Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

aquiver

Seriálová událost sezony, nejkvalitnější a nejpůsobivější katastrofický snímek všech dob... Jsou tu drobné věci, které podřizují skutečnost diváckému zážitku, ale není to na škodu - i díky nim vznikl tento hraný dokument, který si můžeme prožít. Kvalitní kinematografie se skutečně kvůli komerci přesouvá z kin do televizního formátu čím dál víc... 100 % ()

Krabak

Jsem rád, že vznikl seriál, který se zabývá největší jadernou havárií v historii světa. Tato událost bez pochyby ovlivňuje životy lidí, kteří žijí i v tomto roce 2019. A to díky mraku plnýmu sr**ek, který v podstatě roznesl rakovinu po zbytku kontinentu. Tím pádem u této katastrofy se ani nedá vypočítat, kolik životů na sebe navázala a kolik jich ještě bude mít na svědomí. Seriál je natočený opravdu skvěle. Vysvětluje spousty věcí, vzdělává lidi bravurním způsob jak o této katastrofě, tak o fyzikálních následcích, představuje pravé hrdiny o kterých se bohužel neučí a celkově rozpoutal opravdový hon za naší temnou minulostí. Přiznám se, že jsem jeden z těch, kteří věděli že se toto událo a byl to průser. Díky tomuto seriálu jsem strávil dalších x hodin na googlu, abych si každé jméno a každou skutečnost jak ověřil, tak se o ní dozvěděl něco více, než se vešlo do seriálu. Všem, kteří stáli za vznikem této miniserie, DĚKUJI--->100% ()

Sayko

"Seriál, ze kterého mrazí v zádech". Mě teda nemrazilo jenom v zádech, ale po celém těle. Chernobyl od HBO je určitě jedním z nejlepších učebních materiálů a zároveň nejlepších seriálů vůbec. Zfilmovat totiž tuhle katastrofu zvládlo už hodně lidí, ale nikomu se to nepovedlo tak bravurně. Od samotného výbuchu v 1:23:45 až po Legasův soudní proces jsem nevěděl, jestli náhodou nejsem součástí seriálu. Seriál mě vtáhl do svého dění a jelikož zde nemáme "nudné" výpovědi přeživších ani podrobné popisování chodu reaktoru, naprosto jsem se koncentroval a soustředil na děj. Mini-sérii také obohacovala geniální hudba skandinávské Hildur Guðnadóttir, která se skládala jen ze zvuků reaktoru, to navodilo neuvěřitelnou atmosféru. Herecké výkony všech postav byly samozřejmě vynikající a když jsem je viděl v porovnání s reálnými aktéry Černobylské havárie, musel jsem vzdát hold maskérům.. Pět dech beroucích dílů. Nic víc, nic míň. ()

Stružák

Přiznám se, že jsem po tom mediálním šílenství od minisérie od HBO raději nic moc nečekal. Ale zkusil jsem se kouknout, seriál jsem dokoukal, ale nějaký velký vzpomínky ve mě asi nezanechá. Černobyl je docela dobře natočenej a herecky nerušivej dokument. Ale... To je totiž tak nějak všechno. 🤔 Nějak jsem neměl po skončení dílu nutnání jít si honem honem honem pustit další a další díl a ani si neumím představit, že bych se na seriál podíval někdy znovu – pro to fakt nevidím jedinej důvod. Místy jsem se i trochu nudil, některý dějový linky mi přišly zbytečný (a některý naopak nedotažený do konce) a, nevím proč, myslel jsem si, že poslední díl bude o něčem jiném (nepovím přesně, o čem, ale pravda, že mě trochu zklamal). Na druhou stranu, atmosféra je po celejch pět dílů parádní a za to jedno zkouknutí to zase stojí. 👌 Informace tam jsou zajímavý, některý si určitě zapamatuju, ale na tuhle minisérii za pár týdnů/měsíců nejspíš zapomenu... ()

F.W.Colqhoun

What is the cost of lies? Rozpočet série sice nedosahuje 14 000 000 000 rublů, ale o moc méně to jistě nebylo. Je ošemetné učinit dílo měřítkem a soudcem lži, když není ono samo s to naplnit vlastní morální nárok. Té tzv. tvůrčí licence je tu prostě moc a celé by to bylo akceptovatelné jen v případě, že by šla minisérie interpretovat jako způsob, jak se tvůrce vyrovnává se světem, do něhož jeho vlast vnesla odporný pojem alternative facts a celý ten nevábný smrad, který emituje. To však v případě, když se tak činí rekonstrukcí selhání konkurenční mocnosti, není to první, co soudného diváka může napadnout. Chernobyl je i tak vynikající počin, který potvrzuje strmě stoupající umělecké ambice televize a příbuzných stramovacích služeb. Žádný div, že Spielberg tak panikaří, když filmy od Netflixu aspirují na ceny Akademie. Prostě to v tom být lepší mají snazší. Dokud se Černobyl drží popisu a rekonstrukce událostí, výjevů ze životů funkcionářů, vědců a [dalších] obětí, jde o strhující podívanou. Lidé a zvířata v mikrovlnné troubě, lidé pátrající po pravdě, lidé nevěřící vlastním očím, lidé hledající řešení, lidé schůzující jako v okrese na severu, lidé zírající do místa, kdy měl být 4. reaktor, řev dozimetrů, ionizující sloup černého dýmu směřující na západ. Tato stránka Černobylu vyvolává u diváka výrazné zpomalení rozpadu vzpomínek na bezmála vyzářené vzpomínky cvičného vymývání plynových masek a branná cvičení. Navozuje nutkavou chuť na jodové lentilky. Drhnout začíná Černobyl v okamžicích, kdy se licencuje, vylepšuje, zintenzivňuje, podtrhuje. Je vždy nanejvýš trapné, když se tvůrce nechá strhnout bůh-ví-čím k tlačení na pilu ve znázorňování událostí jako je [nukleární] holokaust. Opravdu je nutné sytit pohled do hořícího [4.] reaktoru? Výsledkem může být jediné: Pokles výkonu. [Fungující] AZ-5. Z prstu vycucaná postava Ulany Khomyukové a její liberální eskapády (divák by neunesl více postav?), svévolné výstupy Borise Sčerbiny proti Straně, výrony svobodné vůle před soudem a tváří v tvář divnoláskové tváři hlavy KGB a ejakulace patosu podrývají věrohodnost tolik akcentované a veskrze i prezentované pravdy. Každý, kdo jen trochu chápe rozměr totality, ví, že něco takového nejenže není pravděpodobné, ale dokonce to leží mimo sféru možného. Nebýt precizních výkonů Jareda Harrise, Stellana Skarsgårda a dalších evropských herců (fantastický David Dencik jako věcný Gorbačov, nechutný Paul Ritter v roli nanejvýš vhodného obětního beránka Ďatlova), intruze překladu pravdy pro domácí diváky HBO by byla snesitelná ještě méně. Absolutní bomba na závěr. Autorem démonického ambientního soundtracku, Hildur Guðnadóttir, je - cello obvykle šmrdlající žena ! :-) We need more bodies. ()

ti88na

Už dávno som tak bez zaváhania nedala plný počet bodov, ale tu to jednoducho nejde inak. Černobyľ je tak realistický a autentický, že som tú rádioaktivitu cítila doma v obývačke. Táto neuveriteľná tragédia ľudského zlyhania a arogancie si lepšie spracovanie ani nemohla priať a my spolu s ňou. Dokonale vystihnutá atmosféra vtiahne do deja a nepustí až do samého záveru. Seriál je veľmi obsažný a vysvetľujúci, nezameriava sa len na udalosti bezprostredne po katastrofe, ale dozvedáme sa aj, čo sa dialo ďalej a napriek zložitosti problému myslím, že musel každý pochopiť, čo sa vlastne stalo a aké boli príčiny a to nemyslím len ľudské zlyhanie, ale aj čo sa technickej stránky týka. To veľmi oceňujem. Emócie sú podávané v akurátnych dávkach, nemala som pocit, že sa zbytočne tlačí na pílu aj preto som skôr ako dojatá bola nahnevaná na tú bezbrehú hlúposť ľudí, ktorí mali moc a absolútne pomýlený rebríček priorít, konanie posudzované podľa toho, či by bol drahý súdruh Lenin na nás v tejto chvíľu hrdý. Dnes sa to zdá smiešne, ale vtedy tak ľudia skutočne rozmýšľali a podľa toho jednali. Neostáva mi len poďakovať producentom, tvorcom, hercom a všetkým, ktorým stoja za vznikom tohto skvelého seriálu. ()

panWolf

A tak nám ta rudá chátra bude lhát vždycky a napořád, A pořád se najde spousta ichtylů , kteří jim budou věřit. Lepší už to nebude . Bohužel :-( ()

ChrisBa

Výborná séria o tragédii v Černobyle. Škoda len, že po hodnoteniach na CSFD, som mal zrejme priveľké očakávania a asi aj preto neviem doceniť tento seriál na 5*, ale iba na 4*. Mrazivý, dusný a temný, presne taký, aký si daná téma vyžaduje. Neviem prečo, ale práve vymyslená postava Chomjukovej ma ako jediná z postáv iritovala. Nechápem, načo ju tam tvorcovia pchali.. prišlo mi to, ako keby potrebovali v seriáli aj nahlas povedať, že ZSSR(Rusko) je zlo.. Pritom všetci diváci si domyslia aj bez tejto postavy, ako sa ZSSR staval k tejto tragédii a prečo to bolo zlé.. Druhá vec, ktorá vo mne skrsla počas sledovania seriálu je, že ešte zaujímavejšie by bolo natočiť sériu aj o inej tragédii a omnoho horšej ako bol Černobyl.. o Hirošime a Nagasaki... po tomto skvelom seriáli si to priam pýta.. nechápem, že sa tak ešte nestalo(aj keď chápem, že Hollywood takúto tému asi nenatočí).. ()

Ilhan

Asi nejlepší sledovat celé v kuse. Ta atmosféra prvního dílu Vás naprosto pohltí a je strašná škoda jí pak trhat, protože třeba mě to trochu přetrhlo řetěz. Každopádně luxusní záležitost. ()

.MJ.

Jaký je význam lží? Na to asi nikdy nepřijdeme. Krutá realita sovětského systému, která donutila dělat z lidí pokrytce před sebou samými. Valerij Legasov však tento postoj odmítl, postavil se této realitě čelem a poslal na smrt desetitisíce, aby zachránil miliardy. Nejsilnější filmový počin co jsem kdy viděl. 100% ()

Foxhound#1

Nejlepší drama nepíšou scénáristé, ale sám život. Tady aby se všecho vešlo do pěti dílů museli scénaristé trochu redukovat a poupravovat, celek i tak strhující. O Černobylu bylo natočeno spousta dokumentů, nejlepší jsou asi Nultá hodiny a Bitva o Černobyl. Nicméně seriál i tak pro mě přinesl nová fakta, např. pravdu o těch 3 potápěčích, kteří v podstatě odvrátili zkázu půlku Evropy a o kterých se všeobecně tradovalo že se pod reaktorem rozpustili. Dále samotná rekonstrukce nehody a technická stránka věci - vznikající xenon a jeho (ne)redukce. Samotný seriál má v prvním dílu trochu vlažnější rozjezd, od druhého dílu už vás ale nepustí a nejde jinak než ho sjet celý v kuse. Co bych ale scénáristů vytkl byl 4. díl, kde bych značně zredukoval dějovou linku likvidátorů zvěře (čistý účel hrát na city, zbytečně natažené). Naopak bych přidal nějaký čas pro likvidaci trosek na střeše a hlavně stavbu sarkofágu, ta je tam v podstatě přeskočena a přitom se jednalo o klíčový bod likvidace havárie. Suma sumárum 90 % a na rozdíl od Spáčilové jsem to viděl a vnímal celé. ()

quelhar

Způsob, jakým tvůrci byli schopni vytvořit na jednu stranu poměrně přesnou rekonstrukci více než 30 let starých událostí a na druhou stranu do svého díla zakomponovat vysoce aktuální poselství o ceně za lži, které je dokonce podtitulem této minisérie, je fascinující. Ani na chvíli to nepůsobí jako nějaká na sílu tlačená agitace, nicméně přesah do současnosti je naprosto zřejmý. Unikátní projekt, který je zcela zaslouženě na vrcholu žebříčků. ()

prezdivaka

Troufám si tvrdit, že v produkci HBO vznikl fenomén. Všechna významnější media jej v poslední době zmínila. Mnoho dalších článků se veze na vlně Černobylu a radiace. O seriálu se vyjadřuje jaderná fyzička Dana Drábová atd. Ta pětidílná serie je pozoruhodná z mnoha směrů. Je to skutečný příběh. Je natočen realisticky. Kromě Emily Watsonové jsou všichni herci neznámí a to realitu ještě umocňuje. Každý díl je trochu z jiného těsta. První je špionážní, druhý thriller, třetí katastrofický, čtvrtý melodrama a poslední politický proces. Největší poselství pro mě je, že politika a její moc má blízko ke lži a se lží pracuje. Někdy zabalí pravdu do lži a jindy lež předkládá jako pravdu. Jak se to hodí a jak je to v danou chvíli potřebné. Různé státy a mocností tyto ingredience používají, liší se jen koncentrace. ()

tterez

Vaří se to tam dodnes! Ohromující zpracování reálného příběhu. Mrazící situace, kdy lidé z okolí nechápou, co jim hrozí a jaké je čekají následky. Nevědomost, strach, možná ambice ubohých jedinců - všudypřítomná lživá propaganda má neskutečný vliv. Byl to perfektní divácký zážitek shrnutý do pouhých pěti dynamických a nabušených dílů. Snad jsme se z toho všichni poučili a nebude se to nikdy opakovat. Jediné, co bych vytkla je původní anglické zpracování. Kdyby to natočili v ruštině a dali jen anglické titulky, dostalo by to teprve grády. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD