Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Jayk19

Předem oznamuji že seriál hodnotím pouze s Duchovnym,s následujícími díly mám kvůli odchodu hlavního hrdiny nějaký náboženský problém.Už kvalitní začátek graduje s kvalitním rozvětvením a přidáním dalších mých oblíbených postav (Skinner,kuřák) a až na pár dílů (viz na diskotéce s tím znetvořeným chudákem) byla atmosféra opravdu silná a královsky jsem se bavil.Vynikající bylo kromě alienské tématiky i různá spiknutí a zatajování pravd.Až na pár chybek a bylo jich fakt jen pár naprostá mysteriózní extáze.High five for five stars!:) ()

rodier

Nova 10. serie - pilot super, nadupanej, druhej dil taky sel.. ale dalsi 2 stali za hovno. Nikdo nechce ubrecenou starou kravu Scullyovou jak furt buli nad ditetem. ()

VLADEK

V 90. letech shlédnuty myslím 3 řady a pak finito. Celkově mám ze seriálu po těch letech pocit asi takový jako zde popisuje "DaViD´82", ale nehodlám jej kvůli tomu sledovat znovu a podle toho hlasovat. Tudíž dávám pocitové celkové 4 hvězdy. ()

Skylwalker42

Byl to pro mě nejsympatičtější pár ve světě filmu. Miloval jsem je. Vždy jsem se jako dítě těšil na každý díl se svou legendárníb úvodni znělkou. Pána s cigeterou jsem se bál, který se zjevoval jako šedá eminence vždy v pozadí. A některé epizody byli opravdu povedené - strašidelné. Dodnes mi utkvěla epizoda v lese, kde řádili jakýsi světlušky, které rádi lidi zabalovali do kokonů nebo díl s pojidačem jater. Bohužel tento seriál již jak je zvykem klesal na kvalitě, tak jsem již to přestal sledovat. ()

meda2016

Po určitou vzdálenou dobu měl velké kouzlo z neznáma a záhad, které, jak se ukázalo, nikdy nikdo nevyřešil a myšlenku každého dílu vlastně nikdy nedokončil. Začal jsem si všímat, jak miniaturní Gillian Anderson sahá výškou očí právě k vypinačům světel u dveří. Tak pomalu končil můj několikrát obnovený zájem o tento seriál. ()

Birter

Čím to jen je, že seriál, který je v mnoha ohledech zastaralý a plný zápletek, jenž jsou dnes považovány za klišé, (nejen) mě dokázal zaujmout na hony více, než mnoho moderních televizních kousků? V první řadě je třeba vychválit kostýmy a speciální efekty, které nás díky nadčasovým scénářům dokázaly přenést do atmosféry devadesátých let, očima konspiračních teoretiků a věřících na UFO. A ač sám na emzáky či Ilumináty nevěřím, a ani nejsem nějaký extra fanoušek sci-fi, mysteriózní Akta X si mě získala absolutně (a logicky se mi také líbily i epizody související s čarodějnicvím nebo nadpřirozenem, jehož jsem fanda více). Musím ale prohlásit, že celou výbornou práci tvůrců, bych asi jen těžko ocenil, nebýt nejlepšího aspektu seriálu a dost možná nejlepší svého druhu. Není to ani Mulder, ani Scullyová, ale je to Mulder a Scullyová. Tato kombinace je v mnohých epizodách až dokonalá a v těch regulérních slouží jako držitel pozornosti. Sarkastický Mulder a Scullyová, se svým ''Seriously, Mulder?'' výrazem, tedy o to více přidaly na mém prožívání hlavní linky, čemuž tedy pomohl i tajemný Cigarette Smoking Man. Je tedy pravda, že v cca 7. sérii to začíná být trochu rutina, ale naštěstí byl seriál trochu pozměněn a po ne moc vydařené 9. sérii si dal pohov. John Doggett ani Monica Reyesová jako noví členové Akt X mi nijak nevadili, pouze nebyli tolik zajímaví jako hlavní duo (Johna jsem měl vlastně i rád a Monica se stala zajímavější v revivalu). No a jakožto divák nové generace tohoto seriálu, jsem si okamžitě zamiloval i revival, který podle mého nijak nepoklesl, právě naopak. Rovněž se vrátil i k dalšímu užasnému prvku Akt X, což jsou sebeparodické epizody. Celá Akta X, jsou ale pecka i dnes. ()

Lengom

Tenhle seriál mám velice rád, protože jsem na něm vyrůstal stejně jako na věřte nevěřte. Nelze pro Akta X v tomhle žánru najít konkurenta, ale oživovat by se už nemusel. Sice nějaké určité díly z dvou nových sérií působí zajímavě, ale spíše mi to připomíná, že z toho chtějí ještě vymačkat tu poslední šťávičku a začínají nám do hrníčku padat i nepříjemné pecky, takže je třeba sérii ukončit dokud nebude padat hodnocení. Za 1.-9. řadu 93% a za 10.-11 řadu 70%, takže 5* seriálu celkově. ()

Felix22

Kultovní záležitost. Možná v posledních sériích byla znát určitá unáva materiálu a občasné spadnutí řetězu. Jediný problém je, že si tvůrci ujížděli na kospiračních teoriích: mimozemšťani, spiknutí šedých eminencí atd. - i když to kolikrát nebylo špatné, nemuselo toho být tolik (a třeba to příště dokážu ocenit). Zábavnější byla ta linie s paranormálními jevy, bez zelených mužíčků nebo kuřáka a jeho bandy. Poslední dvě série se starým Muldrem a starou Scullyovou radši komentovat nebudu a příště je vynechám. Každopádně by to měl každý vidět, protože se jedná o opravdový kult. A ponaučení: za vším hledej muže s cigaretou. ()

NovySvet odpad!

Hnusné propagování konspiračních teorií. A pak se divíme, že někdo věří takové šílenosti, jako QAnon, když se tyhle vymývárny mozků podporují... ()

Mangano

Akta X jsou z mého pohledu po aktuálním zhlédnutí všech dosavadních epizod velmi rozporuplný seriál. Opravdu dobrých napínavých či strašidelných dílů jak definuje žánr, je v celém seriálu jako šafránu. Na nějaký skutečně výjimečný díl, ze kterého bych byl opravdu nadšený, si ani nevzpomínám. Přesto se v průřezu seriálem najdou díly, jejichž sekvence mi z jakéhokoli důvodu utkvěly v paměti. Jednotlivé první série z 90. let pak pro mě byly obecně opravdu velmi nudné a nezáživné. Neustálé změny pohledů na realitu, stohy papírů, lidé ve stínech, zaparkovaná auta v temných garážích a neskutečná hromada nudných keců mi dohromady vůbec nesedla a působyla na mě strašně demotivačně. Nebyl jsem skrze to schopen sledovat zmatečnou hlavní dějovou linku a ani mě to popravdě nezajímalo. Odkrývat síť intrik a vládních snah překroutit realitu skrze kříže na oknech, věčně naprosto scénáristy překopavaného Kouřícího muže nebo komicky naivního Muldera a až fanaticky skeptickou Scully bylo možná pro diváka atraktivnější před těmi třiceti lety, to já zase chápu, ale dnes jsem popravdě od seriálu očekával trochu víc, než jsem nakonec dostal. Zároveň pro mě Akta X ovšem nejsou žádným zklamáním, to se zase říci nedá. Pokročilejší série, kde se toho z mého pohledu začalo trochu více dít, mi pak sedly o něco více. Dva filmy doplňující seriál pak pro mě byly mnohdy lepší, jako většina dílů samotných. Zvláštní vztah mám po celou dobu také s hlavními hrdiny, nějak jsem si k nim za celou dobu nenašel cestu, ačkoli jejich příběh a vzájemná chemie jsou pro mě to nejatraktivnější na celé hlavní dějové lince. Gillian Anderson je pro mě jedna z nejkrásnějších, nejelegantnějších a nejcharismatičtějších hereček ve vesmíru, na roli Scully se pekelně hodí a je jedno jestli ve svých dvaceti nebo v padesáti letech. Většinou mám s posledním dílem seriálu velmi špatnou náladu a jsem smutný, že mě spolu se seriálem opouštějí nějací přátelé, se kterými jsem se pravidelně po dlouhou dobu vídal :D s Mulderem a se Scully to tak teď ale nemám. Prostě jen pokyvuji hlavou a těším se třeba na nějaké další budoucí shledání s navazující dvanáctou řadou, na kterou se zase jednou eventuálně rád podívám. ()

Hicks

Fenomén Akta X mě zasáhl naplno. Skvělý, nezapomenutelný seriál, na který jsem se těšil jako malé dítě na cukrový špalek. Fanoušci sci-fi a nadpřirozena si přišli na své. S přibývajícími sériemi sem tam nastupuje nuda, ale i tak je to pro mě seriálové No. 1. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov