Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

okkac

Jak píšou ostatní, je to lepší, než se obecně čekalo. Akce je tam dost a fighty jsou povedené a natočené přehledně, hlavně právě v té první "civilnější" půlce. S příchodem do toho antaskního světa s plno mýtickými zvířaty se to zvrhhne už v dost velký digibordel. Nejlvětší pochvala za Tonyho Leunga a jeho první hollywoodskou roli, kdy stvořil alespoň negenerického záporáka a měl svoji motivaci, vady, ale i kladné stránky.  (Hlavně si dožeňte jeho staré HK filmy s Johnem Woo Kulka v hlavě a HardBoiled nebo novější Red Cliff, trilogii Volavka atd.). A damage control ohledně Mandarina z Iron Mana 3 je celkem vtipný. ()

alisa.upir

Tohle mě teda nebavilo. Jo, je super, že je tu netradičně hlavní hrdina asijského původu a konečně se taky v ultra americký kultuře dává větší prostor lidem s jiným kulturním původem. Ale, těch zbytečnejch speciálních efektů je tam až moc, příběh je až moc jednoduchý a celkově je to fakt přepatlanina. ()

Radiq

Ta inspirace čínskými kung-fu legendami je tady zřejmá. Ale je to ještě kung-fu? Není to už spíš nějaké pseudong-fu? Protože co se tu předvádí za superhrdinsko letecko skokovo nesmyslo akce, z toho už přestává drakovi stát. To už je docela moc i na to, že je to z MCU, kde jsme už toho viděli hodně. Kontrolní otázka: čeho je tady ještě víc než kung-fu? Kontrolní odpověď: fantasy prvků. Ony už ty samotné prsteny jsou dost neobvyklé, ale že přijde vesnice plná "Avatar-like" tvorů a nakonec i nejeden drak, z toho by jednoho trefil šlak. Přitom ze začátku to vypadalo tak nadějně - bitka v autobuse byla sice taky přehnaná, ale bez fantasy. Co ale potěšilo, tak samozřejmě vtipálek Ben Kingsley, na kterém bylo vidět, že si to náramně užívá - škoda, že se ho tam nevlezlo ještě o trochu víc. A co se týká hlavního hrdiny Shang-Chiho (nebo jak se to skloňuje), tak 1) potenciál té postavy by tu byl, pokud se tvůrci zbytečně nebudou moc předvádět, 2) Simu Liu je docela v poho koukatelnej a přicmrndávačka Awkwafina docela dobrej vtipnej element a zároveň konečně jedna asiatka, která vypadá jinak, než všechny ostatní. Tony Leung je pro mě jedním z nejoblíbenějších šikmookých herců, ale tady mi moc nesedl - asi proto, že ho znám úplně jinak. A Michelle Yeoh, to už byla povinnost ji konečně zařadit do MCU. No, co dodat - nejsem z toho moc nadšenej. Mělo to světlé chvilky (např. klub s bitevní arénou), ale toho ostatního bylo na mě trochu moc. A jenom tak mimochodem - když tento film vyšel, hned mě napadlo: Afroameričernoši už mají svého Black Panthera, takže musíme mít něco i pro Asiašikmooké. ()

Sabrewulf

Mohla to být nejlepší Marvelovka 4. fáze, nebýt tří neduhů. 1) Odfláklý a hloupý scénář. Když se hned v úvodu objevila jedna z hlavních postav, která má na rukou prste... ehm... náramky , čekal jsem, že se postupem času dozvíme, co jsou ty prste... ehm...náramky zač a odkud je postava vzala. Ani prd. Prostě je má a tečka. Na nějaké hlubší lore kaká pes. Do toho přidejme abnormální scénáristické zhovadilosti jako například - pošlu na svého syna 2x zabijáky, abych ho ve výsledku vlastně zabít nechtěl a přivítal ho se slovy:"Chyběl jsi mi, synu. Letíme domů." Jako fakt? A to nemluvím o finále, které taky vzniklo tak nějak vycucaně z prstu (Black Panther2 déja vu)///. 2) Příliš digitálu. Už jsem si říkal, že to pojede na jiné vlně než běžné Marvelovky, tedy poctivé kung-fu bitky, ale jde vidět, že si při těch různých saltech a pádech pomáhají digitálem, takže i když se Tony Leung samozřejmě bít umí, stejně to celé vypadá uměle, no a finále se opět zvrhne v přetrikovaný digitální bordel (s přestřeleným motion blurem, kdy zas nevím co je co)///. 3) Ano, uhodli jste. Awina. Nebudu se psát s tím jejím idiotským jménem (tak jako tvůrce Šestého smyslu je u mě Šaman, tak bude ona Awina), ale ta držka mě vytáčela od začátku do konce. Nechápu, jak si někdo z tvůrců může myslet, že si normální divák postavy typu Jar Jar Binks oblíbí. Jsou otravné a nevtipné jak něco. Jakmile jsem na chvilku zapoměl, že koukám na Marvel, ona mi to připomněla. Samotnou kapitolou je pak negativum, které ale nezahrnuju do hodnocení, protože za to film prostě nemůže a tím je příšerný dabing. Po Black Widow, Black Panther 2, či The Witcher: Blood origin už mám jasno - český dabing jde úplně do háje, hlavně ty výběry nezvučných hlasů. Jako by jsme to dabovali s kamarády. P.S:Potenciál byl, ale padl do neschopných rukou. ()

Remivsremi

Standardní marvelovský origin. Hlavní hrdina musí projít nějakým ponaučením a najít sílu, která v něm vždy dřímala. Padouch je osoba jemu blízka, nastane konflikt různých pohledů na zásadní věc a nějak se to vyřeší. Nic světoborného. Pochvalu si zaslouží akční pasáže. Naštěstí si na nich dali tvůrci záležet. Pěstní souboje mají drive a poctivou choreografii. Za zmínku stojí i slušně zpracované digitální potvůrky. Jinak ale nedostanete nic nového. Celé univerzum se jen rozšíří o další říši a národnost. 60% ()

UhLee

(8/10). 13. Z nejočekávanějších filmů roku 2021. Shang - Chiho jsem dlouhou dobu odkládal. V době jeho uvedení jsem byl doslova zahlcený novými Marvel projekty a tak trochu mi to lezlo krkem. Tím pádem jsem tento projekt odsunul na vedlejší kolej. Musím však konstatovat, že by to za tu projekci v kině možná stálo. Když to srovnám třeba s Black Widow, tak Shang Chi měl daleko lepší bojové scény. Bylo jich také daleko více. Co se týče Eternals, tak z nich jsem naopak cítil větší velkolepost a odtržení od starých kořenů. Nicméně i tak se mi Shang - Chi líbil o malinký kousek více. Protože jsem se u něj hlavně bavil a přijetí jeho schopností bylo pro mě daleko jednodušší než právě u Eternals. Moc se mi líbilo zabrouzdání do starých čínských filmů v podobě "létavé" bojové choreografie. Ty tance a kreace byly pastvou pro oči. Celkově byly bojové scény zvládnuté na výbornou a atmosféra Číny na vás dýchala celou dobu. Osobně bych se opět obešel bez velkolepého finále plné digi triků a bordelu. Ovšem tady mi to tak nebilo do očí jako třeba u Black Widow. Shang - Chi vypadá jako cool a sympatický superhrdina a v jeho případě mi vůbec nevadí účast v novodobých Avengers. ()

Motinski

Prvých 45 minút ma milo prekvapilo. Obľúbil som si nové postavy, páčilo sa mi aj pozadie načrtnutej mytológie a aj keď som cítil že sa nachádzam v marvelovke, tak nie až tak moc. Boli tu aj dve akčné časti (autobus, lešenie) ktoré choreograficky tromfli snáď všetko čo som v posledných rokoch v komiksovkách videl. Chvíľu som sa pri nich cítil že sledujem poctu Jackiemu Chanovi. Druhá polovica filmu však otočila o 180 stupňov. Viac mi to prišlo ako akčné fantasy s lacnejšími efektami a neustraženou rozpravkovosťou. Vtipné cameo starej známej postavy rozosmialo, pôsobilo ale trochu rušivo. Akoby to chceli všetko umelo odľahčiť, len aby niekto hláškoval. No a pri finále už som iba odpočítaval minúty do konca. Čo sa tam deje mi bolo absolútne jedno a o postavy som sa nebál už vôbec. To že išlo opäť o monumentálny bordel už ste možno čakali, no že mi scény prídu ako z anime, tak to by som netipol. Očakávania som síce nemal veľké, kvôli sľubnému rozbehu mi však bolo ľúto že to proste nedávam. Hlavný hrdina mi bol sympatický (čoho som sa najprv bál najviac) a dúfam že časom sa ešte ukáže v schopnom filme ktorý mi sadne. ()

Triple H

S fázou 4 to drhne a myslím že sa objektívne dá povedať že prišiel pokles, ktorý sa po vrchole Infinity war/Endgame asi dal čakať. Eternals, Shang-Chi, Thor, Doctor Strange sklamali, Black Widow bola prekvapivo solídna a No Way Home perfektný, ale nutné dodať že predovšetkým vďaka opieraniu sa o nostalgiu a lebo Holland je v úlohe veľmi dobrý. Shang-Chi sa stále drží overeného receptu, len ten recept už je taký starý a zárobky také garantované, že už je to proste v tomto prípade naozaj len polotovar bez chuti či zápachu. Hlavný hrdina charizmy veľa nepobral, veteráni Tony Leung a Michelle Yeoh nemajú veľmi čo a Awkwafina...to je niečo hrozné, to musí byť nejaká tlačenka, inak si ju vysvetliť neviem. Kingsleyho účasť úplne zbytočná a celé sa to aj dosť vlečie. Povinná rutina na ceste ku Kangovi a popravde som prekvapený že Cretton po tomto dostal Avengers keďže ani vizuálne to nestrhlo ani trochu. ()

LUKICKK

Od filmu jsem neměl žádné očekávání a počítal s tím, že dopadne jako Captain Marvel, čili tragicky. Avšak film mile překvapil a Marvel opět ukázal, že umí úplně odkročit jiným směrem a může to fungovat. Opět ve mne probudili toho zarytého fanouška, který chce z MCU světa vidět co nejdříve nové věci. ()

Trenslation

🐉 🎞 Nejnovější Marvelovka Shang-Chi aka nejdelší reklama na BMW X3 s Benem Kingsleym. Hrdinský origin Avengera nové generace okořeněný čínskou mytologií, sympaťák Simu Liu v hlavní roli, který ještě před pár lety pózoval pro fotky na Shutterstock (bit.ly/SimuLiuShutter), spoustu nostalgických popkulturních narážek, skvělý záporák Tony Leung Chiu‑wai a k tomu všemu song od mého oblíbeného Anderson Paaka -> bit.ly/ShangChiAnderson. Film má klasické 2 hodiny čtvrt, které vám sice pravděpodobně klasicky urvou močák, sníte všechen popcorn sýr slanina, takže vás bude 3 dny pálit žáha, ale vlastně celá stopáž docela příjemně a rychle uteče.   P.S. Maty dělal s herci, herečka a režisérem filmu super rozhovor pro TotalFilm, tak mrkněte 👉 bit.ly/TotalF_ ()

Johnny.ARN

Čo by to bol za čínsky film bez bojovej scény na bambusovom lešení? Marvel nám, neznalým komiksov a žrútom ich (len) filmov, predstavuje nového Avengera, Šaňa Čího. Nezaujímavá kampaň tomuto filmu ublížila asi najviac. Lebo si to vôbec nezaslúži. Dostali sme veľmi zaujimavý a po všetkých stránkach skvelý origin. Šaňo je sympaťák, tá s tým nevysloviteľným menom je tam za komickú časť a zvyšok je klasický dejová linka. Zlý vzťah s otcom, snaha niekoho zachrániť, najlepšie celý svet, OP záporák, horda vycvičených zabijákov s nemožnosťou poraziť jedného a všetky tieto scenáristické srandy, ktoré tak dobre poznáme. Dokonca sme sa nedočkali ani nejakého dych berúceho switchu alebo tak. Celkovo je Šaňo veľmi trendový film. Od girl power femizmus, cez elektroautá až po Áziu a všetky tie vychytávky ako mytológia a iné trendy veci s ňou spojené. A nie, vôbec to neni film pre nich, vôbec Marvel nevidí, kde ich filmy najlepšie zarábajú a kde je ten trh fakt veľký. CGI fajn, bojovky v štýle wu-shu a Jackieho Chana, mágia na ktorú nás pripravil Doctor a pomerne rýchlo odsýpajúci dej. Dialógové časti sú hlavne v prvej polke pomerne krátke a často ich preruší nejaká buď vtipná alebo akčná udalosť. Druhá polka je viac do minulosti, viac na hlavné postavy a viac tá atmoška zhutnie. Záver klasická megalomanská akcia, našťastie, bez zničeného veľkomesta. Takže áno, Šaňo je na jednej strane produkt Marvelu, ktorý si už bez scenáristických barličiek ( streľba z luku, prerody, špeci utilitky, ktoré chránia hlavné postavy ) neviem predstaviť, na druhej strane je veľmi dobre natočený, napísaný, hercov to zjavne bavilo, charaktery nie sú protivné, rýchlo to ubehne a má to fakt pekný, farebný vizuál. Objektívne by to boli silné 4, ALE...4dx je v tomto filme asi najlepšie, na akom som kedy bol. Dáva tomu ten povestný ďalší rozmer, štipku zábavy a adrenalínu a preto silné 5 z 5 a veľké odporúčanie, hlavne na to 4dx. (CinemaCity Aupark,4dx) ()

DragonnCZ

9/10. - Bezchybný Marvel, kterýmu nechybí ani špetka pepře, film je příjemná změna do opět jiné kultury jako třeba můj oblíbený Black Panther, čínská kultrua je zde hezky vyzobrazena. Shang-Chi si vede famózní akční scény pěst na pěst, když už bojuje Shang-Chi nebo kdokoliv jiný, je to radost na pokoukání, suprově také napsaný námět a scénář, člověka to hned jebne do děje atd. Za mě i jedna z těch nejlepších Marvelovek z MCU a dost se těším zda i bude pokračování a jakou bude mít film spojitost s SM:NWH zda i tam se Shang Chi ukáže nebo tak něco. Herci odvedli dobrou práci a i když Simu Liu byl v hlavní roli velký neznámý suprově dokázal Shang-Chiho zahrát. Potom ještě chci zmínit kvalitní postavy v celým filmu a záleží jim na vás kupř. hlavní hrdina Shang-Chi opravdu sympaťák a dokáže s ním člověk tam soucítit vztah s ostatními lidmi. Ještě se mi zde líbil dobrý humor, který je v MCU velkou klasikou atd. Opravdu tleskám a doporučuji. ()

ivan_drago

Tygr a Drak naroubovaný na marvelovskou šablonu, už tedy notně zrezlou.... Ale jak už nekdo řekl "Lidi to maj rádi...." Ale já už se začínám cítit lehce unaven a stále dokola znásilňován tou marvelovskou filmovou mašinérií... Začíná z toho bolet análek... ()

BROKEN_

Tohle jsem potřeboval po slabší Black Widow. Shang-Chi je příjemné překvapení, které mi spravilo náladu po zmíněné Black Widow. Režisérovi Crettonovi se podařilo natočit kvalitní akční komiksovku s emocionálním nádechem, a já mu za to fakt děkuju. Největší síla Shang-Chiho spočívá v akčních scénách, u kterých si dovolím tvrdit, že patří mezi ty nejlepší akční scény MCU ( akce v autobusu vede ). Kameraman Bill Pope ( Trilogie Matrix, Spider-Man 2-3, Baby Driver ) nezapře svoje kvality. Vizuální stránka je opravdu nádherná a i když je CGI efektů využito příliš mnoho, ke konci jsem si musel přiznat, že je kvalita CGI na vysoké úrovni. Když to srovnáme s jinými filmy... nač si stěžovat. Hudební stránku musím pochválit, ta se povedla a byla u Marvel filmu za poslední dobu více výrazná. Simu Liu v hlavní roli odvedl slušnou práci a upřímně se těším, až ho uvidím v dalších projektech. Za největší mínus považuji komediální scény, které se do většiny momentů vůbec nehodili. Postava Mandarína... ehm pardon, chtěl jsem říct Trevora z Iron Mana 3 v podání Bena Kingsleyho se vůbec nehodil do celkového filmu a to stejný chci říct o Wongovi. Copak nemá něco lepšího na práci? To stejný konec filmu, který na diváka křičí – “ hej jsme od Marvelu “. Fakt škoda, že Marvel vůbec nedokáže uzavřít daný snímek, ale musí nás navnadit na další filmy a to i přesto, že se to tam nehodí. Ale to už je zkrátka Marvel. Ve výsledku nadprůměrná Marvelovka, kterou si mile rád dám někdy znova. 7/10 ()

filmmovier

Překvapivě super zábava. Vím, že Marvel dokázal příjemně překvapit vždycky, co se méně známých postav týče, ale v tomhle případě jsem to moc nečekal ani já. Parádní film. Marvel opět dodal velmi sympatické postavy, luxusní akci a origin, který jiným rozhodně nedělá ostuda. Snad jen v té poslední půlhodině mi trošku činila problém ta vyloženě fantasy zápletka, do které se to přehouplo, ale do Číny to patří, tak koneckonců, proč ne. Shang-Chi je svižný, zábavný, zajímavý, vtipný, prostě přesně takový, jaká má marvelovka být. A já se těším, co nám předvede do budoucna, protože potenciál má překvapivě obrovský! 80%. ()

Dreaker.24

Další marvelovský skvost, film s pěkným příběhem, propracovanými postavami, skvělými martial arts prvky a pěknou hudbou v pozadí. V tom novém kinosále theater deluxe na černém mostě to bylo kvalitní pokoukání. ()

oveckaoa

Další z průměrných marvel originů, který zachraňuje jen a jen prostředí. Záporák je sice jiný v tom, že nechce zničit svět (i když nevědomky chce) , ale jestli toho předvedl moc se nedá opět zde máme klasický marvel bordel ve stylu máme chlápka co tisíce let vše dobývá, ale Avengers nikde . Nová postava Shang Chi taky žádná hitparáda nějak jsem nepochopil proč se učil to karate od své matky, když ho stejně nepředvedl a kromě bitvy na tom lešení to nic světoborného nepřineslo. Závěr s dráčky připomíná Rayu a Draka (ne náhodou zde hraje Awkwafina co tam dabovala Si Fu) a konec zase pro změnu Black Panthera akorát tam předvedly lepší práci s zvířaty a závěrečný boj se moc ani za boj považovat nedá. Pokud se těšíte na  Abominationa zklamu Vás je tak tak 2 minuty a většinu z toho vidíme v traileru navíc tvůrci slíbily vysvětit co tam dělá což se nedozvíte  nedozvíte se ani nic o těch prstenech jen že někoho volají a Mandarin jich má od začátku. První potitulkovka dobrá akorát proč místo Wonga nepřišel Dr Strange (asi neměly budget na Cumbebatche) 60 procent ()

noriaki

Legenda o deseti prstenech - lepší překlad by asi byl Legenda o deseti kruzích, je tak trochu jiná marvelovka. Na první pohled se odlišuje čínskou mytologií a cizojazyčnými dialogy, na ten druhý postavami. Na dvacátý pokus to konečně vyšlo a dostali jsme záporáka s uvěřitelnou motivací a ambivalentním charakterem. Postavy jsou propracovanější než je na komiksovku obvyklé a úspěšně se vzpírají obvyklým škatulkám. Děj má do klasického schématu daleko a připomíná spíše řeckou báji, v níž jsou nešťatní hrdinové ve vleku vlastních povah a slabostí. Vše dokresluje fantastický vizuál, luxusní choreografie bitek - pravděpodobně nejlepší jaká byla v tomhle univerzu k vidění, nespočet drobných nápadů a skvělý motivační proslov odkazující na Planetu opic. Nebýt slabšího závěru, kdy se režisérovi film vymkl z rukou a utopil se v nepřehledném digibordelu, byl bych navýsost spokojený. Pokud nenávidíte Čínu, ale máte alepoň trochu soudnosti, tak je to za tři hvězdičky. Jestli je Vám lhostejná, tak je to za poctivé čtyři. ()

MikyAff

Nečekaně dobrá Marvelovka. Schang-Chi mi přišel hodně odsunutý na druhou kolej a nepokládala jsem mu příliš důležitost na zhlédnutí. O to větší nadšení pak nadcházelo. Čínské kulisy a hlavně bojové prvky jsou něco, co tu chybělo v pořádném zastoupení. Hlavní postavy jsou sympatické a konec jednoduše epický. Mini spoiler: Jakože drak? Máte mě. ()

Phietros

Legenda o deseti prstenech je určitě dobrou marvelovkou a pro mě hodnocení na top srazil až závěr, který byl více fantasy. Celkově se ale jedná o dobrý počin s bojovým uměním, historií a špetkou humoru. Na začátku první akcička v autobuse, kdy se probudí bojovnost v hlavním hrdinovi prostě top! Ostatní souboje se dali možná o chlup vytáhnout výše a trochu se jím pověnovat. Příběh jako takový šlape, je tu klasické klišé, kdy záporák pozná svojí milou, odloží prsteny, stane se z něj dobrý člověk, ale poté co ženu zabijí, opět prahne po krvi a žene se za otevřením brány a vypuštění bájného démona. Líbili se mi postupné vzpomínky a vysvětlení v průběhu příběhu i jak Shang musel trpět a trénovat a proč odešel, změnil si jméno a nedodržel slib své sestře že se vrátí. Co se týče vizuálu a efektů, tak ty neměli chybu. 75% ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)