Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun

• Česko Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (viac)

Pri príležitosti smrti svojho milovaného editora Arthura Howitzera jr. narodeného v Kansase v USA sa zamestnanci novín Francúzska depeša Liberty Kansas Evening Sun,- čo sú vysokom náklade predávané americké noviny so sídlom vo francúzskom meste Ennui-sur-Blasé, zídu, aby napísali jeho nekrológ a vzdali poctu jeho práci. Prúd spomienok vykryštalizuje do prerozprávania štyroch konkrétnych príbehov s názvami: Cestopis najsexi častí samotného mesta od The Cycling Reporter; Konkrétne majstrovské dielo, o kriminálne šialenom maliarovi, jeho strážcovi a múze a dravých díleroch; Revízie Manifestu, kronika lásky a smrti na barikádach na vrchole študentskej vzbury; a Súkromná jedáleň policajného komisára, napínavý príbeh o drogách, únosoch a dobrom jedle. To všetko v mierne absurdnom a s nadsázkou prerozprávanom filmovom príbehu. (CinemArt SK)

vojtaz

Mám Andersonovi filmy rád. Mám je rád jako lanýže, dáte si jich trochu pro zpestření a je to výborný, olizujete se až za ušima, jenže když to s nima přeženete, nedá se to jíst. Jsou extrémně aromatické, specifické, zkrátka jednou za čas bomba ale nesmí se to přehnat. A přesně to se stalo u tohoto filmu - když si pustíte Andersonův film (Život pod vodou, Půlnoční království, Grandhotel Budpaešt...) pravděpodobně budete nadšeni, ale bude Vám ten zážitek na nějakou dobu stačit a nemusíte ho vidět hned znova, pravděpodobně si nebudete dávat maratony jeho filmů,  jenže přesně to se stane v tomto případě - jsou to vlastně 4 po sobě jdoucí filmy, které se Vám budou jednotlivě líbit, ale když je dáte takhle hned za sebou tak je to prostě už moc :-/ ()

KosiR_ksr

Všudypřítomný je jedinečný Andersonův rukopis známý i z dalších jeho filmů. Výrazná je poeticko-melancholická atmosféra s výrazovými prostředky nesoucími se v podobném duchu jako Grandhotel Budapešť. Snímek je osvěžujícím a mnou vítaným zpestřením soudobé hollywoodské tvorby, ačkoli v mých očích Francouzská depeše většinu Andersenovy starší tvorby nepřekonala. ()

tomashrabek

Mať k dispozícii takú výnimočnú hereckú skvadru a natočiť... toto, to by malo byť zločinom proti umeniu. Prázdny žvást s nezaujímavými historkami, v ktorých sa nedá stotožniť absolútne s ničím. Andersonov formálny maniérizmus mu evidentne prerástol cez hlavu. Svojím neustálym upozorňovaním na seba (strojené kompozície, zmeny pomerov strán) je neuveriteľne otravný a žiaden z "briskných", absurdných a rádoby chytrých dialógov nezakryje to, že vlastne ani nemá čo povedať. ()

molcan2

Som veľkým fanúšikom Andersonových kreslených, vysoko detailných filmových svetov, v nemalej miere aj preto, že neustále žmurká na publikum, čím im dáva najavo, že je to sranda, keďže manipuluje s pomermi strán, farbami, časovými osami a posúva steny. Zdá sa, že jeho herci si to užívajú. Toto je deviate vystupenie Billa Murrayho v Andersonovom filme, ôsme Owena Wilsona. Ďalšími uznavanými hercami sú Lea Sedoux, Mathieu Amalric, Bob Balaban, Henry Winkler, Christopher Waltz, Willem Dafoe a tucet ďalších. Neprichádzajú v hlavných úlohách; zdá sa, že sa len radi ukazujú. Keď sa film skončil, dvaja muži v publiku začali diskutovať o tom, aký význam majú pomery strán a pohyblivé scény pre základný význam. Možno mi chýba hĺbka na pochopenie takýchto vecí, ale myslím si, že Anderson rozpráva svoje rozprávočky a chce, aby sme sa dobre bavili. Robí to z toho veľké umenie? Možno nie. Niekedy stačí len úsmev. ()

warrenur

Kvantum zvucnych mien a uletenych postav a s nezvycajnou filmovou tvorbou a 2D, ci 3D obrazmi. Pre nadsenych filmovych technickych fajnsmekrov, ku ktorym ja zrejme nepatrim. Zabavnost totiz znacne kolisala. Najviac ma chytila asi prva poviedka s Beniciom a sexy Leou Seydoux, ktora si mimochodom zahrala v podobnom, ale urcite lepsom, Grandhotel Budapest. Nie moja salka kavy, ale i tu som si od Anderson-a nasiel jeho typicke mile a naivne motivy. ()

peetrejr

Wes Anderson je známy svojim svojským štýlom natáčania filmu. Tu sa však Anderson vyhral až moc. Z umeleckého hľadiska to je pozoruhodný film. Avšak z hľadiska chcem si pozrieť dobrý film to je slabé. Pre Wesa je veľmi typické hviezdne obsadenie a netraditčné pohyby kamerou, iný spôsob hrania hercov... Toto všetko na ňom obľubujem a práve pre tieto vlastnosti ho mám v obľúbenych rešiséroch. Už Grandhotel Budapešť bol natočený inak ako sme u Wesa zvyknutí, no stále to bol jeho odkaz a hlavne ma to bavilo. O tomto divne dlhom názve to ani povedať nemôžem. Herecké výkony sú prijateľné. Jediné čo sa mi nepáčilo bola celková atraktivita filmu. No pre mňa to nebolo zaujímavé nejak. Tri hviezdy dávam z toho dôvodu, že viem ako tak pochopiť umelecké "veci".Obávam, sa, že Andersonova tvorba ide dole vodou. Zatiaľ si ho nechávam v zozname obľúbených režisérov pre jeho skvelé filmové počiny z minulosti. ()

TostTom

No rozhodně zajímavý a opravdu originální film se spoustou známých a fajn herců, kteří rozhodně nehráli špatně, ale mě osobně film zas tak neoslovil. 5/10 ()

Saur.us

Už s naprostou samozřejmostí se svérázný rukopis W. Andersona promítl i sem, do povídkové Francouzské depeše. Škoda jen, že i přes její nepochybné kvality zůstal snímek přehlížen a nedostalo se mu takové reklamy a pozornosti jako například letošnímu (23), hůře hodnocenému Asteroid City. ()

Mánička

Áno, je to tak - Najandersonovskejší Anderson, zatiaľ. Podmanivá freska príbehov v príbehu v tradičnom aj novotradičnom naratíve jeho autora. Predvádza sa tu obrovská tvorčia kreativita, kedy každá kapitola filmu je viac či menej originálnejšia od tej druhej, počnúc kamerou, ktorá predvedie svoju ohybnosť v zábere protipólnych štýlov, až po členitý soundtrack charakterizujúci každý príbeh osobitne. Hranica sa taktiež posúva, kedy sa aj takýto živý film prenesie do animovaného prevedenia, ktoré je režisérovi tak blízke. Dialógy, ako už od Andersona poznáme, nesú v sebe vnútornú poetiku a humor absurdný, či nenápadný a úderný. Čo môže by a bude problém pre niektorých ľudí je diverzné chaotické prostredie, ktoré tvorí tučné spektrum postáv hmýriace sa v dynamickom tempe jednotlivých scén a dialógov. Po takto kreatívne plodnom prevedení som vážne zvedavý, kam Anderson posunie hranice nabudúce. 4,5/5 ()

Pat_rick_fan

Ak niekto doteraz neprišiel na chuť Andersonovi, jeho najnovší počin nebude asi preňho. Naopak, jeho fans sa môžu tešiť na esteticky a štylistický vypiplaný, kreatívny, uhrančivý úlet, kde to s formalizmom a výtvarnými nápadmi režisér trochu prepálil, až sa v tom jeho malé poviedky/pointy topia. Prvý film od neho, ktorý zrejme bude vo mne rásť až po opakových pozretiach, na rozdiel od jeho predošlej tvorby: len tak z fleku ma napadá Grandhotel Budapešť (2014), ktorý popri tej obrázkovej paráde dokázal aj chytiť za srdce na prvý krát; tiež prvý raz kedy som aj napriek vizuálnemu pornu uvažoval nad troma hviezdičkami pre "Andersonovku". Miesto jedného príbehu sa servírujú rovno tri, pričom v tom poslednom som sa už aj trochu stratil (ale kreslená pasáž je TOP). Na druhej strane je práve oná zmätenosť z toľkých vnemov dôvodom, prečo mi je jasné, že si to budem musieť dať celé v dobrom kine ešte raz a rád, teda hodnotenie môže ísť vyššie. Predsa len, tu platí to oné známe klišé: They do not make movies like this, anymore. ()

anatheman

Moc se mi líbila forma, která působila velmi hravě, až dadaisticky. Veškerá interakce kamery s prostředím je zde tak vymazlená, že vizuál baví sám o sobě. Horší je to ale s dějovou náplní. Zatímco se mi první povídka o malíři velice líbila, u druhé jsem už pociťoval vyčpělost. No a ta třetí? Ta byla jenom nekontrolovaným plkáním.  Podle mě The French Dispatch představuje ten typ filmů, kde zkrátka forma zvítězí nad obsahem. Takže za mě tedy pouhé tři hvězdy. ()

BOURQUE

Ten, kto pozná filmy režiséra Wesa Andersona, vie, že čo môže od tohto režiséra očakávať. Nie je to inak ani v jeho poslednom filme The French Dispatch. Vo svete Wes Andersona sa opäť stretneme s hercami, ktorými už dlhšie spolupracuje (napr. B. Murray, O. Wilson). Tých dopĺňajú ďalší skvelí herci a herečky – zástup staršej a mladšej generácii je takmer rovnomerný. A všetci sú na správnom mieste, v správnych rolách (napr. Léa Seydoux nebola tak výrazná ani v Bond filmoch) a „fungujú“ podľa predstáv pána režiséra. Príbehy v príbehu sú typické Andersovské, vizuálne miestami neskutočne jednoduché, niekedy komplexnejšie. Milovníci tvorby Wesa Andersona nebudú sklamaní. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Rathalos odpad!

Takze presne 15 minut a 38 sekund som vydrzal pozerat tento film,potom doslo samozrejme k radikalnemu vypnutiu,s reziserom Wesom Andersenom nebudem asi nikdy kamos,jedina jeho zalezitost,ktora ma v minulosti naozaj ohurila,bola Grandhotel Budapest,inak bud to bol priemer alebo odpad,tu je sice kopec znamych hercov,ale ho*no z toho,k tomu vsetkemu este de*ilne kecy o nicom,no jednoducho to nema hlavu ani patu,hodnotenie 74 % je pre mna obrovskou zahadou,asi zavolam Monka,on na to pride,kde je pes zakopany...:-) ()

Rockerman

Typický Anderson nás opět zavádí do svého fantaskního světa, plného krásných obrazů, absurdních a nepochopitelných scén a dialogů. Pro mne tentokrát až příliš neuchopitelný a nudný. ()

neo93

Svérázný režisér Wes Anderson znovu v akci. A opět dokazuje, čím je právě on tak výjimečný. V první řadě musím zmínit, že si nedovedu moc představit, že na jeho nový film jde někdo, kdo v životě neviděl žádný jeho snímek. Pro takového diváka to musí být velmi zvláštní podívaná. Takových bych řekl, že bude ale minimum. Naopak většinu publika budou tvořit především fanoušci tohoto originálního autora, tak jako v mém případě. A ti budou naprosto nadšeni, jelikož Anderson zase překonává sám sebe. Jeho hravý, absurdní, zábavný a vizuálně mistrovský filmový projev dosahuje maxima. Nápomocnou ruku mu znovu podávají osvědčené herecké hvězdy první velikosti, tak i pro něj nová herecká esa. A že se jich na platně spoustu objeví, třeba jen v menších rolích, je skvělé. Příběh mi sice přišel, že občas pokulhává, třeba i tím, že více nepropojuje jednotlivé tři povídky, na druhou stranu jejich žánrová různorodost je velká a přesto kvalitativně téměř stejná. Už jsem si zvykl, že u Wesových filmů nejde zcela pochopit a pojmout všechny detaily, myšlenky ani odkazy na první zhlédnutí, tudíž další projekce je nutností. Proto hodnotím, jak hodnotím a nechávám si otevřené vrátka pro plné hodnocení. ()

Tomash58

Komu nevoní styl Wese Andersona, tohle mu bude pěkně smrdět. To avšak doufám není případ moc lidí, protože tohle perfektní! To, jak si Wes hraje se vším, co ve filmu jako médiu jde, hraje, je neuvěřitelné. Krásně se na ten jeho perfekcionismus dívá a taky se skvěle poslouchá. Příběh pěkně trhlý jako obvykle je funkční, vtipný a milý. 3 příběh, jakožto články v časopise, jsou různorodé a až na (pro mě) poslední, vlastně bezchybné a nemohl jsem od nich odtrhnout zrak. A ten ansámbl herců, to je neuvěřitelné. Všichni hrají perfektně bláznivé role a těšíte se, až uvidíte dalšího. Což je vlastně jediná opravdová slabina filmu. Jelikož je tam tolik známých tváří, na všechny se prostě pořádně nedostane. Například Edward Norton, na kterého jsem se těšil ze všech herců nejvíc, má filmu asi minutu a dvě věty. A to je zatraceně málo. A právě proto si k některým z postav nevybudujete moc vztah. Neplatí to samozřejmě o všech, ale pár by se jich, včetně zmíněného Nortona našlo. Všechno ostatní je ale geniální, Anderson ví přesně co chce natáčet a je radost to sledovat. ()

Maximilianus

Ani sa nedá povedať, že by toto bol film ako taký,  toto bolo umelecké dielo. Pre mňa spolu so Sorrentinom je Wes Anderson majster obrazu. Užíval som si každú poviedku, každú vetu a herectvo všetkých zúčastnených protagonistov. Tilda Swinton je božská,  keď hrá zvláštne postavy, podobné tej v tomto filme. Je to Anderson, ktorého možno očakávate ale napriek tomu stále dokáže prekvapiť a kvalitatívne nesklame. 7,5/10. ()

rivah

Vizuálně a stylisticky vypiplané do chladného nic podstatného neříkajícího absurdna. Frontální centrované obrázky černobílé i barevné, hrané i malované.... Určeno jiným divákům. (50%) ()

Pafnuc

Někdo dal zanalyzovat všechny předchozí filmy Wese Andersona nějaké umělé inteligenci a tak pak vygenerovala toto. Bylo by dobré, kdyby se na příští film vrátil pravý Wes Anderson. ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (viac)

Wes Anderson chystá film pro Netflix

Wes Anderson chystá film pro Netflix

07.01.2022

Režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Grandhotel Budapešť) rozhodně nezahálí. Je to teprv pár týdnů, co do našich kin dorazil jeho nejnovější snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, a… (viac)

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

12.08.2021

Ještě jsme se ani nestihli dočkat jeho několikrát odkládané komedie Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, jež by měla mít v našich kinech premiéru nakonec začátkem listopadu, a už režisér… (viac)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona