Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch

• Česko Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (viac)

Nová akčná marvelovka prináša svojím fanúšikom príbeh postavy Shang Chi, ktorý musí čeliť svojej minulosti, keď je vtiahnutý do víru udalostí, ktoré roztočí tajomná organizácia Desať prsteňov. Shang Chi Legenda o desiatich prsteňoch je druhým filmom zo štvrtej fáze Marvel Cinematic Universe. Vo filme sa predstaví aj totálny záporák postava Mandarína. (Cinemart SK)

mclenin

Shang Chi prináša čerstvý východný vietor do plachiet marvelovskej galeóny. Od svojich predchodcov sa odlišuje najmä prostredím a prvkami odkazujúcimi na východoázijskú (čínsku) tradíciu až folkloristiku (a fantasy), ktorú veľmi dôvtipne kombinuje s prvkami akčného blockbusteru a humoru na aké sme od Marvelu zvyknutí. Príbeh ako taký síce nie je originálny, avšak film ťaží zo sympatického hereckého obsadenia (s malou výpomocou od niekoľkých známych z predošlých marveloviek), výbornej hudby a vizuálu, a tiež skvelých bojových scén a choreografií (za zmienku stojí najmä autobus / lešenie). V závere sa síce film nevyhne istej infantilnosti, avšak dojmu z filmu ako celku to neuberá, naopak, ide o jeden z najlepšie spracovaných originov, pričom Shang Chi obstojí nielen ako sólo ale určite dobre zapadne aj do konceptu tímoviek. ()

Patrik256

Rozpočet: $150–200 miliónov // Tržby: $430,523,828 // 1. víkend v USA: $75,388,688 // Tržby v USA: $224,442,148 // Tržby v ČR: Kč 23 309 776 // Diváci v ČR: 134 802 // Tržby v SR: $412,822 ()

Drirr

Marvelovka, která začíná vlastně poměrně zábavně a v kontextu jiných marvelovek i celkem neotřele. Jenže doslova s každou minutou film o trochu spadne. A to ve všech ohledech - v postavách, dialozích, humoru i akci. Zatímco bitka v autobuse je docela zábavná a má nápady, s každou další akční scénou je to trochu větší nuda, až nakonec přijde strašlivě nataženej digibordel plnej wtf momentů a odpudivejch pokémonů. Zbývají tak kouzla s prsteny (náramky?), která jsou sice vizuálně pěkná, ale člověk až do konce vlastně nepochopí, jak to funguje a co to všechno umí. Po zkouknutí tak zůstává pachuť ztracenýho času s několika málo světlými momenty hlavně v první půlce filmu. 44% ()

Milodar

To ani nejde dokoukat. Nějaký světýlka, do toho Jurskej park, pak Tygr a drak, démoni z Hry o trůny, digi průjem jak hrom. Pán s deseti rolexkama vs. bu bu bu démon či co to tam pištělo. ()

Marius_ss

Ďalší typický film MCU, len s iným (čínsky sa tváriacim) kabátom so všetkými kladmi a zápormi, ktoré k tomu patria. Klady sú už tradične vizuál, efekty, hudba (to povrchné) a zápory zas dej, vykreslenie postáv a ich motivácie, emočná hodnota filmu rovnajúca sa nule atď (to dôležité). Ak by som mal ísť trochu do hĺbky, tak dodám, že casting sa vydaril tak na polovicu. Vedľajšie aj "záporné" postavy boli obsadené výborne, pričom najlepší boli pre mňa osobne Tony Leung a Ben Kingsley, ktorý opäť potvrdil, aký je skvelý herec a bol jediný (!),v celom filme, u koho fungoval humor. Horšie je to ale s tými hlavnými. Shang-Chi pôsobil strašne nudným a priemerným dojmom a viac-menej som ho mal celý film na háku. Zato jeho kamarátku Cathy, tú som na háku mať nemohol, aj keď som veľmi chcel. Jednoznačne najotravnejšia postava filmu, s ktorou šiel ruka v ruke aj otravný "marvelácky" humor, ktorý je ešte trápnejší ako zvyčajne a zbytočne kazí dojem z filmu. Akcia bola na marvel pomery veľmi dobrá, hlavne sekvencie s prsteňmi boli (zvlášť v kine) zážitok. ()

Ingtar2

Shang-Chi bol film od Marvelu na ktorý som sa tohto roku tešil najviac a bol sm zvedavý ako sa s ním Cretton popasuje. No a Marvel nesklamal. Podľa môjh názoru ide o najlepší origin story okrem Deadpoola, ktorý bol nanešťastie utopený v hype tretieho Spider-mana. Začiatočná bojová scéna s fantastickým Tonym Leungom (ktorý spolu s Benom Kingsleym strká všetkých do vrecka) je až na zimomriavky a od nej som sa už len prihlúplo usmieval, takže mám dojem že týpek vedľa mňa sa viac bavil na mojej stupídnej grimase ako na Shang-Chim. Awkwafina hláškuje a Simu Liu predvádza také rýchle phyby, že som zvedavý ako by dopadol fight medzi ním a Ikom Uwaisom. Vizuálne a artovo je to vymakané a budem kontrvať ostatným - to, že je to typicky vymakané je úctyhodné a nie dôvod nedávať filmu body navyše. Avšak čo je na filme najlepšie, je hudba. Čínsky rozprávková, rozprávkovo nádherná. Vo výsledku ide o výborný film, o niekoľko tried lepší ako tohtoročné prehypované Black Widow. PS: sorry ak  niekde chýbajú písmenká, hapruje mi klávesa 'o'. ()

ASSEMBLEDSK

Keď Marvel pred dvoma rokmi oznámili Shang-Chiho, úprimne nebol som moc nadšený kam Marvel zašiel ďaleko a obával som sa, že to bude patriť medzi najhoršie Marvelovky. Potom keď vznikli prvé trailery na tento film, ktoré boli tragické, moje očakávanie sa rapídne znížili a fakt som sa bál. Ale keď vznikali prvé recenzie, ktoré boli dosť pozitívne, tak som sa rozhodol, že to mu dám šancu. A po skončení tohto filmu musím povedať, že teraz si nepamätám žiadny komiksový film, ktorý by mi vyžiaril úsmev na tvári ako práve Shang-Chi a v skratke je to úžasný BLOCKBUSTER. Simu Liu ako Shang-Chi je sympáťak a fandil som mu od začiatku do konca a Awkwafina bola veľmi vtipná a neskutočne si to užíva. Ale za mňa najlepšia postava z celého filmu je hlavný záporák Mandarin, ktorý je (asi) najcharizmatickejší záporák v celom MCU a konečne sa Marvelu podarilo spraviť kvalitného a zapamätateľného záporáka a Tony Leung Chiu-wai ho zahral skvele. Akčné scény sú neskutočne svižné a nápadité a majú dokonalú choreografiu (napr. scéna z autobusu je TOP!). Čo som nečakal (pozor SPOILER!!!) bol návrat Bena Kingsleyho z Iron Mana 3, ktorý je spolu s Awkwafinou asi najvtipnejšia postava z celého filmu a jeho vtipné historky je to najvtipnejšie čo som kedy počul v akejkoľvek Marvelovke. Finále filmu bolo milión krát lepšie a epickejšie ako v Black Widow. Vizuálne sa jedná o najkrajší MCU film a čínska mytológia pôsobí v tomto filme veľmi dobre. Zatiaľ najväčšie prekvapenie v tomto roku a okamžite chcem druhý diel! Videl som v kine Považan NMnV. 9/10. ()

Klajnik odpad!

Další zavrženíhodná ubohost, která debilizuje masy tím šířením toho, co lze souhrnně nazvat nevkus. Celý scénář je tak neskutečně levný. Tři lidi dali hlavy dohromady a vytvořili tento něco skvost. Třeba taková Awkwafina má figurovat jako humorný aspekt, ale svou nevtipností je odpudivá obdobným způsobem jako Melissa McCarthy a její postava nemá žádné dějové opodstatnění. Záporák je též úplně debilní a jeho jednání nedává smysl. Proč furt ničil tu bránu, když viděl, že z poškozených míst létají příšery? V tu dobu mu už muselo být jasné, že tam jeho láska není. Nějak se ten konflikt vystavět ale musí, aby hrdina mohl završit svou cestu... Ta cesta je tak umělá, že to nemůže fungovat a samotný hrdina je těžce nevýraznej. Vlastně i ty triky jsou špatný. Nevim, proč tam cpou draky, když to vypadá takhle šroťácky. Přitom kontaktní boje byly fajn. Všichni tvůrci by si měli vytáhnout hlavy z prdelí. Pak by možná natočili film, kterej by byl aspoň dobrej. Když se ale podívám na nějaké promo videa či behind the scenes, tak jen slyším, jak se všichni navzájem vychvalujou, jak jsou legendární, jak příběh, který vypráví tematizuje lásku, přátelství a rodinu, jak uvidíme něco, co jsme nikdy předtím neviděli... ()

filipvrbik

Docela netypická Marvelovka, ale já prostě ty alá čínský filmy nemusím. Samozřejmě je to natočeno vizuálně kvalitně a kupodivu to má i celkem snesitelný příběh, ale jinak všechny vtipy dopředu jasné, děj taky, konec očekávaný. Prostě a jednoduše nic nového pod Sluncem, ale celkem se mi to líbilo. A zlatý drak Šmak z Hobita, ti draci a stvůry byly fakt příšerné...60% ()

Milky.

Asi všechno, co nemám rád na Asii, v jednom filmu. Pičoidní asijské žvížátka typu digimon, lítající duak nebo spíš obží had, kungfu, gde lidi lítají a všechno je efektní a super a lítá tam listí a všechno svítí a bijou se a no prostě žůžo. To ti byuo úpe jak v tom narudovi nebo v tom hentai, a byl tam hustej týpek s mečem místo ruky, co suítil a bylo to úplně boží. Well, není mi 12, z anime nestříkám, nesnáším asijské xichty s hnusnýma monolidovýma očima a neujedu z každého CGI kung-fu, co vidím. A z Marvelu už taky neteču jak před deseti lety. A když tam přidáte jednu z nejhnusnějších držek a nejprotivnějších hereček současnosti, jakousi Agvavínu, vyjde vám z toho, že za ty dvě a čtvrt hodiny to fakt nestálo. ()

mosnak

Je to pohádka pro děti. Každopádně každá další Marvelovka ztrácí takový svůj komiksový punc. Přišlo mi jako kdybych koukal na film od Disney - 40% ()

Zombi

První půlka hodně dobrá, sympatičtí hrdinové a bezva bitky s choreografií Brada Allena. Později pak stále více fantasy a triková záležitost, která už tak nestrhne. Ale pořád celkem fajn rodinná podívaná. ()

Marys

Komiksový film, od ktorého málokto niečo čakal sa nakoniec stal vlajkovou loďou v roku 2021. Takisto ma Shang-Chi veľmi nelákal, bol som si ho pozrieť v kine len kvôli frančíze, no nakoniec som bol takisto príjemne prekvapený. Palec hore. ()

Spacecore

Nejlepší Marvelovka od Endgame. Všechno šlapalo jak mělo, film chytil a nepustil, perfektně pracoval s čínskou mytologií a bojové scény byly excelentní. Fantasy prvek taky. Sice je Shang-Chi postava, kterou jsem z celého MCU ansámblu nikdy v komiksu snad neviděl, ale o to více jsem rád, že jeho zjevení působí tak čerstvým dojmem. Tohle je správný směr jakým by se měl Marvel vydat, být s každým filmem co nejoriginálnější. Proč ale dávám čtyři hvězdy a nechávám si pět je právě to, že to chtělo podle mě ještě dotáhnout k úplné ojedinělosti. Bylo tam toho na mě občas "too much". Já chápu, že všechny Marvelovky teď musí působit opulentním "endgame" dojmem, jinak se nehraje, ale občas by to chtělo pár scén osekat, anebo tu šablonu odstranit úplně a udělat to ještě víc originálnější nejen v motivu, ale ve zpracování. Jinak není co vytknout. ()

Terezinka198

Bezpochyby jeden z těch lepších Marvel filmů po End Game. Shang-Chi je sympaťák, jeho otec jakbysmet, je až škoda, že pro příběh byly potřeba jisté kroky, aby hlavní hrdina dospěl, naučil se ovládat své síly a hlavně je objevil.... Však to známe. Rozhodně oceňuju zapojení asijské kultury do filmu, magické bytosti sice působily "nemarvelovsky", ale proč ne, do příběhu se skvěle hodily. Takže jestli vznikne někdy nějaký druhý díl, či se případně Shang-chi objeví v jiných filmech, rozhodně se o to budu zajímat. PS: Jo, ty dvě hodiny byly cítit, kdy příběh občas trošku vázl a maličko i nudil, ale když přišla na řadu akce, vše bylo zase v pořádku. ()

Flopik

Vždy keď neveríte, že marvel už môže prekvapiť originom postavy, tak vás marvel prekvapí opakom. Shang-Chi je poväčšine úplne odlišná marvelovka na akú sme boli zvyknutý.  Miestami a hlavne na konci, mi to prišlo skôr ako fantasy rozprávka. Vizuálne to je inde, tam sa nebudem ani zastavovať. Akcia skvelá, veľmi pekne natočená a súboje ma ohromne bavili. Páčil sa mi aj záporák, ktorý nebol tak úplne záporák. Príšerky na konci vyzerali tiež skvelo, aj keď na mňa už troška moc neprehladné cgi. Simu sa svojej úlohy zhostil na výbornú a som zvedavý na jeho ďalší výskyt v Mcu. Pochváliť treba aj vtipnú časť vďaka Awkwafine. U mňa teda 5* a zaujímavý nový hrdina. Nemôžem však povedať, žeby som si ho zamiloval ako starých. ()

kamil.i

Brosnanove bondovky boli lepšia reklama na BMW ako toto. Shang-chi je zatiaľ najdivnejšia Marvelovka. Vlastne ho vôbec neviem zaradiť do Marvel univerza. Akoby šiel mimo neho a viac otázok kladie ako na ne odpovedá. A ten digitálny bordel na konci tomu tiež nepomáha. Suma sumárum: Bolo to dobré? Zlé? Každopádne divné. ()

Příští Avengers film našel režiséra

Příští Avengers film našel režiséra

26.07.2022

No, tak to šlo docela rychle. Kdekdo by čekal, že Marvel potažmo producent Kevin Feige využije šance, a vše důležité a neodkladné oznámí na Comic-Conu, případně si to nechá za pár měsíců na D23 Expo.… (viac)

Marvel oznámil Multiverse ságu

Marvel oznámil Multiverse ságu

24.07.2022

7. listopadu 2025, tohle datum si zapište do kalendáře, než se ještě třikrát změní, protože v tento den vstoupí do kin závěrečný snímek nejen šesté fáze MCU, ale taky čerstvě oznámené (a už nějakou… (viac)

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

Nová sága MCU bude odhalena již brzy

21.06.2022

Kevin Feige potažmo další lidé z Marvelu rozhodně nelhali, když neustále tvrdili, že snímek Avengers: Endgame znamená konec celé jedné kapitoly vyprávění o superhrdinech. První tři fáze zde zkrátka… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)