Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Danny Nolander

Velmi kvalitní série! Nejenže jsem se ledasco o této katastrofě dozvěděl, ale donutilo mě to i se o celou problematiku zajímat, přečíst si několik článků, ověřovat, porovnávat realitu s filmem, atd. Musím říci, že na to, že se jedná ''pouze'' o mini seriál, jsou zde k vidění naprosto skvělé herecké výkony, a to jak hlavních postav, tak i vedlejších. Velmi se mi zamlouvalo prostředí, které úplně vtáhlo do děje, a nemyslím teď samotnou elektrárnu, ale třeba i byt Legasova, nemocnice, a další. Celou tuto jedinečnou a samo osobě úzkostlivou atmosféru podtrhuje hudba, která je spíše ambientního charakteru, což je pro tento účel skvělá volba. Jediné momenty, kdy jsem se malinko nudil, byly scény s Jessie Buckley. Její dějová linka byla sice smutná a velmi těžká, ale bohužel mě příliš nebavila. Na druhou stranu jsme mohli díky jejím momentům vidět katastrofu i z jiné perspektivy - z perspektivy obyčejného člověka, kterému doslova mizí před očima jeho milovaná osoba. Ale samozřejmě jak přišli na scénu Jared Harris a Stellan Skarsgård, odsýpalo to jako hodinky. Naprosto mě ti dva bavili. Od začátku až do konce! ()

jjjerry

Vau, za mě zatím nejlepší miniserie roku. Skvělá atmosféra, skvěle popsána psychologie postav a společenského režimu. Jediné co trošku kazí dojem, jsoufaktické chyby a nepřesnosti. Myslím, že si je autoři mohli odpustit a neubralo by to na "ábavnosti". (SPOILER ne žádný vrtulník do reaktoru nespadl, spadl až po měsících a tím, že zavadil o lano jeřábu. Ne, radioaktivní materiál Vám během minut nepopálí kůži do masa, musel by se spálit o páru nebo o to jak byl rozžhavený. Ne výbuch by nesrovnal se zemí ČSSR. ENDSPOILER). Super téma a kdyby nebylo chyb, mohlo by sloužit i jako zábavný dokument ()

Rian_witcher

O havárii jsem toho spousty četl a drtivou většinu dějů odhalených v seriálu jsem znal. Ale až sledováním všech dějových linek daných do souvislostí vynikne v plné síle šílená katastrofa, která mohla mít daleko hrůznější následky nejen pro SSSR, ale prakticky pro celý svět. Pro pamětníky oněch časů je seriál návratem k politikaření a papírovým plněním plánů sjezdů. Ačkoli seriál čtvrtým dílem výrazně ztratil na tempu, závěrečný díl a "rozuzlení" byl vrcholem minisérie. ()

v.indruchova

Velmi poutavý seriál, který vás vtáhl do děje vynucující se emoce. Sice nejsem člověk, který byl ve věku aby si pamatoval tento rok, ale měla jsem pocit že jsem na tom místě. Spoustu věcí a budov si pamatuji, -i bohužel chování, možná protože nějakou dobu věci přetrvaly díky kvalitě (nikoliv díky kráse desingu :). Jelikož máme minulost takovou jaká je hluboce se nás tato situace dotýká, bohužel i dodnes. Když jsme tak dlouho poslouchali Rusko. Následky nejen radioaktivity pociťujeme stále. 30-40 let po katastrofě se ukazuje ve větším počtu na našem území rakovina i jiné. (stravou tomu leckdo také nepomáhá) Bohužel zrovna foukal vítr našim směrem. Ať problémy s neplodností. /Dlouhé roky strávené po doktorech./ Alergie a spoustu jiných nemocí, které si nespojujeme často s minulostí. Jsme alespoň z části slované a máme k této zemi stále blíže. Některé nelogické nebo historické nepřesnosti jsou ne zase tak zásadní. Doporučuji, na školách by seriál měli pouštět, aspoň by jim studenti neusínali při běžné výuce a něco by taky věděli. ()

necrosrandist

Tak tohle byla velká kuřba a upřímně je dost těžký hledat nějaký nedostatky. Je v tom po celou dobu obrovská naléhavost, kterou výtečně doplňuje tísnivej soundtrack. Možná škoda, že to nebylo celý v ruštině, ale i tak si člověk strašně pošmákne. Po těžkým faux pas s finále GoT se HBO opět hlásí o místo na seriálovým výsluní. ()

VLADEK

Seriál je jako celek rozhodně nadprůměrná tvorba. Ale musím si trvat na tom, že dialogy všedního dne běžných lidí 80. let tahají za uši, takové soudružky a soudruzi nevedli. Navíc u některých dílů to dialogově osciluje mezi absolutními banalitami 21. století a něčím starozákonním, co by se dalo tesat do kamene. Tohle moc nechápu. Také mne rušila ta angličtina, tak od 3 dílu jsem to sledoval v češtině, uvítal bych dabing v ruštině, ale ten prý není. Všechny ty výtky ohledně toho „co bylo jinak“ myslím u takového typu tvorby moc nemá smysl řešit, pokud nejde o zjevné nesmysly a dezinformace, já to hodnotím z pohledu vyprávění příběhu a atmosféry série. Atmosféra a bolševická povaha je vykreslena přesně tak jak jsem ji poznal, včetně reálií – jak jsem se s nimi při návštěvě dané oblasti na podzim roku 1985 seznámil. Pro mě 85%, a váhám mezi 4-5 hvězdičkami. ()

Brenda.Ch

Dechberoucí anabáze jednoho ošklivého výbuchu s dalekosáhlými dopady i v současnosti a budoucnosti. Seriál bohužel nepostrádá vliv amerických filmových "móresů" a místy vyloudí na tváři úsměv supermanovské lehce vtipné hrdinství, přesto jako celek to vyznívá velmi civilně a skutečně, především dobrým výběrem typových herců a celkem slušně zachycené atmosféry roku 1986. Díkybohu cílem seriálu nebylo za každou cenu šokovat co neotřesnějšími záběry, a zdá se, že cílem nebylo ani co nejkvalitněji dehonestovat Sovětský svaz - spíše vyzdvihnout hrdinství těch, co přes mocenské překážky museli diplomaticky a přitom velmi rychle a účinně jednat. Nedokážu posoudit autenticitu, nemám o příčinách a okolnostech výbuchu žádné znalosti, ale vyzdvihuji srozumitelnost, jakou seriál vysvětloval všechny detaily i pro úplné laiky, a také způsob zpracování v podobě minisérie téměř dokumentárního stylu, s ponurou atmosférou a vynikající hudbou. Scéna s vojákem a starou ženou dojící krávu je velmi strhující, vyklízení střechy elektrárny "bioroboty" je taky hodně povedené. Typicky americká je dějová linie s horníky, co kopou tunel pod reaktorem, ale aspoň je tam taky trocha srandy. Výborné. ()

Dobrotka

Nemám rada všetkými ospevované veci, preto sa napríklad GoT vyhýbam. Tu však zvíťazila zvedavosť. Po vzhliadnutí 2 dielov mám depku ako prasa, celý čas na to myslím, dostalo sa to pod kožu. Stellan je ako obyčajne neprekonateľný, hudba desivá. Skvelé dielo. 😉 ()

TesterX

Nesporně výborně zpracovaný seriál popisující události v Černobylu z více pohledů a bezobalu. Ačkoliv pohledy na následky katastrofy jsou nepříjemné a děsivé, ještě děsivější jsou motivy a řešení z řad lidí politického spektra. Umně natočené, herecky famózní, jen tu angličtinu jsem vyměnil za dabing. ()

Gregor_Samsa

Parádní. Atmosféra, dokumentaristický přístup, proměnlivé tempo, přiměřená stopáž; každý díl obstojí vlastně i sám o sobě. Četl jsem o Černobylu před lety, tohle byl dobrý nápad. Zkoušky jsou fajn, ale jen když víte, že je zvládnete. Jo a ještě jedna věc – jedna z mála věcí, kde angličtina v SSSR/na Ukrajině nevadí, prostě to člověka nechytá za uši… [90%; 2019-06-20 Home sweet home] ()

kokofek

Pro mě osobně připomenutí systému v jakém jsme žili.Nepřemýšlej ,nepátrej a plň co se ti řekne.Nemáš žádné informace a tak si myslíš,že je to vcelku normální.Ve skrytu duše víš,že to normální není,ale protože si žiješ svůj život,své lásky,starosti tak nad tím nepřemýšlíš a plníš co se ti řekne.Po prvním dílu mi bylo fyzicky špatně.Už jsem zapomněla jaké to bylo žít v totalitě.Asi to už dnes nikdo nepochopí.Nikdo nebyl u nás potrestán za zamlčování faktů.A stačilo aspoň gesto dobré vůle jako v Polsku kde se podával obyvatelstvu jod. ()

mikiqex

Vše již bylo mnohokrát napsáno, s většinou souhlasím a tak jen dodám, že na tomto seriálu oceňuji i Craiga Mazina, který ke každé epizodě a) natočil hodinový podcast se spoustou informací z natáčení i co se nevešlo, b) publikoval scénář, jak slíbil. Jde o finální scénáře a ne ty původní, takže neobsahují vystřižené scény, které mě ale zajímaly především, protože pár z nich zmínil v podcastu. Na YouTube jsem u traileru našel tento výstižný komentář: "This was really hard to watch, but also impossible to stop watching." ()

Hird

Osobně mi hodně chybělo lepší ozřejmění technické části. Horníci kopali tunel - a s tím se pak dělo co? Bagr shazoval šutry dolů - a dál co, tím jako skončili? Alespoň krátce ukázat jak probíhaly práce na chlazení a na sarkofágu by bylo hezké a do stopáže by se to jistě vešlo. Jinak vše super :-) ()

Astonko

Fantastické, bezchybné, masterpiece. Podať takú náročnú tému tak bravúrne a ešte aj vysvetliť jadrovú fyziku tak aby to divák pochopil a nenudil sa je veľmi vzácne. Tiež ma ohromuje fakt, že o množstve udalostí, ktoré mohli byť pre Európu fatálne sa doteraz vôbec nevedelo a tí, čo by mali byť oslavovaní za hrdinov sú zabudnutí. Zato všetko skladám klobúk pred tvorcami 10/10 ()

Tomas_PO

Absolútna topka a famózny seriál, ktorému zaslúžene patri 2. miesto v hodnotení (07/2019). Žiadalo by si to okomentovať každú epizódu zvlášť. Celý seriál však vystihuje chladné, syrové a autentické spracovanie. V prvom dieli sa človek cíti totálne ožiarený, v ďalšom sa vnorí do individuálnych ľudských osudov, či pochopí nesmierny rozsah katastrofy až do najmenších detailov (likvidácia hospodárskych zvierat, opustených domácich miláčikov,...). Na záver diváka čaká detailné no zároveň polopatistické vysvetlenie príčin katastrofy. Je neuveriteľné, ako sa do piatich 60minútových dielov tvorcom podarilo takúto atmosféru vniesť. Osobne by som však privítal originálny ruský dubbing s titulkami. Ruština by nepochybne umocila surovú autenticitu prostredia ešte viac. ()

zigy

Tři hvězdy jen kvůli tomu, že námět "černobyl" je prostě pecka, protože máloco je tak mýtického svojí hrůzností a neznámem obestřené jako právě tato katastrofa, která zasáhla i nás v dětství, vlastně docela nedávno....Jenže hodnotíme seriál, resp. filmařské umění, že.....Seriál je podán v "akčních" scénách naprosto nudně, nevíme, kdo je kdo, a při vysvětlujících pasážích, např. u soudu, jsem toho moc nepochopil. Vždycky mě alespoň uzemnil vědec Legasov a jeho hláška ve stylu: "všechno je daleko hrůznější, než si myslíte". Fajn, ale tohle je klišé jako Brno, a nic zajímavějšího už seriál nenabízí, kromě poučení o pravdě o katastrofě a zobrazení utrpení obyčejných lidí. Takže ano, koukněte na to, ale filmařské umění je jinde (a napětí taky). ()

panki9922

Strop seriálovej tvorby. Krásny príklad toho, že ak máte silnú tému, nepotrebujete tlačiť na pílu klišé scénami, stačia aj nemé zábery a dostane vás to ako koňa. Kľudne by sa Chernobyl mohol púšťať na školách - toho priestoru na to je neúrekom ako si za svojich čias pamätám. Ešte dni po dopozeraní poslednej časti som o Chernobyle premýšľal. Bravo. ()

Majkl91

Když si uvědomím, že Zeman chce svěřit Rusákům dostavbu Temelína, je mi z toho na blití.. Seriál je naprostej TOP, vykresluje komunistickou mentalitu v celé své “kráse”, měl by se povinně promítat na školách. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD