Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiálny text distribútora)

principessa

Pamatuju si to jako včera, kdy jsem tenhle film viděla poprvé. Kolem 3h ráno ve Španělsku ve Valencii Juanja napadlo, že si pustíme (podle něho) fakt úžasný film. Po zhlédnutí začátku jsem si na okamžik myslela, že půjde o levnou italskou komedii a byla jsem docela skeptická, to jsem ale ještě netušila, co bude následovat po pár minutách. Ten film mě najednou naprosto pohltil a nakonec se z něho vyklubal můj největší filmový zážitek. To co TENHLE film se mnou provedl se jen tak nějakému filmu nepovede. Při té scéně, kde Guido, který neumí německy ani slovo, dobrovolně překládá pravidla koncentračního tábora tak, aby přesvědčil svého malého synka, že jsou pouze součástí velké "hry", jejíž vítěz získá tank, jsem brečela smíchy jako nikdy a zároveň, ve stejný okamžik, plakala proto, že mi z toho bylo tak hrozně smutno. A takovejhle divnej a rozporuplnej pocit jsem do té doby nezažila. Je to neuvěřitelné, co všechno je člověk schopen obětovat z lásky (i svůj život). Zažít takovou lásku považuju za největší životní výhru... S tímhle filmem mám pak ještě samozřejmě neodmyslitelně spjato slavné předávání Oskarů! ()

Roucky

Způsob jakým Guido dokáže čelit smrti, Láska, kterou cítí k Princezničce a synovi... To je to, co je krásné a co mě nutí se pousmát a říct si, že život je vlastně komický. Rozplakalo mě to. 95%. ()

mata77

Život je krásny len do takej miery, do akej sa naň dokážeme pozerať nevinnými detskými očami. Benigni tu namiešal burácajúcu zmes emócií, ktorá ma zvalcovala, vyžmýkala, spôsobila mi nekontrolovateľný hurónsky smiech, ku koncu moje srdce umrelo, aby mohlo byť hneď o malú chvíľu znovuzrodené. ()

mArtinko5MB

Táto už beztak presýtená kinematografická téma o židoch nepriniesla okrem pridania vtipu nič nové. Benigni ma nijako extra nezaujal a tých pár vtipných a podarených momentov je pre mňa pomerne málo :) Hodnotenie: 65% ()

Elephant13

Bál jsem se, že to bude až příliš depresivní, taky proto jsem se na tento film přemlouval podstatně dlouho. Musím však uznat, že jsem se dobře pobavil ( "přijíždí král": Z CESTY!, Proč mají židé zakázaný vstup do restaurace, překlad Německého vojáka) a zároveň jsem shlédl prvotřídní drama se špetkou romantiky. Roberto Benigni si za tento počin jednoznačně zasloužil Oscara. ()

elanista1

Nikdy som nevidel takéto dobré spojenie smútku a humoru do jedného celku. Tento film mal dve tak odlišné polovice, že je len ťažko uveriť, že to perfektne funguje ako celok. A pritom by aj prvá romantická časť v meste mohla slúžiť ako plnohodnotný film, takisto druhá polovica v tábore by sa dala sfilmovať samostatne, a dávala by zmysel. Jednoducho skvelé. ()

eMeMko

Málokteré dílo dokáže dokonale kličkovat mezi velmi povedeným humorem a strašlivou hrůzou války. Z televizních seriálů mě napadá pouze M*A*S*H, z filmů pak tento italský kousek. Z počátku nenápadná komedie se vyvine v něco naprosto neuvěřitelného a divák jen čeká, jak to celé dopadne. Děj je napínavý, velmi dojemný a co je nejdůležitější, celé ty dvě hodiny bez problémů baví. Finální hodnocení: Perfektní film, který dokáže zároveň rozesmát i chytnou za srdce. ()

Kinofil

|| PG-13 || Miramax || Rozpočet: N/A || USA: $ 57 563 264 - ČR: 5 423 229 Kč - Celkem: $229 163 264 || Už jsem nemohl nadále opomíjet tuto válečnou kultovku, zvlášť když jsme oba stejně staří. Život je krásný je na válečnou tématiku překvapivě příliš krásný. Benigniho blbnutí je jako z nějaké pohádky a celá idylická polovina tak i působí. Zasažení do italského maloměsta za dob 2. sv. v je velice osvěžující, až se zdá jakoby tam žádná válka nebyla. Na filmu je nejdůležitější ona druhá půlka v (italském?) koncentračním táboře ve velmi netradičním duchu. Nevědět o čem film je, bleskový převoz do tábora s celou rodinou by mě dost zaskočil, páč nás na to dění nijak nepřipravuje (o nacisticko-židovskou tématiku tu vůbec nejde). Benigni tu předvádí neskutečný výkon jako otec, který zakrývá před svým synem pravdu a snaží se mu zahránit krk, čímž snímek plně dostává svého názvu, že i to nejnusnější místo na zemi může být krásné, pokud si ho člověk udělá krásné. Osobně jsem čekal, že se bude útočit víc na slzy, ale nějak se ne a ne pořádně dojmout, což je moje vina, nikoliv filmu. Každopádně Benigni natočil třetí nejlepší film o holocaustu po Schindlerovi a Pianistovi. Ve všech případech lidské příběhy s dobrým koncem. Oscaři naprosto zasloužení. Škoda že si později sám pohnojil pověst dalším režisérským počinem. 85%. ()

wowylgu313

Jak už jsem párkrát zmiňoval málokdy dávám úplný odpad a málokdy dávám čistých 100%. Toto dílo vyjimkou a zaslouženě dostává plný počet. Je to srdcovka. Tak překrásně natočené a zahrané až možná umělecké dílo se jentak nevidí. Jak z něčeho "zleho" udělat něco "humorného" obsazení a herecký výkon je tady na vrcholu. Příběh vás dostane na kolena a nutí vás střídat emoce úsměvu a té "tvrdé reality" mohl bych to tady rozepisovat nějakým mega rozborem ale je to zbytečné. Prostě pokud jste do dnes tento film neviděli, tak to napravte. Děkuji za takovou tvorbu. Myslím si že něco takového už dnešní generace neuvidí a nepochopí. ()

gédé

Jen poznámka ke zdánlivě nelogickému spojení komedie a koncentračního tábora: Jednou jsem jel stopem s dědkem, kterej si prožil koncentrák, a ten mi vyprávěl, že nikdy v životě nezažil tolik srandy. Každý den nějaké fórky, docela drsné kanadské žertíky - proč se trápit, když stejně nemáte co ztratit... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů