Film režiséra Johna McTiernana, natočený podle bestselleru Toma Clancyho, je příběhem mužů, v jejichž rukou leží odpovědnost za soudný den. Zbrusu nová, supermoderní jaderná sovětská ponorka míří k pobřeží USA. Jejím velitelem je kapitán Marko Ramius (Sean Connery). Americká vláda se obává, že ponorka "Rudý říjen" zaútočí. Analytik CIA (Alec Baldwin) je jiného názoru. Myslí si, že kapitán Ramius chce emigrovat. Má však jen několik hodin, aby ho našel a svůj názor dokázal. Sovětské námořní a vzdušné síly po ponorce totiž pátrají také. Hon na ponorku začíná. (HBO GO)

pakobylka

----- "Moře dává všem novou naději, tak jako spánek dává sny." ----- Nebezpečná hra kapitána, který za sebou spálil všechny mosty a vydal se přes oceán - se svým přesvědčením ... a se svou nadějí. P.S.: Taktéž se svou zbrusu novou superponorkou, která ovšem nebyla jeho majetkem - což přece jenom představovalo nepřehlédnutelný zádrhel. Nejenom z hlediska finančního, ale především na poli velké politiky ... té největší. Nehledě na to, že nemohl příliš spoléhat na vlídné přijetí druhou stranou. ()

zette

Namet je totalni sracka a uz predem byl u me tento film predurcen k zahube (dival jsem se jen kvuli udelenemu Oscaru za strih zvukovych efektu). Jako akcni film vsak dokaze zaujmout. Po technicke strance je film velmi zdarily a ponorky jsou vdecnym tematem (vsem mohu jen doporucit film Ponorka z roku 1981). Connery ve svem hereckem projevu neurazi ani nenadchne, osobity ale je. ()

Martrix

V devadesátých letech, kdy by ještě mohl být podobný film ozvěnou studenoválečných amerických výplachů, jsem Hon na ponorku minul. Ale i tak si ho dokážu zaškatulkovat k mnoha jemu podobným, ve kterých Amíci škadlili Rusáky příběhy o přeběhlících, nebo o tom, kterak to udatný americký řízek nandal rotě ruských kašpárků. Jenže vidět ho poprvé dnes, ve mě žádnou nostalgii nevyvolává. Je to jen dost dlouhý a nepříliš záživný film, který je technicky pěkně udělaný, ale scénář je poplatný klišoidnímu Hollywoodu té doby. Vše podle stejného vzorce. Ale je to jen třicet let starý akční film, takže není důvod vyčítat tvůrcům chabý scénář. Na nic hlubokomyslného si Hon na ponorku nehraje. Clancy na mě ani podruhé v krátké době, dojem neudělal. Tento typ beletrie mě úplně míjí a totéž platí o Clancyho filmových adaptacích. PS: pobavila úvodní likvidace politruka jménem Putin... . ()

Machrovic

SPOILEROIDNÍ HLÁŠKY, KTERÉ SE MI PODAŘILO ZACHYTIT: "Já jsem přece vůl. Moh jsem si to rozmyslet." // "Hele, já už jsem viděl mořskou pannu. Dokonce jsem viděl žraloka, jak žere chobotnici, ale neviditelnou ruskou ponorku ještě ne." // "Bacha je tam Ivan!" // "Chci jen klidně rybařit, jako když jsem byl malý." // "Tydlety kejkle jsou vždycky o hubu." // "Pane kapitáne, jsem rád, že jsem tady." // "Putin nám jen komplikoval život." (taková nadčasová hláška!) // "Nikdo nás nenajde, nesýčkuj." // "Není to blázen?" "Jo, dokonalej." "Čert nám ho byl dlužnej magora přiblblýho!" // "Já jsem politik, takže lžu a podvádím. Když nelíbám dětičky, tak jim kradu panenky." // "Co vlastně chce? Rusové se ani plánovaně nevyserou!" // "Myslíte si, že je zbraň? ... Není to Rus, je to Litevec." (?) // "Kolik agentů KGB je na palubě mé lodi?" // "Politruk Putin je u vás v kabině. Je čas převzít rozkazy." // "Tupolev nemá slabost pro nikoho kromě sebe." // "Tam, tam co já nemůžeš." // "Zapnout housenkový pohon." "Housenka běží kapitáne." // "Kapitáne torpédo ve vodě!" "Kapitáne opravdu po nás střílejí! Proč?" // "Průměrnej Rus se bez plánu ani neuprdne." (tady chtěl být nějakej scénarista asi vtipnej, tak sem dal jednu hlášku dvakrát, jen obměněnou.) // "Na Rusáka je to velkej kliďas." // "Může nám poslat signál. Otázka, jestli chce." // "Rusové ho hodlají potopit, proč jim nevyhovět." // "vezmu si blbou americkou ženskou." // "Za to dostanete Leninův řád, pane." // "V týdle akci se může podělat milión věcí." // "Opatrně s tou pistolí, naše zařízení není neprůstřelné." // "Tenhleten manévr není žádná sranda." // "To je nápad, schovat ponorku na řece." // "Moře dává všem naději jako spánek sny." ()

Blackros

Nebudu tady jako jiní poměřovat tento film s ostatními z "ponorkového žánru". Moc filmů z ponorek neznám a z těch pár co jsem viděl je tento určitě lepší. Pořád se ale, i přes hvězdné obsazení a brilantní hudbu, nejedná o žádný revoluční akční film a pro mne je toto pouhý nadprůměr co se týče obsazení a podprůměr co se týče děje. ()

majo25

Aj po rokoch je to napínavý triler, ktorý stavia na osvedčených hereckých hviezdach a prepracovanom scenári. Čo už zastaralo, sú podmorské (pravdepodobne počítačom spravené) zábery. Hodnotenie: 85% ()

PanZahadnyCZ

Klasika plná hvězd, která svou napjatou atmosférou nikdy neomrzí. Na mě zde zapůsobil především elegantně sebejistý důstojník Borodin v podání Sama Neilla, jenž mě poslední dobou utvrzuje v tom, že patří mezi přední britské herce, jímž společně s dalšími velikány po svém boku náležitě vládne Sir Sean Connery, který v tomto filmu neméně exceluje. Stejně tak jako Alec Baldwin, Stellan Skarsård a řada dalších známých tváří hereckého světa, kteří svým herectvím tento film zvěčnili. ()

BoXBe

Scénář šustí papírem a románovou předlohou, bohužel nikdo to včas nepročesal a nenarovnal. Ryan nedokáže zaujmout, dialogy by občas více zapadly do Dallasu. Nakonec ale film podrží charisma Seana Conneryho, podmořských záběrů a kvalita zpracování. Před koncem, přiznám se bez bolesti, jsem při nahánění sabotéra usínal, tam se nepovedl ani soundtrack, ani napětí, ani nic. Nemluvě o poslední nejhůře stylizované scéně celého filmu poplatné období studené války. ()

Slavníkovec

V útrobách ponorky se nachází vynález, který může být rozhodujícím faktorem ve Studené válce. Ponorka mění směr z kurzu a směřuje k americkým břehům. Ponorka "Rudý říjen" řízená Marko Ramiusem se stává živou pochodní. Rusko bere pokus o emigraci jako vlastizradu. Stává se tedy terčem ameického i sovětského námořnictva. Napínavý film, podpořený skvělým comebackem stárnoucího mrzouta Seana Conneryho a mladého Aleca Baldwina v roli analytika CIA. 75% ()

otík

Notně povedený ponorkový film, ve kterém vše funguje, tak jak má. Děj je dostatečně napínavý, herci hrají výtečné party (obzvláště Sean Connery je nepřekonatelný velitel ponorky), parádní Poledourisova hudba doprovází nebezpečné podmořské manévry a také triky jsou ucházející. Prostě film s velkým F. ()

PADDY

Viděl jsem to jen útržkovitě, proto nebudu hodnotit, ale nemůžu si odpustit napsat kritiku na speciální efekty. Ty jak se mahly dostat na plátna kin nechápu. Ve špatných počítačových hrách jsou lepší animace než ty, které se objevily ve filmu. No prostě bída s nouzí jak z učebnice. ()

Radiq

Ty ponorkovy kecy, technika, kurzy, taktika, to mi často nedávalo smysl. Taky jsem se docela ztratil v té diplomacii a vojenskejm eskapádám na pevnině. Takže z armádního hlediska v tom mám docela bordel. A taky to tápání sonarem v hlubinách, často bez záběrů z venčí, bylo takovy nezajimavy, takže se nedalo moc orientovat, co se vlastně děje. Ale jinak tomu nechybí napětí a na svou dobu i filmařská kvalita. Hlavně ten finální výbuch jedné z ponorek nebo krásné velrybí vynoření jiné. Taky se mi líbilo, že režisér určitou dobu určitou dobu ctil rodnej jazyk rusáků a přechod na angličtinu byl udělanej vkusně. Alec Baldwin se nám tady ukázal v jedné ze svejch lepších rolí, né-li nejlepší a ruskej kapitán Seanovi Connerymu taky docela padl, jak námořní uniforma. Největší kápo byl ale podle mě James Earl Jones :-). ()

sator

Kapitán třetí třídy Valery Mikhailovič Sablin (1. ledna 1939 - 3. srpna 1976) byl sovětským důstojníkem námořnictva a členem komunistické strany . V listopadu 1975 vedl vzpouru na sovětské válečné lodi Storozhevoy (nikoliv tedy ponorce) se záměrem svrhnout zkorumpovanou moc Leonida Brežněva a obnovit "Leninské ideály". S lodí plul do Leningradu kde chtěl  symbolicky zakotvit vedle Aurory. Jeho vzpoura ale selhala a za devět měsíců později byl popraven za zradu. Ruská moc si vymyslela zastírací legendu že kapitán chtěl emigrovat, až po r. 1989 vyšla najevo fakta. ()

Decker

Velice zajimava zapletka ktera dokonale graduje ke konci filmu. Tento film je jeden z nejlepsich ponorkovych filmu vubec. Connery dokonaly, Baldwin skvely. Za zminku stoji i kapitan americke lodi Scott Glenn. Kdo ma rad McTiernanuv styl bude chrochat blahem. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Neeson a drogová ponorka

Neeson a drogová ponorka

25.03.2015

Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco… (viac)

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (viac)