sitcom všech dob. Tam kde trošku ztrácí díly bez A. J. Rimmera, to s přehledem vynahrazují první série, které se nezapomenutelně vryly slovo od slovo do nejen mé paměti. Bez váhání uděluji 5*. ()

Denila

Báječný seriál. Dlouho jsem odkládala jeho shlédnutí, ale nakonec je mi pomalu líto, že jsem oddalovala dobrovolně tuhle zábavu.. nadruhou stranu mám výhodu od stálých fandů, kteří už každý díl znají. U každého seriálu mám oblíbené postavy, ať už víc nebo mín oblíbené. Tady je každá postava unikátní, nevím koho mít radši. (Psano z mobilu, chyby v textu možné.) ()

Rawar

Tady se nedá nic vytknout, geniální anglický humor a s každým dílem větší prča a není k tomu třeba ani full hádé kamera :-) Nevím co bychom si bez těch milovníku čaje o páté počali...Bytelný tetování vole, co to znamená ? Heavy Metal ??? Ano, ovšem.... ()

Shakaar

Na tří stý komentář jsem si přichystal chuťovku v podobě jednoho ze zlatých hřebů britského sitcomu. Už jen fakt, že se jedná zároveň o scifi, je unikátní věc, která do té doby pravděpodobně hlavně z finančních důvodů neexistovala. Seriál vznikl na popud Roba Granta a Douga Naylora, kteří měli tento nápad v hlavě už delší dobu, ale naráželi na neochotu studia přiklepnout finance nutné k reálizaci - ostatně nelze se co divit, protože na stejný problém naráželi jiné scifi produkce BBC jako Blake's 7 nebo třeba Doctor Who, což se jedná o stadartní televizní dramata, sitcomy tehdy dostávali ještě menší budget. Po přesvědčení studia a nalezení dvou hlavních postav se těmto dvoum pánům podařila nakonec realizace a seriál i s problémy běžel originálně od roku 1988 do 1993, kdy bylo odvysílano prvních 6 řad. Pak původní serie prošla remasterm prvních třech řad, aby v roce 1997 a 1999 byly zrealizovaná 7. a 8. řada. Tím byl řekněme splněn originální plán tvůrců a Trpaslík i vzhledem k tomu že se postupem času stal hitem nejen v Británii, ale i po světě měj přijít i na velké pláno do kin, nicméně realizace padla pravděpodobně na nedostatku financí potřebných k realizaci. Dlouhodobě se zdálo, že hoši z trpaslíka jsou nadobro ztraceni 3 miliony v kosmu, ale v roce 2009 se tak trochu z čista jasna objevil tří dilný speciál "Back to Earh" a na základě úspěchu (nebo neúspěchu - posuďte sami) byly vytvořené 3 nové řady, s mírně už stárnoucím původním obsazením už bez Chloe Annett, se kterou buď nepočítali, nebo byla vytížená někde jinde. O kvalitách nových řadách můžeme spekulovat, osobně se mi zdá že se příliš distancuje od původní serie, jsou to spíše stand alone epizody, které mají navázat na první řady seriálu, jak formátem, tak humorem. Někdy se mi zdá že ten humor je takový chatrný, opotřebovaný, mám na mysli to, že to co bysme věřili hercům ve 30, už působí nevěrohodně tařka v 60. Je to tak trochu nevázaná nostalgická zábava, která měla přijít o dekádu dříve. Já jen doufám, že Doug Naylor má hlavě nějaký konec celého seriálu, který by mohl přijít i v nově chystané 13 řadě. I tak na seriál (tedy hlavně prvních 8 řad) nedám dopustit. Je to zvláštní, i přes to že seriál je cokoliv jen ne konzistentní, člověk to musí seriálu tak nějak odpustit, snad až někdy absurdně nesourodé dvojici jak Rimmera, tak Listera, kterým povětšinou zdatně sekundují Kryton s Kocourem, je prostě nelze nemilovat. Nový rozměr seriálu dává unikátní český dabing, který v mnohém se odlišuje od originálního změní, ale zase povětšinou více sedí na české realie. Seriál neuvěřitelně zlidověl za těch 20 let co se poprvé objevil na našich obrazovkách do té míry, že se běžně člověk setká s různými narážkami na tyto postavy v běžném životě, nebo těm co seriál znají různé situace připomínají scény ze seriálu. U mě Trpaslík speciální místo, humor v něm stárne lépe než u některých sitkomů a nejde jen o jistou sentimentalitu, tím že je seriál koncipovaný pro starší publikum, já jako divák ocením některé narážky daleko lépe jak v 11 xD. Je to sice někdy dost pubertální humor a zvláště v nových seriích to někdy mlátí do očí, ale člověk to tak nějak bere. V neposlední řadě, scifi elementy jsou zde užité velice dobře, tvůrcům bylo jasné že nemohou se spolehnout na velký budget a tento prvek je tu použitý jako efektivní kulisa, který seriálu přidá když je to třeba dobrodružný charakter a spád příběhu, ale v drtivé většině je to o hereckých výkonech hlavních představitelů. U mě tedy má unikátní místo, je to seriál který je u mě zábavnější jak stárnu a u kterého v nejbližší době určitě nepůjde u mě oblibou dolů. 5* () (menej) (viac)

junxi91

Miluju tento seriál už spoustu let. A mou předlohou je chtě nechtě hnidopich a věčný packal s rádoby seriózním vystupováním Rimmer. ()

src

Jednim slovem ... superextrahypermegaultraskvele. Kdo neprekousne horsi triky a zjevne kulisy prichazi o poradnou porci britskeho humoru. ()

diabolique

Akoby som nemohol dat na prve miesto serial, ktoremu som okamzite podlahol a 3roky som ho pozeral kazdy vecer. Dokola tych 52 casti, vdaka ktorym pouzivam vety typu: Chcipni Rimmere! Kam sa hrabu americke "klenoty" typu Priatelia?!!! ()

Yardik

Jeden z nejlepších seriálů, co byl kdy natočen. Nepřeberné množství vtipů a narážek, skvělý dabing, excelentní výkon Chrise Barriea coby Rimmera. Bohužel skončil v 52 dílu, ikdyž asi v tom nejlepším... BEEEZVAAA. ()

Bounded

Naprostá klasika. Takhle má vypadat britský humor. Jediný seriál, který mě z ostrovů takhle bavil je Monty Python's Flying Circus. Black Books jsou velmi dobré, ale IT Crowd třeba dvěma výše zmíněným nesahá ani po paty. ()

leÉrable

Nemůžu si pomoct, ale ač mi kdysi Červený Trpaslík několikrát způsobil akutní natržení bránice a i když jsem strávil dny, ne-li týdny převypravováním jednotlivých fórku, dnes už mi nepřijde ani trochu vtipný. Nevím čím to, možná že znám vše pozpátku, nebo jsem snad objevil mnohem zábavnější pořady, nyní se u každého dílu tak maximálně dvakrát třikrát pousměji. A to platí i pro nové díly. Ty tři hvězdy jsou tedy víceméně z nostalgie. ()

Asi můj nejmilejší seriál. Plný skvělých hlášek a neméně dobrého anglického suchého humoru. Skoda jen ze se nenatocil film...:( ()

JamesLeon

Když jsem trpaslíka viděl poprvé, moc mě tento seriál nezaujal. Asi to bylo tím, že jsem viděl náhodný díl z nějaké čtvrté série. Ale pak mi kamarád půjčil všechny díly a já začal objevovat kouzlo kultovního seriálu a oblíbil jsem si ho natolik, že se na něj teď koukám pořád dokola a zatím mě to neomrzelo.... "Zhoršil se mi zrak, to jsi namaloval ty? To je brak."(R.) "To je zrcadlo" (L.)... "Když on je ty a ty jsi on a ty jsi ty, jsem já furt já? Kdo jí tohle kuře?" (K.)... "Poškodilo to něco? Nevím, poškodilo to přístroj na hlášení škod."... "Dlužíš mi pět cigaret." (L.) "Ne, dlužím ti jen čtyři a třičtvrtě. Dávám ti totiž pokutu čtvrt cigarety za znevažující tón při slově souhlasí u homogenizovaných pudinků." (R.)... "4692 kusů ozářené haše"... "Co je to za podnik?" (Kr.) "To je hospoda." (R.) "Ach ano, hospoda. Veřejný podnik, kde se lidé snaží dosáhnout pokročilého stavu mentální inkompetence opakovanou konzumací fermentovaných rostlinných nápojů." (Kr.) ()

thestral

jednoduše řečeno:seriál mého života!!! když ho poprvé dávali,bylo mi jedenáct..tehdy jsem propadla--naprosto,chorobně a asi už neodprapadnu...spíš se zabořuju hloub a hloub:-)v tomhle seriálu přece najdete úplně všechno a jeho humor vás jednoduše dostane--nebo zezačátku možná trochu urazí a nadzvedne,ale nakonec stejně dostane.....sposta vtipných ptůpovídek do života,hra na malého rybáře,lepší než život,no prostě..červený trpaslík je skoro životní filozofie:-)) znáte snad jiný seriál,jehož první díl by se jmenoval Konec?? zajímavé,že.... a navíc:"jenom sympaťáci umírají mladí.." tak žijme dlouho a blaze:-)) ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019