Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

Horryx

Do scény než přijde na koncentrační tábor tak opravdu pro mě velice těžké sledovat. Naopak scény v koncentračním táboře, kdy Giosue uvěří, že jde o hru je opravdu originální a dají filmu úplně jiný rozměr. ()

Rathe

Vytvořit komedii o tomhle tématu mohlo dopadnout hodně špatně. Ale tohle je prostě dokonalý kousek. Tato komedie nebere koncentrační tábory na lehkou váhu. A přesto zde vytvořili tolik vtipných momentů. No tolik... vždyť to byl téměř jeden za druhým a já se smál a ke konci brečel zároveň. Roberto Benigni je fakt vynikající blázínek. Oscary má definitivně zasloužené! ()

Helfam

Nádherné zpracování "definice optimismu". Film počínající jako komedie stupňující se do dramatu. Přesto se však hlavní postava číšníka Guida Orefice snaží udržet smysl pro humor po celou dobu. A to se daří. Chvílemi má Člověk pocit, že se děj neodehrává v průběhu války v koncentračním táboře a naivně věří úžasné iluzi, že je to jen hra. Film zároveň zobrazující rodičovskou lásku. V takové náladě Člověk očekává happy end a přesto tomu tak není. Poučení, že leckteré situace v Životě nemusejí být brány příliš vážně. ()

Benigni

Benigniho nejpůvabnější film s naprosto jasným komentářem dějin. Humorná nadsázka nad rasovými úvahami nejvýstižnější ze všech filmů o holocaustu. Bravurní herectví na tenké nitce mezi trapností a skvělou inteligentní zábavou Benigniho skvěle doplňuje vždy submisivní Nicoletta a další skvěle vyvážené charaktery vedlejších postav. Scéna s mrtvolami mrazící a film stejně neuvěřitelný, jako dějiny samy. ()

PowPow

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Skloubit humor s tématem koncentračního tábora tak, aby výsledek nebyl přinejmenším velice trapný, to chce opravdové umění. Život je krásný je hoodně naivní, ale zároveň uvěřitelný, a to je klíčové. Pro mě osobně je to nejlepší film s tématem druhé světové války vůbec. Ne zobrazování brutalit nebo vlasteneckého patosu, ale nadhled spolu s jemným humorem, to má největší sílu. ()

Akinaz

Krásný, dojemný a krutý zároveň. Láska otce ke své rodině tu nezná hranic a to, jak se snaží z války udělat dětskou hru, aby jeho chlapec o dětství nepřišel je nejen velice statečné, ale i obětavé. ()

HarleyQuiin

"Dobrý den, princezničko!" Film, na který jsme se dívali na základní škole v hodině českého jazyka, kdy na konci zůstali bez dechu i ti největší frajírci ze třídy. Já ho znala už z dřívějška a slzavému údolí se stejně neubránila. Film o tom, že láska hory přenáší, ať už ta ke krásné ženě, která vás okouzlí na první pohled, nebo ta otcovská, kdy pro syna jste ochotni zamaskovat hrůzy války v nevinnou dětskou hru. Jednoduše jeden z nejsilnějších filmových zážitků, život je prostě krásný. ()

Pamik111

Pro mě jednoznačně srdcová záležitost. Život je krásný nepatří mezi klasické válečné filmy, ale strhne diváka svými dojemnými pasážemi, které podtrhuje Piovaniho hudba. Ta dělá z filmu skvost. Benigniho humor je laskavý, ironický...Nezapomenutelná je scéna z koncentračního tábora, kdy Quido překládá z němčiny táborový řád. A Josue Orefice? Ten si Vás musí zaručeně získat. :) ()

pantokrator

Asi jsem divnej, ale navzdory mé slabosti pro Židy mi to přišlo pitomé, až skoro slaboduché. Hlavní hrdina nepřirozený, prapodivný, nevěrohodný tajtrlíkovský pako. ()

Kokotek230mm

Právě nyní jsem si na tento film vzpomněl, že jsem ho před pár lety viděl, ale nemohl jsem si vzpomenout na název.Nyní se mně ho podařilo dohledat a program na dnešní večer je jasný, dáme si drámo z doby , kdy lidský život znamenal méně než rozkaz ()

Nag0

Tento film, ako každý iný, má svoje silné aj slabšie stránky. Tak ako občas logicky zlyháva, vynahradzuje si to obrovskou dávkou ľudskosti. Je zjednodušený, no napriek tomu premyslený. Ukazuje len to, čo chce, no v podstate mu nič nechýba. Na to, že je to v podstate dielo jedného muža, musím dať klobúk dole, a že to bol u mňa emocionálny zásah do čierneho, môžu potvrdiť moje zvlhnuté bulvy. 5* ()

r3musko

Prvá polovica bola fajn, ale holokaust je taká silná a vážna téma, že sa to nedá zfilmovať z nadhľadom. Film, ktorý mohol byť o optimistickom vnímaní života, nakoniec vyznel naivne, až hlúpo. ()

ArdeliaLortz

Krásný obrázky, báječný humor, lidský příběh, úžasné herecké výkony, nádherná hudba,.... Obvykle brečim už od začátku a když ne, spolehlivě mě rozbrečí "překlad" pravidel hry pro výherce tanku. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů