Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

HarveyDent

Tak to je propad ze skvělé pětky přešel Lucas to zdlouhavé, trapné a v něktrých místech i nudící šestky, která je snad i horší než čtyřka. Ne, vážně začátek ještě ujde, ale prostředek filmu do setkání s Imperátorem je snad nekonečná nuda. Malí, chlupatí medvídci či to bylo zachraňují celou galaxii, ve větší blbost se to zvrhnout snad nemohlo. Nebýt toho skvělého konce, který je rozdělen do 3 částí (u Imperátora, na měsíci a ve vesmíru), který vyvolá aspoň trochu toho, co jste cítili furt v pětce, mě donutil přimhouřit očko a dát 75% ()

Cortesz

Naprosto famózní zakončení legendy. Je sice pravda, že jde o nejslabší díl celé série IV, V, VI, protože se zde nachází trošku hluchá místa v podobě těch sice roztomilých medvídků, kteří sice hrajou svou úlohu, ale počase začnou nudit a působit i trošku směšně, a také mě mrzelo rychlé zrození Luka z ostýchavého, slabého Luka, který nedokončil výcvik Jedi a najednou zněj je nejlepší Jedi všech dob, ale naštěstí je zde více těch lepších míst jako záchrana Hana Sola, souboj Luka Skywalkera s Darthem Vaderem, kterej je naprosto dechberoucí a posléze odkrytí masky Vadera a jeho smrt. Hudba pořád stejná a pořád stejně dokonalá, herci také stejní a skvělí především v čele zde čím dál tím více i lépe hláškujícím Harrisonem Fordem kterej spolu s medvídkama obstarává ty vtipnější momenty, ale narozdíl od medvídků ne ttak směšně, čím dál lépe hrajícím Markem Hamillem a dalšími, kteří k filmu nekompromisně patří. A nakonec geniální závěr kdy celou galaxií zavládne mír a zjevení mistra Jody, Obi wana Kenobiho a Anakina, který v režisérské verzi ztvárnil Hayden Christensen, což mě opravdu potěšilo. A proto před dávnými časi v předaleké galaxii skončila legenda sci-fi žánru a nejen jeho, ale i celého filmu. ()

Pai-Mei

Veľká škoda celej časti s tými stupídnymi chlpatými hobitmi. Nechápem prečo tomu venovali takú veľkú pozornosť, úplne to degradovalo celý film. Kto je zvedavý, že na planéte, kde je základňa ovládajúca štíty hviezdy smrti, žije nejaký mimozemský krpatý medveď so svojou družkou. To si fakt mohli odpustiť. Preto strhávam jednu hviezdu, inak super. ()

Akvarista

Nechápu co tam dělali ty debilní medvídci... mám skoro chuť kvůli ním dát 3*. Konec perfektní ale něco málo tomu prostě chybí... 80% ()

Pagliacci

Dechberoucí zakončení hvězdné ságy, které se po boku "Imperium vrací úder" řadí k jejím špičkám. Všechno do sebe perfektně zapadá, akce je střídána téměř filosofickým přemítáním o temné straně, načež Lukova cesta co nejdál od ní je perfektně tíživá a napínavá. No a scény jako souboj na pouštních vznášedlech nad "červem z Duny" nebo pád Stardestroyeru do Deathstar jsou zkrátka rodinným stříbrem světové kinematografie. Herecké výkony jsou už dovedené k dokonalosti(Han rulez) a z výrazu Leily při škrcení Jabby se musí David Carradine otáčet v hrobě(asi se tam odehrává jiný pohyb ale nejsme v pubertě:)). Škoda ,že se nedozvíme, jestli z Leyi nevyleze další Jedi... ()

ma883

V pubertě jsme hráli takovou hru, při které jsme zjišťovali, čím vším byl výjimečný rok, ve kterém jsme se narodili. Byla jsem strašně hrdá na to, že v mém roce šli do kin mnou oblíbené filmy. A vůbec mi nevadilo, že tam nemám tak zajímavé věci jako jiní, např. výbuch Černobylu. Poslední Hvězdné války mám z celé série nejraději zejména proto, že se v nich vše vyřeší. Všechny záhady jsou objasněny a všichni hrdinové přežijí. Velice těžko bych se smiřovala s tím, kdyby prošel scénář se závěrem, v němž Han Solo zahyne. Na druhou stranu by mě netěšil ani přeslazený konec se svatbou Leiy a Hana. Závěr s "medvídkovskou oslavou" byl ideální. I když se mi k němu více hodila dětská a hravá melodie z původní verze, než sladce dojímavá hudba z té digitálně rozšířené. Když už jsem u hudby, tak Hvězdné války jsou dle mého z poloviny hitem právě díky úžasnému soundtracku Johna Williamse. Luke ani Leia už nejsou zdaleka tak pohlední jako v Nové naději, ale o to jsou přesvědčivější. Navíc nečekaný obrat Dartha Vadera proti imperátorovi a přijetí Luka za svého syna je výborný. A takových výborných scén, je v Návratu Jediho mnoho - např. rozmrazení Hana z karbonitu, Landův únik z Hvězdy smrti na poslední chvíli či Leino sdělení, že Luke je její bratr. Mám ten film ráda a nevadí mi na něm nic. Snad jen to, zda mám Hanovu druhovi říkat Žvejkal či Chewbaca. ()

vitac.

Rozhodně slabší než epizody IV a V, řídký děj, málo akce a také na mnoha místech ještě benevolentnější nakládání s logikou, než jsem schopný odpustit (např. scházení se postav po dlouhých honičkách na superrychlých vznášedlech pohodovou chůzí;)). Na druhou stranu, závěrečná bitva a souboje daly vzpomenout na slavnější chvilky prvních dvou předchůdců, takže hodnocení ponechám na mírně lepších třech hvězdičkách. ()

drim87

SW už je pro mě srdcová záležitost. I tento díl mi přijde jako jedno z nejlepších sci-fi, co kdy bylo natočeno. Jen asi jako většině mi trochu vadila ta větší infantilnost. ()

plo koon

je to skutečně velice těžké, na jednu strani jsou tu tanečky u jaby hutta a ewoci, na drhé straně ten zbytek. mohlo to být prostě o kousek lepší, nemuselo se tolik trdlovat a ta velká sága mohla mít trochu důstojnější zakončení. jinak totiž vše hraje tak jak má, scény imperiálních arcihajzlíků vadera a emperora jsou hodně dobré a závěrečné přetahování luka a to jak to dopadne je ucvacující. možná je škoda, že film nerežíroval spielberg, jak se plánovalo. jo a star wars jsou mnohem mnohem víc přece fantasy než sci-fi ()

Stejšn

Po padesátém shlédnutí dnes už většinou přeskakuju scény s Ewoky. Taky tu morálně pořád nemůžu pobrat jednu věc, a to vykoupení, nebo chcete-li spasení duše Darth Vadera. Přinejmenším hromadná vražda milionů, nebo možná miliard obyvatel Alderaanu z Ep. IV byla přímo na jeho rozkaz. A najednou je vše odpuštěno? BTW u původní trilogie silně preferuju originální verzi, bez pozdějších trikových a scénických úprav a taky originální znění. Český dabing, zvlášť od Bontonfilmu, je peklo. ()

Sidarius

Vždy mě mrzelo, že má závěrečná epizoda největší sci-fi ságy všech dob nejmenší hodnocení ze "starých" SW. Můj osobní žebříček SW je vlastně přesně opačný, než pořadová čísla epizod (a to včetně "nových" tří), protože závěrečné finále tří zdánlivě beznadějných bojů (na meče, na zemi i ve vesmíru), zvláště pak osud Anakina Skywalkera, je prostě něco, co dle mého přebije i jinak nejlépe hodnocenou pětku. Navíc Jabba the Hutt je prostě sympaťák ;). Jediné, co tomuto dílu mohu vlastně vytknout je fakt, že znamená konec skvělého příběhu - že by toto byl ten důvod? ;). ()

MartinJ5

Velmi příjemné zakončení filmové ságy s opět s příjemnými hereckými výkony, jež může jedině podpořit výbornou atmosféru okolo tohoto dílu jakožto i u předchozích. 90% ()

vaclaw

Velkolepé vyvrcholení velkolepého příběhu. Závěrečná bitva je pak už jenom třešničkou na dortu a jeden z nejlpších momentů, co SW universum dokáže nabídnout jak do epičnosti, osudovosti tak i dramatičnosti a akce a dokonce ani přítomnost ewoků mi nijak zásadně nevadila. Pro mě osobně je Návrat jediho těsně za epizodou 5 a některými momenty dokonce před ní. ()

greymon

Poslední film Star Wars dopadl přiměřeně dobře. K filmu mám pár výhrad, ale ani to mě neodradilo od toho, abych filmu ubral hvězdičky. Nijak jinak to snad nemohlo skončit. Na rok 1983 velmi dobré efekty. S dalším filmem Star Wars jsem byl velmi spokojen a 5 hvězdiček si podle mého rozhodně zaslouží. ()

Ferenzo

Opět musím hodnotit hodně střídmě. Příběh je strašně naivní a konec jsem si představoval trochu jinak. Takového to konce záporných hrdinů mi moc nevoní. Asi jsem opravdu zkažený dnešní dobou a dnešním vývojem filmů, ale nic extra ve mě tato zatím trilogie nezanechala. Kdyby alespoň režisér dodržel základní fyziologické zákony vesmíru jako je oheň a to otřesné věčné zkuhrání Wookieho (ten polomedvěd nebo co to je :D ). Takže u mě slabých 60%. ()

kabul

Nebudem hodnotiť technické spracovanie...a to bolo na svoj čas fakt dobré. Príbeh bol tiež v pohode, všetkých 6 epizód malo niečo do seba... Ale čo mi fakt vadilo a vadilo mi to na celej tejto trilogii, boli totálne nesympatickí herci, hlavne predstaviteľ Luka a aj Leia mohla byť lepšie obsadená... na Padmé sa ani trochu nechytá. No a v neposledom rade, totálna stupidita niektorých postáv, ktoré sa správali absolútne nelogicky k situácií v ktorej sa nachádzali. Preto ma fakt prekvapuje tak vysoké hodnotenie filmu...to čo ponúkal sa dalo využiť omnoho efektnejšie, a aj v tej dobe keď film vznikol. ()

Uberlord

Na ten pocit který jsem měl na samotném konci této ságy a na ty slzy, které mi vehnal do očí... nikdy nezapomenu. Pro mě jednoznačně nejkrásnější zakončení filmové ságy, kterému se žádné nevyrovná. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)