Záhada Blair Witch

• Česko Záhada Blair Witch (viac)
Horor / Mysteriózny
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternatívna 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

juta

Dědeček FF hororů, jenže když máte nakoukáno již několik dalších, podobných hororů a podíváte se znova na tento, nepřijde vám, že se díváte na něco vyjímečného. A já jsem stejně neměl nikdy rád to zakončení. ()

MISSha

Originální, neotřelý snímek který čerpá ze strachu z neznáma a opravdu originálního nápadu, v tom je jeho největší síla. Abych pravdu řekla už pěkně dlouho jsem se takhle nebála a myslím že do lesa hodně dlouho nevkročím. ()

Fiftis

Mne sa Blair Witch páči. Jeden z mála hororov, u ktorého ma skutočne mrazilo, atmosféra proste dokonalá. Jediné, čo sa mi nepáčilo, bol samotný koniec bez konca. Pre mňa osobne snáď najstrašidelnejší film. Pretože mám rád horory, v ktorých sa bojíte kvôli atmosfére a nie kvôli tomu, že každú chvíľu na vás niečo vyskočí. Ak to niekto nevidel a chce sa aspoň trochu báť, tak rozhodne pekne v noci po tme a sám. ()

DJ_bart

aneb ten nejlepší návod na to, jak doslova za pár chechtáků vydělat miliony.... hodně neotřelá found-footage indie amatéřina, kterou buď tvůrcům sežerete aj s navijákem, nebo ne. ()

ajuska

Neskutečně působivé. Jít po tomhle filmu do lesa je jen pro otrlé. Veškerá síla tohoto snímku bezpochyby spočívá v jeho formě, kdy vidíme jen to, co bylo natočeno na videokazetu. A čím méně toho vidíme, tím je to hrůzostrašnější. ()

Shakers

Pravdu povedať tragédia. Nemôžem povedať, že by to nebolo zaujímavé, ale ty herci ma tak srali, že som to mal chuť vypnúť. S tej kamery ma už po dlhšom čase hlava bolela a ako sa film stupňoval som dostal čoraz väčšie nič. Ako som už písal na začiatku zaujímavé to je až do konca, atmosféru a napätie to tiež má, ale to všetko sa tu nachádza v tak slabých impulzoch, že som skoro zomrel od nudy. A keď už sa blížil koniec, ktorý vyzeral byt konečne zaujímavý, tak prišlo veľké nič. Skrátka film kde vám nič nevysvetlia, herci ktorý lezú strašne na nervy a zbery ktoré nič neukážu. 29% - 1* ()

lamps

Filmový zmetek absolutně popírající domněnky, že úspěšný film by měl divákům nabídnout svébytný příběh nebo konceptuálně promyšlené formální uchopení - jedinou uměleckou motivací Blair Witch je 'vypadat jako reálný záznam' a jediným štěstím pro ni bylo, že diváci tehdy nedokázali 'autenticitu' kvůli mediální díře vyvracet. Vzniknout ten film dnes, tak si ani neškrtne - 90% stopáže v něm lidé jen zmateně pobíhají lesem a zbylých 10% vyplňuje jakési napětí, protože pohyb se z lesa přesouvá do strašidelné sutiny. Je to kult a neberu mu to, ale osobně ten snímek nesnáším a nudím se u něj stejně jako u většiny ostatních found footage hororů (výjimky: Monstrum, REC a Lovec trolů - a vlastně i ten Jáklův Ghoul je o dost lepší než tohle). 20% ()

KlárkaS

Viděla jsem to v 8 letech, na chalupě uprostřed lesa. A tu noc jsem nezamhouřila oko a spala se setrou v posteli. Ještě dlouho potom jsem to rozdejchávala. O pár let později jsem to viděla znovu, přišla mi to jako totální sračka, ale ohodnotím jen první dojem z filmu. Na ten strach, co jsem tu noc měla, nikdy nezapomenu :D ()

DaliX

Sú horory, kde si režiséri zakladajú na dokonalej atmosfére, temných zákutiach a gore scénach, poprípade ľakačkách a podobných veciach, kde nechýba okrem kvalitných vizuálnych efektov aj poriadne veľký rozpočet. Potom tu máme Béčkové zázraky alebo remaky (aj keď niektoré z nich sú kvalitné), ktorých je teraz najviac a ktoré nikoho neohúria, lebo to všetci už poznáme. No a do tretice tu máme horor The Blair Witch Project, ktorý nezahŕňa ani vysoký rozpočet, či efekty, dokonca ani tá technická stránka nie je nič extra. Horor, ktorého jedinou úlohou je vo vás vyvolať maximálny strach. Spôsob nakrúcania ručnou kamerou je neuveriteľný. Je roztrasená, niekedy tam nie je nič vidieť, a väčšinu času zaberá buď hlavných protagonistov alebo zem. A bohato to stačí. Je rozdiel keď film sledujete z pohľadu nezaujatého a je rozdiel keď vás film vtiahne do deja do takej miery, že máte pocit, že ste priamo zúčastnení. Zablúdenie v lese, nadšenie alebo hádka, desivé prenocovanie v stane, to všetko som prežíval spolu s hlavnými hrdinami. Je to snáď jediný horor, ktorý vo vás vyvolá naozajstnú paniku, beznádej a strach (strata v lese je sama osebe desivá). A v tom je práve genialita tohoto filmu. ()

Big Bear

U hororu by jste se měli bát. Už dávno vím, že na mně nefungují zombíci, kostry a kdo ví jaká havěť. Je mi to k smíchu. Největší strach vyvolá to co není vidět. Proto mne Záhada zajímala, protože mi od známého co na tom byl v kině přede mnou bylo sděleno, že budu koukat pěkně vyvaleně! No nepletl se. Nejsem specialista na horory ale tady asi poprvé byla použita kamera, jako při točení dokumentu, tedy nestaticky ale z ruky s ruchy a nezbytným třesením což hlavně v noci za slabého osvětlení působí neskutečně reálně. Divák je v prostředí děje tak nějak blíž hrdinům, je mezi nimi. Ve filmu se párkrát leknete a když jsem šel z kina, vážně jsem se bál. Představa, že na dlouho plánovaný víkend s přáteli pojedu na chatu opuštěnou v pozimních lesích Rakovnicka kde nebyla elektřina pro mne v tu chvíli nebyla nijak vábná... * * * * ()

JohnnyD

Lepšie je o tom filme čítať ako ho vidieť. Kvitujem, že chceli nachytať ľudí, ale ten film je nepozerateľnou nudou. Jedna hviezda od môjho n-tého Ja fandiaceho Andymu Kaufmanovi a mystifikáciám. ()

forsberg

Partička teenagerů běhá po lese a huláká jak na lesy. Horor? Ježkovy voči, já se lekám i když se Trautenberkovi zjeví Krakonoš, ale tady jsem se ani nebála ani nebavila. ()

Boogeyman

Je to, nebo spíš bylo to originální a nové. Kdyby se mýtus toho, že jde o skutečnou nahrávku udržel až do doby, kdy jsem to viděl, asi bych si cvrknul. Ale i takhle jsem měl slušnou husinu, jako už dlouho ne. Škoda, že vznikla i obyčejná trapná dvojka. ()

playboxguest

Hodnotím s časovým odstupem, v době vzniku bych filmu určitě měla tendenci dát čtyři hvězdy, ale za tu dobu pro mě zestárnul a už mě nepřekvapuje a nebaví tak jako kdysi... ()

Indiana

Velmi působivý snímek, který ani nachvíli neselhává a neustále udržuje diváka v napětí. Někdy v deseti letech jsem dokonce věřil, že to je pravda. ()

Hromino

Tak tohle je opravdu mistrovský kousek. Záhada je naprostým opakem přísloví "za málo peněz - málo muziky", a o to víc silněji působí. Teda ale na mě. Závěr je tajuplným vyvrcholením, které mě nenechalo chladným a mně nezbývá nic jiného, než smeknout tvůrcům. ()

Kusko.t2

Dokumentárne ladený horor o pátraní po lesnej čarodejnici ponúka toho len málo. Väčšinu filmu sledujeme iba osudy potulujúcej sa skupinky mladých ľudí po lese, v ktorom nachádzajú rôzne hovadiny (vetvičky a podobne, v noci počujú zvuky). Parta „dokumentaristov“ sa správa ako by boli v lese prvý krát. Len sa niečo šustne, hneď prepuká panika. Mimochodom nápad, že filmové zábery sa budú vydávať za skutočný dokument si prevzali autori od tvorcov Cannibal Holocaustu. ()

petaspur

Před rokem se v marylandských hvozdech ztratili tři studenti, kteří tam pobíhali se třemi kamerami obsahujícími nevybitelné baterie. Evidentně se mizerně učili, jejich bystrost rovněž měla své meze a proto nedokázali najít cestu z lesa ven, přestože několik možností jim bylo nabídnuto. Hrozně se báli a já musím touto cestou pogratulovat všem, kteří se dokázali bát s nimi, protože mě to nějak (pravděpodobně kvůli vrozené statečnosti) nešlo. ()

salahadin

"Maminko, já se bojím jít vyčůrat..." BACHA NA SPOILERY!!! Přiznám se, trio zbloudilých zálesáků mi bylo ukradené, já se v tom lese ale viděl sám a proto jsem se bál. Recept, jak natočit legendární smínek pomocí tří herců, amatérské kamery a hlavně chytré myšlenky. Film za pakatel, který vydělal miliony. Film se stal legendou mimo jiné i proto, že onu tajemnou čarodějnici neuvidíme. Člověk se opravdově nebojí vraždících maniaků s motorovou pilou, ani vizuálně odporných příšer, příšerek, ducháčků, trolů, upírů, upírek (no těch už vůbec ne), ale toho, co nevidí. Proto se bojíte i hromady kamení, u které si představujete, proč tu je a kdo ji sem dal. Proto se bojíte lesa, obrazců "voo-doo" a děs nahánějících zvuků, které si nedokážete vysvětlit. Oba dva tvůrci, Myrick a Sánchez, si sice legendu o čarodějnici z Blair od základů vymysleli, dokázali však o její pravosti přesvědčit nejen nás, filmové spotřebitele, ale i své herce! A jejich tah vyšel. Věřím však, že ruční kamera a zdánlivé nic-nedění-se může člověku zážitek minimálně ztížit. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Jestli jste se těšili na zářijový horor The Woods, ode dneška se na něj budete těšit ještě trochu víc - z nového filmu Adama Wingarda (The Guest) se totiž vyklubalo pokračování Záhady Blair Witch.… (viac)

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Zní to jako dvě neslučitelné věci, ale Roland to asi myslí vážně. Momentálně dolaďuje svůj záhadný projekt Anonymous, který má být „historickým thrillerem o tom, kdo doopravdy napsal Shakespearovy… (viac)

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (viac)