Neil McCauley (Robert de Niro) sa živí ako profesionálny lupič. Jeho posledná akcia však nedopadla celkom podľa jeho predstáv, jeden z jeho bandy totiž postrieľal celú posádku prepadnutého obrneného vozu. Po ich stopách sa vydáva detektív Vincent Hanna (Al Pacino). Začína sa neľútostný súboj dvoch mužov, ktorí patria v tom, čo robia, k tým najlepším. Obaja tušia kroky toho druhého a obaja majú svoj plán ako toho druhého dostať... (RTVS)

nascendi

Márne premýšľam, čo nového by som mal napísať do 742. komentára k filmu, ktorý mám vo svojej Top 100. Že má skvostné obsadenie, členitý scenár, kvalitné akčné scény, bezchybnú réžiu, kameru a dokonca i zvuk? To všetko už bolo spomenuté. A nedostatky? Dĺžka mi neprekážala, prekážal mi záver. Ten bol ako z iného filmu, i keď ma nenapadá, aký iný by mal byť. Tak to trochu odľahčím. Al Pacino hrá detektíva Hanna. A Hanna s Barberom stáli u zrodu Toma a Jerryho. Ale oni neurobili tú fatálnu chybu, aby v niektorom diele Tom zožral Jerryho. Aj tu by som radšej prijal pat, aj keby to malo viesť k nepozerateľnému Heat 2. ()

CaptainNor

Co jsem mohl od filmu čekat? Zklamání? Kdyby někdo zorganizoval společný koncert Pink Floyd, Erica Claptona a Boba Dylana, byl by to také zážitek u kterého se nezívá, přesto že trvá tři hodiny. Naprostá špička akčního a kriminálního žánru, která mně rozkymácela horní příčky žebříčku. Tvrdá konfrontace silných charakterů na opačné straně zákona nemá v gangsterských filmech obdoby a gentlemanský rozhovor v kavárně už vůbec ne! Komu z nich fandit, v tom nemůže mít jasno ani velmi horlivý policejní ředitel, či prudérní ministr spravedlnosti, natožpak obyčejný filmový divák :) ()

Němi

Titulky, 2,35:1, velká obrazovka. Tři podstatné věci k plnému vychutnání filmu. Obraz a zvuk jsou natolik důležitou součástí příběhu, že televizní degradace má stejný vliv, jako jít na koncert se špunty v uších. Mannova nepřikrášlená akce jako by vypadla z dokumentárního film (a nepotřebuje k tomu roztřesenou kameru). Dlouhými záběry bez střihu pak dává zapomenout na Baye a jeho odštěpky, kteří potřebují na zakrytí své bezradnosti vteřinové střihy. Těch několik akčních scén je pak opravdovou třešničkou na dortu upečeném mistry v hlavních rolích v době, kdy možná už nebyli na vrcholu sil, ale dnešní úpadek ještě nebyl znát. Na Pacina a DeNira si při sledování nevzpomenete, oba se vybičovali k uctihodnému představení. Odvádějí přesné výkony s tím něčím navíc, co film potřeboval, protože na jejich našponovaném vztahu film stojí. Příběh je tak akorát trefený, aby nenudil celé 3 hodiny a zároveň nestrhával pozornost od komplikované hry lidí, kteří jsou prakticky stejní. Vše ostatní, rodinné vztahy, zrady a především tu akci nadávkoval Mann precizně. Natolik, že v žánru není moc srovnatelných filmů. PS: Přiznaná inspirace Temného rytíře je u některých scén opravdu důkladná. [Director's cut] ()

nash.

Když jsem před pár dny v Kidovi poslouchal dialog Willise s jeho filmovým otcem nad fotografií („Vida, ty a Al De Niro.“ – „Robert. Robert De Niro“. – „Aha, ty a Robert de Niro.“ – „Hm, jenže to je Al Pacino“), bylo jasné, že do týdne opět vložím do přehrávače Heat. Stalo se a po jeho skončení se ptám. Kolik existuje filmů, které diváka i při několikáté repríze pohltí a nadchnou? Filmů, které ani při opakovaném shlédnutí nenabídnou téměř nic, co by se jim dalo vytknout? Mann nechrlí každý rok nový film, ale za čekání se téměř vždy odmění dokonale vypilovanou lahůdkou, charisma De Nira a Pacina vibruje takovým způsobem, že to tehdy muselo promítací mašiny v kinech úplně rozhodit. A přestože filmu dominují, neubírají prostor ani řadě výborných vedlejších rolí. Souboj Hanny a McCauleye je působivý stejně jako jejich osudy, a jen málokdy se mi stane, abych u reprízy doufal, že to tentokrát dopadne jinak. ()

Arsenal83

Extrémistických 88% a ja stále neviem prečo. Pritom obsadenie ako lusk, o tom žiadna debata. Nebol som ale tak napätý, ako tu mnohí. Mnoho natiahnutých dialógov nenaťahuje len film, ale aj tú horlivosť, ktorú by mal divák cítiť, utláča. Je to dobrý film, ale tá fáma, že obsahuje "najlepšiu filmovú prestrelku v dejinách" je preceňovaná. Ak by hlavné úlohy vo filme hrali napríklad Stallone a Neeson, tento film by sa stratil v mori iných akčných figúr. Ale stačí nasadiť Pacina a De Nira a odrazu je z toho kult. Nie, že by neboli na tom herecky lepšie, ale nemalo by to byť len o hercoch. ()

WANDRWALL

Zde se už ukazuje co je to ohranost herců, a jak nemají ze sebe už víc co vymačkávat, než to co už člověk u nich viděl dříve. Možná, že tohle někoho i dojme, ale mě, když už jsem ty herce viděl tolikrát, tak mě ted jejich "nelítostný souboj" neuchvátí, jen si v případě De Nira říkám, že bere takové blbiny, asi nemá jiné činnosti, a lépe než je bere, než kdyby se uchlastal či ufetoval.*** (20.10.2010) ()

Vitason

To, že hranice mezi policisty a zločinci je velice tenká, nám naznačilo již několik filmů, ale žádný jiný to nedokázal tak precizně, aniž by se v něm objevil zkorumpovaný strážník či rozklepaný donašeč. Nelítostný souboj na to jde trochu jinak, kdy proti sobě staví dva osamělé vlky. Každý z nich na jedné straně barikády, kdy oba dostávají stejně prostoru (ještě aby ne, když je hrají taková esa) a film hodně často zachází do osobní roviny, aby ukazoval podobnost obou postav. Takové detaily, jako že si zločinci seženou záznamy detektivů se stejnou rychlostí s jakou si je o nich sehnala druhá strana, tuto zmiňovanou podobnost jen podtrhují a je jen na vás komu budete fandit (Já De Nirovi). Navíc Michael Mann předvedl za kamerou precizní práci. Takové přepadení banky je naprosto skvěle natočené, ale Mann dokáže výborně dramatizovat i ty scény, ve kterých se zdánlivě nic neděje. Navíc do filmu skoro nezařadil hudbu, čímž jen podpořil syrovost většiny scén. Jindy bych sice sestřelil hvězdičku za přepálenou stopáž, ale v tomto případě nemůžu, protože ten je obsazen skvěle hrajícím obsazením (Pacino, De Niro, Kilmer, Sizemore, Voight a můj oblíbenec Danny Trejo). Technicky je film zvládnutý do posledního detailu a navíc má vynikající scénář, kdy jsem se při setkání v kavárně málem počůral blahem ()

Rocky62

Napsat komentář ke svému nejoblíbenějšímu filmu vůbec mi dělá obrovský problém. Nejen proto, že jsou tu tisícovky mnohem lepších komentářů, ale také proto, že nemohu najít vhodná slova pro vyjádření mé úcty k tomuto klenotu. Asi takhle: S filmy je to jako se ženskými. Některé se vám líbí nebo nelíbí, jiné vám postačí na jednu noc, ale ta pravá je jen jedna... ()

Bachy

Kriminálnka s démonem jak na jedné, tak na druhé straně. Ačkoliv, kdybych musel volit, tak šílenější je Pacino. Je to jeden z toho druhu akčňáků, kde mě malinko mrzí, že se hrdinové a scénárista trošku nezklidní. Protože největší dojem v takové jízdě stejně udělají ty "klidnější" scény (na kafi, s televizí). Ta výjimečnost je samozřejmě v jiskření ústředního dua a funguje bez chybičky. Jen až budu koukat příště, tak si vystřihnu stopu Val Kilmera. Vadil mi. Vadil mi dokonce možná všude. ()

Petrucci

You know, we are sitting here, you and I, like a couple of regular fellas. You do what you do, and I do what I gotta do. And now that we've been face to face, if I'm there and I gotta put you away, I won't like it. But I tell you, if it's between you and some poor bastard whose wife you're gonna turn into a widow, brother, you are going down, ... There is a flip side to that coin. What if you do got me boxed in and I gotta put you down? Cause no matter what, you will not get in my way. We've been face to face, yeah. But I will not hesitate. Not for a second. ()

Happens

Herecká esa dodávají filmu alfu a omegu. Jenže představme se tento film s béčkovými herci. Jak by vypadalo setkání v restauraci policisty a kriminálníka? Obyčejně. Nudně. Tuctově. Film je poněkud dlouhou stopáží vleklý, při životě akce ho drží Niro a Al Pacino. No ale že jsou to oni dva, tak nemůžu jinak než 5 *. ()

Chrustyn

Pro mě nejlepší Mannův film. Skvělé obsazení v čele s De Nirem a Pacinem a řadou dalších vynikajích herců spojené s bezchybnou režií. Ani jsem nevěřil, že má film skoro 3 hodiny, jelikož mi hrozně rychle utekl. Nadupaná atmosféra, skvělé akční scény (10 minutová přestřelka) ale hlavně herecký koncert policajta Pacina a padoucha De Nira. Prostě úžasný. ()

FrodoF

Jeden z těch filmů, kterým nejde nic vytknout. Byla to čistá radost sledovat dva z největších žijících herců v tak skvěle zrežírovaném filmu. ()

SeBig

Začátek velkej rozjezd pak se tam spíš řeší co a jak se bude dít. Pak scéný které se odehrávají ohledně banky byli excelentní tam se mi libil hlavně Val Kilmer s M16 v ruce :D pak překvapujici scény ktere ani skoro ve filmu nečekáte byl jsem uplne prekvapen nekteryma scenama co a jak bude jsem vubec nevedel proste jsem jen koukal s otevřenou pusou na to jak Al Pacino jde po Robertu De Nirovi oba dva to zahrály perfektně a né jen oni ale i krásná Natalia Portman, Jon Voight a nesmim zapomenout na Dannyho Treja ktery vtom filmu měl menší roli ale to skoro v každym filmu v té době měl ještě menší role. Jinak film absolutně perfektní a to nemluvě o příběhu prostě...SKVĚLÝ! ()

Lenny.M

Vychytralí gangsteři a párek policistů, to už tu bylo tolikrát..Nevidím v tomhle filmu smysl, ale i tak, celkem geniálně natočené..A De Niro, on je prostě Bůh. ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

03.11.2023

Pro hollywoodské režisérské matadory evidentně není vysoký věk žádnou překážkou v další tvorbě filmových spektáklů. Své o tom ví osmdesátiletý Martin Scorsese (Zabijáci rozkvetlého měsíce, Casino),… (viac)

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore