Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

eLeR

Vskutku kvalitne sfilmovaný príspevok o Černobyle z wikipédie ... s výbornou atmosférou, dobre hrajúcimi hercami a uhrančivou muzikou. ()

dopitak

Jakkoliv jsou pasáže, kde jsem hořce litoval produkce HBO (prostě, Rusové by to natočili líp), tak to finále u soudu se moc povedlo. Z pouhé nudné rekonstrukce tvůrci díky zainteresovanosti postav a diváka vytloukli opravdu maximum. Silných momentů je hodně, i když střílení psů mezi ně neřadím. 2. nejlepší seriál je špatný vtip, ale tenhle Černobyl patří mezi výborné výpovědi. Vysoko hodnotím i dabing, především skvělého Bareše. ()

Chrustyn

Neuvěřitelně precizní rekonstrukce světoznámé tragédie, která bere dech nejen tématem, ale i neskutečným zpracováním, kde sedí každý detail. Perfektní scénář, sedící hudba, působivá kamera a neskutečné herecké výklony, které jsou tak přesvědčivé, že se tomu snad ani nedá věřit. Téma černobylské tragédie, mě vždycky zajímalo a vzal bych snad jakékoliv zpracování. Tohle je ale to nejlepší co jsem si mohl přát a film nefunguje pouze jako doplnění dějin, ale i jako neskutečně napínavý film, ze kterého mrazí a těch 5 hodin uteče tak rychle, že bych si dal snad i dvojnásobek. Je neuvěřitelné, jak tohle dokázal napsat a zpracovat někdo, kdo psal scénáře ke Scary movie. Mistrovské dílo ()

classic

Výnimočne ma zaujal tento pozoruhodný, skrátený seriál ohľadom Černobyľskej havárie spred viac, ako tridsiatich rokov, keď som sa narodil. Prakticky som o nej nevedel absolútne nič zaujímavé, ba okrem samotnej explózie, ktorú skrátka už veľmi dávno mám zafixovanú v hlave, v mozgu, v pamäti. Čo sa dialo potom, či trebárs ešte v horúcom zákulisí, alebo kto všetko bol v tejto katastrofe zainteresovaný, tak to exkluzívne ponúka vo svojom meníčku Spoločnosť HBO, ktorá angažovala škandinávsky, konkrétne švédsky štáb + jednu Islanďanku (vychýrená hudobná skladateľka Hildur Guðnadóttir je vyhľadávaná vo svojej brandži, na konte má napríklad : Sicaria Soldada, alebo i chystaného Jokera s Joaquinom Phoenixom, na ktorý sa mimochodom veľmo teším...), na čele s režisérom Johanom Renckom a d.p. Jakobom Ihreom, keď si títo dvaja páni so sebou priniesli aj typicky severskú, depresívnu, surovú a extrémne ponurú atmosféru, ktorá sa dá doslova krájať, a práve vďaka nim je Černobyl tak interesantný ! Zase pred kamerou exceluje skúsený herecký veterán Stellan Skarsgård, ktorý svoju charizmu rozdáva všade navôkol seba, ale v inom význame slova. Tu nie je nič absolútne, čo by stálo za úsmev. Je to tak nasiaknuté bezvýchodiskovou situáciou, že to nemá konca kraja ! Najlepšie epizódy ? Jednoznačne prvá s druhou + štvrtá ! Jednoducho = FENOMÉN !!! ()

Marze

Černobyl , tato nákladná a hvězdně obsazená produkce má na to stát se nejlepším seriálem roku. První tři díly jsou o zmatku těsně po katastrofě. Další díly se věnují kritice systému, který za nehodu mohl. Největší síla seriálu spočívá ve schopnosti vykreslit velké rozměry katastrofy. Obrazy hrůzy posiluje nervní hudba islandské autorky. Nad běžnou podobnou produkci povyšuje seriál důraz na drobné polidšťující prvky. Vyprávění probíhá optikou těch, kdo byli na místě. Vidíme střet dvou extrémních sil - jaderné a politické. Scéna pohřbu obětí a tóny trubky se zaléváním železných rakví betonem přímo mrazí. ()

marhoul

Vše podstatné už napsáno bylo. Kvalita seriálu předběhla o několik parníků má očekávání, ke každé jedné epizodě jsem se vyjádřila a je to vlastně úplně jedno, protože na každého tahle nálož dolehne odlišně. Někoho rozseká to, jiného ono. Někomu to nepřijde tak dobré, jiný je nadšený. Já patřím k těm, kteří hodnotili plným počtem celou minisérii a měnit na tom nebudu nikdy nic. Je to příběh, který se týká i nás, možná proto si ho beru osobně. Také jsem se prošla v dešti, také jsem jedla vše, co tehdy vyrostlo, také jsem byla vystavena následkům této tragédie, čili se mi nemůže nikdo divit. Kromě perfektního scénáře, režie, hereckých výkonů, atmosféry a hudby bych ráda vyzdvihla nenormálně perfektní lokace, kostýmy, komunistické mozaiky, paneláky, závěsy, popelníky, obleky, košile, účesy, obložení na stěnách, nemocniční vybavení, stoly, židle, každou garnýž, záclonu, každou síťovku, co měl kdo na sídlišti v ruce, každou doslova hovadinu všedního dne, která se v seriálu mihla. Mrazilo mě už jen z toho všeho, natož pak z tématu jako takového. Ta doba byla hnusná! A to, co se stalo je důsledkem zkurveného systému, který kdejakému dnešnímu tupému blbovi evidentně chybí. A to je na tom celém to nejtragičtější. ()

Stanislaus

Černobyl nabízí dechberoucích pět hodin, během nichž se člověk vrací více jak tři dekády v čase, aby se díky autentickému a nadmíru syrovému ztvárnění dozvěděl, co předcházelo a následovalo nejzávažnější havárii v historii jaderné energetiky. Přestože byl Legasovův osud vyzrazen v prvním minutách, tak tím, že příběh nebyl vyprávěn lineárním způsobem, mě tvůrci dokázali udržet napnutého až do samotného konce. V rozvalinách zdevastované elektrárny a jejího okolí, za zvuků trýznivé, kovově znějící hudby (jako by evokovala samotný výbuch) se odehrává dvojí boj - za život a za pravdu. O to smutnější je pro člověka přihlížet tomu, že vítězí smrt a lež. Posoudit míru zodpovědnosti jednotlivých aktérů a dopídit se tomu, co vlastně vedlo k havárii, nemohlo být rozhodně jednoduché a jednostranně jasné, avšak seriál nabízí vskutku realistický pohled na danou událost, nehledě na to, do jaké míry se odchyluje nebo drží skutečnosti. Chválím, že se tvůrci nezaměřili pouze na šetření havárie a její vyšetřovatele, nýbrž že nabídli i pohled do života obyčejných lidí, které tato katastrofa zasáhla, čímž to celé získává na širším a objektivnějším záběru. Ústřední herecké trio - Harris, Skarsgård a Watson - ale i vedlejší herci se svých partů zhostili na výbornou. Za nejsilnější, nejnepříjemnější a nejmrazivější scény z celé minisérie považuji rozhodně sekvence z nemocnice s popálenými, vybíjení zvířat v okolí a samozřejmě závěrečný soud. Ať už se pohled na neslavně proslulou havárii může zdát být jakkoli nejednoznačný, v případě minisérii jde jednoznačně o velice kvalitní a řemeslnou práci, která si bez debat zaslouží diváckou pozornost. ()

Flego

Keď sme sa pred 33 rokmi, tuším dva-tri dni po katastrofe, dozvedeli čo sa stalo, hnev našich obyvateľov bol namierený práve na to večné tajnoskárstvo boľševikov, ktorí sa proste stále museli hrať na pravdu, na to, že sú lepší než besní imperialisti a nám sa podobné tragédie nemôžu stať. Ale pochopiteľne, mali sme strach aj z toho toxického mraku, ktorý sa valil nad Európu... Tvorcovia azda s minútovou presnosťou zrekonštruovali tragické udalosti z roku 1986, zvolili svojský štýl, kde mnoho scén nepotrebovalo vysvetľovanie či dialógy, ale hlavne komplexne predstavili svetu hrôzu, neschopnosť, ignorantstvo a kariérizmus socialistického človeka, ktorí to zavinili. ()

MontyBrogan

Keď už majú tí Simpsonovci 30 rokov, musím povedať, že Paul Ritter hral vo Friday Night Dinner jasného Homera. Ako vieme, ten pracuje v jadrovej elektrárni. A hľa, zrazu je tu Černobyl s Paulom Ritterom ako kľúčovou postavou jadrovej elektrárne. Náhoda? Nemyslím si. ()

rikitiki

Sugestivní až k nesnesení. Hlavně první díl má neuvěřitelnou intenzitu a pohled do roztaveného atomového reaktoru mi evokoval pohled do pekel. ______ Seriál má neuvěřitelný záběr: od vrcholných politiků - po zcela řadové lidi. Katastrofu a její dopady zobrazuje z mnohých úhlů, kde nechybí ani to, co se dělo s opuštěnými domácími mazlíčky._____ Příliš nezáleží na tom, že seriál není stoprocentně přesný. Hlavní je, jak ukazuje mechanizmus lži – od sebeklamu, že něco takového se přece v nejlepší zemi na světě nemůže stát, po záměrné lži před mezinárodním společenstvem. Nejdůležitější a taky nejzhoubnější ale byly lži uprostřed celého aparátu. Kdy se lhalo kvůli splnění plánu, kvůli strachu o místo, kvůli obavám z toho, co tomu řekne vedení, kvůli strachu ze zahanbení, ze ztráty prestiže… Víc jak třicet let stará katastrofa k nám pořád promlouvá nejenom hmatatelným dopadem, ale i tím nehmotným – pokřivené principy, které tvoří malé víry, jež se nakonec spojí v burácející propast strhávající vše kolem sebe. Proto je to pořád hodně aktuální. SHRNUTÍ: Některé zákonitosti nemůžeš překročit beztrestně. ()

Ivoshek

Už hodně dlouho jsem neviděl dílo podle reálných událostí, které by mělo tak silnou atmosféru a tak dobře se drželo reálných faktů, aniž by to ublížilo koukatelnosti. Jestli se něco tvůrcům podařilo opravdu mistrovsky, tak je to ztvárnění života v sovětském socialismu: chudoba, všemocný stát s nezájmem o lidi, byrokracie... Zatímco ve "velké" historii se tvůrci odpíchli od prokázaných faktů (použité technologie a jejich slabiny, postup operátorů, geneze celého průšvihu, řízení odklízení následků, mlžení a lhaní), u jednotlivých lidských osudů si vzali na pomoc výpovědi očitých svědků z knihy od Alexijevičové "Motlitba za Černobyl". Odtud pochází třeba vyprávění těhotné ženy popáleného hasiče nebo část o střílení opuštěných psů v zóně. Jestli bych tvůrcům něco vytknul, tak je to použití jediné fiktivní hlavní postavy, vědkyně Chomjukové (v knize byla podobná postava z Běloruského jaderného institutu, ale nijak zásadně se na řešení havárie nepodílela). Na jedné straně chápu vysvětlení tvůrců, že řešitelský tým byl obrovský a ona je prostě ve filmu v rámci stravitelnosti zastupuje, na druhé ale té ženě přisuzují věci a kroky, které by v tehdejším sovětském svazu byly nemyslitelné. Trochu mi vadilo i zjednodušené soudní přelíčení v posledním dílu. Kdybych to měl dát procenty, byl bych někde kolem 90 %. Kdybych měl upřímně shrnout, co si o tom celém incidentu myslím, řekl bych, že má dva viníky - tím prvním byl nepochybně řídící tým elektrárny, protože s reaktorem dělali fakt psí kusy, které podle provozní dokumentace rozhodně dělat neměli. Druhým byl ale klasický sovětský bordel a nezodpovědnost na mnoha úrovních, kdy se zkrátka jen reálně ukázalo, jak špatně je celá ta země vedena (podobně jako ve válce v Afghanistánu). ()

Jinny

Na seriálu jsou vidět roky pečlivé přípravy a skvělé je, že všech pět dílů napsal jeden scénárista a natočil jeden režisér. Díky tomu vzniklo víc než soubor částí, třebaže první (nejlepší) díl je o katastrofě samotné, druhý a třetí o okamžitých akcích a osudech postav, čtvrtý o dlouhodobé práci a pátý je hlavně soudní drama. Černobyl se vyznačuje jistou hororovou mrazivou atmosférou a zároveň úctou k těm, kdo u Černobylu umřeli a riskovali život. Ačkoliv mají tvůrci skoro všechno dokumentárně podložené, nečekejte hraný dokument, jde o velmi sugestivní a velmi přesnou dramatizaci událostí okolo Černobylu. Jedná o seriál, který nebude zapomenutý dva týdny po odvysílání posledního dílu. Ani nevím, jestli se mi víc líbil Harris nebo Skarsgard, protože obě jejich postavy prošly podobnou cestou rozčarování (druhý z nich samozřejmě nejdřív musí přijmout vážnost situace). Zkrátka za tenhle počin klobouk dolů. ()

Othello

První dva díly jsou naprostá mana a jeden nestíhá obdivovat jak se tvůrcům daří nezamotat se do vlastních pravidel dramatizace. Z filmařského hlediska nemohlo být zadání náročnější - smrtonosný nepřítel je neviditelný a nenápadný, postav je mnoho, odcházejí a přicházejí, mají rozličné funkce, vědecké pozadí události, tolik nutné k jejímu rozšifrování, není jednoduché. Přesto první dva díly neustále vzbuzují pocit zoufalé a nevyhnutelné tísně do takové míry, že jsem je sledoval s filtrační rouškou a i přesto jsem na patře cítil chuť azbestu. Jak se to podařilo? Například tím, že zpočátku scény neobsahovaly téměř vůbec prostorové estabilishment záběry, které umožňují orientaci. Tím se vybudoval pocit neuchopitelného chaosu a nebezpečí, jež pohltil i jinak věci znalé zaměstnance elektrárny a hlavně se mohla postupně rozšiřovat šíře záběru s tím, jak se pomalu rozšiřuje postavám povědomí o rozsahu katastrofy. Tyto okamžiky, odehrávající se v zšeřelých chodbách s vytřískanými okny a pomačkanými ocelovými zdmi jsou nejsilnější částí celé série. Velké celky s mnoha statisty a panoramatickými pohledy si pak seriál ponechává na ikonické sekvence, které obvykle scény ukončují. Chaotický, zoufalý a naprosto nekompetentní damage management prvních dvou sérií pak díky tomu výborně vybuduje iluzi Sovětského svazu jako nejzapomenutějšího, nejsmutnějšího a nejšedivějšího místa na zemi, kde nic nemá smysl a slunce zde již nikdy nezasvítí. Problémy nastávají od dílu třetího, kde se najednou začnou objevovat úplně překvapivě ve srovnání s předchozím, prvoplánové filmařské zkratky, šablony a úlitby, které jasně pojmenovávají cílové publikum. Snesu ještě když se dva nukleární vědci baví o tom, jak funguje nukleární fúze, ale banda horníků, která je napsaná jak nějací trpaslíci ze Železných hor, nekonečná scéna střílení zvěře orientovaná na západního pejskaře a hrdinství tváří v tvář hrůznému režimu v hodině nejvyšší, celý vybudovaný obdiv k předchozímu zase vrací zpátky na zem. Pokud postavím svůj seriál na pátrání po pravdě, měl bych být sakra opatrný s autorskými licencemi. A komprese dvou desítek vědců do jedné postavy, která se navíc od třetí série stává katalyzátorem děje, jenom proto, aby seriál obsahoval ženský charakter, je pak pokrytectví a nedobrá služba oněm mužům a ženám od fochu. Jakkoli rozumím, že nebýt těchto dramatických změn, série by třeba nebyla pak tolik úspěšná a v Pripyati by teď nebylo více apple telefonů na kilometr čtvereční než v Tokyu. ()

HellFire

Bezpochyby vynikající seriál, kterému bych vytkl to, že v něm všichni mluví anglicky, což nedává smysl. Jinak se jedná o další skvělý seriál z produkce BBC. Bude zajímavé sledovat, s čím přijde ruská verze, na koho se zde svalí vina. ()

AlfaNumerO

Seriálová událost desetiletí. Čistá filmařina, kde člověk nechrochtá blahem kvůli CGI efektům, ale atmosféře, hereckým výkonům, geniálním záběrům, skvělé kameře, vykreslení lidskosti, sebeobětování, arogance. samolibosti politické garnitury a v neposlední řadě horníkům a vůbec celkovému zpracování, které na takovéto úrovni nebylo od dob Band of Brothers. Navíc vyrovnanost jednotlivých dílů je přes jejich naprosto odlišné zaměření až neuvěřitelná. Pro tohle jsem seriálový a filmový maniak. Jsem zvědav co neskutečný hype přinese dal v této tématice. Fukušimu? Jsem nesmírně potěšen a děkuji za tento počin, který nesnese většího srovnání. 96% ()

veru_needy

Každý o Černobylu slyšel, každý to jméno zná, ale jen málokdo vlastně skutečně tuší o jak závažnou katastrofu v dějinách lidstva šlo. A tehdy se závěrečnými titulky se dostaví pravá husí kůže, když vidíte a vnímáte tu pravdu. Tehdy Vám skutečně dochází, že ono se to vážně stalo. Mrazivá, napínavá, hrůzostrašná a o to horší - pravdivá. Taková přesně tato minisérie je. První díl vás okamžite odrovná a další díly také rozhodně nezaostávají. Stále napínavý děj, hrdinské skutky a opravdu nepříjemný za to pravdivý pohled na mnohé oběti a celkový dopad této obrovské katastrofy. Nesmím zapomenout také vyzdvyhnout skvělé herecké výkony a opravdu krásně vizuální zpracování celku, dodávajícího na vážnosti. Kvituji s povděkem, že po dlouhé době mě seriál nutil přemýšlet a uvažovat. Ať už třeba nad tím, jak ideologie může zastínit zdravý rozum, i když to asi nebyl ten pravý účel seriálu. Nebo třeba zda nás může v budoucnu potkat podobná katastrofa. - "These men work in the dark. They see everything." ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD