Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (CinemArt SK)

Wysch

Já nemám ani ohodnoceno, ani okomentováno? Už vím proč. Napsal jsem pětistránkovej esej a pak jsem omylem místo "ř" zmáčknul F5 a bylo vymalováno.  Shang-Chi je špatnej komiksovej film se špatně napsaným hrdinou (i ta podle mnohých plochá Captain Marvel měla mnohem propracovanější vývoj postavy během filmu), výborným osazenstvem (hrdinkou MCU je opravdu SHF), totálně zmatlanou CG orgií místo finále a absolutně generickými bojovými sekvencemi. Ke všemu přidává do MCU fantastiku mimo fyzikální zákony, kterými se MCU doposud řídilo (a to i v případě takového Doctora Strange), a hrozí, že přidáním téhle kung-fu fantastiky zahodí nějaký vývoj (multi)univerza. Shang-Chi měl vzniknout jako jednorázová kung-fu pohádka mimo MCU, a v takovým případě by fungoval obstojně. ()

ArsenalEagle

Co si budeme, Shang-Chi není úplně zaběhlá značka (patří do kategorie třetí třídy hrdinů) a je postavený na jediném, na zisku na asijském trhu. Jde o generický, do detailů vypiplaný film, se zajímavým příběhem a překvapivě jde o vážně povedený origin, se skvělým fantasy světem, sice prvoplánovým, ale vtipným humorem a taky spoustou v dnešní době neokoukané kung-fu akce (dává vzpomenout na staré filmy Jackieho Chana nebo Bruce Leeho). Menší problém jsem měl s věkem herců v rolích (hádám, že mělo jít cca hrdiny do 25 let, ale pod 30 bych ani jednomu z trojice nehádal). ()

Praxis

Působivý začátek, kdy jdete z akce do akce, přes váhavý střed až po závěrečný neuvěřitelný digimrdník, ze kterého oči bolí snad nejvíc ze všech pestrobarevných Marvelovek. Ve výsledku je to ale origin nového člena další MCU fáze. Rychle se to hýbe, asijskou kulturou je to hodně protkané, ale překvapivě to na mě funguje. Jako hele, nic jsem od toho fakt nečekal, a dostal velmi milé překvapení. Hlavně Simu Liu je fajnový správňák Mirek Dušín z Macaa a Awkwafina hláškuje a Tony Leung herecky všechny válcuje a k tomu se vracíme až do Iron Mana 3, kdy se objasní jedna postava. Prostě Feige to má posichrovaný. Tak teď ty Eternály. 78% ()

Tereza_T

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech je jako svěží vánek, který přivanul a krásně osvěžil marvelovské prostředí tak akorát včas. Film na mě dejchnul příjemnou odlehčenou a téměř pohádkovou atmosférou, kde místo srážek vrtulníků, padajících mrakodrapů, vybuchujících vesmírných lodí a podobných, za mě už dost okoukaných výmyslů dostáváme souboj doslova ladný jak tanec a nádherně koukatelný. Nejvíc mi do oka padla rodná vesnička Shangiho matky, která teda nepřekonala podle mě vizuálně nejhezčí Asgard, ale i tak jsem byla nadšená (nejspíše kvůli velkému množství roztomilých zvířátek, kterými vesnička oplývá). Když jsem byla nedávno v kině na posledně naservírovné Black Widow, sledovala jsem víc než samotný film hodinky a odpočítávala konec a to se díky bohu dneska neopakovalo. Film dobře kombinuje a dávkuje akci, vážnost a vtip (parádní dokončení linky Trevora Slatteryho aka Mandarina z IronMana 3). Určitě na mě zapůsobila víc samotná originalita prostředí než jednotlivé postavy, které mi během sledování nijak zvlášť nepřirostly k srdci, holt už mám svoje oblíbence a není místo pro všechny. Každopádně parádní kousek a jsem ráda, že jsem si touhle čínskou atmoškou vynahradila nedávnou disneyovskou Mulan, která se s Shangem nemůže vůbec rovnat v žádném ohledu. ()

Tony.cs

Film je svižný, plný akce, dobrý příběh i scénář. Opravdu pecka, líbilo se mi to moc. Ale to nadšení z choreo a MA se u mě úplně nekoná. Kdo sleduje Ćínské, Hong Kongské, Indonéské i Thajské MA mlátičky, bude se u Shang-Chiho těšit ze slušného standartu. Nicméně nejzajímavější marvelovka od Endgame. ()

Remedy

Nejzajímavější na tom filmu je to, jak (dobře) je napojen na celé universum. Jinak se jedná o veskrze generickou marvelovku, která se sice odehrává v neokoukaných kulisách, ale v podstatě není sama o sobě ničím výjimečná. Slušné bojové scény a odér rodinného dramatu zde představují jednoznačné plusy, nicméně tak nějak cítím už po těch 25 MCU filmech drobnou únavu. [65%] ()

PogoJoe

Lidi, mazejte do kina, tohle se povedlo :-) Dobrý příběh, sympatické postavy, skvělý audiovizuál, sem tam vtip a cool hláška (Ben Kingsley je tady prostě boží), bravurní choreografie soubojů. Kam na to ti Marveláci chodí? Člověk by řekl, že pořád další a další hrdinové - to se už musí opakovat... Nemusí. Tohle je zase trochu jiná a opět skvělá Marvelovka. ()

Vidly10

Po nepovedených trailerech, které mě i přes svůj otřesný střih přesvědčili o jistých kvalitách filmu jsem byl v kině velmi mile překvapen. Dostal jsem totiž dost možná nejlepší MCU sólovku od Doktor Strange s úžasným záporákem, skvělou akcí, kdy každá rána byla cítit a dost sympatickým hrdinou, kterého většina publika nikdy předtím neviděla. Dobře probíhající příběh byl provázán skvěle pasujícími flashbacky z dětství a dospívání hlavního hrdiny, a nic nepůsobilo navíc. Co mě ještě osobně potěšilo bylo zahrnutí východoasijské mytologie ve vesnici Ta-Lo. V čem se mi film nelíbil je asi humor kdy postavy Trevora a Katy působili až otravně a trapně, ale i oni občas něčím překvapili. CGI finále sice působí nadbytečně a přepáleně ale aspoň to hezky vypadá. Nové postavy a nové předměty jako Deset kruhů jsem si oblíbil a velmi se těším na pokračování Shang-Chiho postavy v MCU. ()

dom156

Tak tohle by se dalo pustit znovu. Marvel prostě umí, to nejde upřít. Efekty, kterýma je příběh doslova prošpikován, jsou na velmi vysoké úrovni. Pro mě neznámí herci až na jednoho (Kingsley) jsou příjemní a jejich charaktery jsem si oblíbil. Vše solidně běží a šlape a jen mi zde chyběl takový ten wau efekt, případně něco, co by mě doslova ohromilo. Proto dávám plné hodnocení, ale do mých top filmů se průnik nekoná. ()

AffectedFace

Tak jsem se konečně dokopal na to mrknout a bohužel mám až moc smíšené pocity. Chybí mi tam Rko a chybí mi tam dost, leč ty choreografické fighty jsou až moc dobře natočené. Celé to na mě působilo opět moc klišovitě, co se týče scénáře (což se dá pochopit, je to fantasy pohádka pro náctileté) a přesně proto nemůžu jít s hodnocením výše. Když bych to rozvinul, tak perfektní scéna v autobusu mi totálně vyrazila dech, taktéž scéna na lešení byla fantastická, poté to ale zajde do hlubších vod zakrytého světa, kterej můj dojem nějak smíchal a nechal mne chladně nepozorným po zbytek snímku. ()

kajas

Musím přiznat, že jsem od téhle marvelovky nečekala vůbec nic, stejně jako před lety od Black Panthera. Byla jsem zvyklá na tradičnější superhrdiny z řad Avengers a na jejich herecké představitele. Pozitivní ohlasy mě ale přesvědčily zajít do kina a nelitovala jsem. První polovina filmu je hodně zábavná a objeví se v ní taky nejlepší akční scéna celého filmu (ano, je to autobus). Pozitivně hodnotím také pro mě neznámé tváře asijských herců, Simu Liu v hlavní roli byl moc fajn. V druhé polovině ale dost zpomalí tempo a přijde na řadu hodně triků. Závěrečná bitva už byla na můj vkus dost překombinovaná, s tím mám ale problém u většiny marvelovek. Tedy mírný nadprůměr. ()

kinderman

Michelle Yeohová a Tony Leung v legendě o deseti kruzích marvelovského pekla. A tím myslím nejen natahované digitální finále, ale taky krajně nesympatické herecké trio: titulní hrdina, jeho sestra a kamarádka. ()

Vyhy

Vůbec se nebojím dát plné skoro plné hodnocení. Vidět film doma, asi bych stále spokojený, ale ne tolik jako v kině. Má to své mouchy, je to digi bordel, má to šablonovitý příběh a dá se lehce odhadnout, o čem asi bude finále - přesto je to skvělý a úderný origin nového hrdiny. Dává vše smysl, není to zas až tak vtipné jako jiné marvelovky (což jsem rád), akce je přízemní, dobře nacvičená a natočená a finále v rámci možnosti, a jako vždy, velkolepé. Jsem spokojen. Lepší než letošní Black Widow. ()

Chen

Epická digitální marvelovská pohádka protknuta asijskou mytologií. Nic víc jsem nečekal, nic víc jsem nedostal, což není výtka. A Awkwafina byla fajn. ()

M.i.k.e

hezky barevná fantasy pohádka,která se opírá o čínskou mytologii a většinu času neustále letí kupředu a nedává tak divákovi šanci aby se nudil.To platí primárně pro první polovinu,v té druhé se začíná sázet víc na digitál a i když to není takový ten DC digibordel,je na tom vidět nezkušenost režiséra.Hlavní hrdina a jeho side-kick jsou nicméně sympaťáci a jelikož neznám komiksy,tak mě to bavilo i přes výhrady prakticky celou dobu.Nebýt dvou postav z předchozích fází by jeden ani neřekl,že jde o novou Marvelovku...70% ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)