Země na scestí

• Čína The Wandering Earth (viac)

Zemi ohrožuje blížící se srážka s Jupiterem a lidstvo hledá novou hvězdu. Osud planety teď leží v rukou hrstky nečekaných hrdinů. (Netflix)

Jirka_Šč

Blockbustery bývají na efekt, masové, občas nelogické a naivní. Toto je čínský blockbuster, takže ve všem ještě trochu víc. Ale není to nekoukatelné, protože to má zajímavý základní nápad (protože Slunce vyhasne, vydá se Země na cestu do jiného hvězdného systému a lidstvo do té doby před smrtelným mrazem uteče pod zem, zatímco vědecká stanice letí dopředu a monitoruje stav - problém však nastane, když se Země přiblíží nebezpečně blízko Jupiteru). Souhlasím s diskutujícím jménem Niktorius, že kdyby toto udělali Rusové, vypálilo by to hůř. Vůbec - za poslední rok je to už třetí čínské sci-fi, které jsem viděl. Vůbec ne zlé. Můj dlouhodobý názor, že Asie neumí sci-fi, se začíná rozpadat. Trailer https://www.youtube.com/watch?v=0TDII5IkI3Y ()

honajz

Přeplácaný bordel a tolik emotivně vypjatých a potenciálně destruktivních situací (asi jako by v jednom filmu někdo natočil tři čtyři Armageddony za sebou), že už to asi po hodince začne být spíše směšné, co ještě se jako teda může stát, aby statečný mladík mohl furt s dědou a tou holkou, co furt žvýkala žvýkačky (z čeho se tam ty žvejky vlastně vyráběly?), asi jeho ségrou, aby mohli furt zachraňovat svět. Raději nepřemýšlím nad tím, jestli Země pořád rotovala, jak se na ní držela atmosféra, jaký výkon asi musely mít ty generátory a jak se může dařit je napájet 2 500 let a nad spoustou dalších podivností. Trikově si sice čínští soudruzi vyhráli hodně, dojde na dojemné situace a kapesníčky, ale celé je to prostě jen přeplácaný bordel. ()

JASON_X

Stručně a výstižně? Je to bestiální hovadina, ale moc hezká, záživná a s vysokým koeficientem relaxačního účinku (aspoň na mou psýchu). A výhrady? Kamera by nemusela ve vypjatých scénách tolik skákat a stopáž mohla/měla být kratší. Ovšem promine-li tolerantní divák ještě i tucty pavědeckých lapsů ve scénáři, jako třeba zničehonic prudce vzrostší gravitaci Jupiteru (Země letící vesmírem a zapálení Jupiteru je samozřejmě v poho), jedná se o prvotřídně oddechové, vizuálně opojné scífko, no a aspoň já osobně podobná béčka s áčkovou výpravou zbožňuju. A ani neprskám nad nějakým tím patosem a melodramatickými šablonami, protože je to natočeno s podobným typem nadsázky, jako třeba můj oblíbený opus 2012. Jen záchrana lidstva neleží tentokrát na bedrech Amíků, nýbrž uvědomělých altruistických Kitájců. Dočkáme se rovněž jednoho šokujícího překvapení - podle schématické mapky Země na displeji Mezinárodní vesmírné stanice dojde dle tvůrců v budoucnosti k opětovnému sjednocení Súdánu, což mi způsobilo závratnou radost! A film taky mimo jiné nastoluje jednu obzvlášť složitou, existenciálně závažnou otázku, na kterou popravdě neumím jednoznačně odpovědět: Nasadili byste si v ohrožení života na hlavu přilbu, i když byste v ní měli brutálně nablito? ()

luka4615

Čínský Roland Emmerich na brutálních steroidech. Tak asi takto bych v jedné krátké větě popsal tento snímek, který Vás na první dobrou zaujme svou myšlenkou a opulentními triky, na které se vážně dobře divá. Jen škoda, že se celý tento počin bere smrtelně vážně, jelikož u snímků tohoto ražení bych uvítal spíše odlehčenější přístup k látce. Přičtěte si k tomuto všemu i nataženou stopáž a velice otravný voice-over a dostanete vizuálně nádhernou podívanou pod jejíž naleštěnou slupkou se ale bohužel nenachází nic co by tento snímek pozvedlo z hlubokých vod průměru. Škoda, potenciál zde vážně byl. (Netflix) ()

Lacike

Katastrofický film so zaujímavou premisou, keďže tentoraz sa pred fatálnym vyhubením musí presunúľ celá Zem. Zo začiatku to pôsobí ešte celkom seriózne a pateticky ako je zvykom v Emmerichovkách, ale po takej pol hodine sa film prepne do dementného módu Bayovho Armageddonu. Čo sa týka rôznych dielčích epizódiek, tak film pripomenie viacero katastrofických filmov z posledných rokov. Ale je to celkom zábavné vykrádanie a po trikovej stránke na solídnej úrovni. Nájdu sa tu jak mizerné tak aj pôsobivé triky. Na svoj relatívne malý rozpočet to vyzerá fantasticky a neskutočne veľkolepo. Najväčší mínus filmu vidím v scenári. Po predstavení priemerne zaujímavých postáv film dlho nikam poriadne nesmeruje a ani negraduje. Postavy sa flákajú z bodu A do bodu B bez nejakého poriadneho zmyslu. Proste tam len tak blbnú a ak by sa vystrihli desiatky minút, tak by to dej nijak neovplyvnilo. Až v závere sa konečne vymyslí nejaký plán, ktorý treba naplniť a jeho veľkolepé prevedenie film konečne zase nakopne. Škoda tej dlhej nudnej strednej pasáže. Výsledkom je príjemná triková katastrofická jednohubka. Vyčítať filmu, že občas príliš tlačí na pílu s komunistickou propagandou je rovnako hlúpe ako vyčítať americkým filmom patriotizmus. 5/10. ()

JohnCZ

Když člověk překousne tu uřvanou čínskou mentalitu, kýble patosu, neskutečně jeblej celkovej námět a místy strašnej vizuální chaos, dostane dost epickej sci-fi CGI blockbuster, kterej místy působí jako slabší videoherní cut-scéna, ale některé, především vesmírné vizuály patří mezi to nejhezčí, co jsem na filmovém plátně kdy viděl. Je to všechno vyhnané do maximálního možného absurdna, předramatizované občas daleko za hranice nechtěné parodie, ale mně u toho prostě chtě nechtě dost často padala držka. ()

corpsy

Úvodné minúty sú akýmsi zhustením premisy jedného z najšialenejších a zároveň najzábavnejších katastrofických sci-fi snímkov minulého tisícročia, japonského filmu GORATH ( 1962 ). Vtedy sa matička Zem potrebovala odkloniť zo svojej dráhy titulnému planetoidu ( jadru mŕtvej hviezdy ? ). O zábavu postarané. A práve tento snímok a príbeh považujem za akési spirituálne pokračovanie, alebo za tak v dnešnej dobe moderne moderný reboot. Premenlivé CGI triky, patriotizmus, akcia rázna. Možno to nieje to najlepšie vo svojom žánri, ale chcel by som to vidieť na veľkom plátne, kam takéto príbehy patria. Echo pre distribučné spoločnosti. ()

Wysch

Neskutečná bejkárna, kterou jsem objevil při brouzdání po netflixu a nakonec zkouknul byť s malou přestávkou. Až bude někdo nadávat na americkej patos a klišé, odkážu ho na tenhle čínskej velkofilm, kterej těží z každýho myslitelnýho sci-fi, až to ve výsledku působí po scénáristický stránce neskutečně lacině (a to podle titulků na scénáři makalo kvantum lidí). Už jenom za vlasy přitažená premisa (pravděpodobně z předlohy), neskutečně bejkovní celej příběh (z předlohy už nikoliv!) a patetický finále, kterýmu by Bruce Willis mohl jen závidět. Ale těch 50% nakonec tenhle čínskej výplach dá, byť jen za to, že střihačský nůžky aspoň zkrátily do snesitelný délky, a vcelku ucházející efekty. ()

Dr. Hawkeye

SPOILER ALERT Pokud vám Den poté přišel málo zmrzlý, 2012 málo globální a Sunshine svojí cestou z megabombou do Slunce jako málo pravděpodobný, jsou tu čínští tvůrci s filmem, který překoná všechny jmenované (a ještě víc). Slunce se rozpíná a zánik Země (a posléze celé Sluneční soustavy) je v dohlednu. Američané by zaveleli evakuovat Zemi, ale Číňané jdou ještě dál - rozhodnout se s ní odletět. Tedy s celou planetou. Obří motory mají jednak zastavit rotaci Země, ale zejména se s ní vypravit na 2500 let dlouhou cestu do jiné soustavy. Bohužel však již "za humny" nastanou problémy a gravitační přetahováná s Jupiterem. Většina děje se pak věnuje tomu, kterak roztodivná parta puberťáků/řidičů/vojáků/směšně-se-chovajících-Asiatů snaží vytůrovat jeden z motorů natolik, aby plivl směrem k Jupiteru a zažehnutím směsi atmosféry popostrčil Zemi dál. Osudové drama se neobejde bez obětí, za něž by se nemusel stydět ani Bruce"Armageddon" Willis. V jeho případě však uronili slzu snad i ti cyničtí diváci, v případě The Wandering Earth je nám to však tak nějak jedno. Přesto se člověk musí pousmát při závěrečné "jsme-lidé-jedné-země" scéně, která svým patosem strčí do kapsy mnohé americké vzory. ()

M.i.k.e

trailer vypadal solidně,ale realita je bohužel někde jinde.Dějově je tohle někde na úrovni Geostormu a obdobně laděné Emmerichovky, jakkoliv jsou pitomé, jsou oproti tomuto skoro až uvěřitelné.Vizuální stránka pak vypadá jako z počítačové hry (což nemusí být nutně špatně),ale koukat na ní víc jak dvě hodiny bylo prostě moc...40% ()

Abes

Exotické střihy a reakce postav, opravdu brutální dabing evokující zlatý věk postsynchronů (platí pro eng verzi) nebo permanentní chaos pokud jde o lokace (Jsou to oni? Jsou pořád ve vozidle? apod. - kontinuita scén nejspíš zůstala ve střižně). Trikové sekvence, především ty dynamické, kde po place lítají vozy jsou jako vystřižené z PC her. Nemůžu říct, že jsem to všechno už někde viděl ale rozhodně jsem to někde slyšel - výstup LijuPičanga a Makalova do vesmíru doprovázen Zimmerovým tématem z Interstellaru, nebo sinusoidické prvky, které dnes slyším v každém druhém traileru - Johanssonova islandská škola (Sicario), potvrzují aspekt, ve kterém je Čína nejlepší. Přestože čínští filmaři jen kloužou po povrchu, přihodili do jednotvárného světa akčních blockbusterů pár inovativních náznaků. Např. prvotní nastartování motorů někým jiným než hlavní jednotkou, kterou sledujeme, mě fakt prekvapilo. Vcelku povedené ale ze všech směrů z toho smrdí least effort. ()

Martrix

Megalomanie mixnutá naivními představami o astrofyzice. Na druhou stranu...ať už Velká čínská zeď, nebo Tři soutěsky, sociální inženýrství a mnoho jiných na první pohled megalomanských projektů, souvisí právě s čínskou pracovitostí a odhodláním. Takže ta megalomanie není až tak výčitkou, přestože mě jakožto evropanskému skeptikovi příjde přesouvání Země vesmírem hodně za čarou. Ve velkém pojmuli tvůrci i výpravu, která byla na takovou blbost silně nadprůměrná. Kvalitativně blízko jakékoliv " emerichoviny ". Jenže stejně tak je to blízko i stupiditě scénářů, kterých se tento pán ujal. Velká škoda, že si tvůrci nešli vlastní cestou a evidentně mají nakoukaný Hollywood, který se snažili (často bohužel úspěšně) kopírovat. 47% ()

mortak

Kdo by řekl, že Ronald Emmerich najde své pokračovatele v Číně. Jen místo amerického prezidenta burcujícího proti emzákům tu máme jednu čínskou rodinku, která zachrání svět navzdory rezignující světové radě hovořící s francouzským přízvukem. Patos stříká v obrovském množství až za hranice sluneční soustavy, a máme tu i maso do mlýnku v podobě obětavé čínské záchranné jednotky. Jen tomu stejně jako u Emmericha chybí mozek... ()

VaHo

Je to sice ptákovina (na trikách, kulisách a celkovém vizuálu je znát, že tohle je hodně jiná liga než normální hollywoodská produkce), ale svým způsobem to baví; prostě je to tak divné, asijsky bombastické a uječené, že chcete vědět, jak to skončí a jestli ten Jupiter opravdu zapálí… ()

Remivsremi

Roztříštěnost a nesourodost scénáře pohřbívá jakoukoliv naději na aspoň průměrnou podívanou. Nedokážete si to užít ani jako hloupý blockbuster, neboť na to jsou triky ve filmu povětšinou dost chabé. Jako cutscény k nějaké vesmírné 4X strategii bych to bral, ale jinak je to zbytečných 120 minut. ()

noriaki

To co mělo přijít až za pět miliard let, přišlo příliš brzy. Slunce se začalo rozpínat a hrozí pohltit Zemi. Světová vláda se usnesla, že jediným východiskem z krize je přemístit planetu do soustavy Alfy Kentaura. Cesta potrvá 2500 let. Tuším, že od doby kdy se Američani vypravili do nitra planety roztočit zemské jádro, jsem neviděl hloupější zápletku, ale budiž. Číňani pojali svou katastrofickou sci-fi ve velkém stylu. Když celoplanetární katastrofa, tak opravdu celoplanetární, takže ve filmu zazní asi třicet jazyků a nikdo se neobtěžuje učit univerzální čínštinu, nebo nedejbože angličtinu. Ale pořád je to film Říše středu, takže se děj motá v okolí Pekingu a postavy tomu odpovídají. Efekty jsou občas dechberoucí, občas špičkové, občas horší. Děj je jedna velká bída. Příběh nabídne pár motivů k zamyšlení a pokouší se o jakýsi přesah, ale většinu času se scénář opírá o sled tuctových akčních scén. Roland Emmerich z toho čiší na sto honů, a nemyslím to jako pochvalu. ()

vitekpe

125 minut je proste moc. Mit to 80, mohla to byt moc pekna scifi. Takhle jsem ke konci uz ztracel zajem sledovat dení. Pekne triky, je to velkofilm, ale cinani se proste stale nevymanili z toho problemu, ze tam chteji mit vsechno najednou. Skoda, melo to byt kratsi. ()

iXtr3m3

Na Čínu dobrý film. Je to taká čínska variácia na mix Armageddonu a Deep Impactu. Kvalitné technické spracovanie, z malej časti aj medzinárodná účasť hercov, zaujímavý a originálny nápad (chcelo by to pokračovanie) a dobré aspoň trošku dramatické pojatie aj s nejakým tým pokusom o emotívny záver. Paradoxom je, že na tento typ filmu nestačí ani tých podľa niekoho nudných a prepálených 125 minút, chcelo by sa to viac venovať aj postavám aj akcii a príbehu. Fakt by som si pokračovanie prial a po tých zárobkoch snáď niekto niečo vymyslí... P.S. Celkom osviežujúce vidieť Jackyho Wu v inej polohe ako doteraz. Silnejšie tri. ()

Hollywoodu se v Číně přestává dařit

Hollywoodu se v Číně přestává dařit

27.12.2019

Čína, druhý největší filmový trh po Spojených státech amerických, se dlouhé roky zdála být pro Hollywood jedním z hlavních terčů filmového marketingu. Pakliže studia chtěla zaútočit na tamější… (viac)