Záhada Blair Witch

• Česko Záhada Blair Witch (viac)
Horor / Mysteriózny
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternatívna 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

marketcsfd

pamatuji si to jasne - tři vydešený pubertačky se vraceli 5 km lesem na chatu. Byli jsme tak vyděšený, že jsme museli volat rodičům aby pro nás dojeli....takovou atmosferu jsem nezažila u žádného jineho hororu a to by v podstate zadarmo natočenej když to srovnate. Respect !!! ()

Terrorko

Film prvý svojho druhu a je kvalitatívne prvým i v súčasnosti. Chápem, že niektorí diváci sú nemilo prekvapení z vysokého hodnotenie tohto filmu, či po dobrých preferenciách od kamošov film nenaplnil ich očakávania, no je potrebné si uvedomiť, kedy a ako tento unikát vznikol. V dobe jeho vydania neexistoval žiadny podobne točený film, jeho tvorcovia uvádzali ľudí do omylu, že sa jedná o skutočné nahrávky niekoľkých študentov, čo bolo vtedy oveľa uveritelnejšie ako je tomu teraz. Okrem toho film vyniká mrazivou atmosférou i dobrým príbehom. Človek, ktorý tento film videl ako premiéru, jednoducho nemôže dať menej ako štyri hviezdy, Pre mňa osobne 90%. ()

Tom478

Tohle prostě bude vždy legenda mezi horrory... Když se prostě někde řekne "Blair Witch", tak ihned všichni vědí o co jde... Ale, že bych se nějak bál, to ne.. Já osobně jsem měl trošku divný pocit jen při sténce s bušením na stan a útěku a pak posledních 5 minut v domě, to už jsem se bál.. Ale jinak vůbec to semnou nic nedělalo.. Strach z nočních lesů jsem měl vždy, takže tady žádná změna, ale na houby budu určitě chodit pořád a tenhle film mě od toho neodradí, jako naopak jiné jedince možná ano :). Ale vzhledem k tomu, že jsem velkým fanouškém "kamerových" horrorů a Blair Witch byl jejich základ, tak můžu hodnotit jen kladně, v té době to byl prostě originální nápad, ale za 5* to asi zase nee... ()

Skalda1981

Milju horory ale u tohoto jsem se opravdu poprvé bál tak že jsem v té době byl na vojně a měli jsme jít hlídat noční střelby.Můžu říct že jsem se v lese opravdu dost bál. ()

Martinaa.Tru

mám k filmu citový vztah - byl můj první nejoblíbenější. Ještě jako dítě jsem věřila že film je podle skutečné události a holt po letech jsem se hrozně zklaamala. I přesto film je úžasně zpracovaný, vše prožíváte naplno s herci. Herci obdivuju za dokonalé herecké schopnosti. A film utkví v paměti tak hluboko že .... ()

folkemon1977

Když jsem to viděl v kině před mnoha lety, tak jsem fakt věřil, že se to stalo. Tak mě to pohltilo. Ve své době určitě velmi zajímavý nápad, zejména střídání dvou typů kamer dodalo na autentičnosti. Také výkony protagonistů byly natolik uvěřitelné, že následující noc se mi fakt špatně spalo :-)) ()

pekkanik

Prvý krát som to videl so slovenským dabingom, po dlhšom čase som sa dostal k českej verzii (a bol prekvapený množstvom nadávok), čo sa však nezmenilo, bola atmosféra, brrr, hodne nepríjemný film, ale za ten nápad autorom tlieskam, piatu hviezdičku nedám len preto, že som v lese ako doma a v mapách sa dobre vyznám. ()

theodornilya

Tak jo, podíval jsem se na Tento horror, potřeboval jsme zabít nějakým způsobem den. Na jednu stranu jsem byl plný očekávání, na stranu druhou jsem vážně nemohl čekat nějaké zázraky. Upřímně, je to možná tím, že dneska už je podobných filmů spousta, ale na to že záhada byla natočená roku 1999 má určitě plus. Jinak to je asi všechno, přijde mi to spíše jako dokument - jak to vypadá, když městské děti jdou do přírody a náhodou se ztratí. To je asi tak vše co jsem z tohoto filmu pochopil... Tedy ano to že kolem nich chodili nějací lidé a pak je strašili.... Co tedy z tohoto filmu vyplývá? Velkoměstské děti nelezte do přírody, strachem z toho můžete zešílet a již se nevrátit k vyhřátému krbu domova. Za mě, alespoň za snahu 3* ()

Dann99

Keď som tento film prvýkrát videl,tak som si myslel,že sa to naozaj stalo a pocit strachu to ešte umocnilo.Bál som sa ako malé decko,keď som sa vracal z návštevy domov o druhej ráno v úplnej tme.Pre mňa tento film navždy ostane číslo 1 medzi horormi. ()

panter666

Nikdy nezapomenu na tu reklamu. Uznávám, že u mnohých dokumentů o tomhle filmu sem se bál víc než pak při filmu samotném. No je fakt, strašidelný 86 minut sledovat lidi co pořád chodí v kruzích v lese a nevšimnou si, že tam stojí dům. No a když třetí den projdou kolem stejnýho kořene, tak zahodí mapu. Každýmu muselo bejt po dvaceti minutách jasný, že je to fake. Běhat s kamerou po lese a občas zaslechnout něco paranormálního a finále? No týpek se potřeboval v koutě vymočit a borce spadla kamera. No prostě nuda. Byl sem velmi zklamaný, ale to u těhle filmů je asi vždycky. Navíc díky dokumentům vím, že tam spletli několik věcí dohromady. Pokud vím ta vrcholová scéna v koutě byla podle vraha, kterej nechal jedno dítě stát v koutě a druhý podříz. Údajně mu to poručila čarodějnice. Takže vlastně celej film byl o útěku blázna, kterej je dost dlouho strašil v lese asi. Nebo to byla čarodějnice? Kdo ví. Pro mě tenhle film zůstane béčkem. Dokonce i dvojka se mi líbila víc. ()

Fel

Horory mám rád,ale tohle je prostě slátanina. Navíc jsem se u toho tak "strašně bál" ,že jsem to dokoukal až na potřetí...páč jsem dvakrát usnul. ()

Karel.Racek

Mám rád horory a tento dokázal, že i za pár doláčú se dá natočit něco co vystraší i mrtvého. Pár lidí co neví, že jdou na smrt a jedna čarodějnice. Jednoduchý příběh ale zato strhující atmosféra hlubokých lesů.Prostě jeden z nejlepších hororů co se dá zhlédnout. P.S. Po zhlédnutí tohoto filmu nedoporučuji chodit ven sám. ()

Straspytlik

Nejdříve jsem čarodějnici z Blair dal jednu hvězdu. Pak jsem si ale řekl: "Strašpytlíku, už je to nějaký ten pátek, cos to viděl naposledy. Dej tomu šanci. Třeba roztřepané kameře, idiotským dialogům, a nekonečně hlubokému, městskému lesoparku přijdeš na chuť." Po probuzení mám jasno. Jedna hvězdička zůstává. Ale přece jen jsem na Záhadu Blair witch změnil názor. Film není o amatérské kameře, idiotských dialozích a lesoparku. Je o dvou neschopech na slovo poslouchajících hekající krávu, o tmě (až jsem měl podezření, že se mi televize přepnula do stand-by režimu), ale hlavně - o hekající krávě. Ještěže jsem po půlce upadl do stand-by režimu já. ()

Milabusek

Nevím jestly je to mnou ale u tohoto hororu jsem se ani trošičku nebál .. popravdě muses jsem přetáčet nudné vyslíchání nějakých svědků, kteří mají vás přesvědčit o tom že se to doopravdy děje, nebo někde stalo. No popravdě od toho to hororu jsem po shlédnutí traileru čekal... no ... čekal přeci jen něco víc. A moje očekávání zbořil až na tolik že to snad míň nešlo . Jediné co zachranilo ( u mně) tento horor před zařazením do odpadu je ta konečná scéna a důvod že mám rád horory kde se to nakonec nevysvětlí ... A záhadu zůstane nevysvětlená . No ale přeci každý má jiný vkus ale těm co jse u tohoto filmu nebály doporučuji sice možná okoukaný ale přesto děsivý (no né zas úplně celý ale jen některé scény) Paranormal activity .. a nejlépe dvojku ( ta je ze všech nejstašidelnější). ()

TR3VOR

Mistři Myrick a Sánchez by zasloužili být na prvních místech kill listu a nepřátelé filmu číslo jedna, za to jak dojebali současný stav hororového filmu, kdy každý druhý neumětel bere do rukou handycam ze supermarketu, zmateně pobíhá po lese případně baráku, nazve ten zmatek (nebo snad zmetek?) hororem, navrch plácne nálepku "found footage - super!" a hurá děcka těšte se z moderního bu-bu filmu! Ano, ve svý době byl Blair Witch Project děsně cool a lidem se líbilo, jenže s odstupem času si člověk uvědomí jak moc je to laciné, prvoplánované a hloupé. Jednu hvězdičku z nostalgie na dobu jalovou, kdy jsem to sežral i s navijákem. Za několikaleté dojení už tak pokleslého subžánru vás průkopníci možná tak pověsit někde v lesích u Burkitsville za koule na strom a doufat, že vás tam časem najdou nějací studentíci, kteří o tom natočí pseudo-dokumentární horor. ()

OneFlew

Zkamání. Čekal jsem pořádný horror, ale nedočkal jsem se. Jediný důvod proč jsem dal * a ne odpad byl ten, že měli k dispozici jen malý rozpočet. Víc jsem se bál u dokumentu o 2. sv. v. Nechápu vysoké hodnocení ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Jestli jste se těšili na zářijový horor The Woods, ode dneška se na něj budete těšit ještě trochu víc - z nového filmu Adama Wingarda (The Guest) se totiž vyklubalo pokračování Záhady Blair Witch.… (viac)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (viac)

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (viac)