M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Šakal

Dnes již kultovní seriál o jedné mobilní lékařské jednotce z války v Koreji, patří k opravdovým vcholům! Ostatně kdo by neznal Hawkeyho, BJ, Radara, Margaret, "kuního ksichta " Franka, Trappera, Henryho Blakea, Shermana Pottera, Klingera, Charlese, otce Mulcayho, plukovníka Flagga..... Osobně mám o něco více v oblibě díly s plukovníkem Henry Blakeem a Trapperem, ale i po odchodu těchto dvou a jejich nahrazení plukovníkem Shermanem Potterem resp. BJ- em seriál rozhodně neupadá a jako trumf (alespoň pro mě) se ukázala postava Charlese (v podání excelentního Davida Ogdena Stierse). Pro roli Hawkeyho nemohli tvůrci vybrat lépe. Alan Alda tuto postavu jednoduše stvořil, ale to vlastně platí i pro všechny ostatní zůčastněné! Toto nemohlo být namýcháno lépe! Za vše hovoří fakt, že tento seriál si můžete pustit kdykoliv, po jak dlouhé odmlce chcete, namátkou vybrat díl a o zábavu máte postaráno. p.s. Nicméně možná ještě raději mám těch pár dílů, kde se " brnká na vážnější notu ". Vzhledem ke zcela opačnému duchu těch ostatních, je ten kontrast do očí bíjící a má podobné účinky jako rána palicí mezi oči. To aby nikdo nezapomněl, že válka rozhodně žádná sranda nebyla. Byl to pouze prostředek jak ji přežít a nezbláznit se..... ()

sepp

Skvely serial s velmi propracovanymi postavami a vybornym humorem, lec kvalita pozdejsich serii trochu upadala. I tak ale mimoradny pocin mezi sitcomy. Presto je svym zpracovanim a postupnou promenou postav, pribehu a charakteru celeho serialu z cisteho sitcomu na "dramady" (dramatricke komedie) ojedinelym a nezapomenutelnym pocinem. Zkratka, jeden z nejlepsich serialu, co byl kdy natocen. ()

MM_Ramone

Zábavný, výborný, nadčasový, legendárny, intelektuálny, ľudský, neopozeratelný, príjemný... tak taký je tento americký televízny seriál. S rešpektom a hrdosťou salutujem všetkým členom mobilnej vojenskej nemocnice M.A.S.H. 4077. Vždy sa v ich prítomnosti kráľovsky zabávam. *M*A*S*H* - Mobile Army Surgical Hospital (Mobilná armádna chirurgická nemocnica). ***** ()

Oskar

Vynikající sitcom, jehož kvalita se s každou další sérií stupňovala. MacLean Stevenson (plukovník Blake) měl původně hrát Hawkeyho, protože byl typově podobný Donaldu Sutherlandovi, který tu roli hrál ve filmu. Nicméně lepšího představitele Pierce než Alana Aldu si nedokážu představit. Vynikající je i Larry Linville (Frank Burns), Jamie Farr (Klinger), Loretta Swittová (Margaret) a ze všech nejradši mám Harryho Morgana (Sherman Potter) s jeho kamennou tváří a stoicky klidným řešením bizarních situací. Navíc Vladimír Brabec ho nadaboval přímo geniálně! ()

Fiftis

Najlepší seriál 70.rokov a má veľa fanúšikov aj dnes. Tento seriál vám odporučí každý a ja tak isto. Vynikajúci seriál z prostredia vojenskej poľnej nemocnice v kórejskej vojne.Veľmi humorne podané ako vážne, tak aj veselé situácie. Ale nesmieme tiež zabúdať na diely, ktoré boli mienené úplne vážne. No pre mňa je to fakt výborne urobené a šírim len chválu a všetkým odporúčam. ()

• Po celý seriál se objevuje zmatečné oslovení majorky Margaret Houlihan (Loretta Swit) desátníkem Walterem "Radarem" O`Reillym (Gary Burghoff), který ji oslovuje „paní“, „pane“ či „madam“. V té době totiž nebyl žádný předpis, který by úředně stanovoval jak oslovovat ženu–vojáka. Zřejmě i proto, že úloha žen v armádě na velících pozicích a s hodností do té doby byla zanedbatelná. Takže zmatenost Radara vycházela z reality, ačkoli mužské chování Margaret nabízí i zde jistý prostor pro dvojsmysl. (sator)
  • Plukovník Henry Blake (McLean Stevenson), jak je nazýván v českém dabingu, má ve skutečnosti hodnost podplukovníka (v původním znění je to "lieutenant colonel"). (Matamoroz)

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young