Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Wyder

Klasika žánru, která má od 5. série slabší místa. I přes to, to nemá zatím konkurenci... Z novějších věcí se tomu blíží asi jedině Fringe... ()

Lyžař

Na tomto seriálu jsem doslova odkojen. Pokaždé se celým dílem táhlo misteriózno tak, jak jsem do té doby nebyl zvyklý. O kousek dál se pak vydal ještě další snímek na pokračování - Krajní meze, ale musím uznat, že Akta X jsou u mě v srdci zapsány více. ()

Hapretor

Temné sci-fi příběhy mého mládí. Velmi poutavé, jen výjimečně nudné. David Duchovny mi přišel sympatický a vůči "mimozemákům" sečtělý a Gillian Anderson zase hezká od pohledu a hereckého výkonu. ()

Rikky007

Pro svůj status kultovního seriálu má všechny předpoklady. Je to velký konspirační koncert. První série je naprosto super. Už během druhé se seriál ale začne víc a víc vzdalovat uvěřitelnosti a logice. S tím jak tvůrci pomalu vystřílejí inspiraci z reálného světa a objeví se potřeba rozvíjet zápletku s E.T., se z mysteriózního dramatu stává béčkové sci-fi. Každopádně některé působivé díly si ještě z doby premiéry u nás pamatuji dodnes a vydaly by klidně i na film. ()

MickeyStuma

Kultovní mysteriózní seriál, jaký tu ve své době uvedení nebyl. V příbězích jsou použity skutečné případy a záhady, které se probírali na vědecké bázi. Jestli celé nebo byla jen zmínka a zbytek si kvůli dramatičnosti domyslel scénárista ví jen zasvěcený. Paranormální jevy jsou tedy tahounem celého seriálu, a jejich řešení někdy až překvapuje. Hlavně postavení vlády ve snaze vše zanechat v tajnosti. Bohužel, jak to už vetšinou bývá, každou další sérií se seriál stával stále nudnější. Některé díly byly viditelně uměle natahovány a to nikdy nevěští dobrotu. Seriál nakonec skončil kompletní výměnou agentů a to ho také kompletně pohřbilo. I přesto se jedná o kult, který se stal legendou. - PRAVDA JE NĚKDE VENKU - ()

bacon

Pravda je niekde tam, chcem veriť a nikomu never. Tri heslá, v ktorých sa nesie celý, už kultový seriál. Sexi ryšavá agentka s lekárskym vzdelaním, tvrdo realistická a príliš natvrdlá aby verila Mulderovi, agent FBI tvoriaci dokonalé profily páchateľov, maximálne všímavý na mieste činu a neskutočne naivný, veriaci každému kto ho nasmeruje na stopu pri zanietenom pátraní po sestre a pravde, nečitateľný riaditeľ Skinner a samozrejme "fajčiar" - tajomný muž z cigaretou. Povahovo odlišné postavy dokázali vytvoriť dokonalý súlad, nuž je zrejme pravda, že protiklady sa priťahujú. Postavy dospievajú každým dielom, kde bolo badateľné aj "dospievanie" hercov. Myslím, že seriál je základným kameňom vytvárania konšpiračných teórií a modlou konšpiračných teoretikov, teda aj mojou. :D Zrejme asi prvý krát bolo zverejnené, aj keď svojský s nadsázkou, ako vlády manipulujú s národmi a vytvárajú svet v svoj obraz a víziu. Fox a Dana, ste nezabudnutelni. ()

Ydrosten

Seriál, jsem sledoval opravdu dlouhou dobu. Tajemno ~ sci-fi atmosféra, byla dlouhou dobou tím co mě k TV táhlo. Jenže ...... TV ( je úplně jedno která ) se postarala o to, že jsem seriál neviděl několik let. Vím že jde v TV, proto protože jde v TV už od roku 93 neustále dokola. A dokola, a dokola, a dokola. Pak si dají pauzu, a začnou znovu na jiné stanici. Nedávno jsem se začal znovu dívat, a nestačil jsem se divit co za imbecily musí ve studiích sedět, protože během 6 týdnů, jsem viděl některé díly opakovaně ( 2x, 3x ten samý díl ) Zdá se mi dokonce že díly jsou vysílány nějak chaoticky, protože v jednom díle si Anderson a Duchovny vykají, o 2 díly dál, už s polu spí, a o 3 díly dál už tam hraje Robert Patrik,a o 3 díly dál si opět vykají a Duchovny je zpět. Jsem dokonale zmaten a proto jsem se opět na seriál přestal dívat. Moje hodnocení se bude týkat jen prvních pár sérií. Ty pozdější ( myslím že od 7 - 8 série ) už jsem ani moc nesledoval. Kouzlo opadlo a stalo se z toho docela nudné sledování bojů proti větrným mlýnům, které se komplikovalo a komplikovalo a konec v nedohlednu. ()

GOREGASM

1. série - **** (70%) Fox Mulder a Dana Scully jsou bezpochyby ikonami nejen seriálových vod a mysteriózního scifi subžánru. Stejně tak jsou X - Files absolutním kultem, minimálně pro mou generaci. V první sérii si mnohé teprve "sedá", ale oba FBI agenti jsou dostatečně silným spřežením, aby pomohli i slabší epizody dotáhnout ke koukatelnému výsledku. Série je to kvalitativně nevyrovnaná, ale některé díly i díky přítomnosti zajímavých hereckých tváří v rolích vrahů, mutantů,či jinak anomálních tvorů ukazují k jakým metám seriál míří. Velmi důležitým faktorem je, že Akta nespoléhají jen na epizodický formát, ale rozvíjí postavy Muldera a Scully a vztahu mezi nimi, kde David Duchovny a Gillian Anderson levitují od prvního dílu v dokonalé chemii. Pár přešlapům se první série nevyhnule, ale našlápnutí k velkým věcem je všudypřítomné. ()

Raziel_cz

Seriál, který jsem jako malý sledoval potajmu v televizi, protože ho vysílali pozdě ve všední dny, a který mě s desátou sérií provází a s čerstvě oznámenou jedenáctou i dál bude provázet i v dospělosti. Mytologické a konspirační díly vždycky dalece převyšovaly monster-of-the-week epizody, ale i mezi těmi se najdou klenoty. Jasně, nudných dílů je taky hromada, ale ty zase vynahrazují vyloženě humorné, jako když Scullyová s Reyesovou v deváté řadě potkají Boha a hrají s ním dámu. Bez Muldera to sice pak už nebylo ono, ale John Doggett byl slušná náhrada a nakonec se vrátil a potěšilo i po čtrnácti letech znovuotevření Akt X v nových dílech, z nichž minimálně ten první je přesně to, co jsem si od nich představoval. Sice jsou víc zatížené na CGI, než abych byl úplně spokojený, ale moderní styl a tempo jim sluší a těžko si pro všechny ty konspirace představit adekvátnější zasazení než současnost. Takže jo, budu vyhlížet každou novou epizodu a nejen z nostalgie. Tajně už nemusím. ()

totalySICK

miluju český dabing a to, jak Scullyová mluví s Mulderem jako s naprostým idiotem :D takže jo, ráda se u toho zasměju. viděla jsem zatím jen první sérii a nutno dodat, že to přišlo asi až moc pozdě, ale... má to své kouzlo, některé díly více, některé méně :) ()

Besyn

Souhlasím zde s ostaními,že začáteční epizody byly jedna velká a originální bomba.Časem to už začlo ovadat a konec už byla jen jedna velká marnost,trapnost,beznaděj a zoufalsví.Kvůli němu jen průměrné 3 hvězdičky (začátek byl samozřejmě za pět,ale konec je už téměř odpad). ()

Leoric

Plné hodnocení je ovšem jen za první 2 série, které byly tak dobré, že mi dovolily zapomenout na ostatní, které jen zbytečně parazitovaly na dobrém jménu Akt X. ()

foundation

Dana Scully, Walter Skinner, Cigarette smoking man, Alex Krycek a hlavne FOX MULDER ktory je snad moja najoblubenejsia serialova postava. Absolutna, navzdy nestarnuca legenda a jeden z najlepsich serialov ako boli vytvorene. Tych 9 serii poznam skoro naspamat. Je jasne ze osmicka a deviatka jednoducho musela trochu podklznut pretoze absencia Davida Duchovneho na ktorom cely serial stal nemohla ostat bez nasledkov. Robert Patrick sa sice snazil ale na niekoho takeho ako je Mulder by musel zjest este vela vela kapusty. Posledny diel deviatej serie sa potom hrdo vratil medzi elitu prvych serii. Kultovka obrofska. ()

Grimlok

Je docela těžký hodnotit tenhle seriál. První dvě řady 5*, další řady postupně klesají až do odpadu, takže to necháme na 4* s tim, že poslední řada je třetí. ()

Fat'Fatal

Z Akty X jsem viděl zatím pouze první sérii, ale ta je na pět hvězdiček stoprocentně. Takový seriál tu ještě nebyl a myslím, že ani dlouho nebude. Na proklamované mytologické díly se velmi těším, protože UFO mne hodně zajímá a jsem fanouškem konspiračních teorií... // Sleduji v českém dabingu. ()

parabellum

Kultovní mysteriózní seriál položil základ mnoha jiným seriálům a i filmů. Veliká škoda, že s přibývajícíma řadama seriálu ubývala i postupně jeho kvalita. Pro mě osobně jsou nezapomenutelný první dvě řady, kterým bych bez okolků dal rovných 5 hvězdiček. ()

Mashak

Kult, který nikdo nikdy nepřekoná! Dnes už tak neuchvátí, ale ve své době neměly Akta X konkurenci a dodnes má mnoho skalních fanoušků včetně mě! ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov