Červený trpaslík

• Veľká Británia Red Dwarf
Veľká Británia, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Tvorcovia:

Rob Grant, Doug Naylor

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

Malarkey

Takřka neuvěřitelně vtipný kolos hlášek, který se na diváka chrlí prakticky v každém díle. Řikám prakticky v každém pač, když právě odchází jeden z hlavních hrdinů a přichází ta ujetá ženská Kochanská, seriál trochu uvadá. Naštěstí se na konci vrací a díky tomu má tak monumentální závěr, protože "jen sympatáci umírají mladí". Červený trpaslík je kult, je to kult, který mě naučil milovat anglický humor, i když právě tento není přesně anglický suchý, ale takový svůj ojedinělý hrající si s takovými jmény jako Star Trek Hlavní hrdinové jsou ale čistokrevní a nechutní Britové, které má každý divák rád, každý koho dokážou pobavit a ti kteří nedokážou prostě nemají smysl pro humor. Dále na kvalitách seriálu rozhodně přidává český dabing, který se jako jeden z mála seriálů opravdu povedl, i když nutno dodat že originál je také skvělý. Červený trpaslík je pro mě seriál, který mě nikdy nedokáže omrzet. Koukám na daný díl již po desáté a stále se stejně bavím. Jak je to možná? Smeg knows, hlavní je jedno a právě to potěšující na tom je, že tyhle legendy nikdy nezestárnou. Po dlouhé doby jsem si uvědomil, že jsem tu zapomněl něco napsat. Závist je sice hřích, ale nemohu si pomoci. Závidím každému, kdo na Červeného trpaslíka kouká po prvé, po druhé, po třetí a miluje ho. Je to nezapomenutelný zážitek. Vážně (10/10) ()

kOCOUR

Seriál, kterému jsem zasvětil značnou část svého života, ať už jde o jeho sledování, citování replik mezi přáteli (díky čemuž jsem si vysloužil přezdívku jednoho člena posádky, která mi zůstala dodnes ;) nebo vaření oblíbení Listerových pochutin. Ne, nezbláznil jsem se. Tenhle sitcom mě opravdu ovlivnil úplně od kořenů mé osobnosti a jen díky němu jsem tam, kde teď jsem A kde že jsem? Uprostřed vesmíru, tři milióny let od Země... ()

Galadriel

Tohle musíte buď milovat a nebo nenávidět. Já patřím k té první skupině - skvělý parodický seriál, který přes svůj lehce papundeklový vzhled (nevím, jestli je to úmysl, ale asi jo) zkultovněl a on opravdu nemá chybu. ()

Blizzard

S tímto seriálem jsem se setkal ještě jako student SŠ až prostřednictvím vysílání ČT kolem roku 2000/2001 a díky kvalitnímu dabingu jsem si ho i náležitě užil. Shrnutí by se dalo označit jako výborný seriál + skvělé hlášky v podání anglického humoru - sirény nebo polymorf byly dokonalé díly. Nezapomenutelný vagabund Lister a jeho oblíbené kari, Rimmer s pýchou přesahující celou galaxii, vymóděný Kocour, kterému by mohla závidět kdejaká modelka dnešní doby a nakonec Kryton aka paní služka pro všechno. K tomu si připočtu jejich strasti a slasti při putování hlubokým vesmírem a to vše tvoří tento seriál nezapomenutelnou zábavou mých studentských let. (10/10) ()

Gemini

Kult, kult a ještě jednou KULT mezi kultovními sitcomy. Takovou dávku narážek a parodií na Star Treky, Hvězdné Války, všechny ty chrabré kapitány a schopné techniky, geniální superpočítače, cestování časem, ale i rovnoprávnost mezi muži a ženami, a kdoví co všechno ještě, nepředvedl zatím žádný jiný seriál. Už nemám co bych dodal, snad jen to, že kdo neviděl, neuvěří... nebo možná, že je to "Beeeeeeeeeeeeeezva, Rimmere, beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeezvaaaaaa.":) 100% ()

Matty

„Poslyšte děvčata, nevím, jestli se to teď hodí, ale tady můj přítel Majzlík je moc statečný.“ Kdo viděl, nezapomene. ()

J*A*S*M

Po první sérii dvě hvězdy a nevím, jestli to chci zkoušet sledovat dál. Nesnesitelné postavy, zoufale nevtipné gagy, víc než často překračovaná hranice trapnosti... kultovní status Red Dwarfa jednoduše nechápu. (Jediné, co se mi opravdu líbí, je úvodní znělka.) ()

lebowski

Až na o něco slabší 7.sérii si Červený trpaslík kvalitu udržel a i v poslední sérii překvapil novými nápady. I když to není třeba tak vtipné jako Partička IT, Otec Ted či Hotýlek (které ale zase nemají tolik dílů), tak je to stále špička britského humoru. Celého jsem zhlédl s 11 letým synem v původním znění s titulky a oba jsme se shodli, že i když je dabing z těch povedených, tak na původní hlasové odstíny Listera, Rimmera, Kocoura, Krytona ani Hollyho prostě nemá. ()

Radyo

Napoprvé jsem si říkal: "Co na tom má být kultovního?" Ale napodruhé už jsem to věděl! Je to prostě super pecka, skvělý seriál, skvělá zábava, a jediné, co bych vytknul, tak to, že je těch dílů ZATRACENĚ MÁLO! ()

Marigold

Tak se dělá kultovní seriál... Humor na pomezí pubescentní srandy a intelektuálních narážek, figurky jako ze špatného tripu a příběh, kterému není světé nic z žánru sci-fi. Duo Lister-Rimmer jiskří jako bruska, Kocour dodává všemu fešácký šmrnc a taneční tempo.. no a Kryton? Uklízí Rimmerovy trenky. Kdo neviděl, přišel o vrchol humoristické seriálové tvorby... A skončil v nejlepším... Kolik dobrých seriálů tohle dokázalo? ()

Djkoma

Nic pro mě, ale ostatním to přeji z celého svého krytonského srdce! PS: osobně mě překvapuje stejně jako u létajícího cirkusu, kolik fanoušků napříč republikou tyto seriály mají...až si někdy říkám, zda se tu někdo nebojí jít mimo většinu... :) ()

Renton odpad!

Creator: Rob Grant, Doug Naylor, Paul Alexander .. Dosti kontroverzní hodnocení, že? Ale než mě ukamenujete, viděl jsem (původně) jen díly pozdějších sérií, k tomu už koncem devadesátých let a asi vždy v nějakém "divném" rozpoložení... Nebo byl "divný" ten seriál? Takže momentálně nemohu jinak, bylo to šíleně debilní, nudné až trapné! A bohužel, nemám zatím příležitost to znovu vidět a pokusit se přijít Red Dwarf na chuť... ___ Tak jsem RD zkusil znovu (3Q2007) a bohužel, nic to se mnou ani tentokrát nedělalo. Když vidím třeba po x-té seriálové geniality M*A*S*H, Simpsons nebo výborné Friends vždy se směji!! Jenže u trpajzlíka prostě nemám čemu. Nenávidět nebo milovat, tak to prostě je. Tudíž z mé strany tady nepřibudou žádná slova pochvaly a ty opačného ražení si radši nechám pro sebe, neboť v prostředí fanatických vyznavačů nehodlám něco pronášet. Stejně by je nikdo z vás nepřijal, hm? 10%. ()

woody

Jednoduchý fekální humor pro masy kriplů s inteligencí folkového dua jako jste vy všichni co si myslíte, že je to nejlepší seriál všech dob a myslíte si, že jde o geniální humor a citujete z něho hlášky a neuznáváte nic než tančícího trapáka s ocasem a chcete být jako věčně pozvracený hlavní hrdina. Tak přesně pro takové tupé tupce a zabedněné lůzy viktorinského kanálu je Red Dwarf. Pche, vy ignoranti. Rimmer Foreva. ()

Radek99

Z toho, co podřadný televizní žánr sitcom ve své podstatě nabízí, těží Červený trpaslík maximum a definuje premisu, že v podstatě jediným důležitým atributem v tomto žánru je fungující humorná složka. Maximum humoru, maximum zábavy, maximum gagů a vtipu - to jsou synonyma kvarteta Lister-Rimmer-Kriťák-Kocour... Snad mimo úplně prvního dílu celé série jde o vysoce návykovou záležitost, pokud jste samozřejmě naladěni na podobný druh humoru. Co díl, to malá televizní událost. Pro mě osobně ryze kultovní seriál... Klasický produkt BBC - svižný, zábavný a přitom inteligentní! (oscilace mezi pubertální trapností a až intelektuálskými aluzemi...takových seriálů není moc...) Takhle sofistikovaný humor skutečně hned tak někde nenajdete... (Tušíte třeba, že seriál Červený trpaslík je citován a uváděn jako příklad v populárně vědecké knize o kvantové fyzice v části o paralelních vesmírech?) Televizní zábava už nikdy nebude jako dřív... :-) 100% ()

DaViD´82

Kult na jaký nelze nikdy zapomenout. Snad s výjimkou poslední řady neuvěřitelná vyrovnanost jednotlivých epizod a především humor s velkým "há". Všechny dialogy a hlášky jsou naprosto neskutečně vypilované. Stejně tak charaktery. Obvzláště samotná posádka Trpaslíka je něco, jak to jen vyjádřit ... no prostě něco slovy nepopsatelného. Stačí si pustit kterýkoli díl a hned se mi zlepší nálada. ()

Viktooorka

Do nedávna mi to přišlo nechutné, ale už jsem velká holka a chápu primitivní humor :-) ... Partička Lister, poslední žijící muž, Rimmer, hologram mrtvého kolegy, Kryton, android, Kocour, jež se vyvinul z Listrovi kočky a Holly, občas kapitán Holistr s posádkou a na konec Kočanská... To je skvadra, která mě dokáže smíchy rozplakat :) ()

Subjektiv

Jakožto zavilý esperantista nemohu zapomenout dílu Kryton, že v jedné větě se tam v překladu hovoří o "luxusním hotelu", zatímco termín "kvinstela hotelo" zjevně znamená "pětihvězdičkový hotel". To je neodpustitelné! Do nur kvarstela serio. ()

novoten

Tak dlouho jsem tuhle nesourodou partu bral jako sázku na jistotu, až mi konečně došlo, jaký klenot to je. S každým dalším rokem od svého vzniku a s každým dalším zhlédnutím dozrál Červený trpaslík na pozici kultu. Jak v nenápadném rozjezdu, tak v téměř dadaistickém finiši klasických řad a dokonce i v pozdních dobrodružstvích party zasloužilých pánů. A to, že je Arnold Rimmer největší frajer i pablb zároveň, všichni dávno víme. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019